Interesuje Cię praca dodatkowa w domu? UWAŻAJ na takie hasła w ofertach

utworzone przez | kwi 27, 2017 | Praca w domu | 98 Komentarze

Praca dodatkowa w domu może być naprawdę niezłym sposobem na zarobienie pieniędzy. Pod warunkiem, że to faktycznie praca, a nie taka ściema, jaką fundują naiwnym osoby, które ogłaszają się na wielu grupach facebookowych.

Śledzę wiele grup facebookowych, w których rozmawia się o pracy w domu i w których pojawiają się oferty, dotyczące takiej pracy. Problem w tym, że niewiele z tych ofert to naprawdę sensowne propozycje PRACY, a nie próby wciągnięcia kogoś w MLM, który pracą przecież nie jest (jak już to bardziej budowaniem biznesu, ale nie o tym tu chciałam). Albo próby wciśnięcia komuś świetnego sposobu na zarabianie, który polega na założeniu kont bankowych. Zrobiłam nawet mały eksperyment, kontaktując się z kilkoma osobami, które oferowały na Facebooku taką „pracę dodatkową”. Żadna z tych ofert to nie była prawdziwa oferta pracy, ale to akurat nie niespodzianka 🙂

Oczywiście ja takie oferty umiem rozpoznać na kilometr, ale wiem, że jeśli ktoś zaczyna szukać pracy dodatkowej w domu, to naprawdę może być problemem. Przeprowadzałam ostatnio ankietę wśród osób szukających dodatkowego zajęcia, co trzecia osoba wskazała, że największym problemem dla niej jest właśnie to, że pod pozorem pracy próbuje się jej wciskać różne programy zarabiające.

Praca dodatkowa w domu? To może być ściema. Czego dotyczy większość „ofert pracy” na grupach facebookowych?

Na początek kilka przykładów. Tak wyglądają „oferty pracy dodatkowej” na Facebooku:

 

Powyżej wkleiłam 5 różnych ofert „pracy”, a wyglądają, jakby to była jedna, ta sama – prawda?

Te oferty dotyczą najczęściej kilku różnych zajęć, z których żadne nie można nazwać tak naprawdę pracą (o tym za chwilę). Proponowana „praca” w tych ofertach to:

Opcja 1: Afiliacja produktów bankowych

Robi to wielu blogerów, ale oni robią to mądrze. Np. u Michała Szafrańskiego kiedyś można było poczytać o wyjątkowo atrakcyjnych lokatach. Michał nigdy nie krył się z tym, że zarabia prowizję od każdej założonej przez czytelnika lokaty, ale i nigdy nie mówił, że to może być dla czytelników „pracą” i nie namawiał ich do dołączenia do jakiejś sieci partnerskiej i potem polecania lokat swoim znajomym.

W przykładach, które znajduję w wielu grupach, autor ogłoszenia werbuje ludzi, którzy będą polecali produkty bankowe (np. właśnie lokaty), ale zarejestrują się w programie partnerskim z jego linka, w związku z czym on także będzie miał prowizję ze sprzedaży każdego produktu.

Ok, sam mechanizm nie jest zły, tylko że nie nazwałabym tego pracą (to raz) i do programów partnerskich można dołączyć bez żadnego polecenia, po prostu rejestrując konto w Systemie Bankier, Comperii, Agora Performance czy innym wybranej sieci afiliacyjnej.

Nie podoba mi się w tych ogłoszeniach jedynie to, że ich autorzy, oferujący „pracę” czasem nakłaniają do zakładania produktów bankowych, które nie są nam potrzebne. Co innego założyć lokatę, na której można dodatkowo zarobić, bo jest jakaś fajna bankowa promocja, a co innego zakładać kilka kont i kart kredytowych w bankach, tylko po to, żeby zarabiać z tego prowizję (a na tym często polegają super systemy zarabiania).

Zobacz co to jest afiliacja i jak zarabia się na afiliacji.

Opcja 2: Wchodzenie w podejrzane platformy i systemy, które wyglądają jak piramidy finansowe

Tu deal polega na tym, że gdy Ty zakładasz konto z czyjegoś polecenia, on może dostać za to jakieś grosze. A i Ty zarobisz grosze albo wcale. Ale jeśli wpłacisz do takiego programu jakieś pieniądze, najczęściej podawane w dolarach i wcale nie takie grosze, to wtedy osoba, która Cię namówiła do wejścia, dostaje już większą prowizję.

