Na ten temat napisano już bardzo wiele postów, ale nie ze wszystkimi opiniami innych blogerów się zgadzam. Od czego zacząć zarabianie na blogu? Oto kilka rad dla czytelników, którzy chcieliby dopiero założyć swój zarabiający blog.
Zanim zacznę – to rady dla kogoś, kto nie ma jeszcze serwera, nie ma domeny i nie wie nawet, czy będzie miał tyle zapału, żeby regularnie pisać, bo nigdy tego nie robił. Albo inaczej: wydaje mu się, że tak, ale jak to będzie w praktyce – to się okaże. To też rady dla osób, które totalnie nie mają technicznych umiejętności, a nie mają kogo poprosić o zajęcie się technicznymi sprawami (jak postawienie bloga i dostosowanie go do swoich potrzeb).
Zarabianie na blogu – od czego zacząć
1. Przemyśl swoją tematykę. Tak jak pisałam, nie na każdej tematyce da się zarobić na AdSense. Wiele osób twierdzi, że najlepiej pisać o swojej pasji, ale jeśli zakładasz blog po to, by na nim zarabiać – to pasja może nie przynieść Ci pieniędzy.
Gdy już wymyślisz ogólną tematykę i to, do kogo miałby być skierowany Twój blog – weź kartkę i wypisz sobie powiedzmy 20 tematów, na które mógłbyś napisać już dziś. To wystarczy Ci na jakieś 2-3 miesiące prowadzenia bloga. Jeśli nie umiesz znaleźć aż tylu tematów – przemyśl jeszcze raz, czy ta tematyka jest dla Ciebie odpowiednia.
2. Załóż blog na blogspocie. Dlaczego tam? Tam możesz to zrobić za darmo, masz dostępnych sporo darmowych szablonów, a co więcej – możesz wstawiać reklamy. Chociaż nie radzę robić tego od razu, to dobrze jest mieć taką możliwość.
Dlaczego nie WordPress? Jeśli chodzi o WordPress mamy dwie możliwości: WordPress.com i WordPress.org. WordPress.com jest zupełnie darmowy – nie musisz mieć tu swojej domeny, nie musisz mieć serwera, a instalacja jest dość łatwa (w sieci znajdziesz sporo tutoriali). Jest tylko jedno „ale”. Na stronę w WordPress.com nie da się wstawić reklam.
Z kolei WordPress.org wymaga instalacji na własnym serwerze i posiadania własnej domeny. To świetne rozwiązanie jeśli chodzi o blogi zarabiające na reklamach, ale jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z blogowaniem – nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Nie umiesz jeszcze pływać, więc najpierw naucz się na płytkim basenie (Blogspot), a dopiero potem – jeśli blogowanie Ci się spodoba – przenieś się na WordPress.org.
Dlatego radzę zacząć od Blogspota – jeśli Ci się spodoba blogowanie, zawsze możesz przenieść się z blogiem na WordPress. Zresztą są duże i popularne blogi, które korzystają z Blogspota i nie mają nawet własnej domeny, a ich autorzy zarabiają na blogach i to niemałe pieniądze (np. blog jednej z najpopularniejszych blogerek modowych Maffasion).
3. Wybierz darmową skórkę. Nie ma sensu od samego początku zaczynać od inwestycji w skórkę, profesjonalne logo – jeśli nie wiesz, czy blogowanie Cię wciągnie. Zresztą – na jeśli chodzi o skórki korzystam wyłącznie z darmowych skórek do WordPressa, jest ich tyle, że zawsze znajdę coś odpowiedniego.
4. Pisz notki regularnie, najlepiej 2-3 razy w tygodniu przez 2-3 miesiące. Dopiero po tym czasie wstaw na blog reklamy, np. z programu Google AdSense. Chyba że liczba unikalnych użytkowników, którzy będą odwiedzać Twój blog nie przekroczy 1000 miesięcznie, wówczas zarobisz niewiele i może zamiast zajmować się szukaniem odpowiedniego ułożenia reklam i optymalizacją – poszukaj takich tematów na posty, które przyciągną więcej czytelników lub spróbuj przyciągnąć ich innymi sposobami (o tym jeszcze napiszę).
