Interesuje Cię praca dodatkowa w domu? UWAŻAJ na takie hasła w ofertach

utworzone przez | kwiecień 27, 2017 | Praca w domu | 72 Komentarze

Praca dodatkowa w domu może być naprawdę niezłym sposobem na zarobienie pieniędzy. Pod warunkiem, że to faktycznie praca, a nie taka ściema, jaką fundują naiwnym osoby, które ogłaszają się na wielu grupach facebookowych.

Śledzę wiele grup facebookowych, w których rozmawia się o pracy w domu i w których pojawiają się oferty, dotyczące takiej pracy. Problem w tym, że niewiele z tych ofert to naprawdę sensowne propozycje PRACY, a nie próby wciągnięcia kogoś w MLM, który pracą przecież nie jest. Albo próby wciśnięcia komuś świetnego sposobu na zarabianie, który polega na założeniu kont bankowych. Zrobiłam nawet mały eksperyment, kontaktując się z kilkoma osobami, które oferowały na Facebooku taką „pracę dodatkową”. Żadna z tych ofert to nie była prawdziwa oferta pracy, ale to akurat nie niespodzianka 🙂

Oczywiście ja takie oferty umiem rozpoznać na kilometr, ale wiem, że jeśli ktoś zaczyna szukać pracy dodatkowej w domu, to naprawdę może być problemem. Przeprowadzałam ostatnio ankietę wśród osób szukających dodatkowego zajęcia, co trzecia osoba wskazała, że największym problemem dla niej jest właśnie to, że pod pozorem pracy próbuje się jej wciskać różne programy zarabiające.

Praca dodatkowa w domu? To może być ściema. Czego dotyczy większość „ofert pracy” na grupach facebookowych?

Na początek kilka przykładów. Tak wyglądają „oferty pracy dodatkowej” na Facebooku:

 

Powyżej wkleiłam 5 różnych ofert „pracy”, a wyglądają, jakby to była jedna, ta sama – prawda?

Te oferty dotyczą najczęściej kilku różnych zajęć, z których żadne nie można nazwać tak naprawdę pracą (o tym za chwilę). Proponowana „praca” w tych ofertach to:

Afiliacja produktów bankowych

Robi to wielu blogerów, ale oni robią to mądrze. Np. u Michała Szafrańskiego kiedyś można było poczytać o wyjątkowo atrakcyjnych lokatach. Michał nigdy nie krył się z tym, że zarabia prowizję od każdej założonej przez czytelnika lokaty, ale i nigdy nie mówił, że to może być dla czytelników „pracą” i nie namawiał ich do dołączenia do jakiejś sieci partnerskiej i potem polecania lokat swoim znajomym. Tu autor ogłoszenia werbuje ludzi, którzy będą polecali produkty bankowe (np. właśnie lokaty), ale zarejestrują się w programie partnerskim z jego linka, w związku z czym on także będzie miał prowizję ze sprzedaży każdego produktu. Ok, sam mechanizm nie jest zły, tylko że nie nazwałabym tego pracą (to raz) i do programów partnerskich można dołączyć bez żadnego polecenia, po prostu rejestrując konto w Systemie Bankier, Comperii, Agora Performance czy innym wybranej sieci afiliacyjnej.

Nie podoba mi się w tych ogłoszeniach jedynie to, że ich autorzy, oferujący „pracę” czasem nakłaniają do zakładania produktów bankowych, które nie są nam potrzebne. Co innego założyć lokatę, na której można dodatkowo zarobić, bo jest jakaś fajna bankowa promocja, a co innego zakładać kilka kont i kart kredytowych w bankach, tylko po to, żeby zarabiać z tego prowizję (a na tym często polegają super systemy zarabiania).

Wchodzenie w podejrzane platformy i systemy, które wyglądają jak piramidy finansowe

Tu deal polega na tym, że gdy Ty zakładasz konto z czyjegoś polecenia, on może dostać za to jakieś grosze. A i Ty zarobisz grosze albo wcale. Ale jeśli wpłacisz do takiego programu jakieś pieniądze, najczęściej podawane w dolarach i wcale nie takie grosze, to wtedy osoba, która Cię namówiła do wejścia, dostaje już większą prowizję. A Ty, żeby dalej zarabiać, czy „pracować w domu” jak chcą o tym mówić autorzy tego typu ofert, musisz szukać kolejnych osób, które namówisz do wejścia do programu.

