Kobiecy biznes czyli 30 pomysłów na biznes dla mamy

utworzone przez | lip 5, 2021 | Pomysły na biznes, pomysły z Polski, pomysły z zagranicy | 24 Komentarze

Jaki kobiecy biznes można założyć, będąc na przykład młodą mamą, która chciałaby połączyć opiekę nad dzieckiem z pracą? Oto lista pomysłów i inspiracji.

Partnerem wpisu jest platforma sklepowa Selesto.pl, która umożliwia sprzedaż nie tylko we własnym sklepie, ale także na Allegro, Facebooku, Ceneo i innych platformach sprzedażowych.

Biznes dla mamy – wokół dziecka

Szukając pomysłu na kobiecy biznes, w którym mogłaby sprawdzić się każda matka pomyślałam sobie, że to w sumie strasznie trudne zadanie. Przecież kobiety zanim zostają matkami obierają różne drogi życiowe, zajmują się różnymi rzeczami, znają się na różnych tematach. Ale gdy maluch pojawia się na świecie – wszystkie matki z czasem zaczynają dobrze poruszać się w tematyce dziecięcej i świetnie wiedzą, co jest potrzebne dziecku. Dlatego na liście pomysłów na biznes dla mamy umieściłam głównie takie inspiracje, które mają związek z dziećmi.

Poza tym wydaje mi się, że oferowanie produktów dla dzieci ma w przypadku młodej mamy spore uzasadnienie też z biznesowego punktu widzenia. Na ogół młode mamy znają przynajmniej kilka innych młodych mam – a to mają znajomych z dziećmi, a to poznały się na placu zabaw, a to w przedszkolu. Jeśli więc przedsiębiorcza mama zacznie produkować np. ciekawe czapki dla dzieci i ubierać w nie swoją pociechę, inne matki zapewne zainteresują się produktem i być może będą pierwszymi klientami jej biznesu.

Kobiecy biznes – rękodzieło

O rękodziele sporo już pisałam w tekście: Co można produkować w domu i sprzedawać? Jeśli nie czytałaś – zajrzyj, bo może tam znajdziesz jakąś inspirację dla siebie. A oto kilka dodatkowych pomysłów na to, co młoda mama może produkować w domu:

  1. Maskotki, przytulanki z materiału – w serwisach z rękodziełem znajdziecie mnóstwo inspiracji, czasem całe serie maskotek w rożnych kolorach i wzorach.
  2. Maskotki robione na drutach – projekty Agi już Ci kiedyś pokazywałam – Aga szydełkuje i wyczarowuje dla dzieciaków piękne czapki, ale też maskotki – zobacz koniecznie. I jednocześnie jest mamą dwójki bardzo energicznych dzieciaków 🙂
  3. Grzechotki, gryzaki
  4. Lalki – zrobione ręcznie lalki też mogą być piękne
  5. Namioty do zabawy dla dzieci – nie miałam pojęcia, że coś takiego można kupić, ale gdybym była dzieckiem, z pewnością wpisałabym to na listę prezentów od św. Mikołaja 😉
  6. Zabawki z drewna – tu pomysłów może być sporo, od drewnianych gier (jak Jenga czy Memory), poprzez klocki, aż po urocze koniki na biegunach.
  7. Łańcuszki do smoczka – z tkaniny, z koralików, przydatne i przy tym ładne.
  8. Poduszka do kolorowania to coś, co mnie absolutnie zaskoczyło. Świetnie, że można samemu zdecydować o tym, jak będzie wyglądać poduszka w pokoju dziecięcym!
  9. Poszewki na poduszki, kołdry, kocyki – to zresztą produkty nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych. Zwłaszcza jeśli chodzi o poduszki dekoracyjne pole do popisu jest duże.
  10. Pufy do pokoju dziecięcego – kolorowe, w nowoczesne wzory.
  11. Drewniane mebelki dla dzieci – to może mało kobiecy biznes, raczej pomysł na firmę dla taty, ale kto wie – może wśród czytelniczek jest jakaś hm… stolarka? 🙂
  12. Ochraniacze do łóżeczka – kolejny drobiazg, ale wygląda stylowo i z pewnością skusi niejedną kobietę, urządzającą pokój dla malucha.

