Czy da się połączyć pracę w domu i opiekę nad dzieckiem? Historie 5 matek-freelancerek

utworzone przez | wrz 28, 2016 | Praca w domu | 31 Komentarze

Urlop macierzyński czy wychowawczy wydaje się być idealny, by zacząć pracować w domu. Ale czy to jest wykonalne?

Gdy nie ma się dzieci, wydaje się człowiekowi, że urlop macierzyński wygląda tak: wstajesz rano, przewiniesz i nakarmisz dziecko, potem dziecko śpi (jak jest malutkie) albo trzeba się z nim pobawić (jak jest ciut większe). Potem znowu karmienie i znowu dziecko śpi. Potem jakiś spacer, pranie i znowu dziecko śpi, ewentualnie trochę się bawi. W czasie tych drzemek jest sporo czasu na pracę przecież! No a po południu wraca z pracy tata dziecka (na ogół) i może się nim zająć przez godzinę czy dwie, jak już odpocznie po robocie. Toż to kolejne godziny na pracę!

Tak może to wyglądać, dopóki nie ma się dziecka. A jak wygląda naprawdę i czy siedząc z dziećmi w domu można znaleźć czas na pracę zawodową? Ja nie wiem, więc zapytałam o to kilka kobiet, które łączą pracę i macierzyństwo. Przeczytajcie ich historie.

Od kilku miesięcy można zapisać się na mój kurs „Zacznij zarabiać na pisaniu”. To kurs dla osób, które chciałyby zarabiać w domu, ale nie wiedzą, od czego zacząć. Zarabianie na pisaniu prostych tekstów jest właściwie dla każdego! W kursie pokażę Ci, jakie teksty możesz pisać, jak szukać zleceń, jak zrobić portfolio. Sprawdź więcej szczegółów: https://tosieoplaca.pl/zznp/

Czy da się połączyć pracę w domu i opiekę nad dzieckiem?

Ariadna Wiczling, http://ponitceariadny.pl/ (nagrywa webinary, podcasty, uczy, jak w 30 dni zrobić własny kurs online)

Jak najbardziej łączenie pracy w domu i opieka nad dzieckiem jest możliwe, tylko trzeba mieć bardzo jasno ułożone priorytety i ustalone zasady. Sama mam trójkę dzieci i jestem w domu od 10 lat, a przez ten cały czas pracuję.

Gdy dziecko jest malutkie i mamy już jakąś rutynę, to możemy wykorzystać na przykład czas drzemki lub wieczorami. Jeśli chcemy pracować regularnie (nie dorywcze zlecenia) to naprawdę niezbędna będzie pomoc osób trzecich, na przykład męża, który zajmie się dzieckiem i domem przez kilka godzin dziennie.

Nie polecam pracy w czasie, który powinnaś przeznaczyć na wypoczynek, tego nie da się pociągnąć dłużej. Samo bycie mamą to ciężka praca, a będąc wymęczoną nie utrzymasz rodziny i biznesu.

Bardzo ważne jest też, aby być elastyczną. Nie rób sobie zbyt wielu planów i nie frustruj się, gdy nie dasz rady ich zrealizować, bo z dziećmi nigdy nic nie wiadomo. Nie można odkładać pracy, która ma ścisły termin końcowy na ostatnią chwilę, bo gdy dziecko np. zachoruje, możemy zawieść zaufanie klienta.

Marta Szyszko, http://kobietawe-biznesie.pl/ (freelancerka, copywriterka)

Wszystko się da, tylko pytanie, jak odbije się to na naszej produktywności, więzi z dzieckiem i samopoczuciu. Początki mojego freelancu to była praca z dziećmi na kolanach (zanim poszły do przedszkola) i gdy kiedyś pojechały do babci, a ja w tym czasie w godzinę zrobiłam to, co zawsze zajmowało mi przy nich cały dzień, zrozumiałam, że warto znaleźć ciche miejsce, gdy nikt nie odrywa od pracy. Często korzystałam z momentów, gdy dzieci bawiły się ze sobą, a gdy były młodsze, idealnym czasem na pracę są drzemki.

Kiedyś zatrudniłam nianię, by w tym czasie popracować, jednak musiałam oddać jej cały zarobek. Dziś dzieci są w szkole i przedszkolu i na szczęście chorują o wiele mniej niż w ubiegłych latach, a to znacznie wszystko ułatwia – do 15 jestem sama w domu i poza listonoszem, nikt mnie nie rozprasza. Inna sprawa to taka, że dzieci chcą uwagi rodzica, ciągłe balansowanie między laptopem, a ich pytaniami rodzi wiele frustracji dla obu stron. Testowałam też klubokawiarnie dla rodziców z dziećmi i biuro coworkingowe dla mam i tatusiów, jednak najlepiej czuję się w domu, bo w miejscach publicznych za dużo bodźców mnie rozprasza.

