Przynęta na klienta, czyli mały wariant i loss leader

utworzone przez | lis 25, 2019 | E-commerce, Prowadzenie firmy | 1 komentarz

Jak przekonać potencjalnego klienta, żeby otworzył portfel i zostawił u Ciebie pieniądze? Sposobów jest wiele, ale dzisiaj weźmiemy na warsztat dwa z nich.

Ktoś, kto nigdy od Ciebie niczego nie zamawiał może być nieufny. Nie zna Cię, nie wie, czy to, co sprzedajesz jest dobre i czy można Ci zaufać. Oto dwa sposoby, którymi możesz go przekonać do zostawienia pieniędzy.

Zanim przejdę do rzeczy, mam coś dla Ciebie.

Czujesz, że w Twojej działalności przydałoby się nowe spojrzenie i zmiany, ale nie masz czasu, żeby przerabiać kolejne kursy online i czytać książki o marketingu?

Jeśli tak – "Biznesowe Puzzle" są dla Ciebie! Ten e-book to zbiór krótkich, ale konkretnych wskazówek wraz z przykładami i zadaniami do wykonania. Możesz przeczytać go w całości lub wybrać kilka tematów, które w danej chwili Ci się przydadzą i… od razu wdrożyć w swojej firmie.

"Zakupiłam e-book Biznesowe Puzzle w miarę niedawno więc nie przerobiłam jeszcze całości jednak już po pierwszych paru lekcjach stwierdzam, że to strzał w dziesiątkę. Jestem w trakcie otwierania sklepu internetowego a informacje zawarte w tej książce są bardzo przydatne. Polecam serdecznie 🙂 " (Martyna)

1. Mały wariant produktu lub usługi

Często klienci zaczynają od kupienia czegoś małego, zanim zaczną u nas wydawać duże kwoty. Widzę to też w swoim biznesie – duża grupa klientów najpierw kupuje e-booka, żeby przekonać się, że to, czego uczę, ma wartość. Dopiero później wydają większą kwotę na kursy online.

Inne przykłady:

  • Małe opakowania słodyczy, kosmetyków, chemii, czasem nawet rozdawane za darmo jako próbki.
  • W usługach, np. korekta kilku stron tekstu na próbę (oczywiście płatna), pakiet kilku godzin do wykorzystania we współpracy z wirtualną asystentką, zamiast długiej umowy.
  • Nawet w pracy etatowej są dni próbne i krótkie okresy próbne.

 

2. Strategia loss leader

Loss leader to produkt, który sprzedajesz wyjątkowo tanio, po kosztach albo nawet poniżej kosztów. Jak to się opłaca? Loss leader ma przyciągnąć do Twojego sklepu klientów, którzy kupią coś innego, na czym zarobisz konkretne pieniądze.

#ToSięOpłaca:

Produkt, który wybierzesz jako loss leader ma być u Ciebie tak tani, żeby konkurencja łapała się za głowę i nie mogła uwierzyć, że Ci się to opłaca. A klienci bez wahania wybierali Twoją ofertę ze względu na tę niską cenę.

Przykład:

  • Firma Sony, producent PlayStation, po wypuszczeniu na rynek konsoli PS3 traciła na każdym sprzedanym egzemplarzu 37 dolarów. Dlaczego? Najwyraźniej Sony zarabia tak dużo na grach i usługach, że mogło pozwolić sobie na taki ruch. [1]
  • W dyskontach często są atrakcyjne promocje na pieluchy. Sklepy wiedzą, że rodzic, który przyjdzie do nich po pieluchy, kupi znacznie więcej.
  • Kojarzysz promocje organizowane przez markety na tłusty czwartek? Pączek za 39 groszy – jak to się może opłacać? Ten pączek to właśnie taki loss leader.
  • Pamiętasz akcje McDonald’s z rozdawaniem darmowej kawy? Przecież nie przyjdziesz do ich lokalu tylko na kawę, prawda?

Do zrobienia:

Wybierz jedną z dwóch opcji: mały wariant albo loss leader i wytypuj jeden produkt lub usługę, która w Twoim biznesie może pełnić taką funkcję. Wprowadź ją do sprzedaży jeszcze w tym miesiącu!

[1] https://pclab.pl/news40979.html

 

Sposób na freelance bez stresu: dywersyfikacja

Pobierz darmową listę 40 pomysłów na dywersyfikację dla freelancera. Pomysły podzieliłam na 4 grupy:

  • praca z klientami
  • wynajem w małym biznesie
  • zarabianie na wiedzy
  • bycie twórcą
 

Pobierz bezpłatną listę i zbuduj dodatkowe źródło dochodu!

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Blog
4 lat temu

Strategia mały wariant czy loss leader jest stosowana dość często, w tym serwisie również. Na pewno jest skuteczna. Wiele osób będzie miało z tym problem- gdzie to zrobić? Własny blog na początku ma mało odwiedzających i mały zasięg. Może na facebooku, ale tu bardzo łatwo stracić pieniądze, jeżeli nie zna się podstawowych zasad. Ale spróbować trzeba na pewno.