Praca w mieszkaniu – co można wrzucić w koszty, jeśli mamy biuro we własnym domu?

utworzone przez | lut 12, 2016 | Praca w domu | 33 Komentarze

Coś dla freelancera, pracującego we własnym domu – czy koszty mieszkania możemy uwzględnić w kosztach swojej działalności? Jeśli tak – jak to zrobić?

logo-mbank-oferta-indywidualnaTym wpisem rozpoczynam krótki cykl tekstów dotyczących wszystkich spraw formalnych związanych z prowadzeniem małej firmy. Partnerem merytorycznym cyklu jest mBank, który zaoferował niedawno swoim klientom innowacyjny na rynku system do prowadzenia księgowości – mKsięgowość. Więcej o tym produkcie możecie przeczytać w poście: Alternatywa dla biura rachunkowego dla freelancerów i małych firm. W ramach cyklu poruszymy takie zagadnienia jak:

  • nieoczywiste koszty firmy, czyli co można wliczyć w koszty działalności
  • jednoosobowa działalność freelancera – jakie podatki i składki trzeba płacić
  • wszystko co trzeba wiedzieć o wystawianiu faktur
  • ważne pojęcia dla początkującego przedsiębiorcy

Żeby nie przegapić żadnego wpisu zapisz się do mojego newslettera (formularz zapisu w panelu bocznym).

Praca w mieszkaniu – jak to wrzucić w koszty?

Freelancer, który zaczyna pracę na swoim zwykle pracuje we własnym domu. Wiele oczywiście zależy od rodzaju działalności, bo trudno wymagać od fotografa ślubnego, żeby nie ruszał się ze swoich czterech ścian, ale i on sporo czasu spędza przed komputerem i być może także wtedy pracuje w domu, a nie w wynajętym biurze. Z ekonomicznego punktu widzenia to najlepsze wyjście – jeśli tylko mamy warunki, by w domu pracować, to warto spróbować. Praca w domu nie generuje dodatkowych kosztów w postaci wynajęcia biura (przynajmniej kilkaset złotych na miesiąc), wykupienia mobilnego dostępu do internetu lub stacjonarnego dostępu w biurze (kilkadziesiąt złotych miesięcznie) oraz kosztów dojazdu do biura (kolejne kilkadziesiąt złotych, jeśli jeździmy komunikacją miejską).

Czy wobec tego, skoro nie mamy dodatkowych kosztów, to niczego nie możemy sobie w koszty prowadzenia firmy wrzucić? Na szczęście przepisy są dla freelancerów pracujących w domu łaskawe J

Pracując w domu możemy część wydatków, które już i tak ponosimy w związku z użytkowaniem mieszkania, zaliczyć do wydatków firmowych, czyli do kosztów uzyskania przychodu. A jak wiadomo, im wyższy koszt uzyskania przychodu, tym mniejszy podatek dochodowy do zapłacenia.

Jak zmniejszyć podatek dochodowy pracując w domu?

Co można wrzucić w koszty firmy w związku z pracą we własnym mieszkaniu? Wszystkie opłaty, dla których znajdujemy uzasadnienie dla naszej konkretnej działalności, a więc:

  • czynsz za mieszkanie, opłata za wynajem (jeśli to mieszkanie wynajęte)
  • opłata za prąd, wodę, ogrzewanie
  • opłata za internet (jeśli wykorzystujemy go w firmie)

Żeby móc wszystkie te koszty zaliczyć do kosztów firmowych potrzebujemy faktur i dowodów wpłaty, ale to akurat nie jest niczym niezwykłym. Faktury nie muszą być wystawione na naszą firmę, wystarczy, że adres się zgadza z adresem mieszkania, w którym prowadzimy działalność.

Istotne jest natomiast to, że oczywiście wykonując pracę w mieszkaniu nie możemy wliczyć w koszty firmy całego czynszu, kosztu prądu czy internetu, bo przecież częściowo wykorzystujemy go mieszkając, a częściowo pracując. Trzeba zatem wyliczyć, jaką część (jaki procent) mieszkania będziemy wykorzystywać na potrzeby firmy, sporządzić odpowiednie oświadczenie i przechowywać je w dokumentacji firmowej. Zgodnie z tym oświadczeniem wyliczamy jaki procent opłat za mieszkanie możemy wliczyć w koszty firmy.

Przykład: mieszkam w mieszkaniu trzypokojowym o powierzchni 100 metrów i jeden z pokojów przeznaczam na biuro (pokój o powierzchni 25 metrów kwadratowych). Moje domowe biuro zajmuje więc 25 proc. powierzchni mojego mieszkania, a zatem ¼ czynszu, opłat za prąd i wodę wliczam sobie do działalności gospodarczej. A co z internetem? Używam go do celów prywatnych i służbowych, więc trudno policzyć jaki procent wykorzystuję jako firma. Ale mam w domu internet stacjonarny i mobilny, więc w koszty wliczam ten mobilny, a stacjonarny traktuję jako domowy.

Warto jeszcze dodać, że jeśli wliczamy część wydatków związanych z mieszkaniem w koszty działalności, a jesteśmy płatnikami podatku VAT, to możemy obniżyć nie tylko podatek dochodowy, ale też VAT (np. internet jest obciążony VAT-em, więc uwzględnienie faktury w kosztach zmniejsza nam podatek do zapłacenia).

