Własna firma freelancera – dlaczego warto założyć działalność?

utworzone przez | mar 13, 2015 | Prowadzenie firmy | 53 Komentarze

Po prawie trzech latach prowadzenia działalności powiem Ci, że własna firma to był u mnie strzał w dziesiątkę. Dlaczego? Powodów jest całkiem sporo.

Jak było wcześniej?

Jako copywriterka-freelancerka pracuję już jakieś 5 lat. Na początku łączyłam realizowanie zleceń z pracą w innych miejscach, potem zajęłam się tylko zleceniami, najczęściej realizując je w oparciu o umowę o dzieło. Niestety jak wiadomo mając tylko umowy o dzieło nie miałam opłacanego ZUS-u, więc nie miałam też ubezpieczenia zdrowotnego. Jakoś specjalnie o tym wtedy nie myślałam, bo nie miałam potrzeby chodzenia do lekarzy, ale z czasem ten okres bez ubezpieczenia robił się coraz dłuższy i coraz bardziej zaczęłam zastanawiać się: a co będzie, jak złamię nogę albo jednak się rozchoruję? W przypadku zwykłej choroby można iść do lekarza prywatnie, wizyta kosztuje kilkadziesiąt złotych, ale już złamanie i gips to droższa sprawa.

Jak każdy bałam się oczywiście opłat związanych z założeniem działalności, bo z chwilą, gdy stajesz się przedsiębiorcą musisz płacić co miesiąc ZUS. Obecnie dla nowych firm wszystkie obowiązkowe składki wynoszą 434 zł (lub ok. 446, jeśli zdecydujesz się opłacać też dobrowolną składkę chorobową, dzięki której będziesz mógł iść na płatne zwolnienie lekarskie). Sporo! A do tego dochodzi jeszcze wizja płacenia pełnego ZUS-u po dwóch latach – a to już kwota, która przeraża każdego: 1037 zł.

Mimo to zdecydowałam się na założenie działalności gospodarczej i to była jedna z lepszych decyzji w moim życiu. W życiu zawodowym – na pewno najlepsza.

Własna firma – dlaczego warto ją założyć?

Każdy ma oczywiście inne motywacje i zauważy inne plusy i minusy własnej firmy. Ja opowiem o moich doświadczeniach.

1. Ubezpieczenie zdrowotne

Jak już wspomniałam – to była jedna z najważniejszych przyczyn, dla których odważyliśmy się założyć działalność gospodarczą. Piszę w liczbie mnogiej, bo firmę założyliśmy razem z moim chłopakiem (dzisiaj już mężem) – on był właścicielem, ja pracownikiem. Trochę to było ryzykowne – bo wiecie, jak to bywa czasem w związkach, dziś jesteś z kimś, jutro już nie, a jeszcze jak sprawy prywatne łączy się z interesami… Nie każda para potrafi się dogadać. Nam się udało i jak się okazuje z perspektywy czasu to była świetna decyzja. Jako pracownik naszej firmy miałam ubezpieczenie zdrowotne, które już wkrótce mocno się przydało – w ciągu kolejnych dwóch lat byłam trzy razy w szpitalu i okazało się, że wcale nie jestem taka zdrowa, jak mi się wydawało. Także ubezpieczenie zdrowotne to bardzo ważna zaleta założenia firmy dla freelancera, który do tej pory pracował tylko na umowy o dzieło.

2. Masz pewność, że masz opłacone składki

Łódzkie Wiadomości Dnia podały wczoraj, że aż 500 przedsiębiorców zostało oszukanych przez jedną firmę outsourcingową, która wynajmowała pracowników, ale nie płaciła za nich składek. Czyli tak: jesteś pracownikiem, wydaje Ci się, że wszystko jest ok, bo masz umowę, więc składki są za Ciebie opłacane. A potem okazuje się, że Twoją umowę podpisał oszust, który nie płacił składek. No i możesz mieć problem, bo np. w przychodni u lekarza system pokaże, że nie jesteś ubezpieczony i lekarz Cię nie przyjmie.

Jako przedsiębiorca masz nad tym pełną kontrolę, bo sam opłacasz swoje składki. To plus dla tych, którzy zastanawiają się, czy zamienić etat na własną firmę i wystawiać faktury swojemu dotychczasowemu pracodawcy.

3. Podwyżka w pracy

Ta zaleta własnej firmy przekonała do tego pomysłu Tomka. Przed założeniem działalności miał etat u pracodawcy. Gdy założyliśmy firmę zaczął wystawiać faktury (oczywiście nie tej samej firmie, bo wtedy nie mógłby skorzystać z ulgowego ZUS-u, ale to nie zawsze jest problem, bo często jedna firma to tak naprawdę kilka bliźniaczych spółek-matek, spółek-córek i jeszcze innych tworów). No więc załóżmy, że w obecnej pracy zarabiasz 2000 zł na rękę. Brutto jest to 2 774,96, ale dla pracodawcy całkowity koszt zatrudnienia Ciebie to 3 350,49 zł. Po założeniu firmy możesz umówić się z pracodawcą, że wystawisz mu fakturę na 3350 zł – jeśli jesteś VAT-owcem to dodajesz do tego VAT. Z tej kwoty odprowadzasz swoje składki na ZUS (czyli ok. 450 zł), zaliczkę na podatek dochodowy (18%, pod warunkiem, że nie masz żadnych kosztów) i zostaje Ci ok. 2370. Czyli o prawie 4 stówki więcej niż na etacie, a to znaczy, że na całej operacji zyskałeś 20%.

Jeśli masz jakieś koszty (a zawsze jakieś są) to ten zysk będzie jeszcze większy.

4. Tańsze zakupy

Skoro już jesteśmy przy kosztach… W koszty firmy można wliczyć bardzo wiele wydatków, które i tak ponosisz. Na przykład telefon. Załóżmy, że płacisz za telefon 123 zł przed założeniem firmy – czyli 100 zł + 23% VAT. Jako osoba prywatna zapłacisz te 123 zł. Jako przedsiębiorca już na wstępie odliczysz sobie ten VAT, czyli faktycznie telefon kosztować Cię będzie 100 zł. Ale to nie koniec, bo telefon możesz przepisać sobie na firmę i ponieważ wtedy staje on się Twoim kosztem, to jak każdy koszt pomniejsza on podatek dochodowy, jaki masz do zapłacenia. Oszczędzasz więc jeszcze te 18%. Czyli tak realnie rachunek za telefon kosztuje Cię 82 zł zamiast 123.

To samo dotyczy sprzętów i zakupów, które robisz do firmy. Przy kupnie papieru do drukarki, artykułów papierniczych ta oszczędność nie jest jeszcze tak widoczna, ale gdy chcesz kupić np. nowy komputer – to już są duże kwoty.

5. Dofinansowanie na otwarcie działalności

Nam nie udało się załapać na żadną dotację z urzędu pracy lub innych instytucji, ale dla nowych przedsiębiorców takie dofinansowanie na start (np. dofinansowanie w formie przyznawania jednorazowo środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej z urzędu pracy) jest świetnym zastrzykiem gotówki. Można te pieniądze przeznaczyć na sprzęt, który umożliwi Ci świadczenie usług, których wcześniej nie mogłeś świadczyć. Z takiej dotacji skorzystał np. mój brat, który wraz ze wspólnikiem wziął dotację na otwarcie firmy zajmującej się ogrodnictwem. Kupili np. sprzęt pozwalający na alpinistyczną wycinkę drzew (cokolwiek to znaczy;)) czy opryskiwacze do roślin, które do tanich nie należą.

6. Więcej klientów

Tu znowu odniosę się do moich doświadczeń. Od kiedy założyliśmy firmę naprawdę mam więcej klientów – bo dla innych firm współpraca z kimś, kto może wystawiać faktury jest mniej kłopotliwa. Podpisywanie umowy o dzieło wiąże się nie tylko z koniecznością przygotowania samej umowy, ale też potem zapłacenia za takiego podwykonawcę podatku i wysłania mu PIT-u na początku następnego roku. A jeśli współpracujesz z kimś, kto wystawi Ci fakturę, to po prostu czekasz na fakturę, płacisz i zapominasz o sprawie. Nic dziwnego, że klienci chętniej wybierają moje usługi niż konkurencji, która nie może wystawiać faktur.

7. Łatwiej dopełnić formalności

Założenie własnej firmy to także ułatwienie dla mnie jeśli chodzi o formalności. Teraz gdy ktoś chce zamówić u mnie jakieś teksty przeważnie nawet nie podpisuję umowy, a jedynie wysyłam do podpisu formularz zamówienia. Takie zamówienie złożyć może nie tylko firma, ale i osoba prywatna. Wcześniej współpraca z osobami prywatnymi (które czasem też coś zlecają) wcale nie była łatwa – bo jak tu podpisać z kimś takim umowę o dzieło?

8. Więksi klienci, instytucje

Małe firmy jeszcze podejmują trud podpisywania umów o dzieło, ale większe zwykle nie chcą się w to bawić. Tu znów przykład z „podwórka” mojego brata – jednym z jego klientów jest spółdzielnia mieszkaniowa, która zleca mu opiekę nad terenami zielonymi, jakie do niej należą. Tego typu klient nie przyszedłby do niego, gdyby nie miał firmy.

9. Łatwiej zlecać zadania

Jako właściciel firmy teraz Ty możesz podpisywać umowy o dzieło z podwykonawcami, freelancerami. Czasem zdarza mi się, że czegoś potrzebuję od konkretnego wykonawcy, a on nie ma firmy tylko jest freelancerem – jak np. grafik, który robił mi logo na potrzeby tego bloga. Przed założeniem firmy musiałabym umawiać się z nim „na gębę”, a teraz po prostu podpisaliśmy umowę o dzieło. Czy muszę mówić, że dzięki temu wpisałam sobie tę umowę w koszty i zapłaciłam mniejszy podatek dochodowy?🙂

10. Łatwiejsze rozliczenia z programami partnerskimi

Ostatnia zaleta własnej firmy, już typowo dla tych, którzy zarabiają na blogu i swoich stronach internetowych dzięki programom partnerskim. Spotkałam się z takimi programami, do których przystąpić mogą tylko firmy. Większość współpracuje też z wydawcami, którzy nie mają własnej działalności, ale nie ulega wątpliwości, że rozliczanie się z sieciami afiliacyjnymi jest łatwiejsze, gdy możesz im po prostu wystawić fakturę.

Sporo tych zalet się nazbierało, nawet nie przypuszczałam, że aż tyle! Oczywiście własna firma to też minusy – nigdzie nie jest tak różowo 🙂 Konieczność płacenia ZUS-u nawet wtedy, gdy masz gorszy miesiąc albo jesteś na wakacjach i nie zarabiasz to jedna z wad, inna to sporo papierkowej roboty co miesiąc, której to roboty do tej pory nie miałeś. Ale w moim przypadku wad jest mniej niż zalet, więc uważam, że warto założyć własną firmę, jeśli jest się freelancerem.

A jak jest u Ciebie? Może jest tu ktoś, u kogo wady przeważyły na tyle, że nie opłacało się otwierać lub prowadzić działalności?

 

Naucz się wyceniać zlecenia

Zapisz się na cykl 5 darmowych lekcji, a dowiesz się:

  • jaka jedna rzecz ma kluczowe znaczenie dla wielkości zarobków
  • bez czego nie warto zaczynać wyceny
  • jaki jeden trik da Ci szansę na większe zarobki
  • czego nie robi większość freelancerów
 

Zapisz się na bezpłatne lekcje i zacznij dobrze wyceniać swoją pracę!

