Grupy na Facebooku dla freelancera i blogera. Dlaczego warto dołączyć?

utworzone przez | paź 29, 2015 | Praca w domu | 20 Komentarze

Grupy na Facebooku to jeden z przyjemniejszych sposobów, by wymienić się opiniami i doświadczeniami. Ale mogą też okazać się bardzo pomocne.

[wp_ad_camp_1]

Długo nie doceniałam grup na Facebooku, bo większość, do jakich dołączyłam była martwa albo usiana spamerskimi ogłoszeniami. Ale niedawno przekonałam się, że uczestnictwo w dyskusjach w grupach może być przydatne, a niektóre grupy działają naprawdę bardzo dobrze i tworzą fajną społeczność, która sobie nawzajem chętnie pomaga.

Dołączenie do kilku dobrze wybranych grup na Facebooku może okazać się przydatne, zwłaszcza jeśli prowadzimy własny biznes, blog, świadczymy jakieś usługi. Oto kilka powodów, dla których warto dołączyć do facebookowych grup tematycznych.

5 powodów, by dołączyć do tematycznej grupy na Facebooku

 1. Można uzyskać pomoc. Uczestnicy grup są tam przeważnie po to, żeby sobie nawzajem pomagać. W aktywnych, działających grupach na odpowiedź na swoje pytanie nie będziesz czekał dłużej niż kilka minut. Dodatkowo widzisz, kto Ci odpowiedzi udzielił, możesz tego człowieka o coś dopytać, możesz sprawdzić, czym się zajmuje i kim jest i ocenić, czy jego odpowiedź może być wiarygodna. Zadając takie samo pytanie na forach internetowych nie masz takich możliwości.
 2. Możesz wypromować się jako ekspert. Jeśli masz czas – odpowiadaj na pytania i udzielaj porad z branży, którą się zajmujesz. Pokażesz się wtedy jako osoba, która zna się na rzeczy.
 3. Możesz pozyskać nowe zlecenia. Ale nie chodzi mi o spamowanie ogłoszeniem na wszystkich grupach: jestem specjalistą od SEO, szukam zleceń. To tak nie działa. Wielokrotnie widziałam za to na różnych grupach, gdy ktoś ogłaszał, że szuka specjalisty. Sama tylko w październiku dzięki śledzeniu jednej grupy na Facebooku dostałam zlecenia na ok. 900 zł. I wygląda na to, że pozyskałam stałego klienta, więc to nawet większa wartość niż same zlecenia. Pozyskiwać zlecenia można też całkiem przypadkiem – nie raz widziałam, że ktoś o coś pytał, ekspert mu odpowiadał, a pytający mówił, że zgłosi się do eksperta na priv, bo chciałby nawiązać z nim współpracę. Grupy to naprawdę świetne miejsce do pozyskiwania klientów!
 4. Możesz promować swoje produkty, swój blog czy biznes. W wielu grupach cyklicznie co jakiś czas publikowany jest post, w którym administrator pyta o adresy do blogów/najciekawszych postów/profili w social media/produkty innych użytkowników. Takie okazje do promocji zdarzają się np. raz w tygodniu. Z doświadczenia wiem, że taka promocja działa bardzo dobrze.
 5. Możesz nawiązać kontakty z innymi osobami o podobnych doświadczeniach, zainteresowaniach, specjalistami z branży. I chodzi mi tu nie tylko o to, że gdy z kimś wymieniasz uwagi, dyskutujesz na jakiś temat, to łatwiej potem o nawiązanie kontaktu w wiadomościach prywatnych, bo nie jesteś dla tego kogoś anonimowy. Chodzi mi też o bardzo prozaiczną rzecz – Facebook pozwala na wysyłanie wiadomości prywatnych do osób, z którymi jesteśmy w jednej grupie i wiadomości te nie wpadają do folderu „Inne” nawet jeśli nie mamy tej osoby w znajomych. Gdy piszemy do nieznajomego, z którym nie jesteśmy w żadnej grupie, wiadomość może wpaść do „Innych” i nie zostać nigdy odczytana, bo nie dostaniemy powiadomienia, że taka wiadomość przyszła.

