Skąd wziąć pomysł na firmę? Ciekawe strony z pomysłami na biznes

utworzone przez | cze 23, 2014 | Pomysły na biznes | 14 Komentarze

Fajnie jest być przedsiębiorcą, panem swojego czasu i nie mieć szefa. Ale skąd wziąć pomysł na firmę?

Na to pytanie są tak naprawdę dwie odpowiedzi. Jedni są zdania, że pomysł na biznes powinien wpaść nam do głowy naturalnie, wypływać z jakichś zainteresowań, zrodzić się ot tak w naszej głowie. Tylko wtedy, gdy na czymś się znamy, gdy coś jest nam bliskie, możemy odnieść sukces w biznesie. Ale są i tacy, którzy wcale nie założyli biznesu z pasji, tylko podpatrzyli gdzieś pomysł, który się sprawdził, ulepszyli go albo przenieśli na inny grunt, albo po prostu powielili i odnieśli sukces. Ta droga też jest dobra, bo czasem liczy się nie pomysł, ale jego wykonanie – właściwie to zawsze pomysł jest dopiero początkiem, a wykonanie jest najważniejsze.

Skąd wziąć pomysł na firmę?

Skoro tak, to pomysłów na biznes można po prostu szukać, czy to wokół nas, rozglądając się np. czego brakuje w naszym mieście, w okolicy, albo na co jest zapotrzebowanie. Można ich też szukać w internecie i właśnie dzisiaj chciałabym podrzucić Ci kilka źródeł, w których znajdziesz prawdziwą kopalnię pomysłów na biznes. Nic, tylko czytać, inspirować się, wybrać swój i pisać biznesplan! 🙂

1. Mój blog

Nieskromnie zacznę od przypomnienia postów, w których wymieniałam ciekawe pomysły na biznes. Znajdziesz tu sporo biznesowych inspiracji:

2. Strony internetowe z pomysłami na firmę

Internet to prawdziwa kopalnia pomysłów na biznes, a jest sporo stron, które takie pomysły zbierają. Warte uwagi polskie strony to:

 • MamStartup – tu poza samymi pomysłami znajdziesz także porady dla przedsiębiorców
 • Biznes Forum – świetne miejsce dla początkującego przedsiębiorcy, duża społeczność, która nie tylko pyta o szanse powodzenia swojego pomysłu na firmę, ale też dzieli się doświadczeniami, dotyczącymi działających już biznesów, wymienia poradami prawnymi itp.
 • Franchising.pl – chyba największy polski portal z pomysłami na biznes franczyzowy, czyli na licencji.
 • Przejdź na swoje – ciekawe pomysły na biznes nie tylko z Polski, opisane przystępnie, w krótkich artykułach.
 • Polski Inwestor – w dziale z pomysłami na biznes znajdziesz kilkaset inspiracji biznesowych z Polski i zagranicy.
 • Pierwszy Milion – bardzo przyjemny dla oka serwis z pomysłami na biznes – głównie z Polski, przygotowany przez Forbes. Do tego trochę porad dla przedsiębiorców i wywiady z tymi, którzy w naszym kraju prowadzą ciekawe biznesy.
 • MamBiznes – zbiór ciekawych pomysłów na firmę, historie start-upów, porady dla przedsiębiorców.

3. Zagraniczne strony z pomysłami na firmę

Springwise.com – pomysły z całego świata, sporo biznesów związanych z nowymi technologiami, ale i coś dla poszukujących bardziej tradycyjnych pomysłów na firmę się znajdzie.

CoolBusinessIdeas – krótkie opisy ciekawych pomysłów na biznes – inspiracji jest ponad 3000, więc jest co czytać!

4. Czasopisma branżowe

Do tematu czasopism jeszcze wrócę w osobnym wpisie, ale jeśli szukasz pomysłu na firmę, przeglądaj: „Sukces”, „Pierwszy Milion”, „Franchising”, „StartUp Magazine”, „Bloomberg Businessweek”.

