Zarabiać w internecie można na wiele sposobów. Ja zarabiam pisząc teksty i prowadząc zarabiające blogi, ale możliwości jest o wiele więcej. Co sprzedawać w internecie? Dziś kilka przykładów blogerów i ich produktów, dzięki którym ci blogerzy i jutuberzy zarabiają.
Do spisania tej listy zainspirował mnie kurs Michała Szafrańskiego z bloga Jak oszczędzać pieniądze. Michał stworzył kurs video, który ma pomóc „ogarnąć” domowy budżet. I na tym kursie zarabia, bo dostęp do jego lekcji jest płatny.
Dlaczego warto tworzyć własne produkty?
Przez „własny produkt” w tym artykule rozumiem coś, co sam stworzysz – a nie coś, co kupisz taniej, żeby sprzedać drożej. Zanim przejdę do konkretów i listy produktów, jakie można tworzyć, a następnie sprzedawać je w sieci, kilka słów o tym, dlaczego warto i jakie są zalety zarabiania w ten sposób.
- praca nad własnym produktem może zająć Ci dużo czasu, ale w większości przypadków pracujesz nad nim raz, a gdy skończysz – produkt jest gotowy do sprzedaży.
- gotowy produkt możesz sprzedać wielokrotnie, powielając go tylko – nie musisz za każdym razem od nowa poświęcać czasu na jego tworzenie.
- sprzedając swoje produkty zarabiasz także wtedy, gdy nic nie robisz – na przykład na urlopie (oczywiście tylko wtedy, gdy zlecisz komuś obsługę sprzedaży). To świetny sposób na dochód pasywny!
- posiadając swoje produkty budujesz swoją markę – np. możesz mówić o sobie, że jesteś autorem książki na dany temat.
Co sprzedawać w internecie? Pomysły na własne produkty
Pomysłów może być bardzo wiele i tak naprawdę sprzedawać możesz wszystko, czym będą zainteresowani Twoi odbiorcy. To brzmi banalnie, ale każdy autor bloga, specjalista w danej dziedzinie powinien sam przemyśleć, jakie produkty mogą sprzedać się w jego branży. Warto także podpatrywać innych, którzy już na własnych produktach zarabiają. Oto kilka przykładów polskich blogerów i jutuberów, którzy zarabiają w ten sposób – z podziałem na typ produktu:
1. kurs video omawiający jakieś zagadnienie:
- Budżet domowy w tydzień – Michał Szafrański
- Seo Copywriting – Magiczna Siła Słowa W Pozycjonowaniu – Sławek Gdak
2. kurs PDF, poradnik PDF, kurs mailowy:
- Kurs pozycjonowania [poziom 1] – Marta Gryszko
3. koszulki z logo, z ciekawymi nadrukami, bluzy, kubki i inne gadżety:
- produkty autorów kanału Abstrachuje.TV
4. książki oraz e-booki:
- „Moje wypieki i desery”, autorstwa Doroty Świątkowskiej z bloga www.mojewypieki.com
- „Webshows. Sekrety wideo w internecie” – Krzysztof Gonciarz
- „Ziołowy Zakątek. Kosmetyki, które zrobisz w domu” – Klaudyna Hebda z bloga Ziołowy Zakątek
5. narzędzia, które można wykorzystywać podczas pracy w e-biznesie:
- Lista mocnych profili – Sławek Gdak
- menadżery zadań do Allegro, programy pomocne w e-commerce
- programy do tworzenia list zadań, zarządzania relacjami z klientem itp.
6. Inne propozycje własnych produktów:
- płyty DVD (np. z treningami fitness, z tutorialami makijażu itp.)
- audiobooki
- gry planszowe (np. słynna Cashflow)
- aplikacje na smartfony
- warsztaty, seminaria – zarówno prowadzone „na żywo”, jak i przez internet
Kto może zarobić na własnych produktach?
No to skoro już wiemy, jakie produkty można tworzyć (choć moja lista to tylko kilka pomysłów i na pewno nie wyczerpuje tematu), to warto też zastanowić się – kto na takich produktach może zarobić. Kiedy opłaca się pracować nad swoim produktem, bo może on przynieść pieniądze?
- Jeśli jesteś ekspertem w danej branży, masz wyrobioną markę, na którą pracowałeś od dłuższego czasu, osoby zainteresowane jakimś tematem znają Cię i zapłacą za to, co im chcesz przekazać.
- Masz blog/vlog o bardzo dużej oglądalności, a skupiona wokół Ciebie społeczność lubi Cię i chętnie kupi to, co chcesz im sprzedać.
- Masz do przekazania coś, co komuś może przynieść realną korzyść. Realna korzyść to np. zarobienie pieniędzy, poprawienie pozycji swojej strony w wynikach wyszukiwania albo nauczenie się nowych przepisów. Oczywiście nie znaczy to, że jeśli napiszesz powieść, to ona się nie sprzeda. Po prostu jeśli jesteś blogerem czy vlogerem albo specjalistą w jakiejś dziedzinie lepszym wyborem będzie dla Ciebie poradnik, zbiór przepisów czy omówienie jakiegoś zagadnienia z Twojej branży.
Ważna uwaga na zakończenie
Zanim zaczniesz pisać swoją pierwszą książkę, na której chciałbyś zarobić – pamiętaj o jednym. Niezależnie od tego, na jaki produkt się zdecydujesz – postaw na jakość. Niechlujne wykonanie, nieestetyczny wygląd Twojego produktu – nawet jeśli wewnątrz będzie świetny – może odstraszyć potencjalnych kupujących jeszcze zanim naprawdę się nim zainteresują. Dlatego myśląc o stworzeniu swojego produktu pomyśl nie tylko o tym, co chcesz zrobić – ale też: jak to zrobić.
Zobacz też: 30 pomysłów na własne produkty cyfrowe
Najlepiej tworzyć innowacyjne produkty, takich których nie ma a są potrzebne.
To jest kasa dopiero 🙂
Warto prowadzic bloga o egzotycznym kraju, w którym się mieszka?
Do listy wlasnych produktow dodalabym autorskie modele i kalkulatory excelowe:)
Mam pytanie: jak radzic sobie z piractwem?
Ja mam jeszcze nadzieję na to, że w Polskim YouTube odblokowana zostanie opcja płatnych subskrypcji. Polacy dostaną (możliwe, że całkiem fajne) narzędzie, na którym będą mogli zarabiać tworząc jakościowy kontent, nietuzinkowe filmy, kursy itd.
Super! Bardzo lubię Twoje wpisy. Konkretne i z wartościowymi treściami. Pozdrawiam serdecznie 😉
Dobre pomysły, od jakiegoś czasu myślę o książce i czy kursach wideo albo mailowych
Pomysły są świetne, jeśli ma się dużą grupę czytelników i są chętni na zakup naszego produktu, to dlaczego nie 🙂
Dzieki! Wlasnie poszukiwalam inspiracji 🙂
[…] ankiecie pytałam też o inne produkty, na których można zarobić w sieci, czyli kursy, szkolenia, gadżety, które są sygnowane przez blogerów. Jest tego sporo, więc […]
[…] http://biznesoweinfo.pl/wlasne-produkty-dzieki-ktorym-zbudujesz-dochod-pasywny/ – dochód pasywny, kilka ciekawych rozwiązań aby móc zarobić na swoim blogu […]