Praca dodatkowa w domu to bardzo wiele różnych możliwości – zarówno dla osób, które szukają dodatkowego zarobku, jak i dla tych, które chcą zarabiać wyłącznie w domu.
Kiedyś myślałam, że praca dodatkowa w domu to składanie długopisów albo biżuterii. W gazetach było pełno ogłoszeń, w których oferowano pracę chałupniczą, polegającą najczęściej na jakichś drobnych pracach manualnych – jak właśnie skręcanie długopisów. Był tam jednak pewien kruczek – żeby zacząć zarabiać, trzeba było wysłać pieniądze pod wskazany adres. Za to dostawało się pierwszą paczkę towaru. Oczywiście tylko w teorii, bo w praktyce paczka nigdy nie przychodziła.
Dzisiaj takie ogłoszenia pewnie pojawiają się nadal i nadal jest sporo osób, które dają się naciągnąć takim nieuczciwym „pracodawcom”. Ale jest i sporo takich, które naprawdę zarabiają pracując zdalnie – szacuje się, że ok. 2-3% Polaków pracuje w domach. Jak zarabiają? Możliwości jest bardzo wiele, bo tak naprawdę wiele z tego, co pracownicy robią na co dzień w firmach, mogliby robić w domu. Jeśli nie potrzebują do pracy specjalistycznego sprzętu albo ten sprzęt się im zapewni w domu, mogą wykonywać swoje obowiązki zdalnie.

Zanim przejdziesz dalej, mam coś dla Ciebie.
Jeśli chciałbyś spróbować pracy w domu albo już pracujesz jako wolny strzelec, ale chcesz poczytać o doświadczeniach innych – ta książka jest właśnie dla Ciebie!
Dlaczego warto ją mieć?
Dowiesz się z niej między innymi:
- jak można zarabiać, nie wychodząc z domu;
- jak znaleźć pierwsze zlecenia;
- jak wyceniać swoją pracę;
- jak negocjować z klientami;
- kiedy jest dobry moment na założenie firmy i jak to zrobić;
- jak motywować się do pracy.
212 stron konkretnych informacji, w formie drukowanej lub e-book (MOBI, EPUB, PDF).
Praca dodatkowa w domu, praca zdalna – co można robić, żeby dorobić?
Wszystkie znane mi możliwości zarobienia bez wychodzenia z domu starałam się pogrupować tak, by łatwiej mogły znaleźć coś dla siebie osoby o konkretnych umiejętnościach.
- programista, twórca stron internetowych – bardzo pojemny worek, do którego wrzucić można kogoś, kto stawia strony na WordPressie, pisze aplikacje na komórki czy tworzy oprogramowanie do nauki angielskiego dla szkół itp.
- pozycjoner, specjalista od optymalizacji stron – najogólniej mówiąc: osoba, która wie co zrobić, żeby strona była wysoko w wynikach wyszukiwania
- copywriter (teksty reklamowe, scenariusze reklam), seocopywriter (piszący teksty na potrzeby pozycjonowania), redaktor portalu internetowego, autor tekstów na strony firmowe, dziennikarz, autor tekstów dla prasy itp. Kolejny pojemny worek – jeśli umiesz pisać, znajdziesz tu coś dla siebie. Jeśli nigdy nie pisałeś na zlecenie, ale umiesz napisać chociażby komentarz na Facebooku, to z powodzeniem możesz zacząć pracować jako seocopywriter – sprawdź od czego zacząć – Zacznij zarabiać na pisaniu.
- specjalista od marketingu w social media, marketingu szeptanego, specjalista ds. PR i wiele pokrewnych. Żeby prowadzić komuś komunikację w social media nie trzeba siedzieć w biurze, można to robić z własnego domu
- grafik, ilustrator – osoba ze zdolnościami plastycznymi może tworzyć nadruki na koszulki, a może projektować okładki książek czy zajmować się tworzeniem identyfikacji wizualnej firm. To też bardzo, bardzo pojemny worek ze zleceniami z różnych branż
- projektant odzieży, projektant biżuterii, mebli itp.
