Dziś kilka słów o tym, dlaczego czasem warto popracować nad zmianą wyglądu bloga i jak zmiana szablonu bloga wpływa na statystyki.

Stali czytelnicy zauważyli na pewno, że na początku miesiąca zmieniłam szablon tego bloga. Poprzedni miał być na chwilę, a został kilka miesięcy – jak to zwykle bywa ze wszystkim, co ma być „na chwilę” 🙂 Ale przyszła pora na odświeżenie, więc wybrałam dobrze mi znany szablon, z którego korzystam na innym moim blogu – ten, który widzisz w tej chwili.

Czy zmiana szablonu bloga wpłynęła na statystyki oglądalności bloga i zarobki?

Po przeanalizowaniu wykresów z Google Analytics postanowiłam podzielić się z czytelnikami wnioskami, bo być może dzięki temu ktoś też zdecyduje się na zmianę i uzyska dzięki temu lepsze wyniki, jeśli chodzi o oglądalność, liczbę odwiedzanych podstron czy czas wizyty na stronie.

Co się zmieniło po zmianie szablonu bloga?

Szablon zmieniłam 5 sierpnia, więc minęły od tego czasu już 3 tygodnie i można uznać, że zmiany, które widać w panelu Google Analytics to nie przypadek, ale stała zmiana. Ogromne zmiany widać przede wszystkim jeśli chodzi o liczbę podstron odwiedzonych przez jednego użytkownika, średni czas trwania sesji oraz współczynnik odrzuceń. Zmiana szablonu nie wpłynęła za to znacząco na liczbę odwiedzin i unikalnych użytkowników – te liczby zmieniają się w zależności od tego ile i jakie posty publikuję na blogu.

Ale przejdźmy do konkretów

Szablon zmieniłam 5 sierpnia, więc wykresy pokazuję od 15 lipca do 15 sierpnia, żeby zmiany były dobrze widoczne.

Liczba stron odwiedzonych przez jednego użytkownika

 

strony sesja

Jeśli wziąć pod uwagę 3 tygodnie od zmiany szablonu i porównać je z 3 tygodniami sprzed zmiany – różnica jest ogromna. Na starym szablonie każdy użytkownik odwiedzał 1,63 podstrony, teraz odwiedza 3,41 – to wzrost o 108,84%

Średni czas trwania sesji

czas trwania

I znowu porównując ostatnie 3 tygodnie z poprzednimi, sprzed zmiany szablonu – średni czas trwania sesji wzrósł z 1:58 na 2:07. Nie jest to przełomowa zmiana, ale zawsze 7,79% na plus.

Współczynnik odrzuceń

wspolczynnik odrzucen

To najciekawsza zmiana – współczynnik odrzuceń spadł do takiego poziomu, że sama zastanawiam się, czy to nie jakiś błąd i czy tak mały współczynnik jest w ogóle możliwy. Ale przez ostatnie 3 tygodnie utrzymuje się na tym samym poziomie. Spadł z 77,10% do 2,97% – to zmiana aż o 96,15%.

Co ciekawe, mój inny blog na tym samym szablonie ma współczynnik odrzuceń na poziomie ok. 64%, a więc nie jest to jakaś magiczna zasługa szablonu 🙂

A jak zmiana szablonu bloga wpłynęła na zarobki na AdSense?

Nie zmieniłam układu reklam ani ich typu przy okazji zmiany szablonu, więc mogę sprawdzić, czy sam szablon ma jakieś znaczenie w moim przypadku jeśli chodzi o zarobki. Najważniejszy parametr, który można tu porównać to CTR czyli współczynnik klikalności. Porównując okres sprzed zmiany szablonu i po zmianie widzę, że CTR utrzymuje się ciągle na podobnym poziomie, a zmiana szablonu nie miała żadnego wpływu nie tylko na CTR, ale także na RPM, CPC czy liczbę kliknięć.

Czy wobec tego warto zmieniać szablon bloga?

Warto z pewnością dlatego, żeby odświeżyć blog co jakiś czas, choć nie jestem zwolennikiem częstych zmian – sama nie lubię, jak blogerzy, których czytam zmieniają szablony co 2-3 miesiące. Warto natomiast testować różne możliwości i przede wszystkim analizować dostępne dane – czy to dotyczące oglądalności czy zarobków i wyciągać wnioski, żeby jak najlepiej zoptymalizować swoją stronę czy blog – tak, żeby był przyjazny dla czytelników i zachęcał ich do pozostania chwilę dłużej.

Newsletter

Przy okazji zmiany szablonu uruchomiłam moduł zapisu na newsletter.

 

14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x