Ewa Brzozowska, http://freelancemama.pl/ (pisze o sobie, że jest „wyciskaczem doby i ogarniaczem chaosu”, zajmuje się grafiką komputerową jako freelancerka)

Łączenie pracy w domu z opieką nad dzieckiem nie jest łatwe, ale da się to robić. Przede wszystkim musisz zrozumieć, że teraz to dziecko dyktuje warunki. Jeśli nie chcemy, żeby pociecha kojarzyła Cię tylko siedzącą przed komputerem, większość pracy niestety musisz zostawić na drzemki i wieczory.

Praca przy dziecku wymaga również łagodnego podejścia do planowania. Długą listę rzeczy do zrobienia musisz zastąpić jednym, dwoma głównymi celami, a przy pozostałych pozostać elastyczną. W przeciwnym wypadku każdy dzień kończy się frustracją z powodu braku kontroli nad własnym życiem. Ale dzięki temu nie tracisz czasu na rzeczy, które okazują się nie być aż tak istotne. A jeśli ktoś proponuje pomoc, opiekę nad dzieckiem – skorzystaj! 😉

Gosia Zimniak, http://gosiazimniak.pl (freelancerka, specjalizuje się w ilustrowaniu i projektowaniu infografik)

Na podstawie mojego doświadczenia mogę stwierdzić, że da się połączyć macierzyństwo z aktywnością zawodową. Oczywiście nie musi to być reguła – każda mama jest inna, każde dziecko jest inne (mniej lub bardziej spokojne). Obecnie co prawda mój synek uczęszcza do żłobka, ale przez pierwszy rok bycia mamą podejmowałam się zleceń i praca z maluchem w domu raczej nie była problemem.

Kiedy znajdowałam czas na pracę? W trakcie drzemek mojego synka, gdy ktoś go zabrał na spacer oraz wieczorami, gdy już smacznie spał. Czasami udawało się coś zrobić z synkiem przy boku, ale to było rzadko i lepiej się nie nastawiać, że będzie tak jak najczęściej jest to przedstawiane na stockowych zdjęciach: uśmiechnięta mam siedzi przy laptopie, dziecko grzecznie na kolanach.

Na pewno taka sytuacja wymaga sporo energii i wysiłku, czasami kompromisów i rezygnacji z pewnych rzeczy – u mnie np. było to założenie (i pogodzenie się z tym), że nie będę mogła podjąć się wszystkich projektów. Łączenie pracy z byciem mamą na pełen etat mocno ułatwiło mi to, że mój synek zawsze był bezproblemowy, a to co robię jest moją pasją, więc po całym dniu z dzieckiem miałam jeszcze siłę i motywację, żeby usiąść wieczorem do pracy.

Ania Legenza, http://niebalaganka.pl (najbardziej „uporządkowana” blogerka, jaką znajdziecie w polskim internecie)

Praca w domu i opieka nad dzieckiem według mnie jest możliwa, ale nie jest łatwa. Myślę, że wiele też zależy od dziecka i mamy oraz od rodzaju pracy jaką chce wykonywać w domu. Jeśli maluch jest śpiochem, to na pewno jest łatwiej, bo wtedy drzemki można wykorzystać na pracę czy jej przygotowanie.

Przy niemowlaku okazuje się, że w ciągu 15 minut można zrobić bardzo wiele (a czasem trzeba, bo te 15 minut jest naszą jedyną możliwością). Ja na pracę mogę poświęcić średnio 1,5-2 godziny dziennie, czyli dużo mniej niż przed pojawieniem się Córy na świecie. Wszystkie obowiązkowe zadania wykonuję wieczorami, kiedy Mała śpi. Czasem podczas drzemki w ciągu dnia, ale są to raczej mało angażujące sprawy.

Według mnie kiedy chcemy połączyć pracę w domu i opiekę nad dzieckiem, trzeba nastawić się, że nie zrobimy tak dużo jak wcześniej i przygotować na dużą elastyczność. Wtedy jest zdecydowanie łatwiej to ze sobą pogodzić.

Praca w domu z dzieckiem jest możliwa!

Pięć różnych kobiet, pięć różnych sposobów na to, żeby połączyć pracę z macierzyństwem. Muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem, że udaje im się pracować nie tylko przy jednym dziecku (jak Ania, Ewa i Gosia), ale nawet przy dwójce (Marta) i trójce (Ariadna)! Czytając ich historię, utwierdzam się w przekonaniu, że urlop macierzyński to w sumie nie taki najgorszy moment, by zacząć zdobywać pierwsze zlecenia, zacząć pracować w domu. Gdy jesteśmy zdeterminowane, możemy liczyć na czyjąś pomoc, odpowiednio podejdziemy do terminów i zleceń (Ariadna, Ewa i Ania wspominają o tym, że trzeba być elastyczną!), a przy tym lubimy swoją pracę – da się połączyć wychowanie malucha (a nawet kilku) i zarabianie na życie bez wychodzenia z domu.

