Poprzednim razem zastanawiałam się, jakie są wady i zalety otwierania sklepu internetowego na Allegro. Dziś o alternatywie dla Allegro, czyli sklep na własnej domenie – plusy i minusy tego rozwiązania.
Dla kogo jest sklep na własnej domenie, ile kosztuje jego założenie, czy taki sklep prowadzi się łatwiej czy trudniej? O tym przeczytasz w tym poście.
Własny sklep internetowy – swoboda działania
Ogromną zaletą posiadania własnego sklepu, pod swoją domeną, jest to, że to Twoje i tylko Twoje pole działania. Oznacza to, że nie jesteś uzależniony od administracji Allegro, nikt nie może usunąć Ci wystawionego produktu z uwagi na opis, łamiący regulamin. Nie konkurujesz z innymi sprzedawcami, którzy wystawiają swoje oferty obok Twojej – gdy klient wejdzie na Twoją stronę, jest tylko na niej, nie widzi konkurencyjnych ofert.
Trzeba dodać jeszcze, że mając sklep na własnym serwerze i domenie nie straszne są Ci awarie Allegro, które – choć zdarzają się rzadko – to jednak mają od czasu do czasu miejsce.
Większe pole do popisu
Swoboda działania we własnym sklepie to także ogromne możliwości jeśli chodzi o konfigurację sklepu – nie tylko wygląd samego sklepu i kart z produktami, ale także to, jak wyglądać będzie nawigacja, jakie będą opcje do wyboru przy zakupie itp. To oczywiście także w dużej mierze zależy od tego, czy Twój sklep internetowy będzie wykorzystywał jakieś oprogramowanie do e-commerce (np. PrestaShop) czy będzie pisany od zera przez zespół programistów tylko dla Ciebie. Ale tą kwestią zajmiemy się innym razem.
Niezależnie od tego, kto i jak napisał oprogramowanie Twojego sklepu, z pewnością będziesz miał w nim więcej możliwości konfiguracji niż w przypadku sklepu na Allegro. We własnym sklepie możesz na stronie głównej mieć boxy z polecanymi ofertami, z najczęściej kupowanymi, pod każdym produktem możesz umieszczać recenzje użytkowników. Możesz także zastosować cross-selling, co w przypadku Allegro jest niemożliwe.
Tu niestety są zalety, ale i są także wady – bo więcej konfiguracji to więcej pracy. To, co w Allegro dostajesz od razu po rejestracji, czyli zintegrowanie sklepu z płatnościami PayU, w przypadku własnego sklepu na swojej domenie będziesz musiał skonfigurować sam.
Możliwość zbierania bazy klientów
W wielu sklepach internetowych system zachęca do rejestracji przed zakupem. Zarejestrowany użytkownik nie musi przy kolejnym zakupie podawać swoich danych do wysyłki. Ale każdy zarejestrowany użytkownik dla Ciebie, właściciela sklepu, jest bardzo cennym potencjalnym klientem. Gdy będziesz miał jego dane (np. adres e-mail), a on potwierdzi chęć otrzymywania przesyłek handlowych, możesz powiadamiać go mailowo o najciekawszych ofertach lub nowościach w Twoim sklepie. I często możesz to robić bez wielkiego wysiłku, bo Twój sklep internetowy może mieć specjalny moduł do wysyłania mailingów.
Nie musisz konkurować ceną
Ściganie się, kto da najlepszą cenę, jest moim zdaniem jedną z największych wad sprzedaży Allegro. Tam wygrywa przeważnie najtańszy. W sklepach internetowych jest inaczej – oczywiście są porównywarki cen, jak Ceneo czy Nokaut (na marginesie: dołączenie swojej oferty do porównywarki jest możliwe wyłącznie wówczas, jeśli sprzedajesz pod własną domeną), ale nie zawsze klienci kupują tam, gdzie jest najtaniej. Często w grę wchodzą też inne czynniki – emocje, przywiązanie do marki, albo fakt, że już wcześniej robiliśmy w tym sklepie zakupy i nawet mimo tego, że ma nasz produkt o kilka złotych droższy, to ma tak dobrą obsługę, że kupimy ponownie.
Konkretne sklepy internetowe wybieramy czasem też dlatego, że mamy w nich jakieś zniżki lub korzystamy z kuponów rabatowych. Oferowanie rabatów, które działają, gdy wpisze się jakiś kod przy składaniu zamówienia albo przekroczy jakąś kwotę są kolejną zaletą sklepów internetowych. Na Allegro nie da się tego w taki łatwy sposób zrobić.
Pozycjonowanie i budowanie marki
Sklepu na Allegro nie da się pozycjonować (ciągłe wystawianie produktów od nowa sprawia, że produkty za każdym razem mają inne linki), trudno jest też budować swoją markę. Mając sklep internetowy pod własną domeną możesz założyć konta w serwisach społecznościowych (Facebook, Instagram), na stronie umieścić odpowiednie widżety i tam komunikować się ze swoimi potencjalnymi klientami.
Wygodne wystawianie produktów
Prawdziwa zmora wszystkich sprzedawców, którzy handlują na Allegro to ciągłe ponawianie kończących się aukcji. Duże sklepy, które mają setki aukcji, zatrudniają do tego specjalnych pracowników! Jeśli założysz sklep internetowy pod własną domeną i na oprogramowaniu do e-commerce, nie będziesz musiał ponawiać aukcji i wystawiać produktów od nowa, wystarczy zrobić to raz. To ogromna oszczędność czasu!
Minusy: cena, trudności techniczne
Na razie plusów sklepu internetowego na własnej domenie jest sporo, ale to rozwiązanie ma także wady. Po pierwsze – założenie sklepu na Allegro jest znacznie szybsze. Jeśli zdecydujesz się na zaprogramowanie własnego sklepu, to od chwili, gdy podejmiesz decyzję, że startujesz z e-biznesem, do momentu, aż Twój sklep ruszy, może upłynąć kilka miesięcy.
Po drugie – z pewnością będzie Cię to sporo kosztować. Jeśli masz zamiar zamówić rozwiązanie dedykowane, stworzone przez programistę specjalnie dla Ciebie, może nawet kilkanaście tysięcy złotych. Znacznie łatwiejsze rozwiązania oferują takie firmy jak choćby Shoplo – dzięki nim możesz otworzyć mały sklep, w którym umieścisz do 20 produktów już za 49 zł miesięcznie. Pośrednie rozwiązania to np. Shoper czy PrestaShop, ale o nich kiedy indziej.
Decydując się na własny sklep internetowy, pod własną domeną, ponosisz nie tylko koszty oprogramowania, serwera i domeny. Musisz także wiedzieć, że jeśli nie jesteś specjalistą od programowania, raz na jakiś czas będziesz pewnie potrzebować opieki kogoś, kto pomoże Ci np. wtedy, gdy padną serwery, albo gdy będziesz chciał zmienić szatę graficzną sklepu – np. na świąteczną.
Sama obsługa sklepu internetowego nie jest trudna, ale jeśli nie miałeś z tym nigdy do czynienia, poznanie całego panelu administracyjnego może zająć Ci kilka dni i pewnie będziesz musiał poprosić o pomoc kogoś, kto wdroży Cię do pracy. Niemniej zakładanie aukcji na Allegro jest znacznie łatwiejsze niż obsługa własnego sklepu.
Jeśli już mowa przy kosztach – może się okazać, że mimo wszystko wydanie pieniędzy na własną domenę, oprogramowanie i serwer opłaca Ci się bardziej niż sprzedaż na Allegro. Allegro pobiera przecież prowizję za każde wystawienie aukcji i dodatkowo od każdej sprzedanej rzeczy – a pracując na własnym oprogramowaniu nikomu prowizji płacić nie musisz.
Promocja sklepu to wyzwanie
Minusem sklepu pod własną domeną jest to, że będziesz musiał ogromne nakłady pracy albo pieniędzy włożyć w promocję swojego biznesu. Startując ze sprzedażą na Allegro masz już na starcie bazę potencjalnych klientów – musisz tylko zachęcić ich, by kupili u Ciebie, a nie u konkurencji. Jeśli zdecydujesz się na sklep na własnej domenie, takich klientów mieć nie będziesz, w pierwszych tygodniach nikt nie wejdzie do Ciebie z wyszukiwarki, nie zdobędziesz tez tak od razu fanów na Facebooku. Za dotarcie do potencjalnych klientów będziesz musiał prawdopodobnie zapłacić, np. kupując reklamy na Facebooku lub linki w wyszukiwarce.
W styczniu 2013 roku w Polsce działało 12 tysięcy sklepów internetowych, a ich liczba rośnie z dnia na dzień. Wyróżnić się w takiej masie i przyciągnąć do siebie klientów to nie lada osiągnięcie.
Czytaj także: 3 lata sklepu internetowego. Co zrobiłabym inaczej?
Co lepsze – sklep na własnej domenie czy sklep na Allegro
Jeśli dotarłeś do tego miejsca być może zastanawiasz się, co ostatecznie jest lepsze, sklep na własnej domenie czy sklep na Allegro? Każdy musi rozważyć wszystkie plusy i minusy dla konkretnego biznesu i konkretnego asortymentu, którym będzie handlował. Moim zdaniem jeśli dopiero zaczynasz wkraczać w świat e-commerce, sprzedajesz produkty znane, których ludzie mogą szukać na aukcjach i nie wiesz, czy sprzedaż będzie dobrze szła – lepiej nie inwestować od razu czasu i pieniędzy we własny sklep. Allegro świetnie sprawdzi się jeśli chodzi o sprzedaż ubrań, AGD, elektroniki, książek itp.
Jeśli jednak Twoje produkty są unikatowe (np. są to ubrania ręczenie szyte w pojedynczych egzemplarzach lub innowacyjne produkty, których nie ma jeszcze na rynku), albo sprzedajesz dużo przedmiotów (bo np. masz już sklep stacjonarny z elektroniką i chcesz rozszerzyć działalność o sklep internetowy), to lepiej będzie od razu postawić na własną domenę i sklep dopasowany do Twoich potrzeb.