Zarabianie dzięki afiliacji początkowo może wydawać się trudne, ale w rzeczywistości takie nie jest. Zebrałam pytania, które najczęściej słyszę, jeśli chodzi o programy partnerskie. Mam nadzieję, że po przeczytaniu odpowiedzi nie będziesz mieć wątpliwości, że nie taki diabeł straszny jak go malują 😊
Partnerem wpisu jest sieć afiliacyjna Tradetracker.com, w której można znaleźć programy znanych marek, m.in. WITTCHEN, Pakamera, Endo, DUKA, home&you, Gino Rossi, Simple, Znak, Ali Express, Gatta, aTab, Próchnik, 4F sklep i wiele innych. Firma posiada również szerokie portfolio produktów z branży finansowej.
- Kto może dołączyć do programu partnerskiego?
Każdy może dołączyć. Nie ma znaczenia, czy jesteś blogerem, vlogerem, masz konto na Instagramie, jesteś wydawcą serwisu tematycznego czy może… w ogóle nie masz swojej witryny czy swojego miejsca w sieci, ale chcesz promować program partnerski wśród znajomych. Możesz to zrobić, wysyłając link partnerski znajomym w wiadomości prywatnej na Facebooku, publikując go na tablicy czy wysyłając mailem. Jak widzisz, każdy może spróbować swoich sił w afiliacji.
- Czy muszę mieć firmę, żeby zarabiać w ten sposób?
Nie musisz mieć firmy, możesz dołączyć do programu partnerskiego jako osoba prywatna.
- Gdzie znaleźć programy partnerskie?
Programy partnerskie często są prezentowane jako jedna z zakładek na stronie konkretnej firmy (np. gdy wchodzisz na stronę banku, możesz znaleźć zakładkę dotyczącą programu partnerskiego tego banku). Znacznie łatwiej jednak znaleźć je w sieciach afiliacyjnych, które gromadzą kilkadziesiąt czy nawet kilkaset różnych programów, z wielu branż w jednym miejscu.
- Po co korzystać z sieci afiliacyjnych, czy nie lepiej dołączać do programu (np. sklepu czy banku) bezpośrednio?
Sieci afiliacyjne zbierają wiele różnych programów, co oznacza, że wystarczy założyć jedno konto w wybranej sieci, żeby móc promować różne programy. W jednym miejscu mamy raporty, dotyczące zarobków, w jednym zbieramy kwotę do wypłaty i z jedną siecią się potem rozliczamy. To znaczne ułatwienie dla kogoś, kto chce promować wiele różnych programów partnerskich. Co więcej, nie wszyscy reklamodawcy udostępniają swoje programy partnerskie poza sieciami – może się okazać, że aby promować czyjś produkt czy usługę musisz to robić za pośrednictwem sieci partnerskiej.
- Co można promować dzięki programom partnerskim?
W sieciach afiliacyjnych znajdziesz bardzo wiele programów z najróżniejszych branż: od sklepów z zabawkami, odzieżą, butami, meblami, przez produkty bankowe (karty kredytowe, konta, lokaty, pożyczki), po usługi hostingowe, jazdy próbne nowymi samochodami, telefonię komórkową czy konkursy z nagrodami. Można promować jeden wybrany produkt (np. z ulubionego sklepu) albo cały sklep i jego ofertę.
- Czy banery reklamowe to jedyny sposób, żeby promować programy afiliacyjne?
Banery to tylko jeden z wielu sposobów, by na swojej stronie internetowej czy blogu promować sieci afiliacyjne. W sieciach afiliacyjnych do dyspozycji mamy wiele narzędzi (linki tekstowe, smart banery, product feedy i inne). Pełna lista i przykłady wykorzystania narzędzi znajdują się we wpisie Jakie narzędzia możemy wykorzystać w programach partnerskich.
- Jak jest naliczane wynagrodzenie w takich programach?
Sposoby naliczania wynagrodzenia są różne. Najczęściej spotykane modele rozliczenia to CPC (płatność za kliknięcie), CPL (płatność za lead) oraz CPS (płatność za sprzedaż). Więcej na ten temat pisałam w artykule: Afiliacja krok po kroku.
- Skąd będę wiedzieć, że zarobiłem w danym programie?
Sieci afiliacyjne dostarczają narzędzi, dzięki którym w czasie rzeczywistym możesz obserwować, ile osób trafia dzięki Twoim poleceniom na stronę Twojego partnera (reklamodawcy), a także ilu z nich dokonuje zakupu lub zostawia lead. Żeby ostatecznie dowiedzieć się, ile zarobiłeś w konkretnym programie, musisz zwykle poczekać na zatwierdzenie transakcji przez reklamodawcę, co ma miejsce przeważnie w ciągu dwóch tygodni po zakończeniu danego miesiąca.
- Czy muszę płacić podatek od tego, co zarobię?
