Pomysły na biznes: 7 pomysłów na sklep z niewielkim kapitałem początkowym

utworzone przez | sie 29, 2024 | E-commerce | 0 komentarzy

W tym artykule przedstawiam 7 pomysłów na sklep internetowy, który można uruchomić nawet przy minimalnym kapitale początkowym. Odkryj, jak założyć sklep z ubraniami z nadrukami, internetowy second hand, czy też butik z rękodziełem z recyklingu. Pokazuję, że dobry pomysł i kreatywność mogą wystarczyć, by zbudować dochodowy biznes online, nie mając dużego budżetu. Jeżeli marzysz o własnym sklepie, ale obawiasz się kosztów – ten odcinek jest dla Ciebie! Dowiedz się, jak zacząć, zainspiruj się i działaj!

Tu posłuchasz odcinka w wersji audio.

Partnerem odcinka jest Shoper, platforma e-commerce, dzięki której szybko stworzysz swój sklep internetowy. Rewolucjonizuje tworzenie sklepu w sieci, dzięki najnowszej technologii Shoper Storefront. Zyskujesz z nią nowy, lepszy silnik dla Twojego e-sklepu. Storefront to nowa technologia, dzięki której zbudujesz sklep jak z klocków, w wygodnym edytorze. Kilka kliknięć, opcja przeciągnij i upuść. Bez skomplikowanej wiedzy technicznej, bez programistów. Teraz stworzysz własny sklep internetowy szybko i skutecznie.

 

Pomysły na biznes: 7 pomysłów na sklep z niewielkim budżetem

Czy da się założyć sklep internetowy, jeśli mamy dosłownie kilka tysięcy złotych lub nawet mniej na inwestycję? Da się i dzisiaj opowiem Ci o 7 pomysłach na sklep, który możesz uruchomić za dosłownie jedną wypłatę.

Pomysły na tani biznes: Print on demand, czyli koszulki drukowane na żądanie

Pierwszy pomysł to sklep z ubraniami z nadrukami, który tworzymy przy wykorzystaniu rozwiązania print on demand. Print on demand to druk na żądanie. Usługa ta wygląda w następujący sposób: firma, która zajmuje się takim drukiem, oferuje nam szeroki wachlarz produktów, na które możemy nanieść własny wzór: od koszulek, poprzez bluzy, kubki, a nawet poszewki na poduszki i inne dekoracje do domu. My musimy dostarczyć nadruki, które mają się na tych produktach znaleźć.

I można by pomyśleć: co w tym niezwykłego, przecież od lat działają na rynku firmy, które drukują np. gadżety reklamowe. Ale tu różnica jest taka, że nie musimy zamawiać dużej partii produktu z naszym nadrukiem, możemy zamówić tylko jedną koszulkę i to dopiero wtedy, gdy klient dokona zamówienia. Co więcej, firma, która drukuje nadruk na koszulce, wysyła ją też do klienta.

Czyli w praktyce będzie to wyglądać tak: mamy sklep internetowy, w którym sprzedajemy np. koszulki z nadrukami dla jakiejś niszy. Niech to będą miłośnicy psów. Klient, który odwiedza nasz sklep, wybiera jeden spośród wielu wzorów koszulki i składa zamówienie. I tu dzieje się prawdziwa magia, bo zamówienie trafia do firmy, która drukuje koszulki na żądanie. Taka firma przygotowuje zamówienie i wysyła je do naszego klienta, a my dostajemy fakturę za koszulki.

Co musisz mieć, żeby założyć taki sklep?

Przede wszystkim oprogramowanie sklepu, które można zintegrować z firmą, świadczącą usługi Print on demand. Nie będę tu podawać konkretnej nazwy firmy, ale wyszukiwanie w Google daje całkiem sporo wyników, jeśli chodzi o firmy, działające na polskim rynku.

Dalej: musisz mieć projekty nadruków, które znajdą się na koszulkach. Nadruki możesz zaprojektować samodzielnie, można to zrobić nawet w programie Canva, ale możesz też zlecić zaprojektowanie wzorów grafikowi. Opcją pośrednią będzie kupienie gotowych grafik ze stocka, np. serwisu CreativeMarket.

Teraz pozostaje Ci tylko nawiązanie współpracy z firmą, która drukuje na żądanie i pozyskanie pierwszych klientów. Cały proces może Ci zająć zaledwie kilka dni i kosztować nie więcej jak 1000-2000 złotych na start.

Pomysły na biznes w internecie: Internetowy second hand

Ta opcja wydaje się w pierwszej chwili bez sensu, bo przecież jest tyle ofert używanych ubrań na Vinted i OLX, więc po co ktoś miałby korzystać z second handu online?

To prawda, że używanych ubrań jest dużo w różnych serwisach, ale… no właśnie, to może być problemem. Jest ich tak dużo, że przeszukiwanie serwisów w poszukiwaniu dobrych, wartościowych rzeczy, staje się coraz trudniejsze. Zaczyna wręcz przypominać przeszukiwanie wielkich kontenerów w dawnych second handach, gdzie trzeba było spędzić masę czasu, żeby wyłuskać jakąś perełkę.

