Na ten temat napisano już bardzo wiele postów, ale nie ze wszystkimi opiniami innych blogerów się zgadzam. Od czego zacząć zarabianie na blogu? Oto kilka rad dla czytelników, którzy chcieliby dopiero założyć swój zarabiający blog.

Zanim zacznę – to rady dla kogoś, kto nie ma jeszcze serwera, nie ma domeny i nie wie nawet, czy będzie miał tyle zapału,  żeby regularnie pisać, bo nigdy tego nie robił. Albo inaczej: wydaje mu się, że tak, ale jak to będzie w praktyce – to się okaże. To też rady dla osób, które totalnie nie mają technicznych umiejętności, a nie mają kogo poprosić o zajęcie się technicznymi sprawami (jak postawienie bloga i dostosowanie go do swoich potrzeb).

Zarabianie na blogu – od czego zacząć

1. Przemyśl swoją tematykę. Tak jak pisałam, nie na każdej tematyce da się zarobić na AdSense. Wiele osób twierdzi, że najlepiej pisać o swojej pasji, ale jeśli zakładasz blog po to, by na nim zarabiać – to pasja może nie przynieść Ci pieniędzy.

Gdy już wymyślisz ogólną tematykę i to, do kogo miałby być skierowany Twój blog – weź kartkę i wypisz sobie powiedzmy 20 tematów, na które mógłbyś napisać już dziś. To wystarczy Ci na jakieś 2-3 miesiące prowadzenia bloga. Jeśli nie umiesz znaleźć aż tylu tematów – przemyśl jeszcze raz, czy ta tematyka jest dla Ciebie odpowiednia.

2. Załóż blog na blogspocie. Dlaczego tam? Tam możesz to zrobić za darmo, masz dostępnych sporo darmowych szablonów, a co więcej – możesz wstawiać reklamy. Chociaż nie radzę robić tego od razu, to dobrze jest mieć taką możliwość.

Dlaczego nie WordPress? Jeśli chodzi o WordPress mamy dwie możliwości: WordPress.com i WordPress.org. WordPress.com jest zupełnie darmowy – nie musisz mieć tu swojej domeny, nie musisz mieć serwera, a instalacja jest dość łatwa (w sieci znajdziesz sporo tutoriali). Jest tylko jedno „ale”. Na stronę w WordPress.com nie da się wstawić reklam.

Z kolei WordPress.org wymaga instalacji na własnym serwerze i posiadania własnej domeny. To świetne rozwiązanie jeśli chodzi o blogi zarabiające na reklamach, ale jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z blogowaniem – nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Nie umiesz jeszcze pływać, więc najpierw naucz się na płytkim basenie (Blogspot), a dopiero potem – jeśli blogowanie Ci się spodoba – przenieś się na WordPress.org.

Dlatego radzę zacząć od Blogspota – jeśli Ci się spodoba blogowanie, zawsze możesz przenieść się z blogiem na WordPress. Zresztą są duże i popularne blogi, które korzystają z Blogspota i nie mają nawet własnej domeny, a ich autorzy zarabiają na blogach i to niemałe pieniądze (np. blog jednej z najpopularniejszych blogerek modowych Maffasion).

3. Wybierz darmową skórkę. Nie ma sensu od samego początku zaczynać od inwestycji w skórkę, profesjonalne logo – jeśli nie wiesz, czy blogowanie Cię wciągnie. Zresztą – na jeśli chodzi o skórki korzystam wyłącznie z darmowych skórek do WordPressa, jest ich tyle, że zawsze znajdę coś odpowiedniego.

4. Pisz notki regularnie, najlepiej 2-3 razy w tygodniu przez 2-3 miesiące. Dopiero po tym czasie wstaw na blog reklamy, np. z programu Google AdSense. Chyba że liczba unikalnych użytkowników, którzy będą odwiedzać Twój blog nie przekroczy 1000 miesięcznie, wówczas zarobisz niewiele i może zamiast zajmować się szukaniem odpowiedniego ułożenia reklam i optymalizacją – poszukaj takich tematów na posty, które przyciągną więcej czytelników lub spróbuj przyciągnąć ich innymi sposobami (o tym jeszcze napiszę).

5. Czekaj cierpliwie i pisz, pisz, pisz. Szukaj nowych, ciekawych tematów (najlepiej takich, które są ponadczasowe, aktualne dzisiaj, za miesiąc i za rok), komentuj na innych blogach, bądź aktywny w społecznościach, odpowiadaj na komentarze swoich czytelników, czytaj nowości ze swojej branży, tematycznie powiązane książki i rozwijaj się tak, by Twoje notki były jak najciekawsze i przyciągały czytelników.

Te kilka prostych kroków to taki początek dla kogoś, kto myśli o założeniu bloga, chciałby kiedyś zarabiać na swoim blogu na reklamach (AdSense i programy partnerskie). Oczywiście po drodze do dużych pieniędzy z blogowania jest jeszcze cała masa zakrętów i przystanków, ale o tym kiedy indziej 🙂

24
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x