15 najczęściej zadawanych pytań o zarabianie w programach partnerskich

utworzone przez | mar 30, 2017 | Zarabianie na blogu | 7 Komentarze

Zarabianie dzięki afiliacji początkowo może wydawać się trudne, ale w rzeczywistości takie nie jest. Zebrałam pytania, które najczęściej słyszę, jeśli chodzi o programy partnerskie. Mam nadzieję, że po przeczytaniu odpowiedzi nie będziesz mieć wątpliwości, że nie taki diabeł straszny jak go malują 😊

Partnerem wpisu jest sieć afiliacyjna Tradetracker.com, w której można znaleźć programy znanych marek, m.in. WITTCHEN, Pakamera, Endo, DUKA, home&you, Gino Rossi, Simple, Znak, Ali Express, Gatta, aTab, Próchnik, 4F sklep i wiele innych. Firma posiada również szerokie portfolio produktów z branży finansowej.

 1. Kto może dołączyć do programu partnerskiego?

Każdy może dołączyć. Nie ma znaczenia, czy jesteś blogerem, vlogerem, masz konto na Instagramie, jesteś wydawcą serwisu tematycznego czy może… w ogóle nie masz swojej witryny czy swojego miejsca w sieci, ale chcesz promować program partnerski wśród znajomych. Możesz to zrobić, wysyłając link partnerski znajomym w wiadomości prywatnej na Facebooku, publikując go na tablicy czy wysyłając mailem. Jak widzisz, każdy może spróbować swoich sił w afiliacji.

 1. Czy muszę mieć firmę, żeby zarabiać w ten sposób?

Nie musisz mieć firmy, możesz dołączyć do programu partnerskiego jako osoba prywatna.

 1. Gdzie znaleźć programy partnerskie?

Programy partnerskie często są prezentowane jako jedna z zakładek na stronie konkretnej firmy (np. gdy wchodzisz na stronę banku, możesz znaleźć zakładkę dotyczącą programu partnerskiego tego banku). Znacznie łatwiej jednak znaleźć je w sieciach afiliacyjnych, które gromadzą kilkadziesiąt czy nawet kilkaset różnych programów, z wielu branż w jednym miejscu.

 1. Po co korzystać z sieci afiliacyjnych, czy nie lepiej dołączać do programu (np. sklepu czy banku) bezpośrednio?

Sieci afiliacyjne zbierają wiele różnych programów, co oznacza, że wystarczy założyć jedno konto w wybranej sieci, żeby móc promować różne programy. W jednym miejscu mamy raporty, dotyczące zarobków, w jednym zbieramy kwotę do wypłaty i z jedną siecią się potem rozliczamy. To znaczne ułatwienie dla kogoś, kto chce promować wiele różnych programów partnerskich. Co więcej, nie wszyscy reklamodawcy udostępniają swoje programy partnerskie poza sieciami – może się okazać, że aby promować czyjś produkt czy usługę musisz to robić za pośrednictwem sieci partnerskiej.

 1. Co można promować dzięki programom partnerskim?

W sieciach afiliacyjnych znajdziesz bardzo wiele programów z najróżniejszych branż: od sklepów z zabawkami, odzieżą, butami, meblami, przez produkty bankowe (karty kredytowe, konta, lokaty, pożyczki), po usługi hostingowe, jazdy próbne nowymi samochodami, telefonię komórkową czy konkursy z nagrodami. Można promować jeden wybrany produkt (np. z ulubionego sklepu) albo cały sklep i jego ofertę.

 1. Czy banery reklamowe to jedyny sposób, żeby promować programy afiliacyjne?

Banery to tylko jeden z wielu sposobów, by na swojej stronie internetowej czy blogu promować sieci afiliacyjne. W sieciach afiliacyjnych do dyspozycji mamy wiele narzędzi (linki tekstowe, smart banery, product feedy i inne). Pełna lista i przykłady wykorzystania narzędzi znajdują się we wpisie Jakie narzędzia możemy wykorzystać w programach partnerskich.

 1. Jak jest naliczane wynagrodzenie w takich programach?

Sposoby naliczania wynagrodzenia są różne. Najczęściej spotykane modele rozliczenia to CPC (płatność za kliknięcie), CPL (płatność za lead) oraz CPS (płatność za sprzedaż). Więcej na ten temat pisałam w artykule: Afiliacja krok po kroku.

 1. Skąd będę wiedzieć, że zarobiłem w danym programie?

Sieci afiliacyjne dostarczają narzędzi, dzięki którym w czasie rzeczywistym możesz obserwować, ile osób trafia dzięki Twoim poleceniom na stronę Twojego partnera (reklamodawcy), a także ilu z nich dokonuje zakupu lub zostawia lead. Żeby ostatecznie dowiedzieć się, ile zarobiłeś w konkretnym programie, musisz zwykle poczekać na zatwierdzenie transakcji przez reklamodawcę, co ma miejsce przeważnie w ciągu dwóch tygodni po zakończeniu danego miesiąca.

 1. Czy muszę płacić podatek od tego, co zarobię?

Tak, od każdej zarobionej sumy musisz odprowadzać podatek dochodowy i uwzględnić zarobione pieniądze w rocznym zeznaniu PIT (jeśli jesteś osobą fizyczną) lub przychodach Twojej firmy (jeśli do sieci afiliacyjnej dołączyłeś jako firma). Rozliczenie przychodu przez wydawcę – właściciela stron internetowych,  który nie prowadzi działalności gospodarczej jest jego obowiązkiem. Wynika to z art. 10 ust.1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.  Sieć afiliacyjna nie ma obowiązku wystawienia wydawcy PIT-u.

