Płatności w sklepie internetowym – czy to naprawdę takie ważne?
Ten odcinek przyda się przede wszystkim początkującym, osobom, które dopiero zakładają sklep albo mają go od jakiegoś czasu. Omawiam w nim cztery najważniejsze formy płatności:
- przelew bezpośredni
- szybki przelew online
- PayPal
- pobranie
Mówię o wadach i zaletach każdego z nich, o kosztach związanych z płatnościami oraz o tym, jak to wygląda w moim sklepie, jak często klienci nie odbierają pobrań itd. Obejrzyj lub posłuchaj:
Posłuchaj na Spreakerze lub Spotify
Jeśli tematyka sklepu internetowego Cię interesuje, przeczytaj mój e-book. To pierwsza taka książka, w której opowiadam o kulisach prowadzenia sklepu, konkretnie, na przykładach, bez ściemniania 🙂 Więcej o książce tutaj: E-book „Pierwszy milion z e-sklepu”.
Z punktu widzenia klienta frustruje mnie fakt jeśli nie ma w sklepie szybkich płatności – to bardzo ułatwia płynność zakupów i dodatkowo sklep z tą formą płatności wzbudza we mnie większe zaufanie. Jednakże mając wiedzę, że oddaje się całkiem nie mały % za tą usługę to rozumiem, że bywają sklepy małe jak również całkiem spore które szybkich płatności nie wdrożyli, a jedynie mają pobranie i przelew tradycyjny.
Wracam na Twojego bloga po kilku latach (czytałem trochę, gdy pisałaś o freelancingu, książka stoi na półce – przeczytana, oczywiście!), a tu temat: sklepy internetowe. I znów, tak jak kiedyś, mi to odpowiada, bo robię sklepy, ale nie mam na razie własnego (moja Paulina coś tam zaczyna nieśmiało kombinować ;)), a chcemy z Pauliną móc zaoferować sklep, który będzie miał sens, a nie tylko „będzie” 🙂 Wygląda na to, że znalazłem dobre źródło praktycznych inspiracji 🙂
U mnie jest tak że jak nie było przelewów tradycyjnych na numer konta to było znacznie mniej ofert kupna. Dopiero po wprowadzeniu najprostszej metody a w zasadzie najstarszej środki na konto z tytułem wpłaty ilość tych zakupów wzrosła o bardzo duży procent. Wiele osób wybiera najlepiej sobie znaną formę. Także przelewy 24 ma duży wskaźnik używania znacznie więcej niż payu
Dodał bym do tematu płatności w sklepie system ratalny. Sklepy które prowadzą sprzedaż produktów droższych mogą wiele zyskać poprzez możliwość zakupów na raty. Sprawdziło się to w kilku sklepach które miałem przyjemność prowadzić. Co do tego jaką firmę wybrać do obsługi to już musimy sami zrobić analizę prowizji i warunków. Często się zdarza że firmy od systemów ratalnych wprowadzają promocje na raty 0% wtedy mamy tą opcje taniej.
Witam.
A jak wygląda kwestia, gdy prowadzę sklep internetowy, ale klientka była u mnie w mieszkaniu i zapłaciła gotówką? Czy takie pieniądze muszą wpłynąć na konto firmowe poprzez przelew czy mogę sam je wpłacić na firmowe?
Dokładnie 4 metody płatności. Choć zwykły przelew bankowy i PayPal jeżeli chodzi o częstotliwość wykorzystania są marginesem to i tak muszą być. PayPal zwłaszcza gdy sprzedaje się za granicę. Przelew tradycyjny dla mniej ufnych klientów w płatności online. Największym błędem jaki popełniają sprzedawcy to brak płatności elektroniczny w formie: płatność błyskawiczna, blik, płatność kartą.