Jeśli chcesz się czegoś nauczyć, ucz się od osoby, która osiągnęła to, co Ty chcesz osiągnąć, a nie od tej, która twierdzi, że wie, jak to osiągnąć.
Mj DeMarco w swojej książce „Fastlane milionera” zwraca uwagę na to, że wielu bogatych ludzi, którzy piszą książki o tym, jak można zarobić miliony, w rzeczywistości nie zarobiło tych milionów na tym, co radzą innym, tylko… na książce. Innymi słowy: radzą w swoich książkach, jak zarobić duże pieniądze np. na nieruchomościach, podczas gdy sami najpierw zarobili duże pieniądze, a potem zainwestowali je w nieruchomości, a nie odwrotnie.
I coś w tym jest. Czasy mamy takie, że wszędzie wokół jest pełno ekspertów, którzy radzą nam, co mamy zrobić. A już na blogach tych ekspertów jest aż nadto. Ciągle widzę kolejne wpisy o tym, jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym (pisane przez blogera, który nie ma sklepu), jak zarabiać na afiliacji (pisane przez blogera, który nie zarabia na afiliacji), jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach (a bloger nawet nie ma dzieci) itd. Nie lubię takich blogów i takich „ekspertów”, zresztą na kilometr można wyczuć, czy autor pisze coś z własnego doświadczenia, czy po prostu zrobił kompilację tego, co przeczytał w sieci.
Ale na szczęście są i eksperci, którzy piszą teksty z własnego doświadczenia, wartościowe, z których możemy się czegoś rzeczywiście nauczyć. Teksty poparte studiami przypadków, z liczbami, z konkretami. Tacy blogerzy-eksperci często prowadzą nie tylko blog, ale i szkolenia, sprzedają kursy, książki i zarabiają na swojej wiedzy. Bo ją autentycznie mają, a nie tylko udają, że mają.
Eksperci, których polecam
Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami listą moich ulubionych ekspertów z różnych dziedzin, które potrzebne są mi w pracy freelancera. Kolejność przypadkowa:
- Zarządzanie czasem – bezkonkurencyjna Pani Swojego Czasu. Nie tylko bloguje o czasie, ale też oferuje mini-kursy i webinary, a więc uczy na różne sposoby. Część tej wiedzy można mieć za darmo (z bloga), część odpłatnie, ale warto zajrzeć do Oli.
- WordPress – Ewelina Muc. Pisze o sobie, że uczy zielonych, jak rozpocząć przygodę z WordPressem. Robi to za darmo (na blogu, w grupie na Facebooku, w webinarach), ale ma też swoje cykliczne kursy online, dotyczące WordPressa dla początkujących.
- Organizacja pracy i motywacja – Bartek Popiel. Bartek też uczy za darmo na blogu, swoim kanale Youtube, w darmowym e-booku do pobrania (gorąco polecam!), ale można też wykupić jeden z jego kursów. Bartek pisze też często na tematy związane z marketingiem i biznesem, warto do niego zaglądać.
- Tworzenie kursów online – Ariadna Wiczling – uczy głównie mówiąc, w swoich podcastach i na webinarach. Byłam na jej kursie o tworzeniu kursów online, naprawdę warto.
- Prawo dla biznesu online – mam tu dwóch ekspertów do polecenia: Wojtek Wawrzak i Arek Szczudło. Obaj blogują, obu można czasem zobaczyć na wideo, mówią do nas prostym językiem o trudnym prawie, związanym z prowadzeniem kreatywnego biznesu przez internet i nie tylko.
- Pozycjonowanie bloga – Justyna Zienkiewicz. Justynę polecałam już nie raz, pisze blog, sprzedaje swój kurs z pozycjonowania, czasem zdarza jej się nawet prowadzić webinar. Warto zaglądać 🙂
- Fotografia – Natalia Sławek – uczy fotografii na blogu, można u niej wykupić mailowe wparcie czy lekcje fotografii. Piękne zdjęcia na jej blogu są najlepszą rekomendacją.
- Webinary – jeśli nie wiesz jak się zabrać do prowadzenia webinarów od strony technicznej, to pomoże Ci w tym Dorota Kostowska. Uczy oczywiście przez webinary 🙂
To chyba wszyscy. Jak widzisz, na liście nie mam ekspertów od sprzedaży w internecie i prowadzenia małego sklepu internetowego, nie mam nikogo od księgowości ani od… zarabiania na blogach. W tym ostatnim temacie czasem podpatruję tego, co pisze Michał Szafrański, ale na jego blogu to jest raczej poboczny temat.