W jakich grupach warto być jeśli jest się freelancerem, blogerem?

Mam kilka swoich ulubionych, aktywnych i przydatnych grup, które mogę Ci polecić. Nie ma w nich spamu, ale są pomocni ludzie, którzy odpowiadają na pytania i dzielą się radami:

 • moja grupa Biznes online – wsparcie, motywacja, inspiracja – zapraszam wszystkich czytelników i zachęcam do zadawania pytań. W grupie mamy już kilku specjalistów z różnych dziedzin, którzy aktywnie uczestniczą w dyskusji, np. Justynę Zienkiewicz z bloga 8razy5.pl (specjalistka od SEO), Anetę, która jest księgową i pewnie jeszcze wielu innych ekspertów, którzy się nie ujawniają 😉
 • Biznes, blogowanie i marketing dla kreatywnych kobiet – grupa Uli Phelep, jedna z moich ulubionych, ma ponad 2800 członków. To tam są w niektóre dni tygodnia posty, w których można reklamować swoje biznesy.
 • Zlecenia dla freelancerów – copywriterzy, tłumacze, graficy i inni – to tu właśnie warto być i śledzić nowe posty, bo trafiają się całkiem konkretne zlecenia.
 • Social media – fajnie działająca grupa związana z mediami społecznościowymi. Trochę mi przeszkadzają posty, których autorzy ekscytują się, że na FB pojawiła się jakaś nowość i chcą być pierwsi, żeby tę nowość ogłosić innym w grupie, ale jedno jest pewne – jak potrzebujesz pomocy z reklamami na FB, Twitterze, Instagramie albo coś Ci nie działa, to tam na pewno dowiesz się, jak zrobić, żeby działało 🙂

Macie jakieś swoje ulubione grupy na Facebooku, związane oczywiście z tematyką pracy – czy to pracy w domu, czy własnego biznesu, czy blogowania? Podrzućcie w komentarzach!

hedgehog-982702_1920

Sposób na freelance bez stresu: dywersyfikacja

Pobierz darmową listę 40 pomysłów na dywersyfikację dla freelancera. Pomysły podzieliłam na 4 grupy:

 • praca z klientami
 • wynajem w małym biznesie
 • zarabianie na wiedzy
 • bycie twórcą
 

Pobierz bezpłatną listę i zbuduj dodatkowe źródło dochodu!

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

20 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
8 lat temu

Ostatnio śledzę poczynania grupy Kobiety na Giełdzie 🙂 polecam wszystkim Paniom zainteresowanym inwestowaniem i tematyką finansową.

Kamila Urbaniak
8 lat temu

Ja właśnie odkrywam potencjał grup. Szczególnie grupa Uli przypadła mi do gustu. Naprawdę społeczność nie zaśmieca grupy, stosuje regulamin i Ula ciekawie moderuje całość 🙂 Fajnie, że to Agnieszka spięłaś w taki informacyjny post pokazujący korzyści 🙂

Bartek
8 lat temu

Nie zdawałem sobie sprawy z tego jak mogą pomóc grupy na fb zarówno w promocji siebie i swoich umiejętności jak i zdobywaniu i rozwijaniu wiedzy oraz propozycji współpracy 🙂

Julita
Julita
8 lat temu

Myślę, że warto też śledzić serwisy typu http://oferia.pl/ na którym można znaleźć bardzo dużo zleceń. Poleciłam akurat ten serwis, ponieważ sama mam na nim konto i nigdy nie miałam problemów ze zleceniem a niestety różnie to bywa. Są też zlecenia dotyczące social media więc jako freelancer można łączyć przyjemne z pożytecznym ;).

Kinga
8 lat temu

Z całego serca polecam moją – szczerze i bez zbędnego udawania, że to nic takiego…
https://www.facebook.com/groups/901920669897018/

Patryk Tarachoń I blogger

Do grup należy podchodzić sceptycznie. Nie jest to najlepsze miejsce do promocji.