Odpowiedź na pytanie jednej z czytelniczek: Jakie PKD wybrać jeśli pracujemy w domu – zarabiamy na blogach i na innej internetowej działalności?
Każdy, kto zakłada własną działalność gospodarczą (a pracując w domu prędzej czy później pewnie się na to zdecydujesz) musi wybrać PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), czyli określić, czym będzie zajmowała się jego firma. Określamy zawsze jeden główny przedmiot działalności (to jest obowiązkowe), a do tego możemy podać kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dodatkowych (górna granica nie jest określona).
Jakie PKD wybrać?
Dokładną listę kodów PDK, które możesz wybrać dla swojej firmy, znajdziesz pod tym linkiem. PKD powinno być jak najbardziej związane z tym, czym będziesz zajmować się w Twojej firmie. Oczywiście nie zawsze uda nam się znaleźć kody, które idealnie określają to, co będziemy robić – lista jest z 2007 roku, więc trochę już archaiczna. Ale trzeba szukać kodów najbliższych temu, co chcesz robić.
Moja lista PKD
Ponieważ zakładając firmę mieliśmy mnóstwo różnych pomysłów na biznes i na to, czym możemy się zajmować w ramach naszej działalności, wybraliśmy sporo różnych kodów PKD. W końcu to jest darmowe, a od pewnego czasu dodawanie kolejnych kodów PKD do istniejącej już firmy też jest darmowe (można to zrobić przez internet). A więc nie musisz martwić się, jeśli zapomnisz o czymś albo w trakcie działalności postanowisz zająć się czymś, na co nie wpadłeś przy zakładaniu firmy.
Oto jakie PKD wybraliśmy i co Ty też możesz wziąć pod uwagę, jeśli profil Twojej firmy jest podobny do profilu naszej (copywriting, marketing, zarabianie na blogach, pr, korekta tekstów).
63.12.Z Działalność portali internetowych – to główny przedmiot działalności. Jeśli planujesz zarabiać na blogach, to będzie odpowiedni kod PKD dla Ciebie
18.13.Z Działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku – tu mieści się korekta tekstów, którą się zajmuję
47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet – to szczególnie dla osób, które zamierzają sprzedawać własne produkty w internecie ale też dla tych, którzy myślą o założeniu swojego sklepu internetowego
58.11.Z Wydawanie książek – nigdy nie wiadomo, czy nie napiszę kiedyś własnej książki 😉
58.12.Z Wydawanie wykazów oraz list (np. adresowych, telefonicznych) – nie mam pojęcia, jaki listy miałabym wydawać, ale wpisałam to na wszelki wypadek
58.13.Z Wydawanie gazet – jak wyżej 😉
58.14.Z Wydawanie czasopism i pozostałych periodyków
58.19.Z Pozostała działalność wydawnicza
58.21.Z Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych
58.29.Z Działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania – być może kiedyś przyjdzie mi do głowy przygotowanie aplikacji na smartfony?
59.11.Z Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych – nagrania filmów na YouTube to jakby nie patrzeć produkcja wideo.
59.12.Z Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi
59.13.Z Działalność związana z dystrybucją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
59.20.Z Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych
63.91.Z Działalność agencji informacyjnych
63.99.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana
70.21.Z Stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja
73.11.Z Działalność agencji reklamowych
73.12.A Pośrednictwo w sprzedaży czasu i miejsca na cele reklamowe w radio i telewizji
73.12.B Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach drukowanych
73.12.C Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet)
73.12.D Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w pozostałych mediach
74.20.Z Działalność fotograficzna
74.30.Z Działalność związana z tłumaczeniami
74.90.Z Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana
85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane
85.60.Z Działalność wspomagająca edukację
Tak naprawdę pewnie wiele z nich nigdy mi się nie przyda – nie sądzę, żeby moja firma rozwinęła się aż tak bardzo, że będę występować w roli pośrednika w sprzedaży powierzchni reklamowej, czy to w internecie czy w innych mediach. Niemniej wolę dodać więcej kodów przy zakładaniu firmy niż potem to zmieniać.
Z punktu widzenia osoby, która zajmuje się głównie zarabianiem na blogach najważniejszy będzie oczywiście punkt o działalności portali internetowych. Chociaż blog to nie portal, nie ma niestety na liście kodów niczego, co bardziej pasowałoby do tej formy działalności.
Czy o jakimś punkcie zapomniałam? Jakie kody wybraliście do swoich internetowych biznesów?
Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂
Mój główny PKD to 73.11.Z 🙂
Ciekawostką jest, że każdy może sprawdzić, jakie PKD ma jakakolwiek firma 🙂 Można to sprawdzić na ceidg.gov.pl.
Leon.
