Jak wyliczyć swoją stawkę godzinową?

utworzone przez | sie 6, 2014 | Praca w domu | 21 Komentarze

Żeby wyceniać swoją pracę, powinieneś zacząć od ustalenia stawki godzinowej, za jaką chcesz pracować. Jak wyliczyć swoja stawkę godzinową?

 

Jak myślisz, ile za godzinę pracy powinieneś zarabiać pracując w domu, czy to jako copywriter czy jako grafik, czy w innej branży? 50 zł, 100 zł? Na szybko licząc, 50 zł x 160 godzin (bo tyle liczy etat w Polsce) dałoby 8000 zł. Kwota robi wrażenie, prawda? Niestety w przypadku freelancingu nie da się tego tak prosto przeliczyć.

Zanim wyliczysz stawkę godzinową…

Jeśli jesteś początkującym freelancerem, zacznij od policzenia, ile zarabiałeś za godzinę w Twojej ostatniej etatowej pracy. Powiedzmy, że co miesiąc na Twoje konto wpływało 3000 złotych. Pracowałeś na pełen etat, więc 160 godzin miesięcznie. Do tego codziennie pół godziny na dojazd do pracy i kolejne pół – na powrót. Więc dodatkowo ok. 22 godziny. To daje 182 godziny, które przeznaczałeś na pracę miesięcznie.

Z tych 3000 trzeba odjąć także koszty dojazdu, powiedzmy, że wystarczy Ci bilet miesięczny za ok. 100 zł. Zostaje 2900. A więc za godzinę pracy dostawałeś 15,93 zł. Dużo, mało? Raczej nie jest to stawka marzeń. Ale za to jest to dobry punkt odniesienia dla dalszych wyliczeń, dotyczących stawki godzinowej freelancera.

Co musisz uwzględnić wyliczając stawkę godzinową?

Poniższe wyliczenia i wskazówki mają zastosowanie wtedy, gdy ze swoimi klientami rozliczasz się w oparciu o umowę o dzieło/zlecenia. Wówczas kwoty netto na umowach są kwotami już po opodatkowaniu, czyli tymi, które dostajesz na konto. Gdy prowadzisz działalność gospodarczą, w wyliczeniach musisz uwzględnić jeszcze podatek dochodowy i obowiązkowe składki na ZUS.

Wyliczając stawkę godzinową musisz przede wszystkim być świadomy tego, jakie masz koszty. Pierwsza sprawa to koszty związane z życiem (dlatego między innymi warto prowadzić budżet domowy i wiedzieć dokładnie ile potrzebujesz miesięcznie na przeżycie), ale druga, równie ważna, to koszty związane z Twoją pracą. Tu uwzględnij następujące wydatki:

 • wynajem biura i koszty dojazdu do niego – jeśli nie pracujesz w domu
 • rachunki za internet, telefon
 • ubezpieczenia, dobrowolne składki emerytalne itp.
 • materiały potrzebne do pracy – materiały biurowe, prasa branżowa itp.
 • oprogramowanie i sprzęt, potrzebny do pracy
 • utrzymanie swojej strony internetowej, jeśli ją masz (serwer, domena)
 • reklama swoich usług (w internecie i poza nim)
 • utrzymanie samochodu, dojazdy do klientów, jeśli Ci się zdarzają

Sporo tego, ale wszystkie te wydatki trzeba mieć na uwadze, jeśli chcesz dobrze wyliczyć swoją stawkę godzinową.

Podliczmy teraz wszystkie koszty. Powiedzmy, że miesięcznie wydajesz na:

 • życie (rachunki, jedzenie, inne wydatki): 1800 zł
 • wydatki związane z pracą: 700 zł (oszczędnie liczę, że pracujesz w domu, mało wydajesz na telefon i internet, ale za to jako freelancer wykupiłeś jakieś ubezpieczenie zdrowotne).

podeJak wyliczyć swoją stawkę godzinową, gdy już znamy koszty?

Po podliczeniu wszystkich kosztów policz jeszcze, ile godzin dziennie chciałbyś pracować. Załóżmy, że na początku pracy w domu będziesz poświęcał na pracę tyle samo czasu co wcześniej na etacie, a więc 8 godzin dziennie. To daje ok. 160 godzin miesięcznie – około, bo liczba dni pracujących w każdym miesiącu jest inna.

Ale ale! 160 godzin miesięcznie będziesz spędzał na pracy, a nie na realizacji zleceń – bo przecież Twoja praca freelancera to nie tylko pisanie tekstów, tworzenie stron internetowych czy projektowanie grafiki. To też poszukiwanie klientów, odpisywanie na maile, poprawianie tego, co już zrobiłeś. To także podpisywanie umów, robienie przelewów – a za to przecież nikt Ci nie zapłaci. Z tych 8 godzin dziennie przynajmniej 2 zejdą Ci na takich właśnie czynnościach. Pracować będziesz więc przez jakieś 120 godzin w miesiącu – mówię tu o pracy, za którą ktoś Ci zapłaci.

