Gdzie szukać zleceń dla copywritera i nie tylko

utworzone przez | sty 27, 2014 | Praca w domu | 26 Komentarze

Coś dla początkujących freelancerów. Jeśli chcesz zacząć zarabiać w domu, nie musisz mieć specjalnie wielkich umiejętności na początek. Powiem Ci, jak ja zaczynałam i jak można znaleźć szybkie zlecenia na dorobienie „kilku” złotych.

Moje pierwsze zlecenia i pierwsza praca w domu to pisanie krótkich tekstów do pozycjonowania, tzw. precli. Precle to teksty na ogół o długości 1000 znaków (liczbę znaków łatwo sprawdzisz w programie MS Word), z jakimiś konkretnymi frazami, podanymi przez zleceniodawcę. Te frazy czasem bywają dziwne i z pozoru trudne do umieszczenia w tekście, np. fryzjer Warszawa. Ale zaletą tekstu-precla jest to, że nie musi on być specjalnie dobrej jakości. Prawdę mówiąc, wystarczy, żeby całość trzymała się kupy, była napisana poprawnie po polsku, bez błędów ortograficznych (interpunkcja nie jest już tak ważna, bo zleceniodawcy sami często mają z nią problem).

Za tego typu teksty nie zarobisz wiele – w sieci znaleźć można zlecenia na precle, w których zleceniodawcy oferują 1 zł za 1000 znaków (ja sama kilka lat temu zaczynałam od tej stawki, ale szybko podniosłam ceny). Bez problemu można znaleźć zlecenia, jeśli ma się większą stawkę – 2-4 złote i więcej (za 1000 znaków). Ja zaczynałam zlecenia właśnie od pisania precli i powiem Ci, że to może robić absolutnie każdy, kto umie szybko pisać na klawiaturze i nie robi błędów ortograficznych. Nie ważne, czy jesteś licealistą, który chce dorobić, czy młodą mamą, czy też początkującym copywriterem, który mierzy wyżej, ale chce od czegoś zacząć – warto zacząć właśnie od precli. Tym bardziej, że zleceń na precle w internecie jest bardzo bardzo dużo i to w różnych miejscach.

Jeśli nie wiesz, jak zacząć i jak pisze się precle, a chcesz nauczyć się zacząć zarabiać na pisaniu, zajrzyj tutaj.

Gdzie szukać zleceń dla copywritera?

W sieci znajdziesz dużo portali, w których umieszczane są ogłoszenia dla freelancerów. Wymienię kilka, z których sama korzystałam:

Oferia.pl – zlecenia z różnych branż się tu pojawiają – nie tylko dla copywriterów, ale też dla kogoś, kto szuka pracy w domu w marketingu, social media, pozycjonowaniu i wielu wielu innych dziedzinach.

tip: Warto zostawiać w odpowiedzi na ogłoszenie kontakt do siebie (strona www i adres mailowy). Często kontaktują się ze mną osoby, które nie opublikowały ogłoszenia, ale przeglądały podobne ogłoszenia z branży i z jakiegoś powodu upatrzyły sobie mnie.

Allegro.pl – stąd także miałam kilku klientów. Na Allegro nie możesz wprawdzie ogłaszać swoich usług, ale możesz coś sprzedawać – np. gotowe teksty o jakiejś tematyce albo reklamy na Twojej stronie. Opłaca się!

Supertresc.pl – serwis ze zleceniami dla osób piszących teksty, działający na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”. Zarobiłam dzięki niemu sporo na pisaniu krótkich opisów ubrań do jednego z dużych sklepów internetowych. Są wypłacalni, a ich wadą jest to, że lepiej płatne zlecenia pojawiają się rzadko. Choć w sumie ostatni raz pisałam dla nich coś w okolicach października, może coś się od tego czasu poprawiło.

Forum PiO – tu także warto zostawiać swoje ogłoszenia co jakiś czas. Miałam stamtąd zlecenia na pisanie krótkich tekstów-precli, opisów do katalogów, ale i zlecenia na prowadzenie bloga – lepiej płatne i przez dłuższy czas.

tip: Ogłoszenie warto zostawiać co jakiś czas i najlepiej od razu określić chociaż ramowe ceny, inaczej zamęczą Cię mailami pozycjonerzy, którzy szukają osób do pisania za 80 groszy za 1000 znaków.

Portale z ogłoszeniami o pracę – wszystkie, jakie znasz, np. pracuj.pl czy infopraca. Tam warto szukać ogłoszeń filtrując je po haśle „praca zdalna” lub podobnym. Można także przeglądać to, co jest dla Twojego regionu i kontaktować się z firmami, które szukają etatowego pracownika, proponując im swoje usługi.

Agencje z Twojej okolicy – udało mi się zdobyć sporo fajnych zleceń dzięki temu, że kiedyś zrobiłam sobie bazę wszystkich firm z mojego miasta, które tworzą strony internetowe i zajmują się pozycjonowaniem i wysłałam do nich swoje CV, informując oczywiście, że pracuję zdalnie, na zleceniach. Większość się nie odezwała, ale kilka nawiązało ze mną współpracę.