5. Czekaj cierpliwie i pisz, pisz, pisz. Szukaj nowych, ciekawych tematów (najlepiej takich, które są ponadczasowe, aktualne dzisiaj, za miesiąc i za rok), komentuj na innych blogach, bądź aktywny w społecznościach, odpowiadaj na komentarze swoich czytelników, czytaj nowości ze swojej branży, tematycznie powiązane książki i rozwijaj się tak, by Twoje notki były jak najciekawsze i przyciągały czytelników.
Te kilka prostych kroków to taki początek dla kogoś, kto myśli o założeniu bloga, chciałby kiedyś zarabiać na swoim blogu na reklamach (AdSense i programy partnerskie). Oczywiście po drodze do dużych pieniędzy z blogowania jest jeszcze cała masa zakrętów i przystanków, ale o tym kiedy indziej 🙂
Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂
Dobre porady.
Jednak mam pytanie – wiele osób twierdzi, żeby reklamy na blogu wprowadzać od razu, bo gdy wprowadzi się je po czasie to zniechęci się poprzednich czytelników. Testowałaś wprowadzanie reklam od początku istnienia bloga?
Chętnie poznałbym różnice w skuteczności zarabiania gdy reklamy wstawiło się na początku, lub gdy wstawiło się je po czasie.
Ja nie widzę sensu wprowadzania reklam, jeśli nie ma na blogu jeszcze odwiedzin. Co do tego zniechęcania czytelników – powiem Ci tak – na moich zarabiających blogach powracający czytelnicy to ok. 15-25%, reszta to jednorazowe wizyty głównie z Google. Nawet jeśli z tych 25% powracających połowa się zniechęci (a u siebie nie zaobserwowałam nigdy, żeby tak było) – to dla ogólnej liczby odwiedzających blog nie będzie to jakaś przełomowa liczba. Więc ja się nie przejmuję, czy kogoś zniechęcę czy nie. Jeśli tak – trudno, oznaczałoby to, że piszę nie dość dobre posty dla tego zniechęconego.
Hubercie, jak wchodzę na początkującego bloga, gdzie wszędzie migają mi reklamy, a treści jest jak na lekarstwo to wychodzę i już więcej nie wracam.
Czuję jakby te posty były pod reklamę „oby było”
Artykuł w sam raz dla mnie, chociaż o kilka tygodni za późno:) Tematyka przemyślana, głowa huczy od pomysłów, wskoczyłam na głęboką wodę z domeną i wordpressem, logo zrobione… w paincie:) Tylko czasu brak! Mój niemowlak zamiast coraz bardziej dorosły, robi się coraz bardziej czasochłonny i nie jestem w stanie wyprodukować więcej niż jednego posta na tydzień:) Pozdrawiam!
Ha, no właśnie, z pewnością nie tylko Ty robisz ten błąd na początku 🙂 Ale głowa do góry – teraz pozostało Ci już tylko pisanie postów, resztę masz za sobą 🙂
Co do WordPressa na własnym serwerze zanim go się stworzy to warto poczytać o dodatkach, pobawić się nim sporo i dużo, dużo i jeszcze raz dużo czytać o jego optymalizacji oraz seo. Wart poczytać o popularnych wtyczkach i je zastosować. To już zadanie na być może następny wpis dla Agnieszki. Jeśli jesteś zainteresowana z chęcią pomogę 🙂
Zgadzam się, optymalizacja jest bardzo ważna, wybranie odpowiednich wtyczek również. Dlatego odradzam to początkującemu blogerowi, bo się zniechęci jeszcze zanim zacznie pisać pierwsze notki.
a moim zdaniem bez wspomagaczy będzie bardzo ciężko się wybronić. Gdy google nie będzie dobrze i wysoko indeksować choćby niszowych podstron to autor bloga nie będzie miał zbyt wielu wejść. Brak wejść powoduje brak chęci do pisania 😉
Jak się ma bloga na blogspocie to na początek wystarczy rozsądne komentowanie na innych blogach, dodanie do agregatorów tematycznych i Facebook, no i ciekawa treść. Dopiero potem będzie czas na optymalizację, jeśli okaże się, że nie braknie zapału do pisania.
