Dlaczego warto się dzielić pomysłami na biznes?

utworzone przez | wrz 6, 2016 | Prowadzenie firmy | 9 Komentarze

Masz pomysł na biznes i nie chcesz, żeby ktoś Ci go ukradł, więc nie mówisz o nim nikomu. To może być błąd. I może Cię drogo kosztować.

Wysokie Obcasy opisały niedawno historię dwóch kobiet, które wpadły na ciekawy pomysł na biznes – mobilną kawiarenkę, która sprzedawałaby kawę ludziom, stojącym w korkach. Od razu przypomniało mi się, jak kiedyś staliśmy w długim na ponad godzinę korku w Rumunii. W miejscach, w których w Rumunii robią się korki, miejscowi mają całkiem dobrze zorganizowany biznes. Sprzedają na przykład owoce (maliny, jeżyny), spakowane w formie kwiatka. Te, które widziałam kilka lat temu wyglądały uroczo, cieszyły się całkiem dużym zainteresowaniem, a sprzedawców, którzy przy drodze stali z tymi malinami było kilkunastu, na odcinku kilku kilometrów.

Ale wracając na polskie podwórko – jak opisują Wysokie Obcasy, biznes się nie powiódł. Okazało się, że nie tak prosto jest stanąć na skrzyżowaniu i sprzedawać kawę (bo i pozwolenia od właściciela terenu trzeba mieć, pozwolenie na handel, i zgody sanepidu). A ten sam biznes, prowadzony pod halą targową, to już nie to – klientów nie było. Nie udało się wypełnić planu minimum, który zakładał sprzedaż 1000 kaw w ciągu 23 dni. Nawiasem mówiąc, skoro kawa miała być po 5 zł, to marne szanse widzę na wyjście na swoje przy takiej małej sprzedaży. 5 zł za kawę wydaje się niewielką sumą, ale przecież kubek kawy to sporo kosztów: sam kubek, woda, kawa, cukier, mleko, paliwo do wózka, podatek dochodowy, być może także i VAT. Nie mówiąc już o ZUS-ie i wynagrodzeniu dla osoby, która sprzedaje kawę.

Ale nie o tym chciałam dzisiaj. Jednym z najważniejszych wniosków, jakie warto wyciągać z takich historii, jest to, że jeśli masz pomysł na biznes, warto podzielić się nim z innymi. Obserwuję, że początkujący, zakładający swoje biznesy, robią to niechętnie. Nawet do mnie często piszą różni czytelnicy, informują, że mają jakiś pomysł na biznes, nie wyjaśniając na czym on polega i pytają o radę.

Nie dzielimy się swoimi pomysłami na biznes, bo boimy się, że ktoś nam ten pomysł ukradnie.

Tylko pomyśl: przecież pomysł to jeszcze nic. Żeby go zrealizować, potrzeba czasu, pieniędzy i ludzi. Potrzeba też umiejętności i znajomości danego rynku. Jaka jest szansa, że osoba, której powiesz o swoim pomyśle ma jednocześnie:

 • czas, żeby ubiec Cię i zrealizować ten pomysł szybciej, niż Ty;
 • pieniądze, żeby w pomysł zainwestować;
 • umiejętności, żeby pomysł zrealizować;
 • ludzi, którzy jej w tym pomogą;
 • znajomość rynku, na którym będziesz działać?

To trochę tak, jakbyś od dawna chciał kupić wymarzony motocykl, upatrzył sobie jakiś konkretny model z drugiej ręki, od konkretnego sprzedawcy i bał się powiedzieć komukolwiek znajomemu, że chcesz kupić motor, w obawie, że zaraz znajdzie się ktoś, kto pobiegnie i szybko kupi go przed Tobą. Śmieszne? No trochę śmieszne 🙂

Wyjątki się oczywiście zdarzają, ale zapewniam Cię, że jeśli ktoś już ma firmę, to prawdopodobnie ma też dużo pomysłów na jej rozwój, może nawet więcej pomysłów niż czasu i pieniędzy. Jeśli przyjdziesz do kogoś takiego z własnym pomysłem, to pewnie nie musisz bać się, że ktoś ten pomysł podkradnie.

Z kim dzielić się pomysłami na biznes?

W pierwszym odruchu chcemy opowiedzieć o swoim pomyśle rodzinie i znajomym. To niegłupi pomysł, ale nie zawsze najbliżsi pomogą nam swoimi uwagami. Czasem zniechęcą do realizowania pomysłu (bo np. nie są z naszej grupy docelowej – nie ma sensu pytać kogoś, kto nie gotuje, czy kupiłby w internetowym sklepie garnki – jasne, że nie, bo nie gotuje). Czasem dzieje się odwrotnie – jak w przytoczonym artykule – najbliżsi nie chcą studzić naszego entuzjazmu, więc chwalą pomysł. Trochę to rozumiem. Mamy potrzebę akceptacji, chcemy być lubiani i mało kto ma odwagę powiedzieć najbliższej osobie: puknij się w czoło, to zły pomysł na biznes.

A jeśli nie rodzina i najbliżsi?

Warto o swoim pomyśle na biznes opowiedzieć komuś, kto już prowadzi firmę. Niekoniecznie w tej samej branży – nawet w innej. Właściciel firmy ma już za sobą jakieś błędy i porażki, więc może być znacznie lepszym doradcą niż przypadkowa osoba z rodziny.

Dlaczego warto się dzielić pomysłami na biznes?

Warto dzielić się swoimi pomysłami na biznes (z wybranymi osobami) przynajmniej z kilku powodów:

 • ktoś życzliwy wskaże błędy w rozumowaniu – na przytoczonym wyżej przykładzie: gdyby ktoś podzielił się ze mną pomysłem na taką mobilną kawiarnię, sprzedającą kawę w korkach, zwróciłabym mu uwagę np. na to, że powinien przewidzieć, co zrobi, jak skończy mu się woda. Radziłabym też nie oceniać potencjału tego biznesu na podstawie obliczenia ile samochodów staje w korku. Może lepszym pomysłem byłoby sprawdzenie, ile osób weźmie kawę za darmo? A już na pewno przeprowadzenie jakiegoś badania rynku, chociażby anonimowej ankiety w internecie. No i pomysł, by samodzielnie rano piec bułki i potem je sprzedawać też wydaje mi się trochę samobójstwem 🙂
 • ktoś może lepiej znać przepisy, dostrzec zagrożenia – w opisywanym przykładzie tego właśnie zabrakło. Brakowało kogoś, kto od razu zwróci uwagę na fakt, że zanim weźmiemy dotację i zaprojektujemy wózek do sprzedaży kawy, należy sprawdzić, czy taka działalność wymaga specjalnych zezwoleń.
 • ktoś może podpowiedzieć inne rozwiązania, zainspirować nas, podsunąć dodatkowy pomysł, który coś w naszym biznesie usprawni albo uchroni nas przed porażką.

Wiem, że niełatwo podzielić się z innym swoim pomysłem i ciekawa jestem Twojego zdania na ten temat. Zdradzać swój pomysł czy realizować go w tajemnicy?

A jeśli znasz kogoś, kto właśnie myśli o założeniu swojej firmy, podziel się z nim tym wpisem, może mu się przydać!

Naucz się wyceniać zlecenia

Zapisz się na cykl 5 darmowych lekcji, a dowiesz się:

 • jaka jedna rzecz ma kluczowe znaczenie dla wielkości zarobków
 • bez czego nie warto zaczynać wyceny
 • jaki jeden trik da Ci szansę na większe zarobki
 • czego nie robi większość freelancerów
 

Zapisz się na bezpłatne lekcje i zacznij dobrze wyceniać swoją pracę!

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

9 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
KW
KW
7 lat temu

Myśląc o jakimkolwiek biznesie, myślimy o tym, że ma on być „dla ludzi”, a strzegąc zazdrośnie pomysłu przed owymi „ludźmi” ciężko jest otrzymać jakikolwiek „feedback” i konstruktywną krytykę. Tym ciężej zebrać się na odwagę i jakiekolwiek działanie. Może to jakiś zabobonny sposób myślenia, który w nas pokutuje (nic nie powiem, bo „zapeszę”), ale wydaje mi się, że im bardziej się otwieramy na ludzi i dzielimy swoimi przemyśleniami, tym bardziej ludzie się otwierają na nas i tym więcej nowych, ciekawych możliwości się pojawia, które nas inspirują. A wiadomo, że bez inspiracji ciężko zrobić pierwszy krok.

Piter
Piter
7 lat temu

Czytając ten post przypomniała mi się historia Facebooka oraz spór Zuckerberg vs bracia Winklevoss. Może jednak lepiej nie dzielić się pomysłami na biznes internetowy z programistami? 😉

Tomasz Nowinski
7 lat temu

Jak jest szansa, że ktoś myśli tak samo? Podobno jednak spora.
W jakiejś mądrej książce do biznesu przeczytałem ostatnio, że jeżeli mamy pomysł na biznes, to z samej statystyki i ponad 7,3 mld ludzi na Ziemi wynika, że o dokładnie identycznym działaniu myśli właśnie co najmniej 7 innych osób. Pytanie tylko, kto wyjdzie z poziomu myślenia do poziomu działania.
Niepodzielenie się i tak przed niczym nie chroni. A dzielenie się pomysłami, mi osobiście, pomaga w zabraniu się do pracy: Głupio tak znajomym cały czas tylko o czymś mówić, jeżeli na mówieniu wszystko się kończy.

Tekściara
7 lat temu

Ja mam inną historię: Od pewnego czasu chodził mi po głowie pomysł na założenie sklepu internetowego, ale bałam się wystartować, bo nie narzekam na zbyt dużo wolnego czasu. A tutaj koleżanka podczas spotkania zwierzyła mi się, że marzy o podobnym – i tak mam spółkę cywilną, pracę po połowie i większy budżet na reklamę 😉 Warto!

Bartek Podhalski
7 lat temu

Pomysłami jak najbardziej warto się dzielić, choć nie wszędzie i nie ze wszystkimi. Takie jest moje zdanie – choć temat ten jest szeroki i dużo bardziej złożony niż się wydaje.

BJK
BJK
7 lat temu

Raz dostałem propozycję by współfinansować pewien biznes. Poprosiłem o biznes plan i dostałem mniej więcej pół strony A4… Odesłałem nową stronę A4 z listą rzeczy, których nie ujęli w swoim biznes planie (m.in. koszty ubezpieczenia, specjalisty niezbędnego etc). Biznes nie powstał.

Edek
Edek
7 lat temu

Ja też miałem kiedyś propozycję taką o współfinansowanie i źle na tym wyszłem.