To tyle biznesowych inspiracji ode mnie. Jeśli znasz jakieś ciekawe miejsca, strony, czasopisma, w których można znaleźć pomysły na własny biznes – koniecznie napisz o tym w komentarzu!

Sposób na freelance bez stresu: dywersyfikacja

Pobierz darmową listę 40 pomysłów na dywersyfikację dla freelancera. Pomysły podzieliłam na 4 grupy:

 • praca z klientami
 • wynajem w małym biznesie
 • zarabianie na wiedzy
 • bycie twórcą
 

Pobierz bezpłatną listę i zbuduj dodatkowe źródło dochodu!

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

14 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Leon
10 lat temu

Jako źródło informacji tego typu sprawdza się dobrze mamstartup.pl. Dosyć ciekawy serwis internetowy, na którym najbardziej ciekawią mnie wywiady z serii Arta Kurasińskiego, AK74.

Leon.

Tomek
10 lat temu

Łoł sporo stron, postaram się przejrzeć jak najwięcej, dziękuję za taki spis 🙂

Marek
10 lat temu

Moim zdaniem jednak najlepiej zacząć od rozwoju własnej pasji – czyli tzw. monetyzacja zainteresowań. Czyli inaczej – po co odpoczywać za free, skoro można na tym coś zarobić. Wtedy nie robimy nic na siłę, tylko robimy to co lubimy i jeszcze na tym zarabiamy. Jeśli projekt wypali, możemy wtedy zarejestrować działalność i rozkręcać biznes. Oczywiście podpowiedzi i sugestie są dobre, ale często kończy się to dublowaniem już istniejących projektów. Najlepiej da się zarobić na wejściu w nisze…

Dominika
Dominika
10 lat temu

Ja znalazłam pomysł na nowy biznes na tej stronie, przez przypadek zresztą – http://www.mamopracuj.pl Jestem już w trakcie jego realizacji. Czasami takie strony mogą pomóc bo sa ukierunkowane tematycznie, a ja jako mama dwójki dzieci, nie byłabym w stanie zając się zdecydowaną wiekszością biznesów jakie można znaleźć w propozycjach. Ale jeśli ktoś jest wytrwały, to prędzej czy później okazja sama rzuci się oczy – i wtedy trzeba już tylko zaryzykować 😉

Mana Game
10 lat temu

Super są te materiały, dzięki wszystkim za nowe inspiracje!

BlogoFirmie.pl
8 lat temu

Jak zwykle świetny wpis:)
Warto dodać, że przy szukaniu pomysłu na własny biznes, trzeba być na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami prawa oraz trendami. Kiedy zmienia się prawo, zawsze powoduje to pewną aktywność na rynku. Wtedy możemy wpaść na świetny pomysł na biznes. Niedawno pisałem właśnie o tym na moim blogu.

Kasia Hoffmann
Kasia Hoffmann
7 lat temu

Polecam stronę poświęconą własnemu biznesowi w branży finansowej- strona zarówno dla pośredników kredytowych, ubezpieczeniowych, jak i osób zainteresowanych otwarciem lub przejęciem własnej placówki franczyzowej banku 🙂
https://franczyzabanku.pl

Zapraszam do lektury artykułów o sektorze i produktach finansowych, a także praktycznych porad dla obecnych i przyszłych właścicieli firm

rajmondas
rajmondas
7 lat temu

Mi się zdaje, że placówka banku to dobry biznes. Ciekawe na jakich warunkach można wejść we franczyzę nest banku, bo widziałam, że oni teraz szukają chętnych do takiego biznesu.

Tadeusz Nowak
Tadeusz Nowak
6 lat temu

Jeszcze nie czuję się na siłach, ale w przyszłości na pewno chciałbym założyć jakiś biznes, bo nie chcę być wciąż od kogoś zależny. Dlatego też dziękuję za tą gromadę pomysłów. 😀

____________________________
Jira solutions http://jirasolutions.pl/