Myślisz, że nie masz czasu, by dbać o swój rozwój? Jeśli masz chociaż 15 minut czasu w ciągu dnia, to możesz rozwijać się przynajmniej na 9 różnych sposobów.
Kwadrans dziennie to niedużo. To wręcz mało czasu. Na tyle mało, że każdy znajdzie ten kwadrans wolnego każdego dnia – zapracowany pracownik korporacji, właściciel firmy, freelancer, student przed sesją, nawet mama małego dziecka. Ten wolny kwadrans można sprytnie wykorzystać na coś, co nas rozwinie, poszerzy kompetencje, wiedzę o świecie lub sprawi, że będziemy mieć szansę na lepszą pracę.
Co zrobić dla rozwoju osobistego, gdy mamy tylko 15 minut dziennie?
Oto moje pomysły:
1. Posłuchaj podcastu
To takie internetowe audycje radