Sklep na Allegro – plusy i minusy

utworzone przez | gru 2, 2013 | E-commerce, Praca w domu | 2 Komentarze

Jak sprzedawać w internecie – lepiej mieć własny sklep czy sprzedawać na Allegro? Oto pierwsza część – o Allegro.

Moja kariera z e-commerce nie była wprawdzie długa, ale zdążyłam pracować zarówno w sklepie internetowym postawionym na Magento, jak i sprzedawać przedmioty na Allegro. Mogę więc opierając się na własnym doświadczeniu porównać te dwie formy sprzedaży.

Sklep na Allegro – dobry na początek

Jeśli dopiero zamierzasz zająć się handlem w internecie, radzę Ci zacząć właśnie od Allegro. Dlaczego? Bo to znacznie łatwiejsze i tańsze niż zakładanie własnego sklepu, na własnej domenie i swoim serwerze.

Założenie sklepu na Allegro zajmie Ci kilka godzin – pod warunkiem, że chcesz sprzedawać jako sklep, a nie jako zwykły użytkownik, bo sprzedając po prostu jako użytkownik, założysz konto szybciej. Obecnie w Allegro masz dwie opcje konta – konto zwykłe i konto Firma. Zakładając to drugie, musisz wysłać skany dokumentów potwierdzających, że faktycznie prowadzisz taką działalność. Ale sam proces rejestracji i potwierdzenia Twojej działalności nie zajmie dłużej niż 1-2 dni.

Po założeniu konta możesz od razu rozpocząć sprzedaż – wystawiasz swoje przedmioty na aukcji, ustalasz cenę, sposób dostawy i to właściwie wszystko, co musisz zrobić. Dobrze jest jeszcze założyć konto w PayU i skonfigurować je, łącząc ze swoim kontem na Allegro. To pozwoli kupującym dokonywać szybkich wpłat za zakupione przedmioty (za pomocą opcji „Płacę z Allegro”), a Tobie pozwoli na dokonywanie wypłat tych pieniędzy.

Zalety sprzedaży na Allegro to nie tylko szybkość założenia. Plusów jest o wiele więcej:

– sprzedając na Allegro nie musisz się dodatkowo reklamować, pozycjonować – od razu masz dostęp do dużej bazy potencjalnych klientów, których może zainteresować oferta

– nie musisz inwestować pieniędzy w tworzenie własnego sklepu – to oszczędność nawet kilku-kilkunastu tysięcy złotych na sam skrypt sklepu, dodatkowe koszty to własna domena i serwer

– masz do wyboru różne metody płatności, wybór opcji dostawy (Allegro ma nawet własne usługi kurierskie SendIt), a więc nie musisz martwić się o techniczne rozwiązanie problemu płatności i dostawy, które musiałbyś podpinać do swojego sklepu internetowego

– plusem Allegro jest łatwa obsługa. Skrypty sklepów internetowych są znacznie bardziej skomplikowane i osoby mniej biegłe jeśli chodzi o komputery i internet znacznie łatwiej poradzą sobie z obsługą aukcji na Allegro.

Aukcje na Allegro – wady tej formy sprzedaży

Allegro dostarcza przydatnych narzędzi, umożliwiających rozwinięcie skrzydeł w e-biznesie, ale oczywiście nie robi tego za darmo. Za każde wystawienie aukcji płacisz prowizję, podobnie jak za każdy sprzedany przedmiot. Dlatego prowizje Allegro trzeba uwzględnić, ustalając swoją cenę sprzedawanego produktu. Ale to nie jest jedyna wada sprzedaży na Allegro. Oto kolejne:

– sklep na Allegro nigdy nie będzie Twoim sklepem, nigdy nie jesteś tam administratorem i właścicielem. Allegro może usunąć Twoje aukcje, jeśli uzna, że w jakiś sposób naruszają regulamin.

– sprzedając na Allegro musisz ciągle wystawiać aukcje od nowa – raz na kilka, kilkanaście dni trzeba wykonać tę pracę. Nawet jeśli masz oprogramowanie, które automatyzuje wystawianie aukcji, musisz poświęcić czas na jego konfigurację. Sprzedając w sklepie internetowym poza Allegro produkty wprowadzasz raz, a potem o nich zapominasz.

– na Allegro wielu sprzedawców konkuruje głównie ceną, a nie marką. Wśród kupujących także panuje przekonanie, że najtaniej kupuje się na Allegro. Jeśli więc sprzedajesz coś, co jest dobre jakościowo, markowe, ale droższe od konkurencyjnych produktów innych firm – masz niewielkie szanse, by wybić się wśród sprzedających.

– nie możesz budować bazy lojalnych klientów. Mając swój własny sklep internetowy możesz zbierać subskrybentów, którym będziesz wysyłać newsletter, możesz umieścić na stronie widżet Facebooka, który pomoże Ci zebrać „lubiących” Twoją facebookową stronę. Na Allegro takich możliwości nie ma.

– produktów sprzedawanych na Allegro nie możesz podpiąć pod porównywarki cenowe, takie jak Ceneo czy Nokaut. Dla dużych sklepów internetowych takie porównywarki to wartościowe źródło ruchu.

Dla kogo jest sklep na Allegro?

Podsumowując: dla kogo jest sprzedaż na Allegro?

Moim zdaniem przede wszystkim dla tych, którzy chcą sprawdzić, czy sprzedaż konkretnych produktów w internecie ma sens i nie chcą inwestować na początek zbyt dużo pieniędzy w stworzenie własnego sklepu internetowego. Na Allegro startujesz z dużymi możliwościami dotarcia do klientów i jeśli nie sprzedasz nic przez kilka miesięcy, prawdopodobnie na własnej platformie będzie Ci jeszcze trudniej o klientów. Choć jeżeli Twoje produkty są luksusowe, to jedynie własny sklep będzie odpowiednim miejscem, by znaleźć na nie nabywców.

Sprzedaż nie idzie? Sprawdź konwersję!

Pobierz darmowy kalkulator konwersji i celu sprzedażowego, żeby sprawdzić:

  • jaka jest konwersja Twojej strony sprzedażowej lub sklepu
  • ile musisz mieć zamówień miesięcznie, żeby osiągnąć swój cel sprzedażowy
  • ile osób musisz sprowadzić na stronę sprzedażową
 

Pobierz bezpłatny kalkulator i zrób pierwszy krok do większej sprzedaży!

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Roch
Roch
8 lat temu

Ciekawy artykuł. A jakie są zalety utworzenia konta sklep na Allegro w odroznieniu do zwyklego konta uzytkownika ? ile to kosztuje i jakie sa roznice w kosztach ? szukalem takiej informacji i dosc ciezko dotrzec do zetelnych informacji. Czy roznica miedzy kontem zwyklym (sklep?) a firma (sklep) rozni sie tylko tym ze w tym drugim przypadku trzeba miec zarejestrowana dzialalnosc ? a czy przypadkiem nie trzeba miec jej w obu przypadkach sprzezdazy na Allegro ? pozdrawiam R