W nowym odcinku podcastu To się opłaca, w którym opowiadam o 5 trendach w e-commerce, które warto wziąć pod uwagę rozwój sklepu internetowego w 2021 roku.

Posłuchaj tego odcinka podkastu:

 

Posłuchaj na Youtube:

Zapisz

 

Trendy w e-commerce na 2021 rok

Paczkomaty

Pierwszy trend, który widoczny jest w raporcie Gemius dotyczącym rynku e-commerce w Polsce (raport E-commerce w Polsce 2020″) to zwiększenie popularności wysyłki do paczkomatów. W 2019 roku klienci sklepów internetowych najchętniej wybierali przesyłkę kurierską (58%), w dalszej kolejności paczkomaty (52%) i Pocztę Polską (38%). W 2020 roku już 61% kupujących wybierało odbiór towaru z maszyny paczkowej (kurier 58%, pocztą 38%). Widzę tę tendencję również w naszym sklepie 2drink. Mimo że wysyłka kurierem i do paczkomatu są w tej samej cenie, nasi klienci chętniej wybierają paczkomat.

Czynnikiem zachęcającym do korzystania z paczkomatów może być program Allegro Smart, w którym przy zamówieniu powyżej 40 zł jest darmowa wysyłka do paczkomatu (a przy zamówieniach powyżej 100 zł darmowa wysyłka kurierem). W 2021 ten trend wysyłek do paczkomatu będzie się umacniał. Wkrótce własne maszyny paczkowe ma udostępnić Poczta Polska.

Darmowa dostawa

Coraz więcej firm oferuje darmową wysyłkę. W Allegro Smart bezpłatna dostawa do paczkomatu dotyczy zamówień powyżej 40 zł. Koszt Allegro Smart (49 zł rocznie  lub 8,99 miesięcznie) jest jednak relatywnie niski, co przyzwyczaja osoby regularnie kupujące na Allegro do darmowej wysyłki. Darmową dostawę do punktów odbioru zapewnia również Empik w programie Empik Premium Free. . Darmową wysyłkę i zwrot zapewniają oczywiście odzieżowi giganci jak Zalando, a w E-obuwie zawsze darmowa jest wysyłka do paczkomatu.

Klienci 2drink.pl chętniej robią zakupy w naszym sklepie na Allegro, gdzie ceny produktów są nieco wyższe, ale wysyłka w ramach Allegro Smart będzie darmowa, niż w sklepie na naszej domenie, gdzie towary są nieco tańsze, ale trzeba dodatkowo opłacić wysyłkę.

Szybka wysyłka

Do opcji szybkiej wysyłki przyzwyczaja kupujących Allegro. Towary są pakowane tego samego dnia lub kolejnego – kupujący oceniają szybkość dostawy, dlatego sprzedającym zależy na szybkiej dostawie.  Niektóre sklepy oferują w wybranych miastach dostawę jeszcze tego samego dnia. Usługa InPost Paczkomaty działa coraz częściej w weekendy, także w niedzielę. Coraz więcej osób korzysta z Paczkomatów, więc rotacja paczek również w weekend pozwala zapobiegać przepełnieniu paczkomatów.

Praca w weekendy

Z jakiegoś powodu do niedawna standardem było, że sklepy internetowe pracowały jak biura – od poniedziałku do piątku, mimo że sklepy stacjonarne pracują w soboty. W tej chwili coraz więcej dużych sklepów internetowych pracuje w weekendy, a wkrótce taki tryb pracy przejmą również mniejsze e-sklepy. Jeśli firmy kurierskie umożliwią wysyłanie paczek w weekendy bez dodatkowych opłat, paczki będą jeszcze częściej nadawane i odbierane również w soboty.

Ekopakowanie

Kilka lat temu towary pakowane były zwykle z użyciem worków z powietrzem, folii bąbelkowej, styropianiu. Dziś coraz więcej paczek wypełnia się wypełniaczami tekturowymi, skropakiem, czyli chrupkami ze skrobii i zakleja papierową taśmą. Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na opakowanie i proszą o pakowanie w duchu less waste, dlatego warto zadbać o bardziej ekologiczne opakowania, by nie stracić klientów, dla których ochrona środowiska jest szczególnie bliska.

Zapisz

4
0
Would love your thoughts, please comment.x