Czy jeśli chciałabym prowadzić swój kanał you tube, to kod 73.11.Z może być….?Bardzo proszę o odpowiedź…
Właśnie te kody są dla wielu młodych przedsiębiorców przekleństwem bo nigdy ludzie nie wiedzą co wpisać. Ja też tego kiedyś szukałem i udało się wybrać 😉
Jeszcze nie miałem styczności z zakładaniem firmy, ale nie ukrywam że ciągle mam to na uwadze i niewątpliwie niebawem, będę zakładał własną działalność , stąd ten artykuł jest jak dla mnie pomocny.
dzięki Agnieszka.
Sporo tego i rozległe, ale dobrze posiadać taką listę. Jak tak pozbierać listy z innych stron, to na start nie będzie trzeba się martwić, że coś brakuje.
Bardzo dobry artykuł na temat PKD. Pamiętam, że jak zakładałem działalność 2 lata tamu, to musiałem się mocno postarać, aby odszukać odpowiednie symbol PKD. Gdybym wtedy trafił na taki artykuł to na pewno byłby mi pomocny.
[…] działasz w internecie, polecam Ci mój wcześniejszy tekst na ten temat: Jakie PKD wybrać do pracy w internecie. Dodam tylko, że niestety obecnie można wybrać jedynie 10 kodów PKD do swojej działalności […]
kody pkd zostały wprowadzone dla ułatwienia prowadzenia prowadzenia statystyki i ewidencji dla Głównego Urzędu statystycznego. O ile dla Głównego Urzędu statystycznego może i jest to ułatwienie to niestety dla zwykłego przedsiębiorcy już nie… Jeszcze nie tak dawno temu za zmianę w wpisie do ewidencji była opłata 🙁
Czy według Ciebie jako bloger/copywriter/redaktor mogę wybrać podobne pkd? Dopiero się orientuje w temacie i to dlamnie wyższa matematyka :O
„nigdy nie wiadomo czy nie napisze swojej książki” 🙂 Dwa lata później…Książka jest 🙂
Haha, no racja! 🙂
Czyli nie ma niczego co by bezpośrednio odnosiło się do pisania na zlecenie? Aż nie chce mi się wierzyć, ale google niczego mądrego nie podpowiada.
Ta klasyfikacja ma już prawie 10 lat, widocznie wtedy wystarczało ująć w niej działalność wydawniczą i agencji reklamowych. Aż dziwne, że są portale internetowe 🙂
Bardzo przydatny wpis. Dzięki wielkie!
Dziękuję za wpis 🙂
Agnieszko, a czy sprzedaż elektronicznego produktu własnego będzie podchodziła pod pozostałą działalność wydawniczą? to będą pliki excel z listą „czegośtam” 🙂
Tak bym to widziała 🙂
To ja mam teraz inne pytanie. Pod jakie PKD podchodzi publikacja materiałów na Facebooku?
Jeśli to materiały reklamowe, a Ty na nich zarabiasz, to stawiam że 73.12.C
Okej, to ostatnie pytanie. Czy te działania obejmuje podatek VAT?
Witam, a jeśli chcę prowadzić facebook’a jakiejś firmie? Ja na ich produktach nie będę zarabiać, otrzymam zapłatę za dokonywanie wpisów na ich profilu. Jaki PKD mam wybrać i jak z z VATem, muszę zostać VAT-owcem? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dziękuję, wszystko w jednym miejscu, duża ilość kodów PKD jest potrzebna choćby wrzucania w koszty przychody np. zakup aparatu fotograficznego, GOPRO itd. (czy się mylę). Jestem przed DG.
Cześć, właśnie jestem na etapie zakładania firmy. Boję się jak diabli! 😉 Twój tekst bardzo, ale to bardzo mi pomógł. Jestem Ci ogromnie wdzięczna. <3
Super dla tych którzy myślą o własnej działalności
Dodałbym jeszcze kilka kodów PKD związanych z działalnością internetową tj.:
PKD 62.01.Z – Działalność związana z oprogramowaniem,
PKD 62.02.Z – Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki,
PKD 62.03.Z – Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi
PKD 62.09.Z – Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych
PKD 63.11.Z Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność,
PKD 72.19.Z – Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych
PKD 74.10.Z – Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania,
Dziękuję bardzo za uzupełnienie listy!
Proszę bardzo. Teraz mamy komplet 😉
Witam;) jak dotąd miałam jednoosobową działalność fotograficzną:) i też taką pieczątkę – usługi fotograficzne. Teraz chcę poszerzyć o usługi edycyjne – czyli copywriting::) nie mam natomiast pojęcia jak zmienić pieczątkę… czy to będą usługi fotograficzne i copywriting Imię Nazwisko?
Ja bym na pieczątce zostawiła tylko nazwę firmy i dane adresowe w takim przypadku.
Bardzo przydatny artykuł, bo daje cały spis tego co bloger może robić i jakie PKD ma wpisać. Szukałam takiego kompletnego zestawienia. Dzięki Agnieszka. 😊
Pani Agnieszko, czy może mi Pani pomóc ustalić jakie PKD jest trzy wydawaniu/pisaniu ebooków?
Wymieniłam je w artykule: 58.11.Z Wydawanie książek