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

53 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Daro
Daro
9 lat temu

Dobra, też taką opcję rozważam. Narazie właśnie od czasu do czasu pracuję na UoD. Piszesz tu o dotacjach? Z moich obliczeń (biznesplan) wynika, że na start jako jednoosobowa firma – freelancer potrzebuję jakieś. 50K PLN i jest to absolutne minimum, wskazane by było ze 100K PLN jako kapitał początkowy. Nie muszę tłumaczyć dlaczego. Nie żadna spółka z.o.o. tylko jednoosobowa działalność. Profil działalności: oprogramowanie 1. Aplikacje desktopowe – uważam to za nieporozumienie (za małe zapotrzebowanie żeby się utrzymać) 2. Aplikacje mobilne – do rozważenia 3. Aplikacje web – również (niestety duża konkurencja na rynku) Obstawiam raczej technologie korporacyjne, JAVA albo .NET,… Czytaj więcej »

Agnieszka
9 lat temu

Świetnie to wszystko podsumowałaś :). Ja sama teraz też zdecydowanie wole współpracować z tymi podwykonawcami, którzy wystawiają FV. Korzyści są podwójne – jest prościej i taniej.

Ewelina
Ewelina
9 lat temu

Z tego co się orientuję, to już nie ma bezpłatnych dotacji z UE, jedynie z bezrobocia… Z Unii jest tylko pożyczka, którą – jak sama nazwa wskazuje – trzeba spłacić.
Sama rozważam ponowne otwarcie firmy, pierwsza niestety po 3 latach nie przetrwała z powodu wysokiego zusu i sezonowej sprzedaży.

KUBA
9 lat temu

Warto napisać że jeśli zarobimy te 10 000 zł brutto to zapłacimy z 2400zł podatku wliczając pit-5 i vat-7, więc nie wiem czy jest tak kolorowo to co się odpisze to się oddaje w tym pit5 i tyle. Do tego ZUS 440zł i inne koszty biuro księgowe na przykład.
Niestety jak się zaczyna to nie opłaca się zakładać jak się nie zarobi 4000 brutto, bo to wychodzi około 2400zł na rękę. A pracując na etacie za 2400zł nie musimy kupować, papieru, tel, i innych rzeczy.

Catherine
9 lat temu

Punkt trzeci jest bardzo ważnym i ciekawym rozwiązaniem! Znam osoby, które je wdrożyły i również są bardzo zadowolone (finansowo przede wszystkim ;))!

Bartek
Bartek
9 lat temu

Tylko ja miał bym problem z zarobieniem tych nawet 500zł na koszty. Kompletnie nie mam pojęcia jak zarobić cokolwiek a jak przeglądam zlecenia to jest 20 chętnych na pracę 8h/d przez cały miesiąc za 400zł. No sorry jak mam tyle zarobić to wolę siedzieć u rodziców i ciągnąć kieszonkowe. Druga sprawa to przepisy, przykładowo moi rodzice jako emeryci nawet nfzu nie muszą opłacać jak nie dorobią połowy minimalnej emerytury, a zusu to już kompletnie mają z głowy. Mam kapitał ale jak mam w 2 lata stracić 10tys na składki to wolę dorobić na czymś na czym mogę bez DG. Przydałby… Czytaj więcej »

Aleksandra Niedzielska

Oczywiście, że nie jest kolorowo, ale zgadzam się z Agnieszka – firma, to zdecydowanie więcej klientów, którzy normalnie poszliby „do kogoś innego” tylko dlatego, że nie wystawiamy im faktury.
Plusy tak – minusy też, ale ogólnie całokształtowo firma wychodzi na lekką górkę nad minusami (abstrahując od wkurzania się na podatki) 😉

KUBA
9 lat temu

dodam jeszcze ze musimy kupić drukarkę, toner co 3-6 mc, usługi księgowe około 150-400zł /mc, czasami kasę fiskalną koszt 1600zł brutto, i te xxxx sumy podatków co miesiąc. Jak kogoś to nie denerwuje to zarabia grosze!! I na ZUS mu nie starcza.

Tomek K
9 lat temu

Dużo papierkowej roboty ? Tzn ? 🙂 szkoda, że wad tak nie opisałaś bardziej szczegółowo.

Justyna
9 lat temu

Własna firma to też dla mnie inny sposób myślenia – taki bardziej „biznesowy”. Nie tylko na poziomie tworzenia ofert i wyceny zleceń – nie robiłam tego pracując na etacie na taką skalę, ale też tworzenia produktów i usług, które mają Ci przynieść kasę, ale też zająć jakiś nowy obszar lub jego fragment, który nie jest zagospodarowany. W skrócie własna firma = większa kreatywność.