Biznes dla mamy – sklep internetowy

No dobra, wiem, że nie każda mama ma zdolności manualne i nie każdej rękodzieło będzie przychodziło z łatwością. No to może sklep internetowy? Handlować w sieci można wszystkim, co ma związek z dziećmi – do pamiątek chrztu po foteliki i wózki. Podrzucam kilka pomysłów na topie:

13. Sklep z chustami – noszenie dzieci w chustach jest ostatnio bardzo modne, a kobiety, które raz tego spróbowały, często kupują po kilka różnych chust.

14. Sklep z ekologicznymi produktami dla dzieci – coraz częściej widzę, że ktoś decyduje się na używanie pieluch wielorazowych zamiast jednorazówek. To jeden z pomysłów na asortyment sklepu, a inne to na przykład ekologiczne jedzenie dla dzieci czy przyjazne środowisku kosmetyki.

15. Sklep w modelu subskrypcyjnym – pudełko z gadżetami i jedzeniem dla dzieci. Gdzieś mi mignęło na Instagramie, że ktoś w Polsce wpadł już na taki pomysł, ale niestety nie pamiętam nazwy firmy ani pudełka.

Kobiecy biznes – usługi i inne pomysły na biznes

Na szczęście jeśli chodzi o biznes usługowy, który może otworzyć młoda mama i który ma związek z dziećmi pole do popisu także jest spore. Pamiętaj jednak, że o ile w przypadku sprzedaży przez internet i rękodzieła nie ma większego znaczenia, w jakim mieście mieszkasz, o tyle otwierając biznes usługowy musisz sprawdzić najpierw, czy w Twojej okolicy będzie popyt na takie usługi.

16. Pieczenie tortów na zamówienie – to też biznes dla kogoś ze zdolnościami manualnymi – jeśli potrafisz zrobić taki tort jak autorka bloga Śladami Słodkiej Babeczki, to ten biznes jest dla Ciebie.

17. Taksówka dla dzieci. Czy w Twojej okolicy jest dużo dzieci, które są przez rodziców wożone na tańce, sztuki walki, na angielski, na warsztaty z robotyki? Jeśli tak – usługa polegająca na wożeniu dzieci, gdy nie mogą ich zawieźć sami rodzice, może spotkać się z zainteresowaniem.

18. Komis mebli i zabawek. Tak, tak – stary jak świat pomysł na biznes, ale prowadzony z rozsądkiem. Komisy kojarzą się zwykle z ponurymi sklepami pełnymi zakurzonych staroci, a komis z zabawkami powinien być radosny, pełen kolorów, kusić nowością, ale sprzedawać używane dziecięce przedmioty. Przecież zabawki, zwłaszcza jeśli maluch ma ich dużo, nie zawsze zdążą się zniszczyć.

19. Wypożyczalnia ubranek dla dzieci. Wypożyczać można nie tylko stroje karnawałowe (bo takie wypożyczalnie już istnieją), ale też zwykłe ubranka, tyle że na dłuższy czas – np. kombinezony sportowe, zimowe kurtki itp. Wiele z tych rzeczy rodzice i tak kupują tylko na jeden sezon, zamiast więc kupić nową rzecz za 100 zł, mogliby wypożyczyć ją za 50 zł na całą zimę.

20. I znowu pomysł stary jak świat – sala zabaw dla dzieci. W wielu małych miastach jeszcze nie ma takich sal, w wielu przydałyby się takie miejsca, gdzie można zostawić dziecko pod czyjąś opieką np. na dwie godziny, żeby w tym czasie spokojnie załatwić jakieś sprawy.

21. Wypożyczalnia „dmuchańców” – jeden z pomysłów, w które trzeba zainwestować nieco więcej. Dmuchańce to wszystkie te dmuchane zamki, zjeżdżalnie i inne budowle, które najczęściej wynajmowane są na festyny i wydarzenia, organizowane z myślą o dzieciach.

22. Animatorka czasu dla dzieci na weselu, inaczej mówiąc: niania na wesele. Jeśli nie masz jeszcze dość opieki nad dzieckiem, możesz spróbować swoich sił w opiece nad większą gromadką. Coraz częściej pary młode korzystają z różnych dodatkowych atrakcji weselnych, jak fontanna czekoladowa czy pokazy sztucznych ogni, więc i usługa niani na wesele z czasem może stać się standardem.