A Ty, żeby dalej zarabiać, czy „pracować w domu” jak chcą o tym mówić autorzy tego typu ofert, musisz szukać kolejnych osób, które namówisz do wejścia do programu.

Przykład? Proszę bardzo – ale uprzedzam, trudno się połapać, o co w tym właściwie chodzi. Taką „ofertę” wysłał mi jeden z ogłaszających się na Facebooku, po kontakcie mailowym. Pisownia oryginalna.

Zarobione pieniadze sa wypłacane w trybie Instant, kilka wypłat w ciagu dnia. Dodatkowo zapraszasz nowych partnerów – za których otrzymujesz kolejny bonus! Na ta chwile wszystko hula i nie ma problemow z wypłatami 😉 Ta firma jest realna inwestuje cały czas kupuje i sprzedaje nieruchomosci na calym swiecie , korzysta oczywiscie w dużej cześci z wkladów udzialowców takich jak Ty i ja 😉 Wpłac najpierw mala sume w Dolarach lub Euro albo w BTC i sprawdzisz ze wyplaty zarobku sa natychmiastowe 😉 Zainwestujesz wiecej – wiecej zarobisz – zliczajac 1,7 i 0,7 z calego miesiaca wychodzi ok 40 % zysku!!! I zapraszaj znajomych , jezeli ktos cos wplaci masz 10 $ bonusu i 10 % od ich sumy depozytu i 5 % od tych co oni zaproszą 😉 Dodatkowo 10 % od ich zyskow 😉 Gdy wplącisz 1000 $ zostajesz Vipem i masz dodatkowo 20 % bonusu do włożonej sumy! Polecam , nic sie nie bój 😉

Za jedyne 1000 dolarów można zostać udziałowcem VIP-em i mieć 20% bonusu – szał, nie?

Praca dodatkowa: jak rozpoznać lipną ofertę?

Wiem, że fajnie jest mieć dodatkową pracę w domu, ale jeśli nie chcesz być sprzedawcą produktów bankowych ani wchodzić w piramidy finansowe, proszę Cię – nie odpowiadaj na oferty takie jak te powyżej. Stracisz tylko czas.

Jak takie lipne oferty rozpoznać? W każdej takiej ofercie pojawi się przynajmniej jeden lub kilka takich zwrotów:

  • Jest to praca całkowicie legalna
  • Nic nie inwestujesz
  • Bez wkładu własnego
  • Pracujesz zaledwie godzinę dziennie/tygodniowo (bardzo krótki czas pracy często jest podkreślany)
  • Zarobisz 500/1000/3000 zł w tydzień (zawsze są to duże i okrągłe kwoty)
  • Natychmiastowe wypłaty/wypłata raz dziennie/wypłata kilka razy dziennie
  • Wystarczy mieć 18 lat i konto bankowe
  • Jeśli jesteś zainteresowany, napisz na priv
  • Zdjęcie dużej ilości banknotów, koniecznie 100-złotowych lub 200-złotowych

A teraz zastanów się, czy któreś z tych zdań widziałeś w zwykłej ofercie pracy.

Czy ktoś wspomina w ogłoszeniach o pracy, że praca jest legalna (i to jeszcze capslockiem)? Wymaga od Ciebie inwestycji i wkładu własnego? Podkreśla, że możesz pracować zaledwie godzinę dziennie?

Przyznaj, czy kiedykolwiek widziałeś, żeby w ogłoszeniach o pracy były podane duże kwoty, które można zarobić bez żadnego wysiłku w ciągu godziny?

A może kiedyś spotkałeś się z tym, żeby ktoś wypłacał pieniądze raz dziennie? No dobra, może w przypadku roznoszenia ulotek czy drobnych fuch remontowych tak jest, ale przyznasz, że w żadnej pracy nie ma takich częstych wypłat?

Warunek skończenia 18 lat? Czy pojawia się on w ofertach pracy na portalach typu pracuj.pl czy infopraca?

No i najlepsze – dla uwiarygodnienia zdjęcie banknotów, screen ze swojego konta bankowego 🙂 O kontakcie na priv nie wspominając.