Przykład? Proszę bardzo – ale uprzedzam, trudno się połapać, o co w tym właściwie chodzi. Taką „ofertę” wysłał mi jeden z ogłaszających się na Facebooku, po kontakcie mailowym. Pisownia oryginalna.

Zarobione pieniadze sa wypłacane w trybie Instant, kilka wypłat w ciagu dnia. Dodatkowo zapraszasz nowych partnerów – za których otrzymujesz kolejny bonus! Na ta chwile wszystko hula i nie ma problemow z wypłatami 😉 Ta firma jest realna inwestuje cały czas kupuje i sprzedaje nieruchomosci na calym swiecie , korzysta oczywiscie w dużej cześci z wkladów udzialowców takich jak Ty i ja 😉 Wpłac najpierw mala sume w Dolarach lub Euro albo w BTC i sprawdzisz ze wyplaty zarobku sa natychmiastowe 😉 Zainwestujesz wiecej – wiecej zarobisz – zliczajac 1,7 i 0,7 z calego miesiaca wychodzi ok 40 % zysku!!! I zapraszaj znajomych , jezeli ktos cos wplaci masz 10 $ bonusu i 10 % od ich sumy depozytu i 5 % od tych co oni zaproszą 😉 Dodatkowo 10 % od ich zyskow 😉 Gdy wplącisz 1000 $ zostajesz Vipem i masz dodatkowo 20 % bonusu do włożonej sumy! Polecam , nic sie nie bój 😉

Za jedyne 1000 dolarów można zostać udziałowcem VIP-em i mieć 20% bonusu – szał, nie?

Jak rozpoznać lipną ofertę?

Wiem, że fajnie jest mieć dodatkową pracę w domu, ale jeśli nie chcesz być sprzedawcą produktów bankowych ani wchodzić w piramidy finansowe, proszę Cię – nie odpowiadaj na oferty takie jak te powyżej. Stracisz tylko czas.

Jak takie lipne oferty rozpoznać? W każdej takiej ofercie pojawi się przynajmniej jeden lub kilka takich zwrotów:

  • Jest to praca całkowicie legalna
  • Nic nie inwestujesz
  • Bez wkładu własnego
  • Pracujesz zaledwie godzinę dziennie/tygodniowo (bardzo krótki czas pracy często jest podkreślany)
  • Zarobisz 500/1000/3000 zł w tydzień (zawsze są to duże i okrągłe kwoty)
  • Natychmiastowe wypłaty/wypłata raz dziennie/wypłata kilka razy dziennie
  • Wystarczy mieć 18 lat i konto bankowe
  • Jeśli jesteś zainteresowany, napisz na priv
  • Zdjęcie dużej ilości banknotów, koniecznie 100-złotowych lub 200-złotowych

A teraz zastanów się, czy któreś z tych zdań widziałeś w zwykłej ofercie pracy. Czy ktoś wspomina w ogłoszeniach o pracy, że praca jest legalna (i to jeszcze capslockiem)? Czy wymaga od Ciebie inwestycji i wkładu własnego? Czy podkreśla, że możesz pracować zaledwie godzinę dziennie? Czy kiedykolwiek widziałeś, żeby w ogłoszeniach o pracy były podane duże kwoty, które można zarobić bez żadnego wysiłku w ciągu godziny?

Czy kiedyś spotkałeś się z tym, żeby ktoś wypłacał pieniądze raz dziennie? No dobra, może w przypadku roznoszenia ulotek czy drobnych fuch remontowych tak jest, ale przyznasz, że w żadnej pracy nie ma takich częstych wypłat?

Warunek skończenia 18 lat? Czy pojawia się on w ofertach pracy na portalach typu pracuj.pl czy infopraca?

No i najlepsze – dla uwiarygodnienia zdjęcie banknotów, screen ze swojego konta bankowego 🙂 O kontakcie na priv nie wspominając.