Grupy tematyczne na Facebooku – tej metody wprawdzie sama nie testowałam, ale wydaje się mało skomplikowana. Warto należeć do grup tematycznych, które dotyczą interesującej Cię branży (np. Łódzka grupa o mediach i IT), ale też do takich, gdzie pojawiają się ogłoszenia o pracy – np. Poszukiwany/poszukiwana w Social Media. Jeśli chcesz załapać się do pracy w mediach społecznościowych, to może być jedyna droga – znam firmy, które nie prowadzą rekrutacji w ogóle innymi kanałami (np. nie dają ogłoszeń w portalach), bo skoro szukają kogoś do social media, to ten ktoś też musi wiedzieć, że na Facebooku można szukać pracy.

Inne źródła zleceń – nie korzystałam z nich aktywnie, ale podaję dla porządku, może ktoś akurat tam znajdzie coś dla siebie:

  • http://turbotlumaczenia.pl/
  • https://www.inclick.pl/
  • http://www.getak.pl/
  • http://pl.globtra.com/jobs
  • http://www.favore.pl/
  • http://www.zleceniobiorca.pl

Zobacz też: Lista portali ze zleceniami dla freelancerów

W większości są to portale ze zleceniami z różnych branż lub portale, w których można się ogłaszać jako freelancer, profesjonalista zajmujący się jakimś rodzajem zleceń, szukający klientów na swoje usługi.

Możliwości szukania zleceń jest wiele i przynajmniej na początku (nawet wtedy, gdy jesteś Freelancerem bez portfolio i zdobywasz pierwsze zlecenia) warto skorzystać ze wszystkich opcji i korzystać z nich regularnie. Z czasem sam zorientujesz się, które miejsce do zdobywania nowych klientów najbardziej Ci odpowiada i gdzie są klienci, z którymi najlepiej Ci się pracuje.

Przeczytaj także: Czy lepiej zdobywać małe zlecenia, ale dużo, czy duże i rzadziej?

 

Sposób na freelance bez stresu: dywersyfikacja

Pobierz darmową listę 40 pomysłów na dywersyfikację dla freelancera. Pomysły podzieliłam na 4 grupy:

  • praca z klientami
  • wynajem w małym biznesie
  • zarabianie na wiedzy
  • bycie twórcą
 

Pobierz bezpłatną listę i zbuduj dodatkowe źródło dochodu!

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

26 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] copywriter (teksty reklamowe, scenariusze reklam), seocopywriter (piszący teksty na potrzeby pozycjonowania), redaktor portalu internetowego, autor tekstów na strony firmowe, dziennikarz, autor tekstów dla prasy itp. Kolejny pojemny worek – jeśli umiesz pisać, znajdziesz tu coś dla siebie […]

Mary
9 lat temu

Podpiszę się pod wpisem, bo interesuję mnie temat jednej witryny, moze ktos zna sprawe. Zarejestrowalam sie na gieldatesktow.pl i od 2 tygodniu czekam na akceptacje tekstów. To mozliwe? Jak dlugo sie czeka normalnie? Z gory dziekuje za pomoc

Copywriter
9 lat temu

Pytanie, na które powinien odpowiedzieć każdy copywriter – szukać zleceń w ww. źródłach pozyskiwania potencjalnych klientów czy może po prostu dać się znaleźć, korzystając z wybranej kampanii linków sponsorowanych (np. Google AdWords)?

Aleksandra Niedzielska

I pomyśleć, że zlecenia.przez.net już nie istnieją 🙂 A kiedyś faktycznie często z nich korzystałam.

Magdalena Maria Matylda Okraszewska

Cześć, Agnieszka 🙂 Właśnie rozpoczęłam czytanie Twojego bloga od początku, post po poście. To tylko i aż 24 strony, jakoś sobie poradzę 😉 Chciałam dopytać, czy uważasz, że wystawianie swoich tekstów na Allegro jest nadal dobrym pomysłem i czy sprzedaż własności intelektualnej bez przekazania praw autorskich (tak też może się zdarzyć?) nie jest łamaniem prawa? Mam również pytanie, jak sprzedaż ma się do własnej działalności oraz kobiety na L4 z tytułu ciąży? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

seo
seo
8 lat temu

póki co udało mi się sprzedać swoje pierwsze teksty na giełdzie tekstów, ale jako początkujący autor oczywiście nie za bardzo rozróżniałam rodzaje tekstów i chyba wyceniłam sobie jako precle ale na błędach człowiek się uczy czyż nie ?

Joanna Szymańska
8 lat temu

Na początek wszystkie wymienione sposoby są dobre i z większości korzystałam – oprócz Allegro, ale to może dlatego, że nigdy nie chciałam ryzykować i sprzedawać gotowych tekstów. Najgorsze wspomnienia mam z supertreść i szybko od nich uciekłam. 🙂

Karolina
Karolina
8 lat temu

Serwisy nie są złe, ale w rzeczy samej czasem jak patrzę na stawki tam proponowane, to mi się płakać chce 🙁 Chociaż nie można wrzucać wszystkiego do jednego worka i generalizować, ponieważ i przez np. Oferię znalazłam kilka fajnych, dobrze płatnych zleceń.

pozdrawiam
http://dobrycopyywriter.blogspot.com

Aga Ja
Aga Ja
7 lat temu

Noooo, ale w tekście kilka błędów się znalazło, nie? 😉

Mariusz Niestrawski
Mariusz Niestrawski
7 lat temu

A gdzie szukacie takich ogloszen? Bo ja jak przegladam tutaj http://www.gowork.pl/praca/sosnowiec;l to takich nie ma. Trzeba na jakis specjalistycznych stronkach szukac takich ogloszen?