Praca dodatkowa: dlaczego to nie jest dobra opcja?

Takie ogłoszenia trochę psują sławę pracy dodatkowej. Ktoś, kto kilka razy trafił na podobne oferty, na pewno pomyśli, że cała ta praca dodatkowa przez internet to jedna wielka ściema i że nie da się w ten sposób zarobić. Da się, ale trzeba szukać PRACY, a to, co tu pokazałam, to praca nie jest. Dlaczego?

No cóż, po części odpowiedziałam już na to pytanie przy okazji omawiania zwrotów, jakie się w tych ofertach pojawiają. Czy szukający pracowników zapewniają, że od pracownika nie będą wymagać żadnych inwestycji (a koniec końców i tak okazuje się, że bez włożenia pieniędzy w jakiś zarabiający program nie da się właściwie zarobić)? Nie, bo to oczywiste – kiedy się pieniądze inwestuje, to jest biznes, a kiedy przychodzisz i wykonujesz jakieś zlecone czynności to jest praca.

W pracy dostajesz umowę, ktoś za Ciebie odprowadza podatek, ktoś zleca Ci coś konkretnego do wykonania, a potem rozlicza z efektów. Jeśli ktoś szuka pracownika, zależy mu na osobie o konkretnych kompetencjach (i podaje te kompetencje w ogłoszeniu).

Żaden pracodawca, ba! nawet żaden rozsądnie gospodarujący swoim czasem człowiek nie będzie zostawiał w grupach facebookowych ogłoszeń, w których nie do końca wiadomo, o co chodzi, a żeby się tego dowiedzieć, musisz odezwać się „na priv” do osoby, która zamieściła ogłoszenie lub – co gorsza – porozmawiać z nią przez telefon. To jest kosmiczna strata czasu!

A ktoś, kto dobrze zarabia, kogo firma dobrze się kręci, nie chce marnować czasu na rozmowy z przypadkowymi osobami. No nigdy nikt poważny nie będzie prowadził rekrutacji do pracy w ten sposób – prosząc o kontakt „na priv” zamiast o wysłanie CV na jego firmowy adres.

Mam nadzieję, że nie masz już wątpliwości co do tego, że zakładanie kont w bankach, żeby dostać prowizję, to nie jest praca. To jest co najwyżej wyłudzenie prowizji od banku (bo proponujący taką „pracę” wprost zachęcają, żeby zamknąć takie konto po miesiącu, zapewniając, że można to zrobić bez żadnych konsekwencji). Piramidy finansowe i MLM to też nie jest praca, bo tu z kolei trzeba zainwestować pieniądze, żeby zarobić. I wszystkie inne sposoby, które w opisany wyżej sposób reklamowane są na Facebooku to także nie jest praca.

Jeśli szukasz pracy dodatkowej, która nie polega na wyżej wymienionych działaniach, polecam Ci odcinek podcastu, w którym mówię o kilku sposobach na pracę dodatkową.

Praca dodatkowa: jak szukać, żeby znaleźć?

Zacznijmy od tego, że nie szukaj PRACY, a szukaj ZLECEŃ. Nie pytaj w grupach facebookowych, czy ktoś ma jakąś pracę, tylko zastanów się, w czym jesteś dobry, co możesz robić, nie wychodząc z domu. Jeśli nie masz pomysłów, sprawdź moją listę 22 pomysłów na to, co można robić, nie wychodząc z domu, żeby zarabiać.

Praca w domu, która daje regularne, stałe przychody i pozwala na utrzymanie siebie i rodziny, to praca w jakimś konkretnym zawodzie. Możesz być copywriterem, możesz pracować jako wirtualna asystentka, grafik, programista, specjalista od e-mail marketingu lub w ogóle marketingu itp. Kluczem jest, żeby zdać sobie sprawę ze swoich umiejętności i dopiero wtedy szukać zleceń w jakiejś konkretnej branży.

Przeczytaj także: Jak szukać zleceń jako freelancer w 2022 roku.

 

Znajdź klienta na 100 sposobów

Szukasz klientów online?

Ten narzędziownik pomoże Ci znaleźć zlecenia, niezależnie od tego, w jakiej branży pracujesz (copywriting, tłumaczenia, prawo, marketing, dietetyka, social media, VA, grafika, fotografia i wiele innych).