Tak, od każdej zarobionej sumy musisz odprowadzać podatek dochodowy i uwzględnić zarobione pieniądze w rocznym zeznaniu PIT (jeśli jesteś osobą fizyczną) lub przychodach Twojej firmy (jeśli do sieci afiliacyjnej dołączyłeś jako firma). Rozliczenie przychodu przez wydawcę – właściciela stron internetowych, który nie prowadzi działalności gospodarczej jest jego obowiązkiem. Wynika to z art. 10 ust.1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sieć afiliacyjna nie ma obowiązku wystawienia wydawcy PIT-u.
- W jaki sposób trafi do mnie wynagrodzenie z programu partnerskiego?
Sieć afiliacyjna przesyła pieniądze przelewem na konto bankowe, które wskażesz przy zakładaniu konta. Zrobi to wtedy, gdy w odpowiednim miejscu w panelu wydawcy zlecisz wypłatę wynagrodzenia. W TradeTracker Poland wydawca musi wystawić rachunek lub fakturę w zależności od tego czy jest osobą fizyczną czy firmą oraz czy jest płatnikiem VAT czy nie. W każdym z tych przypadków numer konta musi być podany na rachunku lub fakturze. Na podstawie tego dokumentu wydawca otrzymuje od firmy wynagrodzenie.
- Jak często można wypłacać zarobione pieniądze?
Jeśli tylko przekroczysz minimalny próg wypłaty (w sieciach afiliacyjnych jest to zwykle 50-100 zł), możesz wypłacać pieniądze tak często, jak chcesz – raz w miesiącu, raz na kwartał lub w nieregularnych odstępach czasu. To zależy od Ciebie.
- Ile można zarobić w programach partnerskich?
Najlepsi blogerzy zarabiają pięciocyfrowe kwoty w programach afiliacyjnych, ale nawet na niezbyt popularnym blogu można zarobić, jeśli tylko ma się pomysł na to, co i jak promować, a także jakie narzędzia wykorzystać do promocji.
- Czy można promować programy partnerskie na Facebooku albo w mailach?
Tak, programy partnerskie można promować na różne sposoby, nie tylko na stronie internetowej, ale też na Facebooku, Instagramie, Youtubie, w mailach, wysyłanych do subskrybentów (jeżeli oczywiście zgodzili się oni na wykorzystanie adresu mailowego do celów marketingowych).
- Czy można łączyć afiliację z zarabianiem na AdSense i innymi formami zarabiania na blogu?
Jasne, nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań!
- Mam pytanie, na które nie znalazłem odpowiedzi. Co zrobić?
Możesz zadać je w komentarzu, postaram się odpowiedzieć 😊 Możesz także napisać do mnie na kontakt@biznesoweinfo.pl.
Dołączyłam do Programu Partnerskiego Ceneo. Tam w regulaminie jest zapis,że nie mogę promować PP na FB, NK czy Google+
Pozdrawiam i zapraszam do mnie: http://www.szeptyduszy.blog.onet.pl
Świetna instrukcja i sporo fajnych informacji. Dzięki !
Dobrze omówiony temat 🙂 Warto jednak wspomnieć o jednym fakcie. Programy partnerskie sprawdzają sie wtedy – gdy masz już stałych czytelników na swoich stronach i odpowiedni zasięg 🙂 Ale to temat na osobny wpis 🙂 I chętnie poznam Twoje zdanie na ten temat. Albo statystyki 🙂 Jak to wygląda u Ciebie
Na pewno wiele można nauczyć się od Pata Flynna. Istota, aby brać udział w programach partnerskich, w których nie skupimy się czysto na zarabianiu lecz polecaniu sprawdzonych produktów i usług, które sami sprawdziliśmy i jesteśmy w stanie je polecić dalej 🙂
Ja mam znakomity program partnerski!
Na pewno każdemu się spodoba.
rejestracja jest darmowa.
Napisz do mnie a ja wyślę Ci link
do rejestracji powiem jak to prosto działa
i w razie niejasności chętnie pomogę.
Życzę miłego dnia i Pozdrawiam Patryk 😉
wlokapatryk@gmail.com
Wysłałam do Pani maila, Pani Agnieszko, bardzo zależy mi na odpowiedzi!
Moje obawy dotyczą przed wszystkim podawania danych osobowych pośrednikom w programie afiliacyjnym, nie wiem czy podawanie dokładnych danych, włącznie z PESEL jest bezpieczne, czy nie grozi ich wykorzystanie np, wzięcia pożyczki itp.?
Czy można bez ryzyka takie dane podać?
Proszę, błagam niech mi Pani odpisze w mailu, jak najszybciej, bo od tego zależy podjęcie WŁAŚCIWEJ DECYZJI, nie chcę się władować na minę…
Pozdrawiam serdecznie
Webepartners najlepszy program mają dużo oryginalnych produktów