Oszczędzanie na jedzeniu: co można mrozić?

utworzone przez | kwi 27, 2014 | Oszczędzanie | 12 Komentarze

Oszczędzanie na jedzeniu to nie tylko kupowanie tanich produktów, ale także (a może przede wszystkim) kupowanie ich w racjonalnych ilościach i nie wyrzucanie. A gdy nie uda się wszystkiego zjeść na czas – mrożenie tego, co zostało. Co można mrozić? Wbrew pozorom całkiem sporo produktów, które później można jeszcze wykorzystać. Oto moja lista.

Temat oszczędzania na jedzeniu już kiedyś podejmowałam, zastanawiając się nad tym, jak oszczędzać z głową. Dzisiaj trochę od innej strony – o mrożeniu jedzenia, czyli jak zrobić, żeby nie rezygnować z niczego, a jednocześnie nieco oszczędzić przez to, że nie będziemy wyrzucać jedzenia, które leży zbyt długo.

Mrozić można bardzo wiele produktów spożywczych, ale najlepiej robić to wtedy, gdy są świeże, a nie wówczas, gdy już trochę poleżą w lodówce. Wyjątkiem są u mnie banany, ale o tym nieco dalej.

Oszczędzanie na jedzeniu: co można mrozić?

1. Mięso. Zawsze kupuję trochę mięsa na zapas i mrożę. Najłatwiej jest pomrozić już przygotowane do późniejszego usmażenia czy ugotowania – na przykład porozbijane kotlety schabowe, albo mięso mielone uformowane już w kotlety. Wtedy wyjmuję z zamrażalnika tylko tyle kotletów, ile potrzebuję, smażę i obiad gotowy.

2. Wędlina. Pokrojoną w plasterki też możemy mrozić, pod warunkiem jednak, że zamrozimy świeżą, a nie taką, która już zaczyna odstraszać wyglądem w lodówce.

3. Pierogi. Przy zrobieniu pierogów jest tyle roboty, że jak już mam zagniatać ciasto i lepić – wolę od razu zrobić porcję na kilka obiadów. Takie świeże pierogi obgotowuję we wrzątku przez 2-3 minuty od wypłynięcia, studzę, a następnie rozkładam na płasko, każdy osobno, w szufladzie zamrażalnika. Gdy już się lekko podmrożą – przekładam do torebki albo pudełka, wtedy nie będą posklejane po wyjęciu.

4. Owoce. Nie tylko truskawki, jagody i maliny, ale także… banany. Mrożę banany, które są już lekko poczerniałe – kroję je na plasterki i mrożę w plasterkach. Takie banany świetnie nadają się do koktajlu bananowego, np. z dodatkiem truskawek i mleka.

5. Warzywa. Mrozić można wiele warzyw – od marchewki po kalafiora i brokuły. Fajnie jest zamrozić latem pokrojoną w kosteczkę paprykę – zimą można zrobić pyszne, aromatyczne leczo.

6. Pomidory ze stołu. To patent mojej teściowej. Na imprezach rodzinnych zawsze podaje pomidory pokrojone w ćwiartki (jako dodatek np. do kanapek albo mięsa). Potem zawsze trochę tego pomidora zostaje. Zamiast go wyrzucać lub na siłę zjadać – można zamrozić. Po rozmrożeniu pomidor nadaje się np. do bigosu.

7. Ciasto francuskie kupne. Na opakowaniu są instrukcje co do mrożenia, można się do nich zastosować 😉

8. Ciasto kruche. Jeśli lubisz szarlotki czy serniki na kruchym cieście – warto za jednym razem zrobić większą porcję ciasta, a potem poporcjować je i zamrozić. Wyjęte z zamrażalnika, zamiast wałkować, można zetrzeć na tarce prosto na blaszkę, położyć jabłka, zawekowane latem i szarlotka gotowa w kilka chwil.

9. Masło. Przed zamrożeniem najlepiej pokroić na mniejsze kawałki, takie akurat na kilka dni. Masło po rozmrożeniu nadaje się również do ciast.

10. Pieczywo. Chleb, chleb tostowy, bułki najlepiej mrozić pokrojone w kromki. Po wyjęciu układasz taki zimny kawałek chleba na tosterze albo po prostu wyjmujesz odpowiednio wcześniej, żeby się rozmroził. Tosty z odmrożonego chleba smakują jak ze świeżego 🙂 Moja teściowa mrozi także croissanty.

11. Bigos, gotowana kapusta, fasolka po bretońsku. Po rozmrożeniu smakują tak samo dobrze, jak przed wizyta w zamrażalniku. To świetna odpowiedź na pytanie: co zrobić z taką ilością bigosu, który został po świętach?

12. Zupy. Do mrożenia nadają się znakomicie, można mrozić w pojemnikach plastikowych albo w słoikach.

13. Mięso zmielone na pasztet. Jeśli robisz domowe pasztety – zmielenie mięsa, które zostaje z obiadu albo po prostu zmielenie większej ilości mięsa kupionego specjalnie na pasztet, a potem zamrożenie nadwyżki pozwoli Ci potem szybko zrobić kolejną porcję pasztetu, na przykład przed domową imprezą.

14. Domowy pasztet. Pasztet nadaje się do zamrożenia także po upieczeniu – po rozmrożeniu jest równie pyszny.

15. Natka pietruszki, koperek. Można poszatkować i zamrozić nadwyżki albo po prostu latem zamrozić świeży koperek, żeby zimą cieszyć się pysznymi ziemniaczkami z koperkiem.

16. Zioła. Ja mrożę np. miętę w foremkach do lodu – upycham kilka listków, zalewam wodą albo sokiem z cytryny, a potem tylko wrzucam do szklanki taką ziołową kostkę i lemoniada na lato gotowa.

Uff, trochę się nazbierało tych mrożonek, a przecież w zamrażalniku musi się znaleźć jeszcze trochę miejsca na lody i kupione mrożonki (np. szpinak czy mieszanki warzyw). Moim zdaniem mrożenie żywności to całkiem niezły sposób oszczędzania na jedzeniu, bo mając odpowiednio dużą zamrażarkę można tak zaplanować zakupy, żeby rzadziej jeździć do hipermarketu. A wiadomo – mniej wizyt to mniej pokus.

A Ty mrozisz żywność, resztki ze stołu czy nadwyżki z lodówki? Czego brakuje na mojej liście mrożonek?

 

Sprzedaż nie idzie? Sprawdź konwersję!

Pobierz darmowy kalkulator konwersji i celu sprzedażowego, żeby sprawdzić:

  • jaka jest konwersja Twojej strony sprzedażowej lub sklepu
  • ile musisz mieć zamówień miesięcznie, żeby osiągnąć swój cel sprzedażowy
  • ile osób musisz sprowadzić na stronę sprzedażową
 

Pobierz bezpłatny kalkulator i zrób pierwszy krok do większej sprzedaży!

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

12 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ja
ja
10 lat temu

U mnie bigos NIGDY, ale to PRZENIGDY nie zostaje xD

Magda
10 lat temu

O, piękna i pokaźna lista. Do większości się stosuję, ale np. resztek pomidorów bym już nie mroziła 🙂
Fajny trick na mrożenie pierogów – dzięki!

Karolina
10 lat temu

Super wpis. Również do większości się stosuje. Dobrze też wyłapywać promocje, np. mięso na promocji i sobie zamrozić. 🙂

trackback

[…] Gdy mrożę mięso na kotlety, zawsze mrożę już rozbite kotlety – wtedy plastry mięsa są cieńsze i […]

BJK
BJK
9 lat temu

masło do ciast używam zamrożone: ścieram je na tarce o grubych oczkach i jest dużo łatwiej urabiać 🙂
ja mam jeszcze od jesieni kawałek dyni – i chyba to czas zrobić znów krem z dyni 🙂

Zuza
Zuza
9 lat temu

Kolezanka z pracy sprzedala mi sposob na mrozenie pierogow- na plaskiej tacy, ulozone pojedynczo bez dotykania, mrozimy surowe pierogi, jak sie zamroza to wrzucamy do woreczka. Duzo duzo mniej pracy niz przy gotowaniu, studzeniu i mrozeniu. Takie surowe zamrozone pierogi wrzucam na wrzatek z kapka oleju i soli, gotuje 8-10 min od wyplyniecia. Goraco polecam!

Irka
8 lat temu

koleżanka kucharka to nawet jajka mrozi, ponoć dobry pomysł jak nie ma się ich gdzie przechować.

Mama sama w domu
8 lat temu

Ostatnio się zastanawiałam, czy mogę zamrozić ciasto kruche, bo bardzo często robię przeróżne tarty- to już wiem, mogę 🙂 Jestem na etapie reorganizacji życia w związku z pojawieniem się nowego członka rodziny i zbieram takie rady jak cenne skarby 🙂

Elwira
Elwira
4 lat temu

Ja pakuję wszystko do woreczków i zgrzewam zgrzewarką. Dużo się mieści, dłużej wytrzymuje, nie przechodzi zapachami i nie obsycha.

Zuzanna
Zuzanna
4 lat temu

Ja zrobiłam 15 pyz i właśnie się mrożą w zamrażalniku.