O czym trzeba pamiętać zanim zaczniemy wrzucać koszty mieszkania w koszty firmy?

Żeby nie było za łatwo, trzeba pamiętać o kilku zastrzeżeniach związanych z prowadzeniem firmy w mieszkaniu:

  • Jeśli mieszkanie nie jest Twoje, ale wynajęte, upewnij się, że w umowie z właścicielem nie masz zastrzeżenia, że nie wolno Ci prowadzić działalności gospodarczej w mieszkaniu. Takie zapisy lubią pojawiać się w umowach.
  • Jeśli prowadzisz firmę we własnym mieszkaniu, powinieneś zgłosić w urzędzie miasta ten fakt. Urząd może Ci naliczyć wówczas wyższy podatek od nieruchomości.
  • Jeśli rozliczasz się ryczałtem, cała ta operacja na nic Ci się nie przyda, bo i tak nie liczysz kosztów działalności, żeby zapłacić podatek dochodowy (innymi słowy: wysokość podatku nie zależy od wysokości poniesionych przez Ciebie kosztów, a jedynie od przychodów). To samo dotyczy tych, którzy rozliczają się na podstawie karty podatkowej.

Ciekawa jestem czy korzystacie z tej możliwości odliczenia opłat za mieszkanie? Przy dużych mieszkaniach i domach albo mieszkaniach z dużym czynszem to może być spora oszczędność, szczególnie ważna na początku prowadzenia swojej firmy.

old-1130731_1280

Sprzedaż nie idzie? Sprawdź konwersję!

Pobierz darmowy kalkulator konwersji i celu sprzedażowego, żeby sprawdzić:

  • jaka jest konwersja Twojej strony sprzedażowej lub sklepu
  • ile musisz mieć zamówień miesięcznie, żeby osiągnąć swój cel sprzedażowy
  • ile osób musisz sprowadzić na stronę sprzedażową
 

Pobierz bezpłatny kalkulator i zrób pierwszy krok do większej sprzedaży!

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

33 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Adam B24
8 lat temu

A ja mam nieco odmienne pytanie – przypuśćmy że w przyszłości planowałbym budowę domu, gdzie jeden z pokoi miałby mi posłużyć do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Czy w takiej sytuacji mógłbym sobie odliczyć część kosztów zakupu działki, budowy domu itp?

Agata z Kochamanatyki

pamiętajmy jednak żeby coś zaliczyć w koszty to musimy być w stanie udowodnić, że to co zafakturowane realnie przysłużyło się naszej działalności… tak mówią przepisy otwierając jednoznacznie drogę do kwestionowania poniesnionych wydatków…. Nie ma lekko

ChicaMala
8 lat temu

A jak wyglądałaby sytuacja, gdyby główna siedziba firmy była w innym mieście, ale część prac była wykonywana we własnym mieszkaniu? Też wtedy trzeba byłoby zgłaszać prowadzenie firmy w mieszkaniu do urzędu, gdyby chciało się robić odliczenie czynszu i opłat?

Marysia
8 lat temu

Bardzo fajny wpis 🙂 Pomocne rady . Dzięki, pozdrowionka 🙂

Rafał
Rafał
8 lat temu

A jak w praktyce wygląda wliczanie tylko części wydatków jako koszt? Powiedzmy że wynajmuję mieszkanie 50 m2 za 2000zł. Załóżmy że przeznaczam połowę na cele działalności. Wówczas do KPiR wpisuje koszt wynajęcia tylko 1000zł pomimo tego że faktura jest na 2000zł? Z innymi rzeczami np. środki czystości tak samo?

Ewa Popielarz
7 lat temu

Na potrzeby działalności firmy mam zgłoszony jestem pokój w swoim domu. I rzeczywiście – wliczam w koszty procentowo opłaty za media, ale także również za ubezpieczenie domu, podatek od nieruchomości (tu sprawa jest prosta – w koszty idzie część dotycząca pomieszczenia firmowego, niemała…).
Moja księgowa zdecydowała również o procentowych rozliczeniu w kosztach wymiany drzwi wejściowych – w końcu kurierzy, ja sama i czasem klienci w nich korzystamy. Podobnie z serwisem piecyka gazowego itp. Oczywiście na te usługi musiałam mieć fakturę wystawioną na firmę. W koszty weszło też całe wyposażenie biura – już w 100%, ale to był jednorazowy wydatek.

susie finacial institution
susie finacial institution
7 lat temu

Susie Loan Sector oferuje przedsiębiorcom możliwość szybkiego, przejrzystego i efektywnego dostępu do pożyczek w środowisku. Nasza międzynarodowa wiedza i standardy w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi klienta i usług doradczych to główne źródło międzynarodowych projektów finansujących firmy, firmy i organizacje zajmujące się znaczącymi projektami inwestycyjnymi dotyczącymi gruntów w branży rekreacyjnej, turystycznej, rozrywkowej i budowlanej. Prywatna pożyczka, spłata pożyczki dług; Kontakt E-mail: stuckeyfinancialinstitution@yahoo.com

infomiasto
4 lat temu

Bardzo dobry artykuł, czyli przy działaniach i pracy na internecie można wrzucić w koszty prowadzenia wynajem mieszania oraz opłaty za media. To bardzo dobra wiadomość.