- tłumacz
- lektor, osoba, która czyta reklamy itp. (sprawdź, jak zacząć pracować jako lektor)
- nauczyciel, udzielający korepetycji przez Skype. Jeśli jesteś nauczycielem polskiego, może być Ci trudno znaleźć chętnych na takie lekcje, ale jeśli znasz się nieźle na jakiejś wąskiej dziedzinie, z którą problem ma wielu studentów – np. chcesz udzielać korepetycji z logiki czy analizy matematycznej, możesz mieć wielu chętnych
- sprzedawca (Allegro, małe sklepy internetowe)
- osoba, która robi transkrypcję nagrań
- księgowy
- specjalista od DTP, składu tekstu, a także korektor
- architekt – zarówno ten, który zajmuje się projektowaniem budynków, wnętrz, jak i architekturą zieleni
- doradcy wszelkiej maści: finansowy, ubezpieczeniowy, porady prawne, doradca ds. funduszy unijnych, pozyskiwanie dotacji, przygotowywanie biznes planów itd. Sprawdź, jak pracuje specjalista ds e-commerce
- osoba zajmująca się wprowadzaniem danych do komputera, przygotowywaniem baz danych wg. jakiegoś klucza. To jedna z niewielu możliwości, żeby wykonywać pracę w domu, jeśli nie ma się żadnych konkretnych umiejętności poza umiejętnością obsługi komputera
- konsultant ślubny
- twórca szkoleń (kursy e-learningowe, webinary)
- szwaczka, krawcowa – szycie ubrań, robótki ręczne, przeróbki krawieckie
- telemarketer – telefoniczna sprzedaż usług jakiejś firmy, produktów
- montażysta filmów, twórca animacji itp.
- Sprawdź też: Zarabianie przez internet: 7 pomysłów
Praca dodatkowa w domu – zajęcie dla każdego
Jeśli nigdy jeszcze nie pracowałeś w domu, nie wiesz od czego zacząć i nie wiesz, jaka praca byłaby dla Ciebie odpowiednia, mam dla Ciebie coś specjalnego. Przygotowałam kurs online, w którym pokazuję krok po kroku jak znaleźć zlecenia na pisanie prostych tekstów. Nie przejmuj się, jeśli do tej pory nigdy nie pisałeś na zlecenie. Wystarczy, że umiesz napisać maila, masz komputer z internetem – tylko tyle Ci potrzeba, żebyś mógł zacząć zarabiać na pisaniu prostych tekstów na zlecenie. Zobacz więcej szczegółów – Zacznij zarabiać na pisaniu.
Na kurs zapisało się już ponad 500 osób, a 94% przyznało, że poleciłoby go znajomym, zainteresowanym pracą w domu! To prawdziwy HIT!
Przedstawiona wyżej lista nie wyczerpuje rzecz jasna wszystkich możliwości, a jedynie pokazuje obszary, w których można szukać dla siebie miejsca, jeśli chce się pracować w domu lub dorobić do pensji po godzinach. Życie czasem zaskakuje i stwarza nam ciekawe okazje do pracy tam, gdzie nigdy byśmy się ich nie spodziewali.
Ja sama znałam kiedyś osobę, która pracowała zdalnie obsługując popularną grę MMO, czyli grę, w którą gra się przez przeglądarkę. Człowiek ten oczywiście zanim dostał pracę był zwykłym graczem, potem hobbystycznie zaangażował się w czuwanie nad tym, żeby inni gracze przestrzegali regulaminu, a w końcu został zatrudniony przez niemiecką centralę firmy, która wypuściła tę grę, jako community manager. To świetny przykład pokazujący, że praca zdalna często jest naturalną konsekwencją pasji i sposobem na życie, który pewnego dnia po prostu sam wpadł w nasze ręce.
Sprawdź też: Szukasz pracy w domu? Uważaj na takie ogłoszenia!
Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂
Bardzo ładnie to wszystko poukładać. Nagle okazuje się, że połowa zawodów może „wskoczyć do internetu” i zarabiać 😉
Spodobało mi się to, jak określiłaś mój zawód 😀 „Pozycjoner, specjalista od optymalizacji stron – najogólniej mówiąc: osoba, która wie co zrobić, żeby strona była wysoko w wynikach wyszukiwania”
Teraz już wiem, jak powiedzieć babci, co robię 😛 Gorzej, jak spyta, co to są wyniki wyszukiwania 😛
Ja próbowałam kiedyś wytłumaczyć dziadkowi na czym polega zarabianie na reklamach w internecie. Nie było łatwo, zwłaszcza, że dziadek nigdy nie widział internetu 😀
Z dziadkiem to nawet nie próbuję 😉 Ale moja babcia jest dość nowoczesna. Ostatnio zachciało jej się nawet tabletu.