 1. W jaki sposób trafi do mnie wynagrodzenie z programu partnerskiego?

Sieć afiliacyjna przesyła pieniądze przelewem na konto bankowe, które wskażesz przy zakładaniu konta. Zrobi to wtedy, gdy w odpowiednim miejscu w panelu wydawcy zlecisz wypłatę wynagrodzenia. W TradeTracker Poland wydawca musi wystawić rachunek lub fakturę w zależności od tego czy jest osobą fizyczną czy firmą oraz czy jest płatnikiem VAT czy nie. W każdym z tych przypadków numer konta musi być podany na rachunku lub fakturze. Na podstawie tego dokumentu wydawca otrzymuje od firmy wynagrodzenie.

 1. Jak często można wypłacać zarobione pieniądze?

Jeśli tylko przekroczysz minimalny próg wypłaty (w sieciach afiliacyjnych jest to zwykle 50-100 zł), możesz wypłacać pieniądze tak często, jak chcesz – raz w miesiącu, raz na kwartał lub w nieregularnych odstępach czasu. To zależy od Ciebie.

 1. Ile można zarobić w programach partnerskich?

Najlepsi blogerzy zarabiają pięciocyfrowe kwoty w programach afiliacyjnych, ale nawet na niezbyt popularnym blogu można zarobić, jeśli tylko ma się pomysł na to, co i jak promować, a także jakie narzędzia wykorzystać do promocji.

 1. Czy można promować programy partnerskie na Facebooku albo w mailach?

Tak, programy partnerskie można promować na różne sposoby, nie tylko na stronie internetowej, ale też na Facebooku, Instagramie, Youtubie, w mailach, wysyłanych do subskrybentów (jeżeli oczywiście zgodzili się oni na wykorzystanie adresu mailowego do celów marketingowych).

 1. Czy można łączyć afiliację z zarabianiem na AdSense i innymi formami zarabiania na blogu?

Jasne, nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań!

 1. Mam pytanie, na które nie znalazłem odpowiedzi. Co zrobić?

Możesz zadać je w komentarzu, postaram się odpowiedzieć 😊 Możesz także napisać do mnie na kontakt@biznesoweinfo.pl.

Sposób na freelance bez stresu: dywersyfikacja

Pobierz darmową listę 40 pomysłów na dywersyfikację dla freelancera. Pomysły podzieliłam na 4 grupy:

 • praca z klientami
 • wynajem w małym biznesie
 • zarabianie na wiedzy
 • bycie twórcą
 

Pobierz bezpłatną listę i zbuduj dodatkowe źródło dochodu!

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka Maciejewska
Agnieszka Maciejewska
6 lat temu

Dołączyłam do Programu Partnerskiego Ceneo. Tam w regulaminie jest zapis,że nie mogę promować PP na FB, NK czy Google+
Pozdrawiam i zapraszam do mnie: http://www.szeptyduszy.blog.onet.pl

DNS
DNS
6 lat temu

Świetna instrukcja i sporo fajnych informacji. Dzięki !

Ula Mamonik.pl
6 lat temu

Dobrze omówiony temat 🙂 Warto jednak wspomnieć o jednym fakcie. Programy partnerskie sprawdzają sie wtedy – gdy masz już stałych czytelników na swoich stronach i odpowiedni zasięg 🙂 Ale to temat na osobny wpis 🙂 I chętnie poznam Twoje zdanie na ten temat. Albo statystyki 🙂 Jak to wygląda u Ciebie

Szymon Owedyk
6 lat temu

Na pewno wiele można nauczyć się od Pata Flynna. Istota, aby brać udział w programach partnerskich, w których nie skupimy się czysto na zarabianiu lecz polecaniu sprawdzonych produktów i usług, które sami sprawdziliśmy i jesteśmy w stanie je polecić dalej 🙂

Biznessiekreci123
Biznessiekreci123
5 lat temu

Ja mam znakomity program partnerski!
Na pewno każdemu się spodoba.
rejestracja jest darmowa.
Napisz do mnie a ja wyślę Ci link
do rejestracji powiem jak to prosto działa
i w razie niejasności chętnie pomogę.
Życzę miłego dnia i Pozdrawiam Patryk 😉
wlokapatryk@gmail.com

Graga
Graga
4 lat temu

Wysłałam do Pani maila, Pani Agnieszko, bardzo zależy mi na odpowiedzi!
Moje obawy dotyczą przed wszystkim podawania danych osobowych pośrednikom w programie afiliacyjnym, nie wiem czy podawanie dokładnych danych, włącznie z PESEL jest bezpieczne, czy nie grozi ich wykorzystanie np, wzięcia pożyczki itp.?
Czy można bez ryzyka takie dane podać?

Proszę, błagam niech mi Pani odpisze w mailu, jak najszybciej, bo od tego zależy podjęcie WŁAŚCIWEJ DECYZJI, nie chcę się władować na minę…

Pozdrawiam serdecznie

Ja korzystam z programu webepartners i jest on bar

Webepartners najlepszy program mają dużo oryginalnych produktów