Narzekasz na brak czasu? Mam coś dla Ciebie – kilka sposobów, dzięki którym uda Ci się zaoszczędzić trochę czasu każdego dnia.

Z oszczędzaniem czasu jest jak z oszczędzaniem pieniędzy. Żeby wiedzieć, jak zaoszczędzić czas, trzeba najpierw sprawdzić, gdzie ten czas przecieka nam przez palce. Czasem przecieka niezauważalnie – np. przez kilka minut szukasz nożyczek, które jeszcze przed chwilą gdzieś odłożyłeś. Czasem przecieka trochę szybciej, bo włączysz na chwilę telewizor i zanim się zorientujesz, oglądasz go już od godziny.

Powiesz, że kwadrans oszczędzony dziennie to nie dużo? A ja przypomnę Ci wpis z 9 sposobami na rozwój osobisty, gdy masz tylko 15 minut dziennie. Tak, zamiast marnować czas bez sensu, można go w dobry sposób wykorzystać. Nie zawsze na naukę, czasem na coś, co jest dla Ciebie naprawdę dużą przyjemnością, co sprawia Ci radość. To co, próbujemy?

Jak zaoszczędzić czas? Sposoby, na oszczędzenie 15 minut dziennie

 • prasuj wszystkie ubrania naraz, a nie codziennie przed wyjściem
 • zrób porządek w szufladzie z bielizną – wyrzuć wszystko, w czym nie chodzisz, poparuj skarpetki, wyrzuć dziurawe rajstopy. Oszczędzisz czas na szukaniu dobrej bielizny do włożenia rano.
 • sprawdzaj, o której masz autobus, żeby nie stać na przystanku
 • załatwiaj coś przy okazji, np. zakupy przy okazji powrotu z pracy
 • codziennie dopisuj kolejne pozycje do listy zakupów (na lodówce lub w aplikacji w telefonie komórkowym)
 • jeśli to możliwe, rób zakupy spożywcze przez internet
 • jeśli robisz zakupy w sklepach stacjonarnych, chodź do nich wtedy, kiedy jest najmniej ludzi. Z moich obserwacji wynika, że w sobotę najlepiej wybrać się do supermarketu przed 10 – mało kto wybiera się na duże zakupy tak wcześnie.
 • nie siedź za długo pod prysznicem. No chyba, że właśnie to jest ta przyjemność, na którą potrzebujesz czasu, a nie masz 🙂
 • przez 5 dni zapisuj ile zajmują Ci poszczególne czynności – zobaczysz, co pochłania najwięcej czasu
 • wstań 15 minut wcześniej. Jeśli nie możesz się zmobilizować, codziennie przestawiaj budzik o minutę wcześniej (nawet tego nie zauważysz). Po 3 tygodniach (3×5 dni pracy) dojdziesz do kwadransa.
 • jeśli nie masz jeszcze zmywarki do naczyń, niech to będzie pierwsza duża rzecz, jaką kupisz w najbliższym czasie do domu. Nic nie oszczędza czasu (i wody!) tak, jak zmywarka.
 • jeśli to możliwe, inwestuj w urządzenia i usługi, które oszczędzają Twój czas. Na przykład: jeśli masz psa albo dziecko i codziennie ścierasz na tarce warzywa, żeby przygotować posiłek, kup elektryczną maszynkę z nakładką do tarcia jarzyn. Dzięki niej tarcie będzie błyskawiczne.
 • jeśli dużo czasu spędzasz w mediach społecznościowych i chcesz ograniczyć ten czas, wyłącz sobie internet w komórce (niech będzie wymagał włączenia przed każdym użyciem), wyloguj się z Facebooka na komputerze. Konieczność włączenia internetu albo każdorazowego wpisania hasła do konta skutecznie zniechęci Cię do częstego spoglądania na tablicę. Rozważ odinstalowanie z komórki aplikacji, które pożerają Twój czas (ja wywaliłam już Facebooka, mam tylko messengera, a on nie jest taki czasożerny).
 • wyznacz stałe miejsce na rzeczy, których ciągle musisz szukać przed wyjściem z domu. Np. klucze – niech wiszą na specjalnym haczyku przy wyjściu. Pomadka ochronna do ust – noś po jednej w każdej kurtce itd.
 • jeśli już chcesz oglądać telewizję, włącz ją wtedy, gdy jest coś ciekawego do zobaczenia. Nie gap się bez sensu na reklamy przez kilkadziesiąt minut przed tym, kiedy zaczyna się Twój ulubiony serial.

Inne sposoby?

Macie swoje sposoby na to, żeby zaoszczędzić czas? Co byście dopisali do tej listy? Chętnie sama wprowadzę w życie kolejne triki, które oszczędzają czas 🙂

28
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x