Dla uproszczenia nie uwzględniam tu świąt, dni wolnych od pracy, które jak każdy pracujący – też chciałbyś mieć wolne (majówka!), a także urlopu, na który musisz wcześniej odłożyć i mądrze zaplanować (zobacz artykuł na ten temat: Wakacje freelancera – jak zorganizować, jak oszczędzić). Nie uwzględniam także tego, że zachorujesz i nie będziesz zarabiał przez jakiś czas. Dla dokładniejszych wyliczeń warto oszacować, jaką liczbę dni w roku spędzisz z dala od pracy.

Wyliczenie stawki godzinowej freelancera

No to teraz wystarczy przeprowadzić proste dzielenie. Twoje miesięczne koszty to 2500 zł, a płatny czas pracy – 120 godzin. Wychodzi 20,83 za godzinę.

Ale pamiętaj, że w ten sposób nie zgromadzisz żadnych oszczędności – kwota 2500 zł pozwoli Ci na przeżycie, ale nie będziesz mógł pozwolić sobie na żaden wolny dzień w roku. Będziesz pracował tyle samo, ile na poprzednim etacie, a zarobisz mniej o 400 zł. Żeby zarobić tyle samo, czyli 2900 zł, musisz podnieść stawkę godzinową do niespełna 25 zł.

Weź również pod uwagę fakt, że obsługa zleceń i czas, za który nie będziesz miał zapłacone może się wydłużyć – na przykład jeśli klient będzie miał jakieś uwagi i dużo poprawek. Może się też zdarzyć, że przez jakiś czas nie będziesz miał nowych zleceń, a więc więcej czasu poświęcisz na poszukiwanie nowych klientów. Dlatego ustalając stawkę godzinową warto zdawać sobie z tego wszystkiego sprawę i do wyliczeń wprowadzić odpowiednie korekty.

 

Sposób na freelance bez stresu: dywersyfikacja

Pobierz darmową listę 40 pomysłów na dywersyfikację dla freelancera. Pomysły podzieliłam na 4 grupy:

 • praca z klientami
 • wynajem w małym biznesie
 • zarabianie na wiedzy
 • bycie twórcą
 

Pobierz bezpłatną listę i zbuduj dodatkowe źródło dochodu!

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

21 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
BlogoFirmie.pl
8 lat temu

Agnieszko, dzięki za skrupulatny excel. Będę go stosowwać:-)

Nevena
8 lat temu

Dzięki za kalkulator i porady. Bardzo przydatne.

trackback

[…] znać swoje potrzeby. Po raz kolejny wspomnę mój ulubiony blog. Można tam znaleźć świetny kalkulator, który pomoże przy ustalaniu swoich potrzeb, wydatków, opłat. To pozwoli wycenić godzinę […]

Mariola
Mariola
8 lat temu

A co w przypadku blogerów? Nigdy nie wiadomo ile zleceń wpadnie 🙁 Zawsze mnie zatyka jak ktoś mnie pyta o stawki i nie wiem co powiedzieć. Nie chcę klienta odstraszyć, ale też zaniżać stawek. Mówię, że jest to zależne od zlecenia, rodzaju kampani, długości itp…Zwykle słyszę coś w stylu…”ale tak mniej więcej…jakiś podstawowy cennik” i nigdy nie wiem co mam powiedzieć. Co poradzić?

Monika Gabas
8 lat temu

Bardzo fajna baza do wyliczenia stawki godzinowej – takiej, która pozwoli na prowadzenie oczekiwanego przez nas stylu życia. Oczywiście warto uwzględnić w tych wyliczeniach wlasne umiejętności, bo są na rynku te mniej i bardziej unikalne, które wymagają węższego wyspecjalizowania, bądź zapełniają niszę – wówczas trzeba umieć ocenić nie tylko „minimum”, ale realną wartość pracy i nauki, na którą poświęcaliśmy czas w przeszłoci, by dziś móc wykonywać takie, a nie inne zlecenia.

gość
gość
7 lat temu

Dlaczego nie uwzględniono przy wyliczeniu 23 przysługujących na etacie dni urlopu? Grube przeoczenie.

Szymon Owedyk
4 lat temu

Co jakiś czas powracam do obliczenia stawki godzinowej. Zmieniają się koszty życia i planowane oszczędności, a zarazem powiększa się doświadczenie i pojawiają nowe pomysły na biznes. Dzięki temu łatwiej mi co pół roku ocenić, w jakim pójść kierunku, aby dalej było dobrze 🙂

Adam
3 lat temu

Niestety po zapisaniu się na newsletter nie otrzymałem maila z opisywanym kalkulatorem. Dostałem maila powitalnego z linkiem do podstrony z materiałami ale również tam nie widzę kalkulatora. Proszę o informację w jaki sposób pobrać kalkulator.