Dlaczego to nie jest praca dodatkowa?

Takie ogłoszenia trochę psują sławę pracy dodatkowej. Ktoś, kto kilka razy trafił na podobne oferty, na pewno pomyśli, że cała ta praca dodatkowa przez internet to jedna wielka ściema i że nie da się w ten sposób zarobić. Da się, ale trzeba szukać PRACY, a to, co tu pokazałam, to praca nie jest. Dlaczego?

No cóż, po części odpowiedziałam już na to pytanie przy okazji omawiania zwrotów, jakie się w tych ofertach pojawiają. Czy szukający pracowników zapewniają, że od pracownika nie będą wymagać żadnych inwestycji (a koniec końców i tak okazuje się, że bez włożenia pieniędzy w jakiś zarabiający program nie da się właściwie zarobić)? Nie, bo to oczywiste – kiedy się pieniądze inwestuje, to jest biznes, a kiedy przychodzisz i wykonujesz jakieś zlecone czynności to jest praca.

W pracy dostajesz umowę, ktoś za Ciebie odprowadza podatek, ktoś zleca Ci coś konkretnego do wykonania, a potem rozlicza z efektów. Jeśli ktoś szuka pracownika, zależy mu na osobie o konkretnych kompetencjach (i podaje te kompetencje w ogłoszeniu). Żaden pracodawca, ba! nawet żaden rozsądnie gospodarujący swoim czasem człowiek nie będzie zostawiał w grupach facebookowych ogłoszeń, w których nie do końca wiadomo, o co chodzi, a żeby się tego dowiedzieć, musisz odezwać się „na priv” do osoby, która zamieściła ogłoszenie lub – co gorsza – porozmawiać z nią przez telefon. To jest kosmiczna strata czasu! A ktoś, kto dobrze zarabia, kogo firma dobrze się kręci, nie chce marnować czasu na rozmowy z przypadkowymi osobami. No nigdy nikt poważny nie będzie prowadził rekrutacji do pracy w ten sposób – prosząc o kontakt „na priv” zamiast o wysłanie CV na jego firmowy adres.

Mam nadzieję, że nie masz już wątpliwości co do tego, że zakładanie kont w bankach, żeby dostać prowizję, to nie jest praca. To jest co najwyżej wyłudzenie prowizji od banku (bo proponujący taką „pracę” wprost zachęcają, żeby zamknąć takie konto po miesiącu, zapewniając, że można to zrobić bez żadnych konsekwencji). Piramidy finansowe i MLM to też nie jest praca, bo tu z kolei trzeba zainwestować pieniądze, żeby zarobić. I wszystkie inne sposoby, które w opisany wyżej sposób reklamowane są na Facebooku to także nie jest praca.

 

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest
72 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
SzybkieZarabianie.pl
SzybkieZarabianie.pl
2 lat temu

Nie rozumiem, co złego jest w oferowaniu sposobu zarobku przez internet. Rozumiem, że niektórzy mogą się burzyć, że słowo „praca” jest za nadto używane w tego typu ogłoszeniach, ale nie oszukujmy się, bo to i tak jest „praca dodatkowa” 😉

Angelika Marzenie
Angelika Marzenie
2 lat temu

Szukam chętnych osób do współpracy. Nie jest to ogłoszenie z firm typu AVON czy Oriflame. Wystaracza dobre chęci sam się przekonaj (Nie potrzebujesz żadnych kąt bankowych czy też lokat) praca będzie polegać na promowaniu kosmetyków środków czystości i wielu innych rzeczach. Świetna zabawa gdyż jednak zarabiasz A z drugiej strony masz bardzo przydatne rzeczy które są potrzebne nie mal na codzień gotkowicz.angelika9@gmail.com

Marta
Marta
2 lat temu

Przyznaję że przestałam czytać już na początku gdzie trafiłam na info że MLM to nie praca, a co to jest się pytam? MULTI LEVEL MARKETING albo inaczej MARKETING sieciowy, marketing rekomendacyjny i nie -nic nie trzeba inwestować na początek, trzeba rozważnie wybierać w firmach działających na zasadzie MLM to tak , zgodze sie ale inwestycji nie mialam żadnej a poswiecam okolo 2-3 h dziennie na tę pracę poza etatem, dorabiam owszem, natomiast mozna poswuecajac wiecej czasu zarobic wiecej niz na etacie i taki mam plan. Jak ktos mysli ze nic nie robiac bedzie kasa wpływała na konto to jest albo… Czytaj więcej »

Szymon
2 lat temu

Co za przykłady oszustwa w tych ofertach pracy. Dobrze, że przestrzegasz początkujących. Sam kiedyś wielokrotnie natrafiłem na takie oferty zarobku kilku tysięcy w kilka chwil. Ale dla mnie od razu takie oferty powodowały, że zapalało się w moim umyśle czerwone światło. I szukałem dalej 🙂

Joanna
Joanna
2 lat temu

Te ogłoszenia śmierdziały mi z daleka, ale z czystej ciekawości chciałam zobaczyć co dostanę na maila. Poza hasłami z posta i kolejnymi linkami był podpis lidera zespołu wraz ze zdjęciem. Zdjęcie jak z gazety z reklamą ubrań. Długo nie szukałam – znalazłam je dzięki wyszukiwaniu obrazem na oficjalnej stronie Hugo Bossa. Osobą był model reklamujący białą koszulę XD

Adrian
Adrian
2 lat temu

OGIDO portal pracy zbiera oferty dla szukających zatrudnienia. Jeśli potrzebujesz pracy, lub jesteś pracodawcą poszukującym pracownika – nasz serwis to idealne miejsce dla Ciebie. Tutaj spotykają się ambitni ludzie i rzetelni właściciele firm. Kryteria wyszukiwania wolnych stanowisk pomogą Ci odnaleźć pracę lub pracownika, jakich potrzebujesz, zgodnie z kwalifikacjami i oczekiwaniami. Nasza platforma to kompleksowa oferta dla Agencji Zatrudnienia i Agencji Pracy – korzystaj w dowolnym czasie i z każdego miejsca na ziemi, 24/7.

Sandra
Sandra
1 rok temu

Bardzo przydatny jest pani artykuł na fb w różnych grupach co rusz pokazują się ogłoszenia o takiej tematyce a ludzie naiwnie piszą na priv nie zdając się w co tak naprawdę się pakują kiedyś przeżyłam to na własnej skórze nie przez internet a w życiu realnym dlatego teraz staram się być ostrożna i nie wierzyć w taki chłam

Zbyszek
Zbyszek
1 rok temu

Czy ktoś słyszał i coś wie na temat programu partnerskiego firmy M2M. Proszę o informację.

Aga
Aga
1 rok temu

Coś Takiego dziś dostałam…
Cześć 👋
Mówiąc w skrócie praca polega na wypełnianiu wniosków w bardzo prosty sposób w programach partnerskich. Nic tutaj nie sprzedajemy ani nikogo nie namawiamy 🙂 Wszystko jest bez inwestycji i bez ryzyka.
Już na start zarobisz nawet do 2000 zł a pozniej dowiesz sie jak zarabiac miesiecznie duzo wieksze pieniądze 😊
Zainteresowana?

Megi
Megi
1 rok temu

Dorabiam będąc konsultantka Avon. Wciąż szukam nowych klientów czy osób chętnych dołączyć do mojego teamu. Nigdy jednak nie zamieściłam ogłoszenia naginajacego prawdę co robi wiele osób. Nigdy też nie zamieściłam lakonicznego wpisu typu: zarabiaj w domu bla bla a szczegóły na priv. Brzydzę się tak nachalnym działaniem, pełnym nieszczerych informacji by tylko przykuć uwagę. i szczerze mówiąc nie mam chyba ochoty już nikogo namawiać na dołączenie mimo tego, ze naprawdę można dorobić i to nawet sporo. Po prostu czasami rzygać mi się chce jak widzę jakie bzdury ludzie wypisują by tylko złapać kogoś w sidła. Nie ma nic za darmo.… Czytaj więcej »