Zlecenia od zagranicznych klientów – jak zarobić jeszcze więcej?

utworzone przez | sty 18, 2016 | Praca w domu | 21 Komentarze

Jedną z ogromnych zalet pracy zdalnej jest to, że zleceń możemy poszukiwać na całym świecie. Sama w ciągu ostatnich miesięcy wystawiałam faktury firmom z Hongkongu, Wielkiej Brytanii czy Niemiec. Praca dla zagranicznych klientów może opłacać się podwójnie – po pierwsze dlatego, że możemy więcej zarobić, a po drugie – bo możemy zarobić podwójnie.

Zlecenia z zagranicy dla freelancera

Wbrew pozorom wcale nie jest tak trudno znaleźć zlecenia od zagranicznych zleceniodawców – wystarczy wejść na jeden z portali ze zleceniami o ogólnoświatowym zasięgu. Kilka sekund na założenie konta i już możemy zarabiać w dolarach, euro, funtach, rupiach indyjskich, a nawet… ringgitach malezyjskich 🙂 Przykładowe zlecenia, jakie znalazłam wraz z budżetem, deklarowanym przez zleceniodawcę:

 • Napisanie tekstu mailingu reklamowego – 30-250 USD
 • Napisanie tekstów na stronę firmową firmy z branży spożywczej – 250-750 USD
 • Dostosowanie zakupionego motywu WordPress – 30-250 USD
 • Modyfikacja istniejącej strony internetowej – 250-750 euro
 • Rysownik komiksowy potrzebny do stworzenia logo – 500 USD
 • Pomoc w napisaniu książki dla dzieci – 250 USD

Pomijam już fakt, czy stawki za te zlecenia są wysokie czy nie – pewnie wszystko zależy od tego, za jakie stawki aktualnie pracujemy. Jednemu 250 dolarów za napisanie mailingu wyda się marną kwotą, a drugi będzie zachwycony 🙂 Faktem jest, że szukanie zleceń nie tylko na portalach polskojęzycznych i nie tylko od polskich firm ma tę zaletę, że zwiększamy swoją możliwość znalezienia zlecenia. Portali ze zleceniami pracy zdalnej w Polsce jest niewiele, ale jeśli zaczniemy szukać też na tych zagranicznych, to w naturalny sposób możemy zgłosić się każdego dnia nie do kilku, ale do kilkunastu czy kilkudziesięciu różnych zleceń.

Jak zarobić „premię” na zagranicznym zleceniu?

Jeśli zdecydujesz się, że chcesz pracować dla zagranicznych klientów, poza znalezieniem zleceń musisz jeszcze zastanowić się, jak przyjąć pieniądze od zleceniodawcy. Rozliczenia następują przecież zwykle w obcych walutach – na przykład w dolarach, które trzeba będzie wymienić na złotówki. I to właśnie pojawia się możliwość, żeby dodatkowo zarobić, jeśli odpowiednio wybierzemy sposób przewalutowania zarobionych pieniędzy.

Można to zrobić na kilka sposobów:

 • Założyć konto na PayPalu, przyjmować waluty na to konto, a oni sami przewalutują pieniądze i pozwolą wypłacić je w złotówkach (przelewem na Twoje konto)
 • Założyć konto walutowe w swoim banku i przewalutować pieniądze w banku
 • Założyć konto w banku i przewalutować pieniądze w kantorze online

No to policzmy jak różnica w kursach w wymienionych miejscach wpłynie na to, ile naprawdę zarobimy na zleceniu od zagranicznego klienta. Zakładam, że udało mi się znaleźć zlecenie na 1000 dolarów amerykańskich (lub uzbierać tyle z kilku zleceń) i chcę je wymienić na złotówki. Mogę to zrobić według kursu bankowego, mogę pozwolić, by wymienił mi je PayPal, a mogę sama zamienić je na złotówki w kantorze internetowym.

