Zarabianie dzięki afiliacji początkowo może wydawać się trudne, ale w rzeczywistości takie nie jest. Zebrałam pytania, które najczęściej słyszę, jeśli chodzi o programy partnerskie. Mam nadzieję, że po przeczytaniu odpowiedzi nie będziesz mieć wątpliwości, że nie taki diabeł straszny jak go malują 😊

Partnerem wpisu jest sieć afiliacyjna Tradetracker.com, w której można znaleźć programy znanych marek, m.in. WITTCHEN, Pakamera, Endo, DUKA, home&you, Gino Rossi, Simple, Znak, Ali Express, Gatta, aTab, Próchnik, 4F sklep i wiele innych. Firma posiada również szerokie portfolio produktów z branży finansowej.

 1. Kto może dołączyć do programu partnerskiego?

Każdy może dołączyć. Nie ma znaczenia, czy jesteś blogerem, vlogerem, masz konto na Instagramie, jesteś wydawcą serwisu tematycznego czy może… w ogóle nie masz swojej witryny czy swojego miejsca w sieci, ale chcesz promować program partnerski wśród znajomych. Możesz to zrobić, wysyłając link partnerski znajomym w wiadomości prywatnej na Facebooku, publikując go na tablicy czy wysyłając mailem. Jak widzisz, każdy może spróbować swoich sił w afiliacji.

 1. Czy muszę mieć firmę, żeby zarabiać w ten sposób?

Nie musisz mieć firmy, możesz dołączyć do programu partnerskiego jako osoba prywatna.

 1. Gdzie znaleźć programy partnerskie?

Programy partnerskie często są prezentowane jako jedna z zakładek na stronie konkretnej firmy (np. gdy wchodzisz na stronę banku, możesz znaleźć zakładkę dotyczącą programu partnerskiego tego banku). Znacznie łatwiej jednak znaleźć je w sieciach afiliacyjnych, które gromadzą kilkadziesiąt czy nawet kilkaset różnych programów, z wielu branż w jednym miejscu.

 1. Po co korzystać z sieci afiliacyjnych, czy nie lepiej dołączać do programu (np. sklepu czy banku) bezpośrednio?

Sieci afiliacyjne zbierają wiele różnych programów, co oznacza, że wystarczy założyć jedno konto w wybranej sieci, żeby móc promować różne programy. W jednym miejscu mamy raporty, dotyczące zarobków, w jednym zbieramy kwotę do wypłaty i z jedną siecią się potem rozliczamy. To znaczne ułatwienie dla kogoś, kto chce promować wiele różnych programów partnerskich. Co więcej, nie wszyscy reklamodawcy udostępniają swoje programy partnerskie poza sieciami – może się okazać, że aby promować czyjś produkt czy usługę musisz to robić za pośrednictwem sieci partnerskiej.

 1. Co można promować dzięki programom partnerskim?

W sieciach afiliacyjnych znajdziesz bardzo wiele programów z najróżniejszych branż: od sklepów z zabawkami, odzieżą, butami, meblami, przez produkty bankowe (karty kredytowe, konta, lokaty, pożyczki), po usługi hostingowe, jazdy próbne nowymi samochodami, telefonię komórkową czy konkursy z nagrodami. Można promować jeden wybrany produkt (np. z ulubionego sklepu) albo cały sklep i jego ofertę.

 1. Czy banery reklamowe to jedyny sposób, żeby promować programy afiliacyjne?

Banery to tylko jeden z wielu sposobów, by na swojej stronie internetowej czy blogu promować sieci afiliacyjne. W sieciach afiliacyjnych do dyspozycji mamy wiele narzędzi (linki tekstowe, smart banery, product feedy i inne). Pełna lista i przykłady wykorzystania narzędzi znajdują się we wpisie Jakie narzędzia możemy wykorzystać w programach partnerskich.

 1. Jak jest naliczane wynagrodzenie w takich programach?

Sposoby naliczania wynagrodzenia są różne. Najczęściej spotykane modele rozliczenia to CPC (płatność za kliknięcie), CPL (płatność za lead) oraz CPS (płatność za sprzedaż). Więcej na ten temat pisałam w artykule: Afiliacja krok po kroku.

 1. Skąd będę wiedzieć, że zarobiłem w danym programie?

Sieci afiliacyjne dostarczają narzędzi, dzięki którym w czasie rzeczywistym możesz obserwować, ile osób trafia dzięki Twoim poleceniom na stronę Twojego partnera (reklamodawcy), a także ilu z nich dokonuje zakupu lub zostawia lead. Żeby ostatecznie dowiedzieć się, ile zarobiłeś w konkretnym programie, musisz zwykle poczekać na zatwierdzenie transakcji przez reklamodawcę, co ma miejsce przeważnie w ciągu dwóch tygodni po zakończeniu danego miesiąca.

 1. Czy muszę płacić podatek od tego, co zarobię?

Tak, od każdej zarobionej sumy musisz odprowadzać podatek dochodowy i uwzględnić zarobione pieniądze w rocznym zeznaniu PIT (jeśli jesteś osobą fizyczną) lub przychodach Twojej firmy (jeśli do sieci afiliacyjnej dołączyłeś jako firma). Rozliczenie przychodu przez wydawcę – właściciela stron internetowych,  który nie prowadzi działalności gospodarczej jest jego obowiązkiem. Wynika to z art. 10 ust.1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.  Sieć afiliacyjna nie ma obowiązku wystawienia wydawcy PIT-u.

 1. W jaki sposób trafi do mnie wynagrodzenie z programu partnerskiego?

Sieć afiliacyjna przesyła pieniądze przelewem na konto bankowe, które wskażesz przy zakładaniu konta. Zrobi to wtedy, gdy w odpowiednim miejscu w panelu wydawcy zlecisz wypłatę wynagrodzenia. W TradeTracker Poland wydawca musi wystawić rachunek lub fakturę w zależności od tego czy jest osobą fizyczną czy firmą oraz czy jest płatnikiem VAT czy nie. W każdym z tych przypadków numer konta musi być podany na rachunku lub fakturze. Na podstawie tego dokumentu wydawca otrzymuje od firmy wynagrodzenie.

 1. Jak często można wypłacać zarobione pieniądze?

Jeśli tylko przekroczysz minimalny próg wypłaty (w sieciach afiliacyjnych jest to zwykle 50-100 zł), możesz wypłacać pieniądze tak często, jak chcesz – raz w miesiącu, raz na kwartał lub w nieregularnych odstępach czasu. To zależy od Ciebie.

 1. Ile można zarobić w programach partnerskich?

Najlepsi blogerzy zarabiają pięciocyfrowe kwoty w programach afiliacyjnych, ale nawet na niezbyt popularnym blogu można zarobić, jeśli tylko ma się pomysł na to, co i jak promować, a także jakie narzędzia wykorzystać do promocji.

 1. Czy można promować programy partnerskie na Facebooku albo w mailach?

Tak, programy partnerskie można promować na różne sposoby, nie tylko na stronie internetowej, ale też na Facebooku, Instagramie, Youtubie, w mailach, wysyłanych do subskrybentów (jeżeli oczywiście zgodzili się oni na wykorzystanie adresu mailowego do celów marketingowych).

 1. Czy można łączyć afiliację z zarabianiem na AdSense i innymi formami zarabiania na blogu?

Jasne, nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań!

 1. Mam pytanie, na które nie znalazłem odpowiedzi. Co zrobić?

Możesz zadać je w komentarzu, postaram się odpowiedzieć 😊 Możesz także napisać do mnie na kontakt@biznesoweinfo.pl.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x