Oszczędzanie to z pozoru prosta sprawa. Trzeba pilnować się, żeby nie trwonić pieniędzy na niepotrzebne rzeczy, odkładać co miesiąc jakieś sumę, najlepiej jak najwyższe. Okazuje się jednak, że mimo deklarowanych chęci bardzo niewielu Polaków regularnie oszczędza.

Według raportu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy widać, iż ponad połowa ankietowanych, bo aż 61% osób, deklaruje chęć oszczędzania i ma świadomość, że niesie ono ze sobą wymierne korzyści. Pogląd, że oszczędzanie pozwoli lepiej żyć w przyszłości reprezentują głównie osoby wykształcone z domów o dochodach przekraczających 4000 zł. Niemal jedna czwarta uważa natomiast, że oszczędzać nie warto i lepiej korzystać z życia, póki tylko można. Faktycznie oszczędzanie nie wygląda już tak optymistycznie. Regularnie oszczędza tylko 8% ankietowanych, a 34% oszczędza jedynie od czasu do czasu. Ponad połowa badanych przyznaje jednak, że wszystkie pieniądze wydaje na sprawy bieżące. Tę grupę stanowią osoby przed 25 i po 60 roku życia, osoby z wykształceniem podstawowym oraz niskimi dochodami, a także mające problemy ze spłatami zobowiązań finansowych.

 

Odkładane miesięcznie sumy są dość niskie

Z badania wynika, że ponad połowa, bo aż 63% ankietowanych odkłada sumy nieprzekraczające 500 zł. Niewielu z nas oszczędza miesięcznie większe kwoty. Zaledwie 5% badanych odkłada od 501 do 1000 zł, a jedynie 1% – więcej niż 1000 zł.

 

Polacy konserwatywni w oszczędzaniu

Mimo że banki oferują wiele nowoczesnych i atrakcyjnych metod oszczędzania, aż 58% ankietowanych gromadzi swoje oszczędności na kontach osobistych, które są według nich najbezpieczniejsze i pozwalają utrzymać płynność finansową i korzystać z oferowanych przez banki możliwości. Jedynie 15% korzysta z innych produktów finansowych. Natomiast aż 17% ankietowanych w ogóle nie korzysta z usług banków i trzyma swoje pieniądze w domu, co w ogóle nie jest bezpieczne.

 

Intuicja za przewodnika

Źródła, z których Polacy czerpią informacje o oszczędzaniu też mogą nieco zaskakiwać. Aż 45% badanych przyznaje, że kieruje się w tej kwestii… własną intuicją. Takiego zdania są osoby o niskich dochodach, często z podstawowym wykształceniem oraz osoby w wieku emerytalnym.

 

Cel: samochód i wyposażenie mieszkania

Badanie obejmowało również cele, jakie przyświecają oszczędzającym. Okazuje się, że prawie co czwarty Polak oszczędza na zakup samochodu albo sprzętów do mieszkania lub domu. Wiele osób oszczędza na drobne przyjemności oraz spełnianie swoich marzeń oraz na wyjazdy wakacyjne. Niewiele osób myśli o zabezpieczeniu swojej przyszłości na emeryturze. Mało też zbiera na zakup mieszkania lub domu, co wydaje się uzasadnione przy obecnych cenach nieruchomości, które sprawiają, że zamiast odkładać pieniądze w nieskończoność, ludzie wolą zaciągnąć kredyt hipoteczny.

 

Słaba kontrola i planowanie wydatków

Sporo osób nie kontroluje swoich wydatków lub kontroluje tylko ich część. Zaledwie 39% badanych pilnuje nawet tych najdrobniejszych wydatków. Nic więc dziwnego, że i planowanie nie wygląda najlepiej. Trudno bowiem planować przyszłe wydatki, gdy nie ma się kontroli nad bieżącymi. W rezultacie 35% planuje wydatki z miesięcznym wyprzedzeniem, a 14% z półrocznym.

 

Nauczmy się oszczędzać

Świadomość, że oszczędzanie ma sens i chęć rozpoczęcia odkładania pieniędzy to już duży krok do sukcesu. Teraz tylko trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć zapisywać wszystkie przychody i rozchody. To pomoże nam zapanować nad pieniędzmi, zorientować się, ile wydajemy, z czego możemy zrezygnować, a co odłożyć. Ustalmy sobie osiągalne dla nas miesięczne progi i do dzieła! Zachęcam do zapoznania się ze szczegółami na infografice mBanku.

(współpraca)

purse-758770_1280

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x