Praca dodatkowa w domu – co można robić bez wychodzenia z domu [22 pomysły]

utworzone przez | lut 20, 2021 | Praca w domu | 23 Komentarze

Praca dodatkowa w domu to bardzo wiele różnych możliwości – zarówno dla osób, które szukają dodatkowego zarobku, jak i dla tych, które chcą zarabiać wyłącznie w domu.

Kiedyś myślałam, że praca dodatkowa w domu to składanie długopisów albo biżuterii. W gazetach było pełno ogłoszeń, w których oferowano pracę chałupniczą, polegającą najczęściej na jakichś drobnych pracach manualnych – jak właśnie skręcanie długopisów. Był tam jednak pewien kruczek – żeby zacząć zarabiać, trzeba było wysłać pieniądze pod wskazany adres. Za to dostawało się pierwszą paczkę towaru. Oczywiście tylko w teorii, bo w praktyce paczka nigdy nie przychodziła.

Dzisiaj takie ogłoszenia pewnie pojawiają się nadal i nadal jest sporo osób, które dają się naciągnąć takim nieuczciwym „pracodawcom”. Ale jest i sporo takich, które naprawdę zarabiają pracując zdalnie. Jak zarabiają?

Możliwości jest bardzo wiele, bo tak naprawdę wiele z tego, co pracownicy robią na co dzień w firmach, mogliby robić w domu. Jeśli nie potrzebują do pracy specjalistycznego sprzętu albo ten sprzęt się im zapewni w domu, mogą wykonywać swoje obowiązki zdalnie.

Praca dodatkowa w domu, praca zdalna – co można robić, żeby dorobić?

Wszystkie znane mi możliwości zarobienia bez wychodzenia z domu starałam się pogrupować tak, by łatwiej mogły znaleźć coś dla siebie osoby o konkretnych umiejętnościach.

  • programista, twórca stron internetowych – bardzo pojemny worek, do którego wrzucić można kogoś, kto stawia strony na WordPressie, pisze aplikacje na komórki czy tworzy oprogramowanie do nauki angielskiego dla szkół itp.
  • pozycjoner, specjalista od optymalizacji stron – najogólniej mówiąc: osoba, która wie co zrobić, żeby strona była wysoko w wynikach wyszukiwania
  • copywriter (teksty reklamowe, scenariusze reklam), seocopywriter (piszący teksty na potrzeby pozycjonowania), redaktor portalu internetowego, autor tekstów na strony firmowe, dziennikarz, autor tekstów dla prasy itp. Kolejny pojemny worek – jeśli umiesz pisać, znajdziesz tu coś dla siebie. 
  • wirtualny asystent/asystenka – coraz bardziej popularny zawód, w ostatnich kilku latach pracy dla zdalnych pomocników jest naprawdę dużo
  • specjalista od marketingu w social media, marketingu szeptanego, specjalista ds. PR i wiele pokrewnych. Żeby prowadzić komuś komunikację w social media nie trzeba siedzieć w biurze, można to robić z własnego domu
  • grafik, ilustrator – osoba ze zdolnościami plastycznymi może tworzyć nadruki na koszulki, a może projektować okładki książek czy zajmować się tworzeniem identyfikacji wizualnej firm. To też bardzo, bardzo pojemny worek ze zleceniami z różnych branż
  • projektant odzieży, projektant biżuterii, mebli itp.
  • tłumacz
  • lektor, osoba, która czyta reklamy itp. (sprawdź, jak zacząć pracować jako lektor)
  • nauczyciel, udzielający korepetycji przez Skype. Jeśli jesteś nauczycielem polskiego, może być Ci trudno znaleźć chętnych na takie lekcje, ale jeśli znasz się nieźle na jakiejś wąskiej dziedzinie, z którą problem ma wielu studentów – np. chcesz udzielać korepetycji z logiki czy analizy matematycznej, możesz mieć wielu chętnych
  • sprzedawca (Allegro, małe sklepy internetowe)
  • osoba, która robi transkrypcję nagrań
  • księgowy
  • specjalista od DTP, składu tekstu, a także korektor
  • architekt – zarówno ten, który zajmuje się projektowaniem budynków, wnętrz, jak i architekturą zieleni
  • doradcy wszelkiej maści: finansowy, ubezpieczeniowy, porady prawne, doradca ds. funduszy unijnych, pozyskiwanie dotacji, przygotowywanie biznes planów itd. Sprawdź, jak pracuje specjalista ds e-commerce
  • osoba zajmująca się wprowadzaniem danych do komputera, przygotowywaniem baz danych wg. jakiegoś klucza. To jedna z niewielu możliwości, żeby wykonywać pracę w domu, jeśli nie ma się żadnych konkretnych umiejętności poza umiejętnością obsługi komputera
  • konsultant ślubny
  • twórca szkoleń (kursy e-learningowe, webinary)
  • szwaczka, krawcowa – szycie ubrań, robótki ręczne, przeróbki krawieckie
  • telemarketer – telefoniczna sprzedaż usług jakiejś firmy, produktów
  • montażysta filmów, twórca animacji itp.
  • Sprawdź też: Zarabianie przez internet: 7 pomysłów

Praca dodatkowa w domu – zajęcie dla każdego

Przedstawiona wyżej lista nie wyczerpuje rzecz jasna wszystkich możliwości, a jedynie pokazuje obszary, w których można szukać dla siebie miejsca, jeśli chce się pracować w domu lub dorobić do pensji po godzinach. Życie czasem zaskakuje i stwarza nam ciekawe okazje do pracy tam, gdzie nigdy byśmy się ich nie spodziewali.

Ja sama znałam kiedyś osobę, która pracowała zdalnie obsługując popularną grę MMO, czyli grę, w którą gra się przez przeglądarkę. Człowiek ten oczywiście zanim dostał pracę był zwykłym graczem, potem hobbystycznie zaangażował się w czuwanie nad tym, żeby inni gracze przestrzegali regulaminu, a w końcu został zatrudniony przez niemiecką centralę firmy, która wypuściła tę grę, jako community manager. To świetny przykład pokazujący, że praca zdalna często jest naturalną konsekwencją pasji i sposobem na życie, który pewnego dnia po prostu sam wpadł w nasze ręce.

Sposób na freelance bez stresu: dywersyfikacja

Pobierz darmową listę 40 pomysłów na dywersyfikację dla freelancera. Pomysły podzieliłam na 4 grupy:

  • praca z klientami
  • wynajem w małym biznesie
  • zarabianie na wiedzy
  • bycie twórcą
 

Pobierz bezpłatną listę i zbuduj dodatkowe źródło dochodu!

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

23 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
10 lat temu

Bardzo ładnie to wszystko poukładać. Nagle okazuje się, że połowa zawodów może „wskoczyć do internetu” i zarabiać 😉

Spodobało mi się to, jak określiłaś mój zawód 😀 „Pozycjoner, specjalista od optymalizacji stron – najogólniej mówiąc: osoba, która wie co zrobić, żeby strona była wysoko w wynikach wyszukiwania”

Teraz już wiem, jak powiedzieć babci, co robię 😛 Gorzej, jak spyta, co to są wyniki wyszukiwania 😛

Dana
10 lat temu

Lektor & nauczyciel – ha, wcale nie ma łatwo, nawet jeśli ma się Skype’a. Przez jakiś czas dorabiałam sobie w ten sposób (plus w tradycyjny, korepetycje u mnie w domu) i osoby rozmawiające ze mną przez ten komunikator miały spory problem ze skoncentrowaniem się… W sumie im się nie dziwię, bo ja miałam nie mniejszy 😉 a to telefon, a to ktoś do drzwi puka, nagle ktoś inny do nas na kompie pisze, a bo to, tamto. Jakoś te sytuacje w bezpośrednim kontakcie nie sprawiają problemów, ale wystarczy lekcje przerzucić „na łącze”, by były czynnikami niesamowicie rozpraszającymi. Cóż, odległość widocznie… Czytaj więcej »

coworking
10 lat temu

Bardzo długa i bogata lista. Mogą to być właściwie wszystkie osoby które nie pracują w fabryce albo w zespole. I ta grupa z roku na rok się powiększa. Podobno z czasem zostaną tylko wolne, kreatywne zawody – resztę załatwią maszyny;) Ale są też ciemne strony pracy w domu – zastanawialiście się? W wykonywaniu pracy i skupieniu mogą przecież przeszkadzać inni domownicy, rozpraszać może bliskość różnych domowych zajęć (a, jestem w domu to ugotuję obiad, wstawię pranie, wyskoczę z psem…zdrzemnę się…) a jeszcze, paradoksalnie może – na dłuższą metę – doskwierać samotność. Jeśli pracujesz bardziej samodzielnie to czasem też musisz spotkać… Czytaj więcej »

Patryk z edycji tekstu

Wow! Sporo się tego nazbierało. Gratuluję wytrwałości przy szukaniu tych zawodów. W sumie sam trochę zarabiam przez internet i tę niszę mam również na myśli tworząc swój blog, który doelowo ma pokazywać jak ustawiać sobie pracę w domu, jak stworzyć sobie mini biuro 🙂

podczytywka
10 lat temu

Kiedyś marzyłam sobie ukradkiem o pracy w domu, ale… nie mogłabym. Nie chodzi o organizację, bo z tym nie mam większych problemów. Nie potrafiłabym pracować w pidżamie i kapciach. Praca poza domem wiąże się z wyszykowaniem się, założeniem w miarę wyjściowych ciuchów (oczywiście zależy to od tego, co robimy), wyjściem na zewnątrz, zmianą otoczenia na kilka godzin, jakimś ruchem, otwarciem umysłu. Ja nie umiem otworzyć głowy, kiedy cały dzień siedzę w domu. Poza tym jestem typem człowieka, który woli mieć nad sobą ludzi, którzy zajmą się sprawami finansowymi, formalnymi i innymi. Nie mam czasu tracić życia na to wszystko, wolę… Czytaj więcej »

trackback

[…] 1. Znajdź coś, co mógłbyś robić w domu. Coś, co umiesz, lubisz, co możesz wykonywać przez kilka godzin dziennie, coś, w czym jesteś dobry. Może pomoże Ci ta lista: Praca w domu – co można robić bez wychodzenia z domu [22 pomysły] […]

Ada
Ada
9 lat temu

Sama mam normalny etat, ale dodatkowo piszę rożnego typu prace. Lubię pisać i tak sobie myślę, że mogłabym całkowicie przestawić się na pracę w domowym zaciszu.

Paweł
8 lat temu

No właśnie, bardzo dobry temat, ale jak znajdywać zlecenia na godnym poziomie?

Rafał Waliszewski
Rafał Waliszewski
8 lat temu

Nie wspomniano o najbardziej oczywistyym:
Bądź Adminem / SysOpem 😉

Stanisław Miłosz Lubomirski
Stanisław Miłosz Lubomirski
7 lat temu

” Ja sama znałam kiedyś osobę, która pracowała zdalnie obsługując popularną grę MMO, czyli grę, w którą gra się przez przeglądarkę” miał może na imię Michał?