Jak zarabiać przez internet w 2024 roku

utworzone przez | lip 10, 2024 | E-commerce, Prowadzenie firmy | 0 komentarzy

Jak zarobić online średnią krajową? Jeśli chcesz zarabiać przez internet i nie wiesz, od czego zacząć, ten artykuł jest dla Ciebie. Opowiem Ci o 5 sposobach zarabiania przez internet i policzymy, co dokładnie trzeba zrobić, żeby miesięcznie wyciągnąć średnią krajową.

5600 zł na rękę – tyle wynosi obecnie średnia krajowa, co daje ok. 67 tysięcy złotych rocznie. Co trzeba by zrobić, żeby takie pieniądze zarobić przez internet, pracując na swoim, a nie na etacie? Dzisiaj opowiem Ci o 5 sprawdzonych sposobach, żeby zarobić średnią krajową na rękę. Dla uproszczenia obliczeń przyjmijmy, że to 6 tysięcy złotych netto.

1. Jak zarobić przez internet świadcząc usługi

Pierwszy sposób na zarabianie przez internet: usługi. Czyli mówiąc najprościej: masz jakąś umiejętność, umiesz zrobić coś konkretnego, za co ktoś może zapłacić. Szukasz zleceń, czyli szukasz firm lub osób indywidualnych, które mogłyby zapłacić za zrealizowanie jakiegoś zadania.

Usługi można dziś świadczyć online w njaróżniejszych branżach: możesz pisać teksty, projektować grafiki, robić sesje zdjęciowe produktów do sklepów internetowych, możesz stawiać strony www, zajmować się pozycjonowaniem tych stron, zajmować się marketingiem, ustawiać kampanie reklamowe. Możesz tworzyć tak zwany user generated content, czyli treści np. wideo dla marek, które następnie te treści wykorzystują na swoich profilach w mediach społecznościowych. Możesz też zajmować się montowaniem filmów, nadesłanych przez klienta. Albo zajmować się wirtualną asystą, czyli wspierać klienta w najróżniejszych działaniach, od odpowiadania na maile przez ustawianie automatyzacji w różnych internetowych narzędziach.

Co trzeba umieć, żeby świadczyć usługi? Tu nie ma jednej konkretnej odpowiedzi, bo możesz wykorzystać wiele różnych umiejętności, żeby znaleźć zlecenia. Na pewno jednak przyda się umiejętność wyceny zleceń, cierpliwość w ich szukaniu i umiejętność współpracy z ludźmi, bo jeśli chcesz pracować w usługach, przyjdzie Ci współpracować z najróżniejszymi klientami.

Jak zarobić średnią krajową jako freelancer

Jak zarobić 6 tysięcy na rękę na usługach? Jeżeli rozliczasz się za godzinę współpracy (np. tak jak wirtualne asystentki), a godzina Twojej pracy kosztuje 60 złotych netto, to musisz przepracować 100 godzin w ciągu miesiąca, co daje średnio 5 godzin dziennie samej pracy dla klientów.

Jeśli rozliczasz się projektowo i np. za napisanie tekstów na strony dla klientów albo za stworzenie paczki projektów graficznych bierzesz 1500 zł, to oznacza, że w miesiącu musisz mieć 4 takie zlecenia, czyli jednego klienta tygodniowo.

2. Jak zarobić przez internet dzięki kursom online

Drugi sposób na zarobienie 6 tysięcy złotych przez internet to sprzedawanie swojej wiedzy w postaci kursów online. Rynek edukacji online jst dziś w rozkwicie, według danych Eurostatu, publikowanych przez Rzeczpospolitą, już 18% Polaków uczy się z kursów online. W porównaniu z innymi krajami europejskimi i tak to niewielki procent, bo na przykład w Hiszpanii 47% korzysta z kursów online, a w Holandii 54%. To może oznaczać, że i u nas edukacja online jeszcze się rozwinie.

Jakich umiejętności potrzebujesz, żeby zacząć zarabiać na swojej wiedzy? Przede wszystkim wiedzy, którą chciałbyś się podzielić i która jest na tyle wartościowa i potrzebna, że ktoś chciałby za dostęp do niej zapłacić. To może być wiedza z najróżniejszych dziedzin – na polskim rynku są kursy online z tematyk, związanych z biznesem, marketingiem, grafiką, pisaniem, ale i opieką nad psem, graniem na instrumentach czy opieką nad dzieckiem.

