Grube ryby w morzu płotek – rzecz o ekspertach

utworzone przez | cze 1, 2016 | Praca w domu | 31 Komentarze

Jeśli chcesz się czegoś nauczyć, ucz się od osoby, która osiągnęła to, co Ty chcesz osiągnąć, a nie od tej, która twierdzi, że wie, jak to osiągnąć.

Zanim przejdę do konkretów, chciałabym przypomnieć, że mój kurs online „Zacznij zarabiać na pisaniu” jest w sprzedaży tylko do 2 czerwca, czyli do czwartku. Uczę w nim tego, czego sama nauczyłam się przez 6 lat pracy nad zleceniami i skupiam się na konkretach. Po 2 czerwca sprzedaż zostanie zamknięta i następna okazja, by nauczyć się zarabiania na pisaniu będzie za kilka miesięcy 🙂

Mj DeMarco w swojej książce „Fastlane milionera” zwraca uwagę na to, że wielu bogatych ludzi, którzy piszą książki o tym, jak można zarobić miliony, w rzeczywistości nie zarobiło tych milionów na tym, co radzą innym, tylko… na książce. Innymi słowy: radzą w swoich książkach, jak zarobić duże pieniądze np. na nieruchomościach, podczas gdy sami najpierw zarobili duże pieniądze, a potem zainwestowali je w nieruchomości, a nie odwrotnie.

I coś w tym jest. Czasy mamy takie, że wszędzie wokół jest pełno ekspertów, którzy radzą nam, co mamy zrobić. A już na blogach tych ekspertów jest aż nadto. Ciągle widzę kolejne wpisy o tym, jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym (pisane przez blogera, który nie ma sklepu), jak zarabiać na afiliacji (pisane przez blogera, który nie zarabia na afiliacji), jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach (a bloger nawet nie ma dzieci) itd. Nie lubię takich blogów i takich „ekspertów”, zresztą na kilometr można wyczuć, czy autor pisze coś z własnego doświadczenia, czy po prostu zrobił kompilację tego, co przeczytał w sieci.

Ale na szczęście są i eksperci, którzy piszą teksty z własnego doświadczenia, wartościowe, z których możemy się czegoś rzeczywiście nauczyć. Teksty poparte studiami przypadków, z liczbami, z konkretami. Tacy blogerzy-eksperci często prowadzą nie tylko blog, ale i szkolenia, sprzedają kursy, książki i zarabiają na swojej wiedzy. Bo ją autentycznie mają, a nie tylko udają, że mają.

Eksperci, których polecam

Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami listą moich ulubionych ekspertów z różnych dziedzin, które potrzebne są mi w pracy freelancera. Kolejność przypadkowa:

  • Zarządzanie czasem – bezkonkurencyjna Pani Swojego Czasu. Nie tylko bloguje o czasie, ale też oferuje mini-kursy i webinary, a więc uczy na różne sposoby. Część tej wiedzy można mieć za darmo (z bloga), część odpłatnie, ale warto zajrzeć do Oli.
  • WordPress – Ewelina Muc. Pisze o sobie, że uczy zielonych, jak rozpocząć przygodę z WordPressem. Robi to za darmo (na blogu, w grupie na Facebooku, w webinarach), ale ma też swoje cykliczne kursy online, dotyczące WordPressa dla początkujących.
  • Organizacja pracy i motywacja – Bartek Popiel. Bartek też uczy za darmo na blogu, swoim kanale Youtube, w darmowym e-booku do pobrania (gorąco polecam!), ale można też wykupić jeden z jego kursów. Bartek pisze też często na tematy związane z marketingiem i biznesem, warto do niego zaglądać.
  • Tworzenie kursów online – Ariadna Wiczling – uczy głównie mówiąc, w swoich podcastach i na webinarach. Byłam na jej kursie o tworzeniu kursów online, naprawdę warto.
  • Prawo dla biznesu online – mam tu dwóch ekspertów do polecenia: Wojtek Wawrzak i Arek Szczudło. Obaj blogują, obu można czasem zobaczyć na wideo, mówią do nas prostym językiem o trudnym prawie, związanym z prowadzeniem kreatywnego biznesu przez internet i nie tylko.
  • Pozycjonowanie bloga – Justyna Zienkiewicz. Justynę polecałam już nie raz, pisze blog, sprzedaje swój kurs z pozycjonowania, czasem zdarza jej się nawet prowadzić webinar. Warto zaglądać 🙂
  • Fotografia – Natalia Sławek – uczy fotografii na blogu, można u niej wykupić mailowe wparcie czy lekcje fotografii. Piękne zdjęcia na jej blogu są najlepszą rekomendacją.
  • Webinary – jeśli nie wiesz jak się zabrać do prowadzenia webinarów od strony technicznej, to pomoże Ci w tym Dorota Kostowska. Uczy oczywiście przez webinary 🙂

