Marzy Ci się połączenie pracy z opieką nad dzieckiem, ale coś – sama nie wiesz co – ciągle Cię od tego powstrzymuje? Uwierz mi, nie jesteś sama. Ciągle spotykam matki, które na wieść, że pracuję w domu, mówią, że też by chciały spróbować, bo niedługo kończy im się macierzyński, a nie chcą tak od razu zostawiać dziecka i wracać do pracy.

Co je powstrzymuje?

MITY! Wokół pracy w domu narosło już mnóstwo mitów, które nas hamują. Mitów, które sprawiają, że nawet jeśli pomysł pracy w domu chodzi nam po głowie, to nie zaczynamy szukać pracy, tylko odkładamy to na później. O to te, z którymi spotykam się najczęściej.

Zanim jednak przejdę do mitów, przypominam, że w marcu dostępna jest III edycja mojego kursu „Zacznij zarabiać na pisaniu”. To kurs, podczas którego uczę, jak pisać proste teksty (może je pisać każdy, kto umie wysłać maila!), jak za darmo stworzyć swoje portfolio, jak szukać klientów i jak się z nimi rozliczać. Więcej informacji tutaj: https://tosieoplaca.pl/zznp/

10 mitów na temat pracy w domu podczas urlopu macierzyńskiego

Mit 1: Nie mogę pracować podczas macierzyńskiego, bo stracę zasiłek

Urlop macierzyński to nie zwolnienie lekarskie, w trakcie którego nie wolno pracować. Na urlopie praca jest możliwa, jest legalna i – co więcej – w pewnych sytuacjach nie wpływa na wysokość wypłacanego zasiłku macierzyńskiego. To oznacza, że możesz pracować i jednocześnie pobierać zasiłek macierzyński w takiej wysokości jak do tej pory.

Jakie to warunki? Bardzo proste. Wystarczy, że z nowym pracodawcą lub zleceniodawcą podpiszesz umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Możesz także pracować na umowę o dzieło lub umowę zlecenie dla dotychczasowego pracodawcy – to również nie wpłynie na wysokość Twojego zasiłku macierzyńskiego. Proste, prawda?

Mit 2: Nie ma czegoś takiego jak legalna praca w domu. Taką pracę oferują tylko oszuści

Na oszustów w sieci natkniesz się na każdym kroku, ale to już nie te czasy, kiedy ktoś, kto proponował Ci pracę w domu, chciał Cię wyłącznie naciągnąć. Dzisiaj, gdy tak wiele rzeczy załatwia się przez internet, mnóstwo firm szuka podwykonawców właśnie przez internet. Oferują pracę zdalną, bo zależy im na znalezieniu kogoś, kto wykona dla nich jakieś zadanie (np. przygotuje bazę danych) i nie ma znaczenia, czy ten ktoś będzie pracował w biurze czy siedział na swojej kanapie i pracował, jednocześnie kołysząc malucha w bujaczku 😊

Dziś bez trudu można znaleźć legalną pracę w domu, trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.

Mit 3: Praca w domu polega na klikaniu w reklamy. Na tym zarabia się tylko jakieś grosze

Duża grupa oszustów będzie Ci wmawiać, że możesz zarobić 4000 zł miesięcznie i zajmie Ci to 10 minut dziennie. Nie wierz im, to oszuści, którzy chcą Cię zwabić do swoich programów i pokazać świetny-super-mega-ekstra system zarabiania, w którym ogląda się reklamy i za to dostaje hajs. Brzmi nieźle? Tak, tylko że to nie zadziała.

Praca w domu to… PRACA, czyli trzeba się napracować (czasem więcej, czasem mniej), żeby zarobić. Oglądanie reklam to nie jest praca, nic więc dziwnego, że wynagrodzenie za takie działanie jest mizerne.

Praca w domu polega na wykonywaniu konkretnych zleceń, które mogą być różne, ale dają konkretne efekty – pisanie tekstów, projektowanie stron, grafik, przygotowywanie transkrypcji, filmików, baz danych itd. To zlecenia, za które można dostać rozsądne pieniądze.

Mit 4: Praca w domu polega głównie na sprzedaży przez telefon

Znowu nieprawda. Coraz rzadziej można trafić na zlecenia z telemarketingu, bo tym zajmują się już wyspecjalizowane call center, a nie pojedynczy ludzie, których szuka się w internecie.

Mit 5: Nie da się pracować, będąc z małym dzieckiem w domu

Da się, tylko wymaga to dobrej organizacji. Poprosiłam kilka mam-freelancerek, by opowiedziały, jak łączą pracę w domu z opieką nad dziećmi (jedna z nich ma troje dzieci!). Przeczytaj ten wpis, może Ci pomóc.

Musisz jednak wiedzieć, że praca w domu podczas urlopu macierzyńskiego wymaga poświęceń i uświadomienia sobie, że Twoje życie zmieniło się, odkąd zostałaś mamą.

