Praca w mieszkaniu – co można wrzucić w koszty, jeśli mamy biuro we własnym domu?

utworzone przez | lut 12, 2016 | Praca w domu | 33 Komentarze

Coś dla freelancera, pracującego we własnym domu – czy koszty mieszkania możemy uwzględnić w kosztach swojej działalności? Jeśli tak – jak to zrobić?

logo-mbank-oferta-indywidualnaTym wpisem rozpoczynam krótki cykl tekstów dotyczących wszystkich spraw formalnych związanych z prowadzeniem małej firmy. Partnerem merytorycznym cyklu jest mBank, który zaoferował niedawno swoim klientom innowacyjny na rynku system do prowadzenia księgowości – mKsięgowość. Więcej o tym produkcie możecie przeczytać w poście: Alternatywa dla biura rachunkowego dla freelancerów i małych firm. W ramach cyklu poruszymy takie zagadnienia jak:

  • nieoczywiste koszty firmy, czyli co można wliczyć w koszty działalności
  • jednoosobowa działalność freelancera – jakie podatki i składki trzeba płacić
  • wszystko co trzeba wiedzieć o wystawianiu faktur
  • ważne pojęcia dla początkującego przedsiębiorcy

Żeby nie przegapić żadnego wpisu zapisz się do mojego newslettera (formularz zapisu w panelu bocznym).

Praca w mieszkaniu – jak to wrzucić w koszty?

Freelancer, który zaczyna pracę na swoim zwykle pracuje we własnym domu. Wiele oczywiście zależy od rodzaju działalności, bo trudno wymagać od fotografa ślubnego, żeby nie ruszał się ze swoich czterech ścian, ale i on sporo czasu spędza przed komputerem i być może także wtedy pracuje w domu, a nie w wynajętym biurze. Z ekonomicznego punktu widzenia to najlepsze wyjście – jeśli tylko mamy warunki, by w domu pracować, to warto spróbować. Praca w domu nie generuje dodatkowych kosztów w postaci wynajęcia biura (przynajmniej kilkaset złotych na miesiąc), wykupienia mobilnego dostępu do internetu lub stacjonarnego dostępu w biurze (kilkadziesiąt złotych miesięcznie) oraz kosztów dojazdu do biura (kolejne kilkadziesiąt złotych, jeśli jeździmy komunikacją miejską).

Czy wobec tego, skoro nie mamy dodatkowych kosztów, to niczego nie możemy sobie w koszty prowadzenia firmy wrzucić? Na szczęście przepisy są dla freelancerów pracujących w domu łaskawe J

Pracując w domu możemy część wydatków, które już i tak ponosimy w związku z użytkowaniem mieszkania, zaliczyć do wydatków firmowych, czyli do kosztów uzyskania przychodu. A jak wiadomo, im wyższy koszt uzyskania przychodu, tym mniejszy podatek dochodowy do zapłacenia.

Jak zmniejszyć podatek dochodowy pracując w domu?

Co można wrzucić w koszty firmy w związku z pracą we własnym mieszkaniu? Wszystkie opłaty, dla których znajdujemy uzasadnienie dla naszej konkretnej działalności, a więc:

  • czynsz za mieszkanie, opłata za wynajem (jeśli to mieszkanie wynajęte)
  • opłata za prąd, wodę, ogrzewanie
  • opłata za internet (jeśli wykorzystujemy go w firmie)

Żeby móc wszystkie te koszty zaliczyć do kosztów firmowych potrzebujemy faktur i dowodów wpłaty, ale to akurat nie jest niczym niezwykłym. Faktury nie muszą być wystawione na naszą firmę, wystarczy, że adres się zgadza z adresem mieszkania, w którym prowadzimy działalność.

Istotne jest natomiast to, że oczywiście wykonując pracę w mieszkaniu nie możemy wliczyć w koszty firmy całego czynszu, kosztu prądu czy internetu, bo przecież częściowo wykorzystujemy go mieszkając, a częściowo pracując. Trzeba zatem wyliczyć, jaką część (jaki procent) mieszkania będziemy wykorzystywać na potrzeby firmy, sporządzić odpowiednie oświadczenie i przechowywać je w dokumentacji firmowej. Zgodnie z tym oświadczeniem wyliczamy jaki procent opłat za mieszkanie możemy wliczyć w koszty firmy.

Przykład: mieszkam w mieszkaniu trzypokojowym o powierzchni 100 metrów i jeden z pokojów przeznaczam na biuro (pokój o powierzchni 25 metrów kwadratowych). Moje domowe biuro zajmuje więc 25 proc. powierzchni mojego mieszkania, a zatem ¼ czynszu, opłat za prąd i wodę wliczam sobie do działalności gospodarczej. A co z internetem? Używam go do celów prywatnych i służbowych, więc trudno policzyć jaki procent wykorzystuję jako firma. Ale mam w domu internet stacjonarny i mobilny, więc w koszty wliczam ten mobilny, a stacjonarny traktuję jako domowy.

Warto jeszcze dodać, że jeśli wliczamy część wydatków związanych z mieszkaniem w koszty działalności, a jesteśmy płatnikami podatku VAT, to możemy obniżyć nie tylko podatek dochodowy, ale też VAT (np. internet jest obciążony VAT-em, więc uwzględnienie faktury w kosztach zmniejsza nam podatek do zapłacenia).

O czym trzeba pamiętać zanim zaczniemy wrzucać koszty mieszkania w koszty firmy?

