Oszczędności na ślubie ciąg dalszy. Jak kupić tanie zaproszenia ślubne i czy opłaca się na nich oszczędzać?

Jak już wcześniej pisałam w tekście Wesele z małym budżetem, do wydatków związanych z własnym ślubem staram się podchodzić rozsądnie, czyli oszczędzać na tym, co nie jest warte dużych pieniędzy, a wydać więcej na to, na czym szczególnie mi zależy.

Zaproszenia ślubne należą do tej pierwszej grupy. Zapewne wiele osób się ze mną nie zgodzi, ale uważam, że zaproszenie powinno mieć funkcję informacyjną, przekazywać to, co ma do przekazania, ale nie musi być mega oryginalne, zaskakiwać gości i zapadać im w pamięć. Powinno być estetyczne, podobać się parze młodej. A czy powinno być też drogie? No cóż, każdy co innego uważa za drogie. Ja postawiłam na prostotę i wybrałam zaproszenia za niewielkie pieniądze.

Ile kosztują zaproszenia ślubne?

Na zaproszenia ślubne, tak jak właściwie na wszystko, można wydać dowolnie wysoką kwotę. Indywidualne zaproszenia, projektowane w całości dla pary młodej, uwzględniające np. ich charaktery czy pasje, a do tego przygotowane w jakiejś ciekawej formie wizualnej (są np. zaproszenia w formie rulonu) to koszt 7-10 złotych za sztukę. Przy 80-100 parach do zaproszenia kwota robi się całkiem spora.

Nieco mniej zapłacimy wtedy, gdy wybierzemy gotowy projekt z oferty jakiejś firmy poligraficznej – wówczas możemy liczyć na ceny 4-5 zł za zaproszenie. Ceny bywają nawet niższe, w zależności od tego, czy zaproszenie ma formę zwykłej, otwieranej kartki, czy może do środka dołączona jest jeszcze zakładka z dodatkowymi informacjami, czy na zaproszeniu są jakieś wstążki, ręcznie doklejane kwiatki, kokardki i inne ozdoby.

Co ciekawe, zaproszeń ślubnych można szukać także w zwykłych sklepach papierniczych, empikach, a nawet w hipermarketach, na stoiskach z kartkami. Za jedno zapłacimy ok. 3-5 zł, ale to rozwiązanie polecałabym w sytuacji awaryjnej, kiedy zamówione zaproszenia się skończą, a trzeba będzie jeszcze komuś w ostatniej chwili wręczyć dodatkowe.

Tanie zaproszenia ślubne – jak wybrać?

Ja zdecydowałam się na jeszcze inną opcję – zamówiłam zaproszenia na Allegro. Sprzedawców jest tam tylu i konkurencja tak duża, że zaproszenia dostępne są od 1 zł za sztukę, a gratis dołożona jest koperta.

Na co możemy liczyć przy takiej cenie? Wybór projektów jest wbrew pozorom bardzo duży – zaproszenia z motywami geometrycznymi, zaproszenia z kwiatami, drzewami, zwierzątkami, romantyczne i zabawne – każdy coś znajdzie. Oczywiście są to jedynie proste kartki, otwierane do góry lub jak książka, z obrazkiem w części tytułowej i tekstem zaproszenia w środku. Te, które ozdobione są tasiemką są nieco droższe, ale i tak są to ceny konkurencyjne w stosunku do firm poligraficznych, w których możemy zamówić zaproszenia na mieście.

Co możemy zmienić w zaproszeniach z Allegro?

Całkiem sporo! Zamawiając zaproszenia nawet u sprzedawcy, który wycenia je na 1 zł (tak jak ja zrobiłam), wybierasz sobie:

  • obrazek na „okładkę” – możesz wybrać jeden z projektów lub wysłać swój
  • tekst na „okładkę” – wpisujesz to, co chcesz by było na pierwszej stronie
  • tekst wewnątrz zaproszenia – tu jest pełna dowolność, można skorzystać z tekstów sprzedawcy, albo zaproponować w 100% własny, tak jak ja zrobiłam. Do tego mogłam podać kilka wersji, bo zamawiałam zaproszenia osobno na sam ślub, osobno na imprezę dla znajomych i osobno na obiad dla rodziny, a więc 3 różne wersje. Wszystko w cenie zaproszenia.
  • nadrukowanie nazwisk gości – to opcja dodatkowo płatna, ale zaledwie kilkadziesiąt groszy
  • kolor i fakturę papieru
  • kopertę – standardowo wielu sprzedawców dołącza zwykłą kopertę, ale można zamówić bardziej elegancką i w innym kolorze

Czy zamawianie zaproszeń na Allegro na pewno jest dobrym pomysłem? Co jeśli dostaniemy kilkadziesiąt zaproszeń, które nam się nie spodobają? Polecam najpierw zamówić niewielką liczbę próbek – ja zamówiłam u wybranego sprzedawcy 3 próbki, a dostałam chyba z 8 – przegląd wszystkich jego projektów. Dzięki temu mogłam na własne oczy przekonać się, jaka jest grubość papieru, jak wygląda złożenie i w ogóle, czy to jest to, o co mi chodzi.

Po zakupie na realizację zamówienia czekałam około 2 tygodni i to była jedyna niedogodność, jeśli chodzi o zamawianie zamówień z Allegro. Ale czas realizacji podany był w aukcji, niektórzy sprzedawcy mają szybsze tempo 😉

Ile kosztowały zaproszenia ślubne?

Ostatecznie na zaproszeniach ślubnych udało nam się sporo oszczędzić. Za 82 sztuki + przesłane wcześniej próbki oraz za samą przesyłkę kurierem zapłaciłam łącznie 107,60 zł. Ostatecznie więc jedno zaproszenie wraz z kopertą kosztowało 1,31. Estetycznie nie mam mu nic do zarzucenia – spełnia swoją funkcję, a sówki, które są na „okładce” ukradły moje serce 😉

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x