Wcześniej Twój czas dzielił się na czas pracy i czas wolny (np. w weekendy). Jeśli teraz chcesz znaleźć czas na pracę, to logiczne jest, że pozostały czas poświęcisz na opiekę nad maluszkiem, a czasu wolnego nie zostanie już za dużo.

Potrzebne też będzie solidne wsparcie Twojego partnera. Z chwilą, gdy Ty zdecydujesz się na poszukanie pracy (nawet w domu), musicie ustalić nowy grafik opieki nad dzieckiem. Czas każdego z Was musi dzielić się na czas pracy i czas opieki nad dzieckiem, a komfort pracy w domu polega na tym, że będziesz mogła pracować wtedy, gdy jego czas pracy się skończy i będzie mógł zacząć się czas opieki nad dzieckiem.

Mit 6: Żeby pracować w domu trzeba mieć dużo czasu

Wcale nie! To od Ciebie zależy, ile czasu poświęcisz na pracę. Możesz poszukać zleceń, które zajmą Ci tylko godzinę dziennie, a możesz spędzić na pracy tylko sobotę (8 godzin). Nie musisz deklarować, że masz mnóstwo czasu, który możesz poświęcić na pracę. Na tym właśnie polega urok pracy w domu – pracujesz tyle godzin dziennie, ile możesz! Oczywiście zarobki będą proporcjonalne do ilości poświęconego czasu. Ale to oczywiste, na etacie przecież jest tak samo – im mniej pracujesz, tym mniej zarobisz.

Mit 7: Żeby pracować w domu trzeba mieć swoją firmę

Od strony formalnej wystarczy podpisanie umowy ze zleceniodawcą – czy to umowy o dzieło, czy zlecenia. Własna firma nie jest Ci potrzebna.

Mit 8: Żeby zacząć pracować w domu trzeba zainwestować trochę pieniędzy na początek

To kolejny mit, w który wiele osób wierzy, czytając ogłoszenia internetowych oszustów. Ty nie musisz w to wierzyć, bo to nieprawda. Nie trzeba mieć żadnych pieniędzy i czynić żadnych inwestycji na początek. Chyba że nie masz komputera, bo do szukania i wykonywania pracy w domu komputer będzie Ci niezbędny.

Pamiętaj jednak, że jeśli ktoś obiecuje Ci pracę, ale wymaga od Ciebie jakiejś wpłaty na początek – uciekaj jak najdalej!

Mit 9: Dobrym pomysłem dla mamy jest własny biznes, np. sklep internetowy

Czasopisma o biznesie lansują często taki pomysł: na urlopie macierzyńskim otwórz własny biznes, to doskonały czas, bo masz wtedy urlop od pracy. I jako przykład podają sklep internetowy, a mamy chętnie ten pomysł realizują. Tymczasem sklep internetowy to wyższa szkoła jazdy i mnóstwo pracy (wiem co mówię, sama mam sklep!). Nie tylko trzeba założyć firmę, ale trzeba ogarniać zamawianie towaru, wysyłkę, kontakty z klientami, odpowiedzi na ich pytania, przygotowanie opisów i zdjęć do sklepu. No i marketing, który pochłania pioruńsko dużo czasu, a bez niego szanse na sprzedaż są marne. To nie jest dobry pomysł dla kogoś, kto nie prowadził wcześniej swojego biznesu, a jednocześnie chce połączyć zarabianie pieniędzy z opieką nad dzieckiem.

Zdecydowanie lepiej zacząć od czegoś prostego, czyli od prostych zleceń, na których można nauczyć się tego, jak się pracuje w domu i przetestować, czy ta praca nam się podoba.

Mit 10: Żeby zacząć pracować w domu trzeba mieć konkretne umiejętności

Można, ale nie trzeba. Jak wspomniałam, na rynku jest całe mnóstwo prostych zleceń, które nie wymagają żadnych umiejętności. Jak choćby pisanie prostych tekstów – wystarczy, że umiesz napisać maila albo komentarz na Facebooku, a możesz zacząć zarabiać na pisaniu. Przetestowałam to na sobie i na kilku znajomych i wiem, że to działa znakomicie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o prostych zleceniach, zajrzyj na stronę kursu Zacznij zarabiać na pisaniu.

Na zakończenie dodam jeszcze tylko, że wcale nie uważam, że każda mama powinna szukać dodatkowej pracy na urlopie macierzyńskim. Nie wszystkim jest to potrzebne, ale czasem sytuacja nas do tego zmusza. Jesteśmy w finansowym dołku, nie ma gdzie wracać po urlopie albo wręcz tej stałej pracy przed urlopem w ogóle nie było. Dobrze jest wiedzieć, że są takie opcje, że internet może służyć do poszukiwania zleceń i są kobiety, które łączą z sukcesem pracę zawodową (w domu) z opieką nad dzieckiem.

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x