Internetowy sklep z używaną odzieżą może mieć tę przewagę, że tu będą już ubrania przebrane, wybrane według jakiegoś klucza. Na przykład… ubrania męskie, które w istniejących już tego typu sklepach są rzadziej spotykane. Albo ubrania na wyjątkowe okazje, ubrania w jednym konkretnym kolorze lub dobrane z myślą o stworzeniu szafy kapsułowej. Tak jak w innych biznesach, tu też przyda się znalezienie niszy, która jeszcze nie jest zagospodarowana.

Co trzeba mieć, żeby otworzyć taki sklep? Oprócz platformy do e-sklepu, przyda się aparat i statyw, jeśli chcemy robić zdjęcia sprzedawanych ubrań na sobie lub manekin, jeżeli będziemy fotografować nasze produkty na manekinie.

Kluczowy będzie jednak towar i nasza umiejętność wyłapywania perełek, ciuchów dobrej jakości i znalezienie miejsc, w których takie ubrania z drugiej ręki można kupić. Budżet jest tu sprawą drugorzędną – wystartować możemy mając zaledwie kilkaset złotych w kieszeni albo… nie mieć ich wcale. Może wystarczy rundka po szafach przyjaciół i rodziny i uwolnienie ich od ubrań, których chcą się pozbyć?

Pomysły na biznes z małym kapitałem: rękodzieło z recyklingu

Trzeci pomysł na sklep z niewielkim budżetem początkowym to sklep z rękodziełem z recycklingu. Tu również nie potrzebujemy wielkich pieniędzy na start, ale za to przyda się odrobina talentu.

Bo co może znaleźć się w takim sklepie?

Jak już jesteśmy przy ubraniach, to od nich zacznijmy. Z materiałów z drugiej ręki zdolne rękodzielniczki szyją torebki, saszetki nerki, posłania dla psów czy zabawki, z resztek włóczki dziergają swetry, pufy, koce czy dywany.

Stare, zalegające na półkach szklanki czy słoiki mogą stać się początkiem ręcznie robionej świecy, potłuczone filiżanki mogą zamienić się w biżuterię, a puste puszki po kukurydzy – w doniczki.

Ten pomysł na sklep również nie wymaga wielkich inwestycji na start, bo półprodukty do naszych dzieł możemy znaleźć we własnym domu, w domach naszych bliskich, albo… na śmietnikach. Może opłacać się będzie nawiązanie współpracy z firmą, która sprząta mieszkania po zmarłych – w takich mieszkaniach mogą kryć się prawdziwe cuda, które można wykorzystać w tego typu działalności.

W tym pomyśle na sklep ważniejsze niż pieniądze będą pomysły na to, czemu i w jaki sposób możemy dać drugie życie. W poszukiwaniu inspiracji polecam przeszukiwać Pinteresta i TikToka, gdzie znajdziemy całe mnóstwo filmów na temat rękodzieła i inspiracji z całego świata.

Pomysły na tani biznes: zestawy kreatywne

Pomysł numer 4 – jeśli już jesteśmy w temacie rękodzieła, to niezłą opcją może być sklep z zestawami do kreatywnego spędzania czasu. Na przykład zestawy do szydełkowania, złożone z wzoru i instrukcji wykonania oraz włóczki, która będzie nam potrzebna, żeby wykonać dany wzór. Ale żeby nie było banalnie – to mogą być np. wzory do wykonania zabawek na szydełku – dinozaura, misia, żyrafy itp. Szydełkowanie zwierzątka może być równie dobrą zabawą dla dorosłego, jak i dla dziecka.

Dobrą stroną tego pomysłu na sklep jest dużo możliwości dywersyfikacji, jeśli chodzi o sprzedawane produkty. Możemy przecież oferować same wzory szydełkowe w formie plików PDF do pobrania (ich przygotowanie nie będzie dla nas wielkim kosztem), możemy sprzedawać wzory wraz z włóczką i niezbędnymi narzędziami, a możemy dodać do tego materiały edukacyjne w formie cyfrowej lub nawet warsztaty na żywo w formie stacjonarnej.

Faktem jest, że od czasów pandemii wszystkie formy aktywności, które kiedyś były uważane za „emeryckie hobby”, coraz częściej i chętniej podejmują osoby z pokolenia millenialsów. Dzisiejsi 30-40 latkowie uprawiają ogródki warzywne, robią na drutach i szydełku, szyją na maszynie, majsterkują. Wykorzystanie tego trendu ciągle może być niezłym pomysłem na biznes.

Pomysły na biznes w internecie: szablony do druku

Piąty pomysł na sklep z niewielkim kapitałem początkowym to szablony i pliki do druku. I mówiąc o szablonach, mam na myśli już nie tylko wzory na szydełko czy wykroje na maszynę do szycia, ale wszelkiego rodzaju szablony, które można wykorzystać w wielu dziedzinach życia.

Kopalnią inspiracji dla tego typu sklepu będzie portal Etsy, gdzie są tysiące sprzedawców, oferujących właśnie szablony i planery do druku. Są to pliki PDF do pobrania o najróżniejszej tematyce: szablony CV, faktur, planery posiłków, planer wesela, plan sprzątania i odgracania mieszkania, arkusze, ułatwiające treningi, zabawy z dziećmi, naukę czytania, listy zakupów, a nawet szablony dla konkretnego typu firm. Na przykład: szablony dla gospodarza, który wynajmuje swoje mieszkanie na AirBnB (obejmujące np. checklisty dla gościa, szablon wiadomości powitalnej), szablony dla biura nieruchomości, dla hodowców psów czy szablony do onboardingu klienta dla biznesów usługowych.

Możesz pomyśleć: po co tworzyć takie szablony, skoro na Etsy jest ich tyle? Owszem, wybór jest duży, ale wszystkie szablony w tym serwisie są po angielsku. A nie każdy zna ten język na tyle, by z tego typu szablonów korzystać.

Tworzenie szablonów w formie plików PDF nie jest kosztowne. Wystarczy dobrze opanować program Canva lub zatrudnić kogoś, kto będzie dla nas tego typu szablony projektował. Dlatego właśnie to jeden z tych biznesów, które możemy założyć, nie mając zbyt dużego budżety na inwestycję.

Pomysły na biznes z małym kapitałem początkowym: sklep z herbatą i kawą

Pomysł numer 6 jest zupełnie innej branży: to sklep z herbatą i kawą.

Może się wydawać, że tego typu sklepu nie otworzymy bez wielkiego budżetu, ale to nieprawda. Wbrew pozorom, herbata jest towarem, który dość łatwo kupić za niewielkie pieniądze. Hurtownie herbaty, które działają na polskim rynku, oferują sprzedaż w cenach hurtowych przy niewielkim minimum logistycznym. Już tak naprawdę jedna pensja i to najniższa krajowa wystarczy, żeby kupić kilkadziesiąt rodzajów herbaty liściastej czy kawy ziarnistej, którą hurtownia zapakuje według naszych wskazówek, a nawet naklei etykiety, które sobie sami zaprojektujemy.

Czy to dobry pomysł na sklep? Sklepów z kawą i herbatą jest już w Polsce sporo, więc wyzwaniem będzie znalezienie pomysłu na to, jak się wyróżnić. Dzisiaj już nie wystarczy zaproponować klientowi dobrej jakości ziaren kawy – to oferuje wiele sklepów. Może więc trzeba skierować swoje produkty do jakiegoś konkretnego klienta docelowego albo postawić na wyjątkowy, ciekawy, przyciągający wzrok branding? A może oprócz kawy oferować coś jeszcze, wyjątkowego i nietypowego, czego nie oferują inne sklepy z kawą – chociażby koszulki, drukowane w modelu druku na żądanie, o którym mówiłam na samym początku.

Plusem tego pomysłu jest to, że picie kawy czy herbaty nie jest chwilową modą, która może przeminąć. Kultura picia tych napojów jest w nas głęboko zakorzeniona i można zakładać, że przez następne dziesięciolecia popyt na nasze produkty nie zniknie.

Pomysły na biznes w internecie: sklep z ozdobami do włosów

I ostatni, siódmy pomysł na sklep z niewielkim kapitałem początkowym: ozdoby do włosów. Nisza ozdób jest tak pojemna, że widziałam już sklepy, które wyspecjalizowały się w jednym, konkretnym typie ozdób: np. sprzedają tylko opaski do włosów lub tylko gumki typu scrunchie, ale za to zrobione wyłącznie z jedwabiu. Nawiasem mówiąc, może to być jedwab z drugiej ręki, pozyskiwany z używanych ubrań, wyszperanych w second handach.

Tu również możemy pokusić się o znalezienie jakiejś niszy – na przykład otworzyć sklep z akcesoriami do włosów, ale dla osób, które akurat uprawiają sport. Bo kto powiedział, że sportowe opaski muszą być proste i jednokolorowe? A możemy też iść w inną stronę: oferować ozdoby do włosów na wyjątkowe okazje: śluby, wielkie wyjścia, a nawet sesje zdjęciowe.

Wielkość kapitału, który będzie nam potrzebny do założenia takiego biznesu, będzie zależeć od tego, czy ozdoby do włosów będziemy sprowadzać, zamawiać u rękodzielników czy może tworzyć je samodzielnie. Polecam przetestować różne możliwości i wybrać tę, która najbardziej nam się opłaci.

I to tyle jeśli chodzi o 7 pomysłów na sklep z niewielkim kapitałem początkowym. Dajcie znać w komentarzach, która z tych 7 propozycji najbardziej Wam się spodobała.

A ja przypominam, że partnerem tego odcinka była platforma Shoper i technologia Storefront, która ułatwia tworzenie sklepów internetowych i z której sama też korzystam.

pomysły na biznes

 

 

Sposób na freelance bez stresu: dywersyfikacja

Pobierz darmową listę 40 pomysłów na dywersyfikację dla freelancera. Pomysły podzieliłam na 4 grupy:

  • praca z klientami
  • wynajem w małym biznesie
  • zarabianie na wiedzy
  • bycie twórcą
 

Pobierz bezpłatną listę i zbuduj dodatkowe źródło dochodu!

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments