Czy franczyza klubu fitness, w którym koronne zajęcia to pole dance, czyli taniec na rurze to dobry pomysł na kobiecy biznes? Kto otwiera takie kluby, a kto do nich przychodzi? Ile kosztuje taka franczyza? Te i inne pytania zadałam Malwinie Wadas, która jest odpowiedzialna za rozwój wywodzącej się z Łodzi sieci franczyzowej Lejdis Studio.


Kto może otworzyć własną placówkę Lejdis Studio? Tylko kobiety czy nie ma takiego ograniczenia?

– Nie ma ograniczenia związanego płcią. Studia otwierają zarówno kobiety, jak mężczyźni.

W jakich miastach widzisz szansę na powodzenie tego biznesu?

Jednym z warunków franczyzowego otwarcia Lejdis Studio jest lokalizacja w mieście powyżej 10 tysięcy mieszkańców. Nasze punkty zazwyczaj znajdują się w centrach miast. Dbamy o to, by dojazd do nich samochodem, rowerem i komunikacją miejską był dogodny. Zawracamy też uwagę na wygląd i otoczenie punktów – radzimy franczyzobiorcom, by studia powstawały w nowych lub świeżo wyremontowanych budynkach, które zagwarantują naszym klientom najwyższy możliwy standard.

Pole dance (taniec na rurze jako fitness) czy aerial dance (taniec na kołach cyrkowych) to formy fitnessu, które wymagają konkretnego sprzętu i specjalnie dostosowanej sali. Jakie warunki powinien spełniać lokal?

– Najważniejszym wymogiem jest powierzchnia około 130m2, z czego sala do ćwiczeń musi mieć co najmniej 60m2. Ważna jest również wysokość pomieszczeń – by wstawić rurki do pole dance potrzeba pomieszczenia o wysokości przynajmniej 3m, a im jest wyżej tym lepiej… Oczywiście przyłączenie do mediów jest absolutnie niezbędne – miejsce, w którym odbywają się zajęcia fitness oraz taneczne musi być wyposażone w toaletę i prysznic. Każde studio musi mieć również wyznaczoną szatnię oraz recepcję.

Jakim budżetem trzeba dysponować, żeby myśleć o franczyzie?

– Przewidywana suma inwestycji początkowej wynosi minimum 35 tysięcy złotych, z czego 10 tysięcy złotych to koszt wykupienia licencji, a pozostała kwota to koszt zakupu materiałów do standaryzacji wnętrz. Do tego dochodzi roczna opłata marketingowa w wysokości 3 tysięcy złotych oraz stała opłata wnoszona każdego miesiąca wynosząca 1 tysiąc zł, co daje w sumie 1250 zł kosztów miesięcznych. Przyszły fanczyzobiorca, jak w przypadku każdego biznesu, musi wziąć również pod uwagę koszty utrzymania lokalu i wynagrodzenia pracowników.

A co z pracownikami? Gdy już otworzę studio fitness, kto będzie ich rekrutował i zatrudniał – ja czy Wy?

– Pracowników zatrudnia właściciel studia franczyzowego, w którym pracują. Co do rekrutacji możemy pomóc i, gdy tylko właściciel studia sobie tego życzy, to robimy – po ogłoszeniu rekrutacji i wyborze kandydatów przyjeżdżamy na casting (bo w przypadku instruktorów fitnessu rekrutacji bliżej do castingu, niż do przeglądania cv w zaciszu biura) i pomagamy, doradzamy franczyzobiorcy.

No dobrze, mam już lokal, pracowników, ale co z reklamą – strona internetowa, ulotki? Czy mogę liczyć na jakieś wsparcie marketingowe ze strony Lejdis Studio?