Pod uwagę biorę kurs kupna dolara z 18.01:

waluty

W zestawieniu ujęłam tylko dwa banki, w których ja sama mam konta (choć tylko w jednym z nich walutowe) i kantor, w którym wymieniałam wcześniej pieniądze. Warto pamiętać, że kursy w różnych bankach są różne, więc można stracić na całej transakcji jeszcze więcej, jeśli wybierzemy opcję z wymianą w banku (na ergokantor.pl jest kalkulator, w którym można podejrzeć te różnice w złotówkach dla konkretnej sumy wybranej waluty i konkretnego banku).

Jak widać na zleceniu, na którym zarobimy 1000 dolarów możemy być dodatkowo prawie 200 zł do przodu, jeśli wymienimy pieniądze online zamiast wymieniać je po niekorzystnym kursie bankowym – można to potraktować jako „premię” za dobrze wykonane zlecenie 😉 A powiem Wam jeszcze coś – czasem dobrze jest poobserwować, jak zmieniają się kursy walut i wymienić pieniądze w odpowiednim momencie. Gdybyśmy te same 1000 dolarów wymienili w banku w ubiegły poniedziałek (11.01), to w Alior Banku dostalibyśmy 3813 zł, a w mBanku 3878,1 zł. Oczywiście mogłoby się okazać, że wahania kursu zadziałały na naszą niekorzyść, nie mamy na to wpływu, ale wymieniając waluty online, samodzielnie, możemy przez kilka dni poczekać na odpowiedni moment.

Widać na przykładzie, że wymiana walut w ergokantor.pl znacznie bardziej się opłaca niż w banku i jest wygodniejsze niż kupno w kantorze stacjonarnym (bo nie trzeba nigdzie chodzić, wszystko robimy przez internet), ale wiem, że niektórzy mają obawy przed korzystaniem z kantorów online, bo jednak nie wymieniamy pieniędzy z ręki do ręki, tylko najpierw robimy przelew na konto wskazane w transakcji, a potem dopiero dostajemy tę samą kwotę w innej walucie. Wystarczy jednak uświadomić sobie, że kantory internetowe działają tak samo jak sklepy internetowe – tyle że towarem jest waluta. Kupujesz walutę, płacisz za zamówienie, a następnie czekasz na zamówiony towar (czyli na przelew zwrotny w wybranej walucie). Jedynym utrudnieniem jest konieczność posiadania konta walutowego, ale jeśli zamierzasz pracować dla zagranicznych klientów albo jeździsz na wakacje za granicę to i tak warto takie konto mieć.

zlecenia z zagranicy

Kiedy jeszcze w pracy freelancera przyda się kantor internetowy?

Nie tylko wtedy, gdy zarabiamy u zagranicznych klientów taki kantor internetowy może nam się przydać. Często przecież musimy w internecie płacić za coś w innej walucie niż złotówki, na przykład za:

 • Zdjęcia z zagranicznych stocków
 • Szablony WordPress
 • Licencje na oprogramowanie, płatne konta w różnych platformach, które wykorzystujemy w pracy (np. w pozycjonowaniu stron)

Ponieważ w kantorach internetowych kurs jest korzystniejszy nie tylko jeśli chodzi o sprzedaż waluty, ale i przy kupnie euro czy dolarów, to opłaca się wymieniać pieniądze za każdym razem, gdy kupujemy coś przez internet i płacimy w obcej walucie.

Ciekawa jestem, czy często zdarza Wam się przyjmować zlecenia od klientów zagranicznych i zarabiać w dolarach, euro czy funtach? Jeśli nie – może warto taką opcję rozważyć, żeby poszerzyć grono swoich klientów?

fall-163496_1280(współpraca)

Sposób na freelance bez stresu: dywersyfikacja

Pobierz darmową listę 40 pomysłów na dywersyfikację dla freelancera. Pomysły podzieliłam na 4 grupy:

 • praca z klientami
 • wynajem w małym biznesie
 • zarabianie na wiedzy
 • bycie twórcą
 

Pobierz bezpłatną listę i zbuduj dodatkowe źródło dochodu!

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

21 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tonia
8 lat temu

Czytam Twój kolejny wpis i jestem pod wrażeniem. Po prostu bomba. Kolejne wątpliwości zostały rozwiane. Dzięki i powodzenia.

Pat
Pat
8 lat temu

Przy transakcjach międzynarodowych jest jeszcze problem podatku źródła. Warto o tym pamiętać.