Inne umiejętności, które przydadzą Ci się, jeśli chcesz opakować swoją wiedzę i na niej zarobić, to nagrywanie kursów (czyli opracowanie materiału i nagranie go w formie audio lub wideo) oraz umiejętność sprzedaży. Sprzedaż kursów online na rynku, na którym sprzedawców jest coraz więcej, to może być niezłe wyzwanie, ale ten problem da się dość łatwo rozwiązać. Możesz skorzystać z platform, które sprzedają kursy różnych autorów i dzielą się z nimi wynagrodzeniem. Taką platformą jest np. strefakursów.pl.

Jak zarobić średnią krajową na kursach online

Co trzeba zrobić, żeby zarabiać 6 tysięcy złotych na rękę z takich kursów? Jeśli zdecydujesz się sprzedawać kursy samodzielnie i ustalisz cenę dostępu do kursu powiedzmy na 400 złotych (co jest raczej jedną z niższych cen, biorąc pod uwagę obecne ceny kursów online u sprzedających je ekspertów), to musisz miesięcznie sprzedać 15 kursów. Jeżeli zaś skorzystasz z platformy do sprzedaży, gdzie ceny są niższe, a Ty dostajesz tylko część ceny kursu, którą płaci klient, musisz sprzedać ok. 100-200 kursów każdego miesiąca.

3. Jak zarobić przez internet jako influencer

Trzeci sposób, żeby zarobić średnią krajową przez internet to zostanie twórcą treści i zgromadzenie wokół siebie społeczności, a następnie sprzedawanie dostępu do tej społeczności markom. Czyli mówiąc wprost: zbudowanie popularnego kanału na jakiś temat, a następnie nawiązywanie współpracy z markami, które będą chciały się na tym kanale zareklamować.

Mówiąc o kanale, mam na myśli: blog, podcast, kanał na Youtubie, konto na Instagramie, TikToku, Facebooku. Tematyka kanału może być dowolna, chociaż warto mieć na uwadze to, że nie w każdej branży jednakowo łatwo znajdziemy reklamodawców do współpracy.

Co trzeba umieć, żeby zarabiać jako twórca treści? Podstawą będzie oczywiście tworzenie treści, które są ciekawe dla odbiorców, które przykują ich uwagę, przyciągną przed ekrany i sprawią, że będą do nas wracać. Kluczowy więc wydaje się być sposób opowiadania i temat, który zaciekawi innych. Z bardziej technicznych umiejętności, przyda się to, co jest kluczowe akurat dla wybranego przez nas medium, czyli umiejętność dobrego pisania, robienia ładnych zdjęć czy nagrywania filmów.

W tym sposobie zarabiania również przyda nam się umiejętność sprzedaży i nawiązywania współpracy, ale także wiedza o marketingu. Kluczowa będzie też regularność i pomysłowość, bo żeby zarabiać jako twórca treści, musimy tych treści tworzyć regularnie naprawdę całkiem sporo.

Ile współprac trzeba nawiązać, żeby zarobić co miesiąc 6 tysięcy złotych na rękę? Tu nie ma jednej prostej odpowiedzi. Jeśli jesteś twórcą z bardzo dużymi zasięgami, może wystarczyć Ci jedna współpraca w miesiącu, czyli np. opublikowanie jednej rolki na Instagramie, jednego zdjęcia oraz setu stories, albo w ogóle tylko jednego z tych elementów. Jeśli masz mniejsze zasięgi, możesz liczyć na mniejsze stawki i zarobienie 6 tysięcy będzie wymagać np. opublikowania posta reklamowego w każdym tygodniu.

4. Jak zarabiać przez internet na rękodziele

Czwarty sposób, żeby zarobić 6 tysięcy złotych na rękę przez internet to sprzedaż produktów, które tworzysz samodzielnie, czyli rękodzieła. Mówiąc o rękodziele mam na myśli naprawdę szeroki wachlarz produktów: od ręcznie szytych czy dzierganych ubrań, przez biżuterię, dodatki do domu, typu świece czy wyroby z drewna, aż po meble, kosmetyki, a nawet słodkości czy dekoracje imprezowe.

Jakich umiejętności potrzebujesz, żeby zarabiać w ten sposób? Kluczowa będzie oczywiście umiejętność wytwarzania czegoś, co ludzie będą chcieli kupować. Przyda się również umiejętność prezentowania swoich produktów, czyli przekonującego opowiadania o produkcie oraz robienia ładnych, przykuwających uwagę zdjęć. Istotna będzie też umiejętność sprzedaży, przyda się również znajomość trendów w branży produktów, które wytwarzasz.

Ile produktów musisz sprzedać, żeby miesięcznie zarobić średnią krajową? Tu ponownie wiele zależy od tego, co konkretnie sprzedajesz, w jakich cenach oraz ile zostaje Ci po odjęciu kosztów półproduktów. Jeżeli założymy, że na każdym ręcznie robionym swetrze zarabiasz 150 złotych, to oznaczałoby, że średnią krajową zarobisz po sprzedaniu 10 swetrów tygodniowo, czyli 40 miesięcznie.

5. Jak zarabiać przez internet na sklepie internetowym albo sprzedaży na Allegro

I ostatni, piąty sposób, żeby zarobić średnią krajową przez internet, to odsprzedaż produktów, które wytworzył ktoś inny. Inaczej mówiąc: kupujesz towar, np. w hurtowni lub u producenta, wystawiasz do sprzedaży i zarabiasz na różnicy między ceną zakupu i ceną sprzedaży.

Sprzedawać przez internet można na wiele sposobów, najpopularniejsze to wystawiennie produktów we własnym sklepie internetowym lub sprzedaż poprzez platformy typu marketplace. W Polsce pod tym względem prym wiedzie Allegro, ale możemy sprzedawać także na Ebay, Amazonie i innych podobnych platformach.

Co trzeba umieć, żeby zarabiać w ten sposób? Kluczowa jest umiejętnośc znalezienie takiego produktu, który nie jest jeszcze w Polsce bardzo szeroko dostępny i wynegocjowanie dobrych cen zakupu. Ale w tym sposobie zarabiania umiejętności są równie ważne jak kapitał, który możemy zainwestować.

Bo o ile zarabiać na usługach możemy bez żaadngo kapitału, zarabianie jako twórca treści, sprzedawca wiedzy czy twórca rękodzieła wymaga od nas niezbyt dużych nakładów, o tyle trudno będzie zacząć sklep internetowy z bardzo małym budżetem. Chyba że zdecydujemy się na tak zwany dropshipping, ale to już temat na zupełnie inny materiał.

Ile produktów trzeba sprzedać, żeby mieć na czysto 6 tysięcy złotych co miesiąc ze sprzedaży przez internet? Tu ponownie wiele zależy od tego, co sprzedajesz i jakie masz zyski z każdej sprzedanej sztuki. Przyjmijmy jednak, że do Twojej kieszeni idzie 100 złotych z każdego złożoengo w Twoim sklepie zamówienia. To oznacza, że musisz zdobyć co miesiąc 60 klientów.

I to był ostatni, piąty sposób, żeby zarobić przez internet średnią krajową. Ostatni, o którym chciałabym dziś opowiedzieć, bo to nie znaczy, że ostatni możliwy. Dajcie znać, czy ten temat Was interesuje i czy nagrać kolejne wideo, w którym opowiem o kolejnych możliwościach zarabiania, jakie daje nam internet.

Na zakończenie jeszcze jedno zastrzeżenie, które muszę dodać do tych wyliczeń. Wszystkie wyliczenia zakładają, że nie masz żadnych kosztów, a wszystko, co wpłynie na Twoje konto, odejmując VAT, jest Twoim zarobkiem. W praktyce bardzo rzadko się tak zdarza, więc żeby naprawdę zarobić te 6 tysięcy na rękę, trzeba byłoby dodać jakiś margines na podstawowe koszty, związane z prowadzeniem działalności, jak chociażby ZUS czy usługi księgowe.

Dlatego pamiętaj, że przedstawione tu obliczenia są tylko poglądowe, a jeśli planujesz zacząć zarabiać przez internet, przeprowadź własne kalkulacje.

Sposób na freelance bez stresu: dywersyfikacja

Pobierz darmową listę 40 pomysłów na dywersyfikację dla freelancera. Pomysły podzieliłam na 4 grupy:

  • praca z klientami
  • wynajem w małym biznesie
  • zarabianie na wiedzy
  • bycie twórcą
 

Pobierz bezpłatną listę i zbuduj dodatkowe źródło dochodu!

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments