Praca dodatkowa w domu to bardzo wiele różnych możliwości – zarówno dla osób, które szukają dodatkowego zarobku, jak i dla tych, które chcą zarabiać wyłącznie w domu.

Kiedyś myślałam, że praca dodatkowa w domu to składanie długopisów albo biżuterii. W gazetach było pełno ogłoszeń, w których oferowano pracę chałupniczą, polegającą najczęściej na jakichś drobnych pracach manualnych – jak właśnie skręcanie długopisów. Był tam jednak pewien kruczek – żeby zacząć zarabiać, trzeba było wysłać pieniądze pod wskazany adres. Za to dostawało się pierwszą paczkę towaru. Oczywiście tylko w teorii, bo w praktyce paczka nigdy nie przychodziła.

Dzisiaj takie ogłoszenia pewnie pojawiają się nadal i nadal jest sporo osób, które dają się naciągnąć takim nieuczciwym „pracodawcom”. Ale jest i sporo takich, które naprawdę zarabiają pracując zdalnie – szacuje się, że ok. 2-3% Polaków pracuje w domach. Jak zarabiają? Możliwości jest bardzo wiele, bo tak naprawdę wiele z tego, co pracownicy robią na co dzień w firmach, mogliby robić w domu. Jeśli nie potrzebują do pracy specjalistycznego sprzętu albo ten sprzęt się im zapewni w domu, mogą wykonywać swoje obowiązki zdalnie.

 

Praca dodatkowa w domu, praca zdalna – co można robić, żeby dorobić?

Wszystkie znane mi możliwości zarobienia bez wychodzenia z domu starałam się pogrupować tak, by łatwiej mogły znaleźć coś dla siebie osoby o konkretnych umiejętnościach.

 • programista, twórca stron internetowych – bardzo pojemny worek, do którego wrzucić można kogoś, kto stawia strony na WordPressie, pisze aplikacje na komórki czy tworzy oprogramowanie do nauki angielskiego dla szkół itp.
 • pozycjoner, specjalista od optymalizacji stron – najogólniej mówiąc: osoba, która wie co zrobić, żeby strona była wysoko w wynikach wyszukiwania
 • copywriter (teksty reklamowe, scenariusze reklam), seocopywriter (piszący teksty na potrzeby pozycjonowania), redaktor portalu internetowego, autor tekstów na strony firmowe, dziennikarz, autor tekstów dla prasy itp. Kolejny pojemny worek – jeśli umiesz pisać, znajdziesz tu coś dla siebie. Jeśli nigdy nie pisałeś na zlecenie, ale umiesz napisać chociażby komentarz na Facebooku, to z powodzeniem możesz zacząć pracować jako seocopywriter – sprawdź od czego zacząć – Zacznij zarabiać na pisaniu.
 • specjalista od marketingu w social media, marketingu szeptanego, specjalista ds. PR i wiele pokrewnych. Żeby prowadzić komuś komunikację w social media nie trzeba siedzieć w biurze, można to robić z własnego domu
 • grafik, ilustrator – osoba ze zdolnościami plastycznymi może tworzyć nadruki na koszulki, a może projektować okładki książek czy zajmować się tworzeniem identyfikacji wizualnej firm. To też bardzo, bardzo pojemny worek ze zleceniami z różnych branż
 • projektant odzieży, projektant biżuterii, mebli itp.
 • tłumacz
 • lektor, osoba, która czyta reklamy itp. (sprawdź, jak zacząć pracować jako lektor)
 • nauczyciel, udzielający korepetycji przez Skype. Jeśli jesteś nauczycielem polskiego, może być Ci trudno znaleźć chętnych na takie lekcje, ale jeśli znasz się nieźle na jakiejś wąskiej dziedzinie, z którą problem ma wielu studentów – np. chcesz udzielać korepetycji z logiki czy analizy matematycznej, możesz mieć wielu chętnych
 • sprzedawca (Allegro, małe sklepy internetowe)
 • osoba, która robi transkrypcję nagrań
 • księgowy
 • specjalista od DTP, składu tekstu, a także korektor
 • architekt – zarówno ten, który zajmuje się projektowaniem budynków, wnętrz, jak i architekturą zieleni
 • doradcy wszelkiej maści: finansowy, ubezpieczeniowy, porady prawne, doradca ds. funduszy unijnych, pozyskiwanie dotacji, przygotowywanie biznes planów itd. Sprawdź, jak pracuje specjalista ds e-commerce
 • osoba zajmująca się wprowadzaniem danych do komputera, przygotowywaniem baz danych wg. jakiegoś klucza. To jedna z niewielu możliwości, żeby wykonywać pracę w domu, jeśli nie ma się żadnych konkretnych umiejętności poza umiejętnością obsługi komputera
 • konsultant ślubny
 • twórca szkoleń (kursy e-learningowe, webinary)
 • szwaczka, krawcowa – szycie ubrań, robótki ręczne, przeróbki krawieckie
 • telemarketer – telefoniczna sprzedaż usług jakiejś firmy, produktów
 • montażysta filmów, twórca animacji itp.
 • Sprawdź też: Zarabianie przez internet: 7 pomysłów

