Jeśli chcesz się czegoś nauczyć, ucz się od osoby, która osiągnęła to, co Ty chcesz osiągnąć, a nie od tej, która twierdzi, że wie, jak to osiągnąć.

Zanim przejdę do konkretów, chciałabym przypomnieć, że mój kurs online „Zacznij zarabiać na pisaniu” jest w sprzedaży tylko do 2 czerwca, czyli do czwartku. Uczę w nim tego, czego sama nauczyłam się przez 6 lat pracy nad zleceniami i skupiam się na konkretach. Po 2 czerwca sprzedaż zostanie zamknięta i następna okazja, by nauczyć się zarabiania na pisaniu będzie za kilka miesięcy 🙂

Mj DeMarco w swojej książce „Fastlane milionera” zwraca uwagę na to, że wielu bogatych ludzi, którzy piszą książki o tym, jak można zarobić miliony, w rzeczywistości nie zarobiło tych milionów na tym, co radzą innym, tylko… na książce. Innymi słowy: radzą w swoich książkach, jak zarobić duże pieniądze np. na nieruchomościach, podczas gdy sami najpierw zarobili duże pieniądze, a potem zainwestowali je w nieruchomości, a nie odwrotnie.

I coś w tym jest. Czasy mamy takie, że wszędzie wokół jest pełno ekspertów, którzy radzą nam, co mamy zrobić. A już na blogach tych ekspertów jest aż nadto. Ciągle widzę kolejne wpisy o tym, jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym (pisane przez blogera, który nie ma sklepu), jak zarabiać na afiliacji (pisane przez blogera, który nie zarabia na afiliacji), jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach (a bloger nawet nie ma dzieci) itd. Nie lubię takich blogów i takich „ekspertów”, zresztą na kilometr można wyczuć, czy autor pisze coś z własnego doświadczenia, czy po prostu zrobił kompilację tego, co przeczytał w sieci.

Ale na szczęście są i eksperci, którzy piszą teksty z własnego doświadczenia, wartościowe, z których możemy się czegoś rzeczywiście nauczyć. Teksty poparte studiami przypadków, z liczbami, z konkretami. Tacy blogerzy-eksperci często prowadzą nie tylko blog, ale i szkolenia, sprzedają kursy, książki i zarabiają na swojej wiedzy. Bo ją autentycznie mają, a nie tylko udają, że mają.

Eksperci, których polecam

Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami listą moich ulubionych ekspertów z różnych dziedzin, które potrzebne są mi w pracy freelancera. Kolejność przypadkowa:

  • Zarządzanie czasem – bezkonkurencyjna Pani Swojego Czasu. Nie tylko bloguje o czasie, ale też oferuje mini-kursy i webinary, a więc uczy na różne sposoby. Część tej wiedzy można mieć za darmo (z bloga), część odpłatnie, ale warto zajrzeć do Oli.
  • WordPress – Ewelina Muc. Pisze o sobie, że uczy zielonych, jak rozpocząć przygodę z WordPressem. Robi to za darmo (na blogu, w grupie na Facebooku, w webinarach), ale ma też swoje cykliczne kursy online, dotyczące WordPressa dla początkujących.
  • Organizacja pracy i motywacja – Bartek Popiel. Bartek też uczy za darmo na blogu, swoim kanale Youtube, w darmowym e-booku do pobrania (gorąco polecam!), ale można też wykupić jeden z jego kursów. Bartek pisze też często na tematy związane z marketingiem i biznesem, warto do niego zaglądać.
  • Tworzenie kursów online – Ariadna Wiczling – uczy głównie mówiąc, w swoich podcastach i na webinarach. Byłam na jej kursie o tworzeniu kursów online, naprawdę warto.
  • Prawo dla biznesu online – mam tu dwóch ekspertów do polecenia: Wojtek Wawrzak i Arek Szczudło. Obaj blogują, obu można czasem zobaczyć na wideo, mówią do nas prostym językiem o trudnym prawie, związanym z prowadzeniem kreatywnego biznesu przez internet i nie tylko.
  • Pozycjonowanie bloga – Justyna Zienkiewicz. Justynę polecałam już nie raz, pisze blog, sprzedaje swój kurs z pozycjonowania, czasem zdarza jej się nawet prowadzić webinar. Warto zaglądać 🙂
  • Fotografia – Natalia Sławek – uczy fotografii na blogu, można u niej wykupić mailowe wparcie czy lekcje fotografii. Piękne zdjęcia na jej blogu są najlepszą rekomendacją.
  • Webinary – jeśli nie wiesz jak się zabrać do prowadzenia webinarów od strony technicznej, to pomoże Ci w tym Dorota Kostowska. Uczy oczywiście przez webinary 🙂

To chyba wszyscy. Jak widzisz, na liście nie mam ekspertów od sprzedaży w internecie i prowadzenia małego sklepu internetowego, nie mam nikogo od księgowości ani od… zarabiania na blogach. W tym ostatnim temacie czasem podpatruję tego, co pisze Michał Szafrański, ale na jego blogu to jest raczej poboczny temat.

Dlatego mam do Was prośbę – jeśli znacie jakichś wiarygodnych ekspertów, którzy dzielą się własnym doświadczeniem w jakichś dziedzinach, których tu nie wymieniłam, a które związane są z pracą, rozwojem osobistym, zarabianiem przez internet – to koniecznie podzielcie się linkami bądź namiarami w komentarzach!

31
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x