Sprawdź, czy nadajesz się na freelancera

utworzone przez | maj 15, 2014 | Praca w domu | 9 Komentarze

Czy nadajesz się na freelancera? Jeśli myślisz o pracy w domu, ale nie podjąłeś jeszcze decyzji o porzuceniu etatu – sprawdź, jakie cechy powinien mieć wolny strzelec.

Przez kilka lat pracy jako freelancer miałam okazję współpracować z różnymi ludźmi – innymi wolnymi strzelcami z rożnych branż, pracownikami agencji, ale obserwuję też znajomych, którzy zajmują różne stanowiska. I z każdym rokiem coraz bardziej przekonuję się, że dobrze wybrałam sposób na życie, ale także – że nie każdy może być freelancerem. Nie każdy się do tego nadaje.

Jeśli chcesz wiedzieć, czy Ty odnalazłbyś się w tej pracy, to być może właśnie teraz znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Nadajesz się na freelancera jeśli:

 • masz konkretne umiejętności, zawód lub znajdziesz sobie pracę, którą można wykonywać w domu. Takich zajęć jest bardzo dużo – zobacz moją listę rzeczy, które można robić w domu.
 • nie masz problemów z mobilizacją. O mobilizacji i o tym, jak trudno ją czasem znaleźć pisałam tutaj: Co wolisz kij czy marchewkę? Jeśli zdecydujesz się na pracę w domu, a nie jesteś osobą, która potrafi sama się mobilizować – będzie Ci trudno zabrać się do pracy. Ciągle będą jakieś pokusy, by to odkładać – albo będzie coś ciekawszego do zrobienia, albo jakiś fajny serial do obejrzenia, albo ktoś podrzuci filmik na YT, który koniecznie trzeba zobaczyć… Musisz mobilizować się do pracy mimo pokus.
 • potrafisz zarządzać pieniędzmi – zarówno nadwyżką, jak i niedoborem. Mnie na szczęście udaje się mieć w miarę regularne przychody, ale nie każdy freelancer tak ma. Są takie zawody, w których jest duża sezonowość (np. fotograf ślubny), więc freelancer musi umieć zarządzać pieniędzmi tak, by przez cały rok mieć za co żyć.
 • potrafisz zarządzać czasem – niekiedy będziesz miał takie okresy, że pracy będzie mnóstwo, a kiedy indziej – będzie jej jak na lekarstwo.
 • jesteś terminowy. W pracy freelancera to absolutnie najważniejsza sprawa. Jeśli umówisz się z klientem, że zlecenie będzie zrobione do piątku, to nie wysyłaj go w sobotę. Jasne, pewnie do poniedziałku i tak na nie nie spojrzy, ale termin to rzecz święta.
 • lubisz spędzać dużo czasu w samotności. Nie każda praca freelancera to praca samotnika (np. wspomniany fotograf ślubny musi lubić kontakt z ludźmi), ale często freelancer pracuje w domu.

Nie nadajesz się na freelancera, jeśli:

 • nie jesteś na tyle kreatywny, by ciągle wymyślać nowe sposoby zdobywania klientów. To w freelancingu bardzo ważne – warto stale szukać nowych klientów i nowych zleceń.
 • lubisz wypełniać polecenia, wykonywać „brudną robotę”, podczas gdy inni główkują i opracowują koncepcję tego, co jest do zrobienia. Tacy ludzie lepiej sprawdzają się w firmach jako pracownicy niż freelancerzy.
 • masz problemy z terminowością, motywacją, lubisz odkładać wszystko na później, lubisz zabalować i nie należysz do osób obowiązkowych.
 • nie lubisz papierkowej roboty – pilnowania faktur, umów, przelewów itp. Pracując na etacie podpisujesz umowę raz i masz z głowy, a tu z umowami i dokumentami różnego typu będziesz miał do czynienia bardzo często.
 • jesteś osobą chaotyczną, często gubisz ważne rzeczy lub o czymś zapominasz, nie potrafisz zaprowadzić porządku w swoim otoczeniu. Ja do pedantów też nie należę, ale staram się chociaż zlecenia zapisywać tak, by o żadnym nie zapomnieć. I faktycznie może dwa razy do tej pory zdarzyło mi się zapomnieć wysłać coś na czas (choć miałam zrobione ;)).
 • jesteś osobą niekontaktową, niemiłą, opryskliwą, masz roszczeniowe podejście do ludzi. Freelancer, który chce zdobywać i utrzymywać klientów musi być miły, jak pani w sklepie 🙂
 • jeśli pracujesz w domu – potrafisz skupić się w niekoniecznie komfortowych warunkach (np. przy grającym telewizorze, który oglądają inni domownicy, podczas imprezy, którą urządził współlokator itp.). Jeśli nie potrafisz się skupić – możesz być freelancerem, ale raczej poszukaj biura do pracy.

Naucz się wyceniać zlecenia

Zapisz się na cykl 5 darmowych lekcji, a dowiesz się:

 • jaka jedna rzecz ma kluczowe znaczenie dla wielkości zarobków
 • bez czego nie warto zaczynać wyceny
 • jaki jeden trik da Ci szansę na większe zarobki
 • czego nie robi większość freelancerów
 

Zapisz się na bezpłatne lekcje i zacznij dobrze wyceniać swoją pracę!

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

9 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
10 lat temu

Ja jestem zawodowym etatowcem (choć chwilowo blogującą kurą domową) i co do jednego punktu mam odmienne zdanie. Jeżeli jesteś osobą chaotyczną, to zdecydowanie powinieneś / powinnaś pracować na swoim, a nie na etacie. W korporacji jesteś ogniwem całego łańcuszka, jeżeli Ty masz bałagan, jeżeli zawalasz swoje terminy i swoją pracę, negatywnie wpływa to na pracę innych. Prawdopodobnie Twoi współpracownicy muszą poczekać aż ty skończysz swoją robotę, żeby oni mogli rozpocząć swoją. Jeżeli Ty masz bałagan w swoim temacie, wpływa to na dezorganizację pracy większej liczby osób. Wówczas należy się liczyć z ogólnym niezadowoleniem towarzystwa, z którym pracujesz. Takie osoby chyba… Czytaj więcej »

Magda
10 lat temu

Przerażająca grafika do wpisu 😀

Ania Autentyczny Copywriting

Bardzo czarno-biało to przedstawiłaś. Znam co najmniej kilka osób, które według twojej klasyfikacji absolutnie nie nadają się na freelancerów, a mimo tego – bardzo dobrze sobie radzą.

Za to chętnie poczytałabym o tym, jak zmagasz sie z codziennością mimo braku zorganizowania 🙂
pozdrawiam
Ania Piwowarska

Crist
Crist
8 lat temu

Pracuję na etacie i szukam dodatkowej pracy w domu przy komputerze (aby trochę podreperować domowy budżet :-)) Czy w ogóle warto szukać zleceń jako dodatkowe zajęcie?