Praca dodatkowa w domu – zajęcie dla każdego

Jeśli nigdy jeszcze nie pracowałeś w domu, nie wiesz od czego zacząć i nie wiesz, jaka praca byłaby dla Ciebie odpowiednia, mam dla Ciebie coś specjalnego. Przygotowałam kurs online, w którym pokazuję krok po kroku jak znaleźć zlecenia na pisanie prostych tekstów. Nie przejmuj się, jeśli do tej pory nigdy nie pisałeś na zlecenie. Wystarczy, że umiesz napisać maila, masz komputer z internetem – tylko tyle Ci potrzeba, żebyś mógł zacząć zarabiać na pisaniu prostych tekstów na zlecenie. Zobacz więcej szczegółów – Zacznij zarabiać na pisaniu.

Na kurs zapisało się już ponad 500 osób, a 94% przyznało, że poleciłoby go znajomym, zainteresowanym pracą w domu! To prawdziwy HIT!

Przedstawiona wyżej lista nie wyczerpuje rzecz jasna wszystkich możliwości, a jedynie pokazuje obszary, w których można szukać dla siebie miejsca, jeśli chce się pracować w domu lub dorobić do pensji po godzinach. Życie czasem zaskakuje i stwarza nam ciekawe okazje do pracy tam, gdzie nigdy byśmy się ich nie spodziewali.

Ja sama znałam kiedyś osobę, która pracowała zdalnie obsługując popularną grę MMO, czyli grę, w którą gra się przez przeglądarkę. Człowiek ten oczywiście zanim dostał pracę był zwykłym graczem, potem hobbystycznie zaangażował się w czuwanie nad tym, żeby inni gracze przestrzegali regulaminu, a w końcu został zatrudniony przez niemiecką centralę firmy, która wypuściła tę grę, jako community manager. To świetny przykład pokazujący, że praca zdalna często jest naturalną konsekwencją pasji i sposobem na życie, który pewnego dnia po prostu sam wpadł w nasze ręce.

Jeśli od niedawna jesteś na swoim lub dopiero rozważasz zmianę, mam dla Ciebie coś co ułatwi Ci podjęcie decyzji. Jest to darmowy rozdział mojej książki “Zostań freelancerem”. Dzięki niemu dowiesz się, czy nadajesz się na freelancera i z jakim ryzykiem może wiązać się ta ścieżka. Zobacz, jak skutecznie przejść na swoje.

 

CZY NADAJESZ SIĘ NA FREELANCERA?

Pobierz darmowy rozdział mojej ksiażki „Zostań freelancerem” i wystartuj po swoją niezależność.

22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x