Dzięki za podlinkowanie w sidebarze :),
pozdrawiam!
Lektor & nauczyciel – ha, wcale nie ma łatwo, nawet jeśli ma się Skype’a. Przez jakiś czas dorabiałam sobie w ten sposób (plus w tradycyjny, korepetycje u mnie w domu) i osoby rozmawiające ze mną przez ten komunikator miały spory problem ze skoncentrowaniem się… W sumie im się nie dziwię, bo ja miałam nie mniejszy 😉 a to telefon, a to ktoś do drzwi puka, nagle ktoś inny do nas na kompie pisze, a bo to, tamto. Jakoś te sytuacje w bezpośrednim kontakcie nie sprawiają problemów, ale wystarczy lekcje przerzucić „na łącze”, by były czynnikami niesamowicie rozpraszającymi. Cóż, odległość widocznie… Czytaj więcej »
Ciekawa uwaga. W sumie tu trudność jest podwójna – bo w przypadku każdej innej pracy tylko jedna osoba musi umieć pracować w domu – a w przypadku lektora rozmawiającego przez Skype jeszcze uczeń musi umieć się skupić na tym, co ma do zrobienia. Ciekawi mnie, czy ceny za takie konwersacje są takie same jak za osobiste spotkanie czy inne?
Ja brałam ciut taniej. Nie ponosiłam wydatków na ksero w końcu 🙂 ale ogółem, z tego co wiem, ceny są bardzo zbliżone.
Bardzo długa i bogata lista. Mogą to być właściwie wszystkie osoby które nie pracują w fabryce albo w zespole. I ta grupa z roku na rok się powiększa. Podobno z czasem zostaną tylko wolne, kreatywne zawody – resztę załatwią maszyny;) Ale są też ciemne strony pracy w domu – zastanawialiście się? W wykonywaniu pracy i skupieniu mogą przecież przeszkadzać inni domownicy, rozpraszać może bliskość różnych domowych zajęć (a, jestem w domu to ugotuję obiad, wstawię pranie, wyskoczę z psem…zdrzemnę się…) a jeszcze, paradoksalnie może – na dłuższą metę – doskwierać samotność. Jeśli pracujesz bardziej samodzielnie to czasem też musisz spotkać… Czytaj więcej »
Dla mnie akurat rozpraszanie i samotność nie jest problemem, bo nauczyłam się w samotności pracować. Ale faktycznie biuro coworkingowe czasem się przydaje i fajnie, że coś takiego wymyślono. Gdybym miała np. poszukać sobie współpracownika i przeprowadzać jakieś rozmowy w tej sprawie z kandydatami, to zdecydowanie wolałabym zrobić to w biurze coworkingowym niż np. w kawiarni. A już na pewno nie w domu 😉
Wow! Sporo się tego nazbierało. Gratuluję wytrwałości przy szukaniu tych zawodów. W sumie sam trochę zarabiam przez internet i tę niszę mam również na myśli tworząc swój blog, który doelowo ma pokazywać jak ustawiać sobie pracę w domu, jak stworzyć sobie mini biuro 🙂
Kiedyś marzyłam sobie ukradkiem o pracy w domu, ale… nie mogłabym. Nie chodzi o organizację, bo z tym nie mam większych problemów. Nie potrafiłabym pracować w pidżamie i kapciach. Praca poza domem wiąże się z wyszykowaniem się, założeniem w miarę wyjściowych ciuchów (oczywiście zależy to od tego, co robimy), wyjściem na zewnątrz, zmianą otoczenia na kilka godzin, jakimś ruchem, otwarciem umysłu. Ja nie umiem otworzyć głowy, kiedy cały dzień siedzę w domu. Poza tym jestem typem człowieka, który woli mieć nad sobą ludzi, którzy zajmą się sprawami finansowymi, formalnymi i innymi. Nie mam czasu tracić życia na to wszystko, wolę… Czytaj więcej »