Żeby nie było za łatwo, trzeba pamiętać o kilku zastrzeżeniach związanych z prowadzeniem firmy w mieszkaniu:

  • Jeśli mieszkanie nie jest Twoje, ale wynajęte, upewnij się, że w umowie z właścicielem nie masz zastrzeżenia, że nie wolno Ci prowadzić działalności gospodarczej w mieszkaniu. Takie zapisy lubią pojawiać się w umowach.
  • Jeśli prowadzisz firmę we własnym mieszkaniu, powinieneś zgłosić w urzędzie miasta ten fakt. Urząd może Ci naliczyć wówczas wyższy podatek od nieruchomości.
  • Jeśli rozliczasz się ryczałtem, cała ta operacja na nic Ci się nie przyda, bo i tak nie liczysz kosztów działalności, żeby zapłacić podatek dochodowy (innymi słowy: wysokość podatku nie zależy od wysokości poniesionych przez Ciebie kosztów, a jedynie od przychodów). To samo dotyczy tych, którzy rozliczają się na podstawie karty podatkowej.

Ciekawa jestem czy korzystacie z tej możliwości odliczenia opłat za mieszkanie? Przy dużych mieszkaniach i domach albo mieszkaniach z dużym czynszem to może być spora oszczędność, szczególnie ważna na początku prowadzenia swojej firmy.

old-1130731_1280

Znajdź klienta na 100 sposobów

Szukasz klientów online?

Ten narzędziownik pomoże Ci znaleźć zlecenia, niezależnie od tego, w jakiej branży pracujesz (copywriting, tłumaczenia, prawo, marketing, dietetyka, social media, VA, grafika, fotografia i wiele innych).

Znajdziesz tu materiały wideo, zeszyt ćwiczeń, excele, bank pomysłów, szablony, listy itp.

Wszystko z dożywotnim dostępem i w cenie JEDNEJ PIZZY.

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

33 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
7 lat temu

Bałabym się jednak, że urząd skarbowy zakwestionuje moje wyliczania i obarczy mnie odsetkami za „wyłudzony” mniejszy podatek. Czy można w takim wypadku prosić urząd o decyzję wiążącą w mojej sprawie? Wiem, że za to się płaci, jednak jeśli miałabym dzięki temu spać spokojnie, to na pewno bym się zdecydowała.
PS. Nie myślałaś o disquis? Ten formularz zniechęca do komentowania 🙂

Anna
7 lat temu

Słyszałam o wliczaniu opłat za mieszkanie w koszty. Nie wiedziałam jednak o tym „Jeśli prowadzisz firmę we własnym mieszkaniu, powinieneś zgłosić w urzędzie miasta ten fakt. Urząd może Ci naliczyć wówczas wyższy podatek od nieruchomości.” <– dzięki za ten tekst! Gratuluję fajnego partnera tego cyklu i czekam na kolejny post z niego 🙂 Pozdrawiam

Agnieszka
7 lat temu

Ja planowałam wrzucić mieszkanie w koszty, ale zniechęciła mnie spółdzielnia… Chciałam pozyskać od nich jakiś dokument świadczący o comiesięcznych wydatkach na czynsz, ale powiedzieli, że jeśli chcę wrzucać część mieszkania w koszty to muszę przekształcić lokal na usługowy i wtedy będę też płacić wyższy czynsz. W moim przypadku (małe mieszkanie) gra zupełnie nie jest warta świeczki 🙁

Asia
Asia
7 lat temu

Trochę nieścisłości w tym artykule. Internet nie należy do mediów lokalowych, rozporządzenie nie przewiduje częściowego rozliczenia opłat za internet. Umowa plus faktura na firmę jest potrzebna, tak jak to robisz z mobilnym. Tak samo jak chcesz odliczać VAT z części mediów, musisz mieć fv z nipem i swoimi danymi.

Łukasz z finanseodpodstaw.pl

Z tego co kojarzę (choć pewności nie mam) to bardzo wiele rzeczy można wrzucać w koszty (przynajmniej częściowo) – np. środki czystości (bo pracując także korzystasz z łazienki). W efekcie możesz wrzucić w koszty nawet 25% papieru toaletowego.

Karola
7 lat temu

Zastanawiałam się nad zmianami dotyczącymi rozliczenia podatku i wrzucenie podobnie jak Ty 1/4 mieszkania, ale ostatecznie dałam sobie z tym spokój ..szkoda czasu na US 🙂

Damian Lewandowski - Samozatrudnienie

Z odliczeniem podatku VAT od wydatków na media może być ten problem, że faktura nie jest wystawiona na firmę, ale na osobę fizyczną – zatem nie działamy jako podatnik VAT nabywając daną usługę i tym samym nie mamy prawa do odliczenia.

W przypadku mieszkań, największym kosztem naszej firmy może być amortyzacja części mieszkania – nie ponosimy żadnego wydatku, a stała kwota pomniejsza nasz miesięczny przychód.

Marcelina
7 lat temu

Ja miałam z rejestracją firmy i użytkowaniem przestrzeni takie klocki, że to nie miało sensu… Pracuję jako Stylistka osobista. Firma ma być zarejestrowana na mój dom rodzinny, ale z zastrzeżeniem, że usługi są mobilne i część wykonuję w wynajmowanym mieszkaniu. Komedia zaczęła się już przy przeznaczeniu części dofinansowania na meble (My to Pani sprawdzimy pod adresem domu! Ale ja pracuję w mieszkaniu… To nie szkodzi.) Później był problem z umową najmu (że to nie wiadomo, nie moje, ksero nie wystarczy…). Bla, bla, bla. Niestety zrezygnowałam – za dużo trucia 😉 Dziękuję za Twoją pracę – jest dla mnie dużą pomocą.… Czytaj więcej »

Krystian
7 lat temu

Mój szef wrzuca w koszty nawet proszek do prania więc chyba wszystko można wrzucić ;p

Damian
7 lat temu

Bardzo przydatne informacje 🙂 Dzięki wielkie 🙂