Umowy dla freelancera – wzory do pobrania

utworzone przez | lis 9, 2015 | Praca w domu | 28 Komentarze

Jedną z ważniejszych spraw, jakich musimy dopilnować jako freelancer jest podpisywanie umów z klientami. Ja stosuję trzy warianty. Są to umowy o współpracy, umowy o dzieło lub formularz zamówienia. W tym wpisie znajdziesz moje wzory tych dokumentów.


Przez 6 lat pracy z różnymi klientami może ze 3 czy 4 razy trafiłam na takich, którzy mi nie zapłacili po wykonaniu zlecenia. Takie przypadki zdarzały się, gdy jeszcze nie miałam firmy, rozliczałam się na podstawie umowy o dzieło i nie zawsze dopilnowałam, by tę umowę podpisać. Wiadomo, małe zlecenie, szybkie, kto by się przejmował formalnościami.

Ale od kiedy mam firmę pilnuję, by każdy nowy klient, który coś u mnie zamawia, podpisał mój formularz zamówienia lub podpisał ze mną umowę. Robię to z dwóch względów – po pierwsze, w ten sposób zabezpieczam swoje interesy (więcej na ten temat przeczytaj w poście: 3 sposoby na zabezpieczenie przed nieuczciwymi klientami). Choć podpisanie umowy nie zawsze jest gwarancją, że klient zapłaci, to przynajmniej w sytuacji, gdyby nie chciał zapłacić, mam podstawę, by dochodzić swoich praw i upominać się o pieniądze. Po drugie – gdy umowa jest podpisana, mam dane zleceniodawcy. No i jest jeszcze po trzecie – w podpisanej umowie zawarte są wszystkie warunki wykonania zlecenia, terminy, więc jakby były jakieś nieporozumienia – wszystko jest na piśmie.

Kiedy umowa a kiedy formularz zamówienia?

Podpisuję trzy rodzaje dokumentów – umowy o współpracy, umowy o dzieło oraz formularze zamówienia (to właściwie podpisuje mi klient).

  1. Umowa o współpracy

Pierwszy z tych dokumentów podpisuję właściwie tylko wtedy, gdy moim klientem jest jakaś agencja, która pracuje na jakichś konkretnych umowach i sama wysyła mi umowę do podpisania. Rzadko zdarzają mi się takie sytuacje, jeśli chodzi o współpracę przy pisaniu tekstów, częściej są to umowy dotyczące współpracy związanej z moimi blogami (np. na promocję jakiegoś produktu na blogu). Nie mam sprawdzonego własnego wzoru takiej umowy, bo zwykle to agencje przesyłają swoje wzory, ale publikuję poniżej najprostszy wzór umowy o współpracy. Często jest on rozbudowywany – np. o przekazanie praw autorskich, ale ponieważ nie wszystko, co robi freelancer wymaga przeniesienia praw autorskich, to w moim wzorze nie ma tego zapisu.

2. Umowa o dzieło

To ten rodzaj umowy, który najczęściej podpisują freelancerzy nie mający własnej działalności gospodarczej. Ja umowy o dzieło wykorzystuję wtedy, gdy to ja jestem zlecającym i zatrudniam podwykonawców, którzy wykonają dla mnie jakieś zadanie, a sami nie mają firmy, czyli muszę ich zatrudnić na umowę o dzieło.

3. Formularz zamówienia

Formularze zamówienia wykorzystuję zdecydowanie częściej, bo są znacznie łatwiejsze w użyciu. Wysyłam formularz klientowi, wypełniam odpowiednie kolumny, dodaję dwa słowa komentarza i uwag i tyle. Klient uzupełnia swoje dane, podpisuje, odsyła mi skan wypełnionego dokumentu z podpisem.

Co lepsze – umowa czy formularz?

Umowy mają tę przewagę nad formularzami, że zlecenie jest w nich opisane dokładniej. Są tam też zawarte informacje np. o tym, co się stanie, gdy zleceniobiorca nie wywiąże się ze zlecenia, są informacje o przeniesieniu praw autorskich (w przypadku tekstów) itp. Nie zawsze mi są takie zapisy potrzebne, czasem wysyłam formularz tylko po to, by mieć potwierdzone na piśmie, że ktoś czegoś sobie ode mnie życzy (np. gdy w grę wchodzi opublikowanie na moim blogu tekstu z jakimś linkiem czy emisja baneru).

Umowa o współpracy, umowa o dzieło i formularz zamówienia do pobrania

Moje wzory umów zamieszczam poniżej. Jeśli znasz freelancerów lub osoby prowadzące małe firmy usługowe, którym te wzory mogą się przydać w codziennej pracy – prześlij im ten post albo chociaż podziel się nim na Facebooku.

Uprzedzam, że nie jestem prawnikiem, a te umowy skonstruowałam na własny użytek i w razie potrzeby modyfikuję je, dodając odpowiednie zapisy, mające zastosowanie w konkretnej sytuacji.

UMOWA O WSPÓŁPRACY wzór – plik .DOC

UMOWA O WSPÓŁPRACY wzór – plik .DOCX

UMOWA O DZIEŁO – wzór – plik .DOC

UMOWA O DZIEŁO – wzór – plik .DOCX

FORMULARZ ZAMÓWIENIA – wzór – plik .XLS

FORMULARZ ZAMÓWIENIA – wzór – plik .XLSX

W niektórych miejscach w umowach wpisałam przykładowe kwoty i przykładowe zapisy, żeby było wiadomo o co chodzi.

 

 

 

Pobierz checklistę

W tym krótkim przewodniku mówię m.in.:

  • o tym, jak szukać nowego towaru w mediach społecznościowych
  • o tym, jak analizować strony konkurencji pod kątem nowego asortymentu
  • czy lepiej sprowadzać towar od małych producentów, czy od dużych, od polskich czy zagranicznych.

Mam swój sklep z akcesoriami do drinków od 2015 roku. Mamy siedmiocyfrowe obroty rocznie, więc mam niemałe doświadczenie w e-handlu.

Możesz mi zaufać, bo nie jestem teoretykiem i wiem, o czym mówię 🙂

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest
28 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Anita
Anita
2 lat temu

Dziękuję, to bardzo pomocne z Twojej strony!

Agnieszka
Agnieszka
1 rok temu

Bardzo dziękuję za udostępnienie tych wzorów!