Te tematy bloga nie zarobią na AdSense

utworzone przez | Mar 12, 2014 | Zarabianie na blogu | 34 Komentarze

Jeśli zastanawiasz się, jaką tematykę wybrać dla swojego bloga, na którym zamierzasz zarabiać na AdSense – to jest wpis dla Ciebie. Oto tematy bloga, które na AdSense nie zarobią.

Pisałam kiedyś o tym, że jeśli myślisz o zarabianiu na blogu, masz tak naprawdę do wyboru jedną z trzech dróg – możesz zarabiać na byciu blogerem, zarabiać na prowadzeniu bloga i na pisaniu notek blogowych. O tym, czym się różnią te sposoby, przeczytasz w osobnym wpisie: Zarabianie na blogu – trzy drogi.

Tym razem skupię się na drugim sposobie – a więc zarabianiu na prowadzeniu bloga, a w szczególności: na reklamach z programu Google AdSense. Jak łatwo mogą zauważyć Czytelnicy, którzy śledzą moje comiesięczne zestawienia zarobków, to właśnie AdSense póki co generuje mi najlepszy dochód.

Google AdSense a odpowiednia tematyka

Obserwując to, jaki dochód przynoszą mi poszczególne blogi o różnej tematyce, szybko znalazłam potwierdzenie wielu wykresów i artykułów, które można przeczytać w sieci – nie każda tematyka w AdSense jest tak samo dobrze płatna i tak samo opłacalna. Oczywiście konkretów nikt nigdzie nie podaje, ale mówi się, że dobrze płatna jest np. tematyka finansowa czy turystyczna. Dobrze płatna, czyli taka, w której za jedno kliknięcie dostajesz „dużo” pieniędzy 😀

Skąd mam wiedzieć, czy tematyka mojego bloga będzie dobrze płatna?

Sposób 1

Tego nie wiesz na sto procent, zanim nie sprawdzisz na istniejącym już blogu. Ale możesz spróbować przewidzieć, czy w Twojej tematyce będą dobrze płatne reklamy. Ja mam na to prosty sposób: korzystam w Google, wpisuję frazy, które będą pojawiać się na moim blogu i sprawdzam, czy są na te frazy jakieś reklamy (linki sponsorowane).

Dla porównania: reklamy dla fraz związanych z szydełkowaniem (obrazek 1) i dla fraz związanych z wakacjami (obrazek 2).

1_Fotor_Collage

5_Fotor_Collage

Reklama oznaczona jest żółtym prostokątem. Jak widać blog o szydełkowaniu ma małe szanse, by zarobić duże pieniądze na AdSense. Za to tematyka podróży, lotów, wakacji ma dużą konkurencję wśród reklamodawców. To sprawia, że reklamodawcy muszą konkurować ze sobą o wyższe miejsce na liście wyników i podnosić stawki. Ta zasada ma miejsce nie tylko w przypadku linków sponsorowanych w Google, ale także w przypadku reklam banerowych, które emitujesz na swoim blogu.

Sposób 2

Drugi sposób na sprawdzenie, czy reklamy mają szansę się na naszym blogu pojawić i czy będą to reklamy dobrze płatne to sprawdzenie konkretnych fraz w narzędziu Planer słów kluczowych Google AdWords. Wpisanie tych samych fraz co poprzednio w Google (szydełko i tanie loty) pozwoliło mi upewnić się, że korzystając z pierwszego sposobu dobrze oceniłam, która tematyka jest dobra, a która nie.

Interesuje nas tu kolumna „Sugerowana stawka” – im wyższa, tym reklamodawca płaci za reklamę więcej, a tym samym – Ty możesz dostać więcej za każdym razem, gdy ktoś kliknie w reklamę na Twojej stronie. Różnice między stawkami dla szydełka i tanich lotów są ogromne.

10

11

O czym nie warto pisać, jeśli chcesz zarabiać na AdSense

Jeśli zakładasz blog z myślą, że będzie on zarabiał na reklamach AdSense, mogę Ci od razu powiedzieć, że są takie tematyki, na których będzie Ci bardzo trudno zarobić. I to nie tylko dlatego, że są źle płatne i nie ma na nie reklamodawców (jak szydełko).

Z moich doświadczeń wynika także, że słabo (albo wcale) zarabiają blogi, na których porusza się tematy bieżące, aktualne tylko w danym momencie. Na tych blogach jest słaby ruch z wyszukiwarek, ale za to są stali czytelnicy – ci jednak niechętnie klikają w reklamy. Nie zarobisz na blogu (mówię o zarabianiu na AdSense), który będzie poruszał takie tematy jak:

  • aktualne wydarzenia społeczne, polityczne
  • komentarze do bieżących wydarzeń sportowych
  • recenzje i felietony dotyczące wydarzeń kulturalnych, książek, przedstawień teatralnych
  • odkrycia naukowe i bieżące wydarzenia ze świata nauki
  • bieżące wydarzenia ze świata edukacji
  • śmieszne filmy, obrazki z sieci, popularne memy z ostatnich dni itp.

Podsumujmy zatem – jakiej tematyki unikać, jeśli myślisz o zarabianiu na blogu na reklamach Google Adsense? Przede wszystkim unikaj tematyki, w której nie ma reklamodawców (kto niby miałby reklamować się na frazy takie jak „dowcipy” czy „memy”?), ale nie skupiaj się też na tematach, które szybko się dezaktualizują i interesują czytelników tylko przez kilka dni, a potem nikt o nich nie pamięta. Żeby zapewnić sobie stały przychód z AdSense, musisz mieć stały ruch na blogu, najlepiej z wyszukiwarek, a ten najłatwiej uzyskać, jeśli poruszasz uniwersalną, wiecznie aktualną tematykę.

„Nie do wiary, że dzielisz się tą wiedzą za darmo!”

 

Dowiedz się, co zrobiłam, żeby ponieść swoją stawkę za zlecenia jako freelancer aż o 450%!

Zebrałam w jednym miejscu swoje doświadczenia z prawie dekady pracy jako freelancer. Dołącz do BEZPŁATNEGO, 5-dniowego kursu, a wyślę Ci wskazówki jak maksymalizować zyski, pracując w domu.

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest
34 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Lipok
Tomasz Lipok
4 lat temu

https://idea4life.wixsite.com/idea4life – Polecam wpisy dotyczące zarabiania nie tylko w internecie!

Agnieszka Skupieńska

Nie ma to jak komentować tekst sprzed 3 lat i dziwić się, że dzisiaj coś może wyglądać inaczej.

Zdrowie na zawołanie

Bardzo ciekawy artykuł. Kiedyś prowadziłem stronę motoryzacyjną i rzeczywiście reklam było jak na lekarstwo – może z powodu tematyki skupionej na starej motoryzacji. Teraz mam stronę o zdrowym odżywianiu i poważnie zastanawiam się, czy warto dodać na niej adsense. Może ktoś z was mi doradzi?