-Jak już wspomniałam każdy franczyzobiorca uiszcza opłatę marketingową, która zawiera: przygotowanie ulotek, plakatów, bannerów, rollupów i wszystkich innych materiałów graficznych, pomoc w prowadzeniu komunikacji z klientami i partnerami (newslettery, fanpage na Facebooku, treści na stronie www itp.), szkolenia w zakresie marketingu ale przede wszystkim codzienną konsultację i pomoc w drobnych i większych sprawach dotyczących reklamy i komunikacji każdego studia.

Na ile mogę sama decydować o prowadzeniu mojego studia? Mogę sama wprowadzać jakieś zajęcia, których nie ma w innych Lejdis Studio w innych miastach, czy oferta studia jest narzucona franczyzobiorcom?

-Otwierając Lejdis Studio, a nie jakikolwiek inny klub fitness franczyzobiorca, decyduje się na przyjęcie naszej filozofii rozwoju marki, czyli za cel stawia sobie nieustanny rozwój, poszukiwanie nowoczesnych, innowacyjnych form fitnessu.To właśnie jest tajemnica sukcesu marki, na który składa się sukces każdej pojedynczej szkoły franczyzowej. Specjalizujemy się w kobiecych stylach fitnessowych – nasze koronne zajęcia to pole dance, aerial dance, burleska, taniec na szpilkach, ale jesteśmy otwarci – jeśli tylko franczyzobiorca uważa, że jakieś zajęcia zdobędą popularność wśród klientów, a studio przyniosą korzyść – jesteśmy otwarci! Każdego franczyzobiorcę traktujemy po partnersku i sami chcemy być tak traktowani.

Powiedz mi jeszcze z własnego doświadczenia, jacy ludzie decydują się na otwarcie lokalu we franczyzie? Czy to są osoby z doświadczeniem w biznesie, czy zdarzają się też początkujący przedsiębiorcy?

– Marka Lejdis Studio przyciąga ludzi aktywnych, otwartych na nowości. Wiek nie ma tu znaczenia – niektóre studia mają dwudziestokilkuletnich właścicieli, inne – czterdziestoparolatków. Również jeśli chodzi o doświadczenie – są wśród nich młodzi, debiutujący w biznesie ludzie, ale również tacy, którzy w Lejdis Studio dostrzegli potencjał biznesowy bo mają doświadczenie w przedsiębiorczości.

Czy jest ktoś, komu nie polecałabyś franczyzy jako pomysłu na własny biznes?

– Szczerze odradziłabym otwieranie franczyzy Lejdis Studio komuś, kto chce zainwestować w zakup franczyzy i biernie czekać na zysk. Filozofią marki jest nowoczesność, innowacyjność i ciągły rozwój a zatem dobrze, by franczyzobiorca wierzył, że tylko taka postawa biznesowa może być gwarancja sukcesu.

Na koniec jeszcze pytanie o same zajęcia, bo są dość nietypowe: pole dance, taniec na szpilkach, burleska… Czy naprawdę Polki chcą uczyć się tych wszystkich tańców?

– Oczywiście! A najprostszym dowodem na rosnące chęci Polek do tych form fitnessu jest rozwój naszej sieci – Lejdis Studio wyrosło z tej potrzeby!

Pierwsze Lejdis Studio powstało w centrum Łodzi. W szerokiej ofercie zajęć znalazły się zajęcia łączące fitness z tańcem: od burleski, fit dance, sexy dance, oriental dance, tańca na szpilkach, aż po oczko w głowie firmy — pole dance, czyli taniec na rurze. Dziś Lejdis Studio to rozwijająca się z powodzeniem sieć franczyzowa, w której skład wchodzi dziewięć szkół w całej Polsce.

—————————

Jeśli jesteś zainteresowany franczyzą, zachęcam do przeczytania mojego zestawienia firm, które oferują franczyzę za mniej niż 10 tysięcy złotych.

A więcej informacji o Lejdis Studio znajdziesz na ich stronie internetowej: http://lejdisstudio.com/franczyza/

12087355_10208033180735223_788947171_n

12082927_10208033256977129_906064479_o

 

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x