23. Szkoła gotowania dla dzieci. To pomysł szczególnie dla kobiet, które uwielbiają gotować i sporo wiedzą o gotowaniu. Albo w swojej szkole gotowania zatrudnią kucharza, który ma dobre podejście do dzieci i będzie prowadził warsztaty dla maluchów.

24. Przewodniki po różnych krajach dla najmłodszych. To z kolei pomysł na kobiecy biznes dla mamy, która ma żyłkę podróżniczki. Niełatwo jest znaleźć przewodnik, w którym wymienione będą wszystkie atrakcje dla dzieci, a już taki, który maluch podczas wycieczki będzie mógł sam czytać, z obrazkami – to mógłby być hit.

25. Sesje zdjęciowe niemowlaków. Tego pomysłu nie trzeba nikomu przedstawiać, bo sesje niemowląt są ostatnio na topie. Podobnie jak tematyczne (np. świąteczne) sesje starszych dzieci.

26. Niezwykłe torty i bukiety na baby shower, z okazji urodzenia dziecka. Torty zrobione na przykład z pieluch, z ubranek dziecięcych, ze śliniaków itp.

27. Szkoła języków obcych dla dzieci. W dużych miastach są takie szkoły, ale w mniejszych otworzenie takiego punktu może być dobrym pomysłem na biznes. Można skorzystać przy tym z franczyzy.

28. Profesjonalna sesja zdjęciowa z porodu. Tak, są już takie oferty także w Polsce.

29. Doradca dla mam – osoba, która doradza przyszłym mamom we wszystkim, od zakupów dla niemowlaka, poprzez organizację chrzcin i przyjęć po wszystkie zagadnienia związane z powrotem do formy po porodzie.

30. Dietetyk specjalizujący się w jedzeniu dla dzieci. Niestety coraz większe zapotrzebowanie jest na specjalistów, którzy pomogą ułożyć codzienny jadłospis dziecka, zwłaszcza malucha z różnymi alergiami pokarmowymi.

Kobiecy biznes – od pomysłu do realizacji

Spodobał Ci się któryś z 30 pomysłów na biznes dla mamy? To świetnie! Zanim jednak zaczniesz działać, przeczytaj jeszcze jeden tekst: Mam pomysł na biznes. I co dalej? 5 ważnych kroków przed założeniem firmy. Bo żeby odnieść sukces z własnym biznesem nie wystarczy sam dobry pomysł, trzeba jeszcze sprawdzić konkurencję, dokonać pewnych obliczeń i kilka spraw przemyśleć.

Mam nadzieję, że lista pomysłów na biznes zainspiruje choć jedną mamę do podjęcia aktywności zawodowej, którą początkowo będzie mogła łączyć z wychowaniem dziecka. Wiele z wymienionych biznesów da się zacząć jeszcze wtedy, gdy maluch jest z mamą w domu – trzeba tylko nauczyć się dobrze wykorzystywać czas. I choć z pewnością nie będzie to najłatwiejsza rzecz na świecie – niejedna młoda mama pokazała, że to naprawdę da się zrobić.

 

Sposób na freelance bez stresu: dywersyfikacja

Pobierz darmową listę 40 pomysłów na dywersyfikację dla freelancera. Pomysły podzieliłam na 4 grupy:

  • praca z klientami
  • wynajem w małym biznesie
  • zarabianie na wiedzy
  • bycie twórcą
 

Pobierz bezpłatną listę i zbuduj dodatkowe źródło dochodu!

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

24 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dominik
9 lat temu

Dałaś bardzo dużo pomysłów na biznes. Pewnie nie jedna kobieta skorzysta z tego wpisu. Jednak każda mama powinna zadać sobie jedno ważne pytanie: Co chce w życiu robić? i to właśnie robić. Kolejne ważne pytanie brzmi: Co byś chciała robić gdyby pieniądze nie miały znaczenia? Jak chciałabyś, tak naprawdę spędzić życie? Jeśli powiesz, że zdobycie pieniędzy jest najważniejsze, spędzisz życie zupełnie marnując czas. Będziesz robiła to czego nie lubisz, po to aby trwać w życiu polegającym na robieniu tego, czego nie lubisz. Co jest głupie. Lepiej jest mieć krótkie życie pełne tego co lubisz, niż długie życie spędzone w nieszczęśliwy… Czytaj więcej »

gosiarysuje
9 lat temu

O tak, sówka z nr 1 jest świetna, mój synek bardzo ją lubi, a co najważniejsze, pomimo że to „rękodzieło” jest trwalsza niż niejedna zabawka z sieciówki. Ale to tak na marginesie.
Nawiązując jednak do sedna artykułu – jak zostałam mamą pomyślałam sobie, że może warto by było zająć się ilustracją dziecięcą… jednak stwierdziłam, że to, czym się zajmuję jest tak naprawdę fajną odskocznią od tematów dziecięcych, więc pozostałam przy swoim zakresie tematycznym 🙂