Jeśli znasz jakąś mamę, która zastanawia się, czy praca w domu jest dla niej i czy da radę połączyć ją z opieką nad dzieckiem – podrzuć jej ten wpis. Kto wie, może zmieni jej życie?

Zapisz

Naucz się wyceniać zlecenia

Zapisz się na cykl 5 darmowych lekcji, a dowiesz się:

  • jaka jedna rzecz ma kluczowe znaczenie dla wielkości zarobków
  • bez czego nie warto zaczynać wyceny
  • jaki jeden trik da Ci szansę na większe zarobki
  • czego nie robi większość freelancerów
 

Zapisz się na bezpłatne lekcje i zacznij dobrze wyceniać swoją pracę!

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

31 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Karol Kościerzyna
Karol Kościerzyna
7 lat temu

Ja mogę powiedzieć że dzieliłem się z żona obowiązkami po połowie. Tak się złożyło że ja w tym czasie przeszedłem na swoją działalność i wykonywałem ją w domu a żona była na macierzyńskim 😉

Dawid
7 lat temu

Gratuluję wszystkim panią, które potrafią pogodzić wychowanie dziecka z pracą w domu, z pewnością jest to nie lada wyzwanie. Na pewno żaden facet by nie podołał, przy tym wyzwaniu.

Magdalena Widłak-psychetee.pl

Wspaniały wpis, jak wiele w nim orawdy. Podoba mi się, źe dziewczyny ptzedstawiają realia, zamiast wmawiać czytelnikom, że bycie mamą i przedsiębiorcą to jedyny, najlepszy i najwygodniejszy sposób.

Bycie w domu, bycie mama i prowadzenie własnej działalności to naprawdę mnóstwo pracy…

Hania Zysnarska
Hania Zysnarska
7 lat temu

Fajny wpis! Jako mama dwójki dzieci (3 i 2 lata) od prawie trzech lat prowadząca działalność gospodarczą zgadzam się, że można! Z czego przy jednym dziecku wydawało mi się, że nie mam czasu, a z drugim stwierdziłam, że czasu z jednym miałam mnóstwo 😀

Praktykantka
7 lat temu

Jak dobrze czytać takie rzeczy. Dawka inspiracji do pracy, ale równocześnie przyzwolenia na wypoczynek. Co prawda freelancem się nie zajmuję, (ale chciałabym i zastanawiam się nad Twoim kursem) ale już sam blog przy mojej córce wydaje mi się wyzwaniem przy moich innych zainteresowaniach i niestety głównie samodzielnej opiece. Post polecam u siebie.

Anna Chodkowska
Anna Chodkowska
7 lat temu

Wszystko fajnie, jak ktoś weźmie czasem dziecko na spacer, albo mąż ma możliwość zajęcia się dzieckiem wieczorami, żeby mama mogła popracować. A jak już dzieci są w żłobku czy przedszkolu, to mama pracujaca w domu, to prawie taka jak na etacie. Gorzej gdy trzeba pracować nocami, bo nie ma kto pomóc.

Goga
6 lat temu

Mam nadzieję, że to jednak możliwe 🙂 Wkrótce się przekonam (i już się nie mogę doczekać!)

Sisters92
6 lat temu

Na razie jesteśmy bezdzietne, ale wpis pełen motywacji z pewnością sprawi, że niejedna mama dojdzie do wniosku, że jej aktywność zawodowa nie skończyła się wraz z urodzeniem malucha. Oby i nam w przyszłości udało się pogodzić rozwój z wychowaniem potomka.

lecibocian.pl
lecibocian.pl
6 lat temu

Da się. Ja zajmuje się dzieckiem od urodzenia i pracuję w domu. Bywają lepsze i gorsze momenty, bo dziecko tez się zmienia. Bywa tak, że trudno zrobić cokolwiek, a trzeba. Ale taka praca ma mimo wszystko dużo plusów.

Maria Lesień
Maria Lesień
6 lat temu

mi na stworzenie warunków do pracy w domu pozwolił dopiero program Mieszkanie dla Młodych. Nie mogłam znaleźć kąta dla siebie, a to, że pracuje w internecie pozwalało mi pracować wszędzie. Dlatego często włóczyłam się od knajpki do knajpki. Z mężem mieliśmy dosyć i na dobrą sprawę wynik testu z http://www.mieszkaniedm.pl/ pchnął nas do działania. okazało się, że możemy liczyć na 20% dopłaty od wartości nieruchomości. Teraz mam wytyczony work space i jest najlepiej