Znajdziesz tu materiały wideo, zeszyt ćwiczeń, excele, bank pomysłów, szablony, listy itp.

Wszystko z dożywotnim dostępem i w cenie JEDNEJ PIZZY.

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

98 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Wiesiek
Wiesiek
3 lat temu

To mi śmierdzi piramidą czyli kolejnymi oszustwami lub praniem brudnych pieniędzy

Vicky
Vicky
3 lat temu

„Generalnie praca polega na promowaniu produktów amerykańskiej firmy Nu Skin, która działa już 55 krajach i jest najszybciej rosnącym rynkiem w Europie środkowej (JEST TO IDEALNY MOMENT i WSPANIAŁA OKAZJA DLA NAS). Mamy 600 różnych produktów mega jakości, 😊 Dzięki temu, że Facebook i Instagram rośnie wciąż w siłę, chwytamy okazję i tworzymy swój własny Beauty Biznes w sieci 🙂 Promujemy produkty, wykorzystując do tego zdjęcia przed i po zarówno swoje jak i innych ☺ Generalnie nasz pierwszy krok wygląda tak, że razem tworzymy post z naszym produktem na twoim profilu. Wystawiają taki post jednocześnie możesz sobie na nim już… Czytaj więcej »

Magdalena
Magdalena
3 lat temu

Dziekuje kochana za konkrety,nie jeden sie lapie na to.Duuuzo jest ofert takich w tym koronowirusie,czychaja na nas tylko.Pozdrawiam.Nie dajmy sie zwarjowac!

Recenzjonistka
3 lat temu

Całym sercem popieram i podpisuję się pod tekstem. Nareszcie ktoś wprost nazwał oszustów oszustami.

Karolina
Karolina
3 lat temu

A co z pracą, wypełnianie wniosków?
Rejestracja darmowa w m2m i pozniej dostaje lekcje od babki ktora szukała osob chetnych do pracy online przy wypełnianiu ankiet .

Agnieszka
Agnieszka
3 lat temu

Dzień dobry! Z tymi ofertami o pracę ma pan świętą rację .Szukam pracy od dłuższego czasu, którą mogłaby wykonywać na komputerze w domu. Niestety straciłam mnóstwo czasu tak jak Pan powiedział. Pracodawcy nie piszą dokładnych wiadomości wykonywania pracy tylko specjalnie wprowadzają nas w błąd. Doszłam do wniosku, że ten internet to jedna wielka ściema i już straciłam nadzieję,że cokolwiek uczciwego znajdę. Od tego wszystkiego może zakręcić się w głowie i sam człowiek w pewnym momencie nie wie co jest prawdą, a co kłamstwem. Jestem tym wszystkim rozczarowana. Ludzie wykorzystują trudną sytuację naszego kraju przez Covin-19. Niech ten wpis będzie przestrogą… Czytaj więcej »

Damian
3 lat temu

Fajną pracą na rok 2020 jest sprzedaż i obsługa klienta .
Nie polecam sam tych MLM , czy Avon , czy Ebroker.
Nie dajcie się łapać na takie bzdury .
Pozdrawiam 😉

Jacek
Jacek
3 lat temu
Adam
Adam
3 lat temu

O tych z wyplenianiem wniosków już sobie też poczytałem https://infomiasto.eu/forum/topic/co-to-jest-praca-wypelnianie-wnioskow/ wygląda na to że większość ludzi była na nich oszukana, faktycznie zawsze te firmy czyli oszuści nie podają siedzib.

Klaudiusz
Klaudiusz
3 lat temu

Zgodzę się z tym, że w internecie jest mnóstwo oszustw i trzeba mieć oczy szeroko otwarte. Nie wolno podawać nikomu swoich danych. Ale nie zgodzę się co do większej części artykułu. Z tego co zrozumiałem według Pani wszelkie zarobki online są złe, są oszustwem. Opisuje Pani kilka sposobów, dzięki którym Pani zarabia i te są ok. To tak jakby osoba zarabiająca np. w programach partnerskich w danym projekcie opisała to jako świetny zarobek i równocześnie skrytykowała sposoby zarabiania opisane przez Panią jak te dobre. Zgodzę się, że w programach afiliacyjnych można zarabiać samemu. Tylko pod warunkiem, że ma się zbudowaną… Czytaj więcej »