Tomek K
9 lat temu

Czytam i czytam, aż myślałem że wypowiedź Dominika to ciąg dalszy – na telefonie coś przeskoczyłem.
Sporo pomysłów, na pewno każda Kobieta znajdzie coś dla siebie.

Alufka
9 lat temu

Mam kuzynkę w Anglii, która pracuje jako Babysitter (opiekunka do dziecka). Polega to mniej więcej na tym, że mając swoje dzieci można świadczyć też usługi opieki innych dzieci w swoim domu. Co najważniejsze – jest to legalnie prowadzony biznes i są na tym całkiem niezłe pieniądze. Można wychowywać swoje dzieci i być z nimi cały czas a dodatkowo jeszcze na tym zarobić.

Adrian Bysiak
9 lat temu

Całe szczęście, że urodziłem się mężczyzną. Aczkolwiek patrząc realnie, skoro kobiety wykonują męskie zadania, myślę że w niedalekiej przyszłości, mężczyźni będą wykonywać te kobiece, zatem panowie – do dzieła, bo pomysły są całkiem fajne.

basia
basia
8 lat temu

Witam pani Agnieszko. Mam takie skromne pytanie, a mianowicie jak założyć swojego bloga , chciała bym pisac o gotowaniu dla dzieci. Dziekuje i pozdrawiam corcie07

Agnieszka
Agnieszka
8 lat temu

Panie Dominiku, podpisuję się pod każdym Pana słowem. Uświadamiam sobie coraz bardziej, że jeżeli nie zmienię pracy, jeżeli nie zajmę się czymś co naprawdę sparwia mi przyjemność, ze jezeli moja praca nie stanie sie moja pasją, nie będę w pełni szczęśliwa i zadowolona ze swojego życia. Jeżeli w niedzielny wieczór, człowiek marzy o piątkowym popołudniu to zdecydowanie jest coś nie tak.

Ewa
Ewa
8 lat temu

Jestem mamą Trójki, najmłodsze wybiera się do przedszkola i miałam właśnie szukać etatu, ale… Zostaję w domu. Tzn. – z pracą w domu. Mieszkam w dużym mieście i dzieci musiałyby spędzać dziennie min. 10 godzin poza domem, zanim zdążylibyśmy je z przedszkoli/szkół odebrać. Jestem redaktorem. Przez ostatnie lata, kiedy dzieci przychodziły na świat, pracowałam z domu, zdalnie. Trochę już miałam tego dość, chciałam wyjść do ludzi. Ale chyba byłam po prostu zmęczona opieką nad małymi dziećmi. Teraz dzieciaki rosną, a ja odkrywam coraz więcej plusów mojej pracy. W tym roku rejestruję działalność i kontynuuję pracę już „na swoim”. Równocześnie szkolę… Czytaj więcej »

Eliza Markowska
Eliza Markowska
7 lat temu

ja sama własnie po podjęciu decyzji, że zostaję z dzieckiem w domu jednocześnie uświadomiłam sobie, że siedzenie z założonymi rękami absolutnie nie wchodzi w grę, szyję od dawna, ale pomyślałam, że wyspecjalizuję się w rzeczach dla maluszków z indywdualnym haftem i to był strzał w 10! koszt rozkręcenia biznesu bardzo niski bo maszynę miałam, lokalu nie potrzebowałam, a moja jedyna inwestycja to dobra hafciarka z Bernina, ale przyznam że koszt zwrócił się już dawno więc fajnie pracowac na siebie

Marta Milewczyk
Marta Milewczyk
6 lat temu

Genialny wpis, bardzo inspirujący, będę musiała przeczytać go jeszcze raz w skupieniu, gdy moja kruszynka zaśnie!;p

http://www.ladybuu.pl