Dokładnie. Najgorsze jest kupno pod wpływem emocji domeny tylko po to, by po kilku tygodniach stwierdzić, że dany blog nie przyniesie nam korzyści. Zawsze warto na początek bacznie obejrzeć konkurencję sprawdzić ich dobre oraz złe strony i wtedy przemyśleć czy się „pchać” w daną tematykę. Przy wyborze tematyki oraz adresu boga nie ma się co spieszyć. Wyjątek to tylko jak powstaje jakaś nowa usługa, wtedy warto się bić o czołową pozycję, bo kto wie czy nie będzie ona bardzo popularna.
Witam ,
Bardzo fajny wpis, ale tak jak mówi Artur brakło mi w nim troszkę na temat chociażby podstawowej analizy konkurencji. Ponieważ jeśli jesteśmy dopiero początkującymi blogerami nie powinniśmy się pchać w bardzo konkurencyjne tematy. Lepiej wybrać coś łatwiejszego i sprawdzić czy nas to „wciągnie”, a dopiero potem ewentualnie iść w konkurencje z gigantami.
Pozdrawiam.
Masz rację ale to wychodzi w praniu. Ja niewiele piszę ze względu na brak czasu ale staram się co pewien czas wrzucać coś ciekawego – nie zależy mi zbytnio na kokosach z bloga chociaż włączyłem AdSense. Bardziej zaczynają doskwierać na początku problemy masowo spamowego zakładania użytkowników, ciągła walka ze spamem w komentarzach itd. Zanim trafiłem na dobre wtyczki minęło trochę czasu i na tym się bardziej skupiłem. Optymalizacja zeszła na drugi plan i warto się tym zająć, jak się ma chociaż kilkanaście artykułów chociażby też dlatego, że jeśli mamy kilka artykułów to mamy wejścia i wyjścia z tej samej strony.… Czytaj więcej »
A na blogspocie to z których reklam można zarabiać – AdSense, next content, pro link? Wydaje mi się, że własna domena wygląda bardziej profesjonalnie, a zaczynając od razu na niej, wytaczamy tory pozycjonowania na tę konkretną domenę. Mylę się?
Na pewno można z AdSense i nextcontent, czy z Prolinka też – nie wiem, choć wątpie. Co do własnej domeny – na szczęście domenę można podpiąć także pod blogspot i faktycznie, jeśli pozycjonujemy blog i zależy nam na dobrej pozycji w Google, to własna domena jest ważna. Ale jeśli jeszcze nie wiemy, co będzie z naszego blogowania, to ja bym zaczynała od pisania, a nie od szukania domeny. Zresztą sama piszę pod domeną, którą mam właściwie przez przypadek 😉
Z drugiej strony domenę można kupić za 1 zł, w razie zniechęcenia się można po roku nie płacić i domena zwyczajnie przepadnie bez konsekwencji. Fakt faktem, domenę warto dobrać odpowiednio pod tematykę bloga, a jeszcze lepiej jeśli nazwa domeny będzie pokrywała się z niektórymi słowami kluczowymi lub wpisem.
wstawisz jakiś artykuł o SEO bloga?
SEO to akurat nie jest moja najmocniejsza strona, ale może jakiś wywiad? Jest coś konkretnego, co chciałbyś, żeby się w takim artykule znalazło?
Cześć, gdzie mogę znaleźć darmowe skórki do WordPress’a?
Wystarczy w wyszukiwarce wpisać „darmowe szablony wordpress” i cała masa stron się znajdzie.
Możesz je wyszukać w samym WordPress. Zaloguj się do panelu administratora, kliknij Wygląd -> Dodaj nowy i tam masz darmowe motywy.
Przede wszystkim, mlodemu adeptowi, napalonemu na szybkie zarabianie powinienes dokladnie i dobitnie wyjasnic, ze na blogu w zasadzie nie da sie zarobic.
Szybko się nie da, trzeba cierpliwości i systematycznej pracy.
Fajne porady i bede tu wracal.
Część, trafiłam na twoja stronę i mam parę pytań. Prowadze stronę o podróżach i mam coraz wiedzę wizyt na blogu zalozonym na wordpressie.com, Dlaczego na wordpress.com nie da się zarabiać na reklamach?