W nowym odcinku podkastu mówię o formalnościach, związanych z zarabianiem na blogu.
Odcinek 7 – Formalności związane z zarabianiem na blogu
Słuchaj podcastu:
lub obejrzyj:
W tym odcinku mówię między innymi o tym:
- jak rozliczać się z zarobków z bloga, jeśli nie mamy firmy
- jak rozliczyć przychody z AdSense
- jak rozliczać przychody z sieci afiliacyjnych (np. webePartners, WhitePress, Salesmedia) oraz w programach partnerskich poza sieciami (np. PP wydawnictwa Helion)
- jak rozliczać się ze współpracy z markami i agencjami i kto w tym układzie płaci podatek dochodowy
- _formularz_zamowienia_wzor
- założeniu działalności przy sprzedaży własnych produktów
- sprzedaż bez działalności gospodarczej – jak to zrobić legalnie
Formalności, związane z zarabianiem na blogu są tu omówione głównie z naciskiem na sytuację blogera, który nie ma działalności gospodarczej. Przy działalności cały proces wypłacania i rozliczania pieniędzy jest znacznie łatwiejszy.
Na koniec pytanie do Was: jakie inne tematy powinnam poruszyć w podkaście? O czym chcecie posłuchać? Dziękuję z góry za wszystkie sugestie 🙂
Ja mam zawodowe postanowienie, że nie będę już współpracować z blogerami, którzy nie wystawiają faktur. Sytuacja mnie do tego zmusza, bo ilość związanych z tym formalności po prostu mnie przerasta. Do tej pory muszę się upominać o odesłanie jakichś podpisanych umów i rachunków, muszę pamiętać o zapłaceniu podatków itd. Za dużo formalności, za dużo zachodu, za dużo czasu…
Fakturę dla Google wysyłasz do nich mailem? Na jaki adres? Proszę o źródło tej informacji 🙂 Spotkałam się z tym, że do Google nie wysyła się faktur, ponieważ rozliczają się na podstawie przelewów.
Warto dodać, że żeby wypłacić pieniądze wtedy, kiedy się chcę w sieci afiliacyjnej, to trzeba mieć uzbierane minimum do wypłaty, które jest zależne od sieci partnerskiej (w każdej jest o to inna kwota, zwykle jest to minimum 50-150 zł).
Jak się dwie osoby bez działalności, że tak powiem spikną, to mogą utworzyć umowę o dzieło. Wtedy osoba przyjmująca zlecenie ma za zadanie odprowadzić podatek 🙂 Wystawiasz rachunek lub Twój zleceniodawca to robi.
Nie wiem czy dobrze widzę, może nie 😉 Szukam wersji do poczytania, jest takowa ?
Miałam nadzieję na więcej szczegółów, troszkę powierzchowne podejście do tematu odprowadzaniu podatku przez osobę fizyczną w przypadku współpracy z siecią afiliacyjną. Ani nie wiem, jak ten podatek się odprowadza (co miesiąc, po roku), ani jak to się odbywa. Przesłanie, jakie do mnie dotarło, to że najbardziej opłaca się założyć firmę, bo inaczej to mega trudno się rozliczać i wielki szacun dla takich śmiałków… no 🙂
ja jednak chętnie bym poczytała o rozliczaniu się z bloga, programów itp. w przypadku posiadania działalności gospodarczej 🙂 Pozdrawiam 🙂
Tutaj zrobię darmową reklamę serwisu useme.ue, gdyż bardzo fajnie rozwiązują problemy z rozliczaniem się między firmą a blogerem. Można wystawić FV nie mając firmy właśnie za pośrednictwem w/w serwisu. Na chwilę obecną nawet nie biorę pod uwagę jakieś umowy zlecenia tylko korzystam z useme. Polecam wszystkim.
To nie jest prawda tak biorąc z życia, doświadczenia, że na prowadzeniu fanpage, bloga lub stron internetowych można zarobić choć złotówkę. Tak samo z firmami partnerskimi Webpartners. Mam wiele lat doświadczenia. Ale ostrzegam nie próbujcie nawet z nimi.