mam dokładnie to samo. Kiedyś miałem okres, że zarabiałem na pojedynczych zleceniach w taki sposób, że w weekendy pracowałem, a w tygodniu miałem wolne. Na pierwszy rzut oka spoko, bo 8 dni pracy (4 x weekend) i wychodziły zarobki miesięczne jak na etacie. Niestety życie totalnie odwrotne jak u normalnego człowieka bardzo mi nie służyło. Pracowałem w porach nocnych, więc rozregulowałem sobie bardzo rytm snu, potem tak na prawdę musiałem odsypiać w tygodniu żeby jakoś to unormować. Jak wspominałaś też miałem spory problem żeby zabrać się do pracy, bo nie musiałem się przebierać i nigdzie wychodzić. Chyba podświadomość nie odczuwała… Czytaj więcej »
[…] 1. Znajdź coś, co mógłbyś robić w domu. Coś, co umiesz, lubisz, co możesz wykonywać przez kilka godzin dziennie, coś, w czym jesteś dobry. Może pomoże Ci ta lista: Praca w domu – co można robić bez wychodzenia z domu [22 pomysły] […]
Sama mam normalny etat, ale dodatkowo piszę rożnego typu prace. Lubię pisać i tak sobie myślę, że mogłabym całkowicie przestawić się na pracę w domowym zaciszu.
No właśnie, bardzo dobry temat, ale jak znajdywać zlecenia na godnym poziomie?
Ostatnio dochodzą mnie słuchy, że jeśli chodzi o pisanie lepiej szukać tam, gdzie szukają pracowników (więc portale typu infopraca, pracuj.pl, gumtree), a nie tam, gdzie szukają zleceniobiorców. Może to jest rozwiązanie? Warto zaglądać też na grupy facebookowe, sama tam znalazłam ostatnio bardzo dobrego klienta.
Nie wspomniano o najbardziej oczywistyym:
Bądź Adminem / SysOpem 😉
” Ja sama znałam kiedyś osobę, która pracowała zdalnie obsługując popularną grę MMO, czyli grę, w którą gra się przez przeglądarkę” miał może na imię Michał?
Szukam możliwości pracy jako korektor, ale nie ma to popytu. W przeciwieństwie do błędów – ich jest w sieci mnóstwo. Może i na coś bym się załapał, gdybym miał ukończoną filologię, ale nie mam. Ba, nie mam w ogóle wykształcenia wyższego. Od paru lat zajmuję się copywritingiem, a przez ostatnie kilka miesięcy współpracowałem w ten sposób z pewną firmą… „pośredniczącą”. Dostarczałem im artykuły na strony różnych firm oraz wpisy na fejsbukowe fanpejdże tychże firm. Podziękowali mi, bo zacząłem popadać w depresję, w związku z czym jakość moich tekstów się stopniowo obniżała. Nie mam pojęcia, jakim cudem potrafię jeszcze formułować zdania,… Czytaj więcej »
Aż się zaczęłam zastanawiać nad tym zarabianiem na pisaniu! W sensie nad kursem, bo akurat sama prowadzę bloga, więc coś tam napisać potrafię 😀
Ja mam zdolności plastyczne, jeśli ktoś może mi podesłać link gdzie mógł bym sobie dorobić w jakiejś firmie, był bym wdzięczny 😍
W artykule jest info o możliwości tworzenia koszulek z nadrukiem. Jest wiele platform, na których można założyć własny sklep i wgrać do niego projekty koszulek. Wszelkie kwestie związane z przyjmowaniem zamówień, przygotowaniem koszulek na podstawie projektów oraz wysyłką produktów biorą na siebie właściciele platformy. Osoba zakładająca sklep musi tylko przygotować projekty graficzne koszulek.
Inna opcja zarabiania dla osób z umiejętnościami plastycznymi: oferowanie tworzenia portretów lub karykatur. Na OLXie można znaleźć wiele ogłoszeń tego typu.
Ciekawe pomysły na pracę i zarabianie w domu. Innowacyjne, również z wykorzystaniem nowoczesnych technologi.
Zastanawiam sie tylko dlaczego tak jak u innych,żeby zacząć-zapłać ?