Kiedy praca przez internet to najlepsze lub jedyne wyjście?

utworzone przez | cze 30, 2016 | Praca w domu | 24 Komentarze

Sprawdź, czy należysz do jednej z 5 grup, które powinny poważnie zastanowić się nad tym, czy warto szukać pracy etatowej czy może praca w domu będzie dla nich lepszym rozwiązaniem.

Praca przez internet – najlepsze wyjście

Niektórzy chcą pracować w domu, a inni nie mają właściwie wyjścia. Są tacy, dla których najlepszym sposobem na zarabianie jest właśnie praca w domu. Oto kilka takich przypadków.

  • osoby z małego miasta, wsi, dla których nie ma pracy w okolicy. Często to słyszę, często widzę takie komentarze na blogach, zostawiane przez osoby z małych miast i wsi – u mnie w okolicy nie ma pracy. Słyszę czasem też o mizernych stawkach, jakie płacą pracodawcy w takich małych miastach. Praca w domu, na własnych warunkach wydaje się tu być idealnym rozwiązaniem, bo potrzebujemy tylko komputera z internetem, żeby zarabiać pieniądze.
  • osoby, które mają małe dziecko i nie mają go z kim zostawić. Ja wiem, że praca z małym dzieckiem do łatwych nie należy, ale czasem może się udać, zwłaszcza gdy dziecko wychowują oboje rodzice. Jedno pracuje, drugie opiekuje się dzieckiem, a gdy to pierwsze wróci z pracy, drugie może zająć się zleceniami. Znam mamy, które realizują zlecenia, gdy maluch śpi. Pewnie nie da się tak przepracować 8 godzin dziennie, ale jakieś pieniądze zarobić się da na pewno.
  • osoby niepełnosprawne lub takie, którym choroba utrudnia znalezienie pracy. W idealnym świecie ktoś, kto jest chory, powinien dostawać zasiłek lub rentę, ale te świadczenia zwykle są niewystarczające. Dla kogoś, kto jeździ na wózku lub w jakiś inny sposób jest niepełnosprawny ruchowo, albo jest niesłyszący, ale znajdzie takie zajęcie, które może wykonywać w domu, to może być tak naprawdę świetna szansa na aktywność zawodową.
  • osoby, które nie mają żadnego konkretnego zawodu czy umiejętności. Pracę w domu można zacząć od czegoś prostego. Sama na swoim kursie online uczę pisania prostych tekstów na potrzeby pozycjonowania, ale równie dobrze można zarabiać np. robiąc transkrypcję nagrań albo przygotowując jakieś bazy danych na zlecenie, zarabiać poprzez pisanie komentarzy i postów na forach. Trzeba się rozejrzeć i poszukać możliwości dla siebie.
  • osoby, które mają niezbyt dobre CV albo długą przerwę w pracy zawodowej, spowodowaną np. urlopem wychowawczym. Rynek pracy jest bezwzględny, a chętnych na jedno miejsce jest wielu. Nie mówię, że kilkuletnia przerwa w pracy sprawi, że nigdy już nie znajdziesz zatrudnienia, ale może być Ci trudniej pokonać konkurencję. Dlatego warto pomyśleć, czy praca w domu nie będzie tu lepszym rozwiązaniem niż szukanie jakiegokolwiek etatu.

Strach przed pracą przez internet

Gdy mówię kolejnym osobom, że pracuję w domu, często słyszę: ja bym nie mógł. Nie mógłbym się zmobilizować, brakowałoby mi ludzi. Z moich obserwacji wynika, że ktoś, kto nigdy nie pracował w domu, boi się, czy da radę. Ale wiesz co? Praca w domu ma tę zaletę, że możesz jej spróbować przez jakiś czas, a potem zrezygnować. Możesz popracować w domu przez kilka miesięcy, a jeśli będzie Ci słabo szło, poszukasz etatu.

W przeciwieństwie do pracy etatowej, gdy podejmujesz zlecenia, nie musisz z nikim wiązać się na długo, nie musisz podpisywać długoterminowych umów, chodzić na badania lekarskie, szkolić się itd. Nie musisz obawiać się, co powie pracodawca, gdy po miesiącu się zwolnisz.

W domu jesteś panem swojego czasu, swojego życia, możesz zmienić zdanie w każdej chwili. Więc co szkodzi spróbować?

Sposób na freelance bez stresu: dywersyfikacja

Pobierz darmową listę 40 pomysłów na dywersyfikację dla freelancera. Pomysły podzieliłam na 4 grupy:

  • praca z klientami
  • wynajem w małym biznesie
  • zarabianie na wiedzy
  • bycie twórcą
 

Pobierz bezpłatną listę i zbuduj dodatkowe źródło dochodu!

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

24 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
AN
AN
7 lat temu

Od dawna przymierzam się do pracy zdalnej, jako copy, ale nie wiem jak się za to zabrać. Chciałabym robić transkrypcje nagrań, zarabiać poprzez pisanie komentarzy, ale nie wiem gdzie uderzyć. Może ktoś z Państwa tutaj komentujących coś by polecił?

Randkiswatki
7 lat temu

Ciekawy tekst. Wiele osób narzeka na brak pracy. A Ty pokazujesz ,że istnieje światełko w tunelu ..Pozdrawiam

Madners11
7 lat temu

Od dawna jestem freelancerem – pracę w domu uwielbiam.
Nie zamieniłbym na żadną inną. W dodatku – sam sobie szefem 🙂
Uczy odpowiedzialności taka praca.
Pozdrawiam

Karol B24
7 lat temu

No u mnie to będzie już blisko 10 lat jak zdecydowałem się na pracę w domu, czas leci nie ubłaganie.. Przyznam że zawsze byłem zdecydowany z tej decyzji, choć przyznam że po tylu latach brakuje mi trochę większego ruchu. Mógłbym co prawda wziąć laptopa i popracować na działce na wsi którą mam i to byłoby fajne, ale problem jest taki że słaby jest tam internet a próbowałem już chyba dwóch różnych sieci, więc niestety taka opcja odpada póki co 🙁 Mógłbym wziąć laptopa i pojechać nad morze, t też byłoby niezłe.. ale mam dwójkę dzieci (a żona w pracy) więc… Czytaj więcej »

Radosław Lewiński
Radosław Lewiński
6 lat temu

Praca w domu jest naprawo dobrym wyjście w wielu sytuacjach. Tutaj http://www.gowork.pl/praca/olsztyn;l jest masa ogloszen dla pracy online. Warto sobie poprzeglądać. Taka praca online jest szczególnie dobra dla kobiet w ciąży czy matek 😉

Mariusz Niestrawski
Mariusz Niestrawski
6 lat temu

Na pewno w wielu przypadkach taka praca jest bardzo dobrym rozwiazaniem tylko jak taka prace znalezc? Nie ma tak duzo ogloszen – http://www.gowork.pl/praca/szczecin;l , jakby nie patrzec sa to troche prace takie dla wybranych.

Julita Wasiak
Julita Wasiak
6 lat temu

W wielu przypadkach, np mamy czy osoby chore. To jest dobre rozwiazaie. Tylko gdzie takiej pracy szukac? Jak przegladam ogloszenia http://www.gowork.pl/praca/bialystok;l to takich o pracy w domu nie ma. Gdzie Wy takiej pracy szukacie?