To chyba wszyscy. Jak widzisz, na liście nie mam ekspertów od sprzedaży w internecie i prowadzenia małego sklepu internetowego, nie mam nikogo od księgowości ani od… zarabiania na blogach. W tym ostatnim temacie czasem podpatruję tego, co pisze Michał Szafrański, ale na jego blogu to jest raczej poboczny temat.

Dlatego mam do Was prośbę – jeśli znacie jakichś wiarygodnych ekspertów, którzy dzielą się własnym doświadczeniem w jakichś dziedzinach, których tu nie wymieniłam, a które związane są z pracą, rozwojem osobistym, zarabianiem przez internet – to koniecznie podzielcie się linkami bądź namiarami w komentarzach!

Sposób na freelance bez stresu: dywersyfikacja

Pobierz darmową listę 40 pomysłów na dywersyfikację dla freelancera. Pomysły podzieliłam na 4 grupy:

  • praca z klientami
  • wynajem w małym biznesie
  • zarabianie na wiedzy
  • bycie twórcą
 

Pobierz bezpłatną listę i zbuduj dodatkowe źródło dochodu!

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

31 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Wojciech Wawrzak
8 lat temu

Dzięki za uwzględnienie!

Mary
Mary
8 lat temu

Troche sobie przeczysz w tym poście, bo np. Ariadna Wiczling nie była ekspertem w kursach online, a właśnie jej pierwszy kurs był o tym jak je tworzyć 🙂 Niemniej jednak piszesz, że był wartościowy, czyli istnieją wyjątkowe wyjątki 🙂

Hubert Oleszczuk
8 lat temu

Ja mogę polecić Darka Puzyrkiewicza – zajmuje się on tematem copywritingu i sprzedaży tekstem. Przekazuję wartościową wiedzę w przyjazny sposób 🙂

Ewa
Ewa
8 lat temu

Jako specjalistę od SEO polecam jeszcze Sławka Gdaka, wiele się od niego nauczyłam, ma kursy płatne, ale też darmowe, a SEO zajmuje się na co dzień od wielu lat.

Poruszyłaś tym wpisem ważny temat i chyba trochę tabu. Łatwo jest teraz obwołać się ekspertem i nie brak np. osób na etacie doradzających jak prowadzić swój własny biznes.

EPMA Aneta Mikulska
8 lat temu

Oj tak, „ekspertów” jest w każdej dziedzinie mnóstwo. Bzdury wypisywane w artykułach z mojej branży (księgowość, podatki) mogą mieć dodatkowo taki skutek, że osoba, która w nie uwierzy i zastosuje w swoim biznesie, może ponieść konsekwencje karnoskarbowe. Wielu „ekspertów” od podatków nie zdaje sobie z tego sprawy, że mogą zrobić swoim czytelnikom krzywdę. Baaardzo często nowi klienci mówią mi, że znaleźli w internecie genialny pomysł na uniknięcie podatków. Chociażby często powtarzana informacja – dopóki nie zarobisz na sprzedaży kwoty przewyższającej kwoty wolnej od podatku (3091 zł), możesz nie zakładać działalności i nigdzie swojej sprzedaży nie zgłaszać… Guzik prawda, ale widziałam… Czytaj więcej »

Ewa
Ewa
8 lat temu

Jeszcze jeden godny polecenia ekspert mi się przypomniał – chyba nikt nie zna Facebooka lepiej niż Monika Czaplicka, prowadzi blog czaplicka.eu

hegemon
8 lat temu

To i ja się dorzucę z informacją o blogu, który… pozwala lepiej pisać. Bardzo fachowo prowadzony i dla blogerów powinien być bardzo przydatny. Ja korzystam 🙂 http://poradnikpisania.pl/