Dlatego mam do Was prośbę – jeśli znacie jakichś wiarygodnych ekspertów, którzy dzielą się własnym doświadczeniem w jakichś dziedzinach, których tu nie wymieniłam, a które związane są z pracą, rozwojem osobistym, zarabianiem przez internet – to koniecznie podzielcie się linkami bądź namiarami w komentarzach!
Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂
Ja bym dodała Magdę z bloga finansenaobcasach.info – specjalistka od SEO i nie tylko 🙂
Magda o SEO dużo na blogu nie pisze, w związku z czym nie ma jak się od niej tego uczyć. Ale za to pisze o dropshippingu z własnego doświadczenia, jakbym miała szukać kogoś, kto się na tym zna, to poszłabym do niej 🙂
Polecam edytazajac.pl. Bardzo fajny blog psychologiczno-rozwojowo-lifestylowy.
Agnieszko bardzo się cieszę, że się znalazłam w tym gronie bo nie mogłabym się zgodzić bardziej.
Wysyp ekspertów jest faktycznie olbrzymi ostatnio.
Ja najbardziej lubię podpatrywać jak ktoś działa i na tej podstawie się uczyć – nie musi mi nawet o tym pisać. To dlatego taką świetną robote robi Michał Szafrański – niekoniecznie musi pisać jak coś zrobił, ale jak widzisz jak działa to też się możesz wiele nauczyć 🙂
Fakt, sama wiele się od niego uczę nie tylko czytając o tym co robi, ale i podpatrując i analizując to, co widzę. Zresztą nie tylko od niego 🙂
Bardzo lubię styl, w jakim swoją wiedzą dzieli się Bartek Popiel, zaglądam na jego bloga, brałem udział w organizowanych przez niego webinarach, a także miałem okazję podpatrywać, jak działa „na żywo”, podczas jednego ze szkoleń, które organizował. Chętnie zaglądam na bloga zarówno Magdy z finansenaobcasach.info, jak również Justyny z 8razy5.pl. Regularnie odwiedzam też blog Luka; niepoddawajsie.pl, choć nie prowadzę knajpy, to znajduje tam wiele interesujących informacji na temat rozwoju, działalności gospodarczej, czy kariery.
Aga, fajny pomysł na artykuł (jak zwykle) :). Gdy swego czasu mocno interesowałam się SEO to tylko u Pawła Krzyworączki (www.krzywy.pl) znalazłam wszystko wytłumaczone baaardzo prostym językiem dla kompletnie zielonych plus darmowe poradniki. Innych blogerów SEO po prostu wtedy nie rozumiałam :). W temacie copywritingu polecam Darka Puzyrkiewicza (www.dynanet.pl) – z jego newslettera zawsze robię odręczne notatki, jak na studiach:). O sprzedaży fajnie pisze Rafał Mróz, z tego co wiem prowadzi też szkolenia dla firm (www.wykorzystajto.pl).
Ja bardzo gorąco polecam jako ekspert na temat relacji z pieniędzmi Ewę Tyralik, która prowadzi stronę http://www.jestembogata.pl Dużo ciekawych rzeczy się nauczyłam o pieniądzach i o przekonaniach na ich temat. A poza tym słuchałam ją na paru konferencjach i webinarach i umie przekazywać wiedzę w sposób bardzo dydaktyczny, miło jest ją słuchać. 🙂
Dziękuję za polecenie, nie znałam Ewy i muszę to nadrobić!
Agnieszko, bardzo się cieszę, że dzięki wpisowi Cristiny może uda nam się poznać bliżej. Ja bardzo cenię Twojego bloga. Pozdrawiam ciepło.
Cristina, bardzo dziękuję za ciepłe słowa.
Wpisy takie jak ten oddzielają ziarno od plew. Mam jednak wrażenie, że w branży, którą nazywam „techniczna”, „okołoblogowa”, „marketingowa” jest o wiele łatwiej się połapać kto jest ekspertem, a kto tylko pisze jak ekspert. Jestem psycholożką i bardzo często martwi mnie to, że w dziedzinach takich jak psychologia, zdrowie czy dietetyka odbiorca nie jest w stanie łatwo odróżnić odpowiedzialnego specjalisty od showman’a. Dietetyka, wiedza medyczna i psychologiczna oparta na dowodach naukowych to naprawdę rzadkość w blogosferze. Osobiście uważam, że wynika to trochę z faktu, że rzetelna wiedza często nie jest spektakularna, supermotywacyjna jak pseudonaukowy bełkot serwowany przezniektórych couchów, niezdrowo ćwiczących… Czytaj więcej »
Jeśli chodzi o Ewelinę Muc, to dodałabym także inne rzeczy: przerabiam jej kurs Poznaj zachowanie klienta na stronie – o Google Analytics, Mailchimpie i reklamie na facebooku – tłumaczy to świetnie i widać, że w tym również jest EKSPERTKĄ! Nie tylko z WordPressa 🙂
Jeśli zajmujecie się handlem na Allegro – ten człowiek powie wam, jak napisać super ofertę 🙂
http://akademia-internetu.pl/
Dzięki za polecenie w zacnym gronie! 🙂
Dzięki za uwzględnienie!
Troche sobie przeczysz w tym poście, bo np. Ariadna Wiczling nie była ekspertem w kursach online, a właśnie jej pierwszy kurs był o tym jak je tworzyć 🙂 Niemniej jednak piszesz, że był wartościowy, czyli istnieją wyjątkowe wyjątki 🙂
O widzisz, to nawet nie wiedziałam, byłam przekonana, że ona już jakieś kursy robiła, bo w tym o robieniu kursów było mnóstwo przydatnych informacji i taka przemyślana treść, jakby z doświadczenia 🙂
Ariadna nie robiła wcześniej e-kursów, ale miała opanowane na skutek doświadczeń z klientami poszczególne elementy ich przeprowadzania. Niemniej te zarzuty mają już charakter historyczny ponieważ w chwili obecnej Ariadna przeprowadziła z sukcesem 2 edycje e-kursu, a jej kurs jest bardzo pomocny i wartościowy.
Spokojnie Ewa 🙂 Myślę, że mój komentarz prędzej można odczytywać jako „zarzut” do Agnieszki o małą niespójność w tekście, a nie do Ariadny 🙂 Choć w sumie do nikogo nie kieruje zarzutów, bardziej zwracam uwagę na wyjątek (w postaci kursu Ariadny) i w całości zgadzam się z tym co napisała Aga w poście 🙂
Ja mogę polecić Darka Puzyrkiewicza – zajmuje się on tematem copywritingu i sprzedaży tekstem. Przekazuję wartościową wiedzę w przyjazny sposób 🙂
Ja też skorzystałam z kursu Darka i lubię Jego kursy, sporo skorzystałam.
Jako specjalistę od SEO polecam jeszcze Sławka Gdaka, wiele się od niego nauczyłam, ma kursy płatne, ale też darmowe, a SEO zajmuje się na co dzień od wielu lat.
Poruszyłaś tym wpisem ważny temat i chyba trochę tabu. Łatwo jest teraz obwołać się ekspertem i nie brak np. osób na etacie doradzających jak prowadzić swój własny biznes.
Oj tak, „ekspertów” jest w każdej dziedzinie mnóstwo. Bzdury wypisywane w artykułach z mojej branży (księgowość, podatki) mogą mieć dodatkowo taki skutek, że osoba, która w nie uwierzy i zastosuje w swoim biznesie, może ponieść konsekwencje karnoskarbowe. Wielu „ekspertów” od podatków nie zdaje sobie z tego sprawy, że mogą zrobić swoim czytelnikom krzywdę. Baaardzo często nowi klienci mówią mi, że znaleźli w internecie genialny pomysł na uniknięcie podatków. Chociażby często powtarzana informacja – dopóki nie zarobisz na sprzedaży kwoty przewyższającej kwoty wolnej od podatku (3091 zł), możesz nie zakładać działalności i nigdzie swojej sprzedaży nie zgłaszać… Guzik prawda, ale widziałam… Czytaj więcej »
„może ponieść konsekwencje karnoskarbowe”.
Mnie to kiedyś spotkało. Lata temu sugerowałem się poradami na biznesforum i skończyło się to mandatem z Urzędu Skarbowego.
O, ja też ostatnio widziałam taką informację w jakiejś dyskusji, ktoś się upierał, że wie to od księgowej…
Jeszcze jeden godny polecenia ekspert mi się przypomniał – chyba nikt nie zna Facebooka lepiej niż Monika Czaplicka, prowadzi blog czaplicka.eu
No pewnie, jak mogłam zapomnieć!
Chlip, chlip #smuteczek
czuję się zapomniana… 😉
pozdrowienia dla wszystkich.
poleciłabym jakiegoś eksperta, ale trochę ich znam i boję się, że o kimś zapomnę 😛
To i ja się dorzucę z informacją o blogu, który… pozwala lepiej pisać. Bardzo fachowo prowadzony i dla blogerów powinien być bardzo przydatny. Ja korzystam 🙂 http://poradnikpisania.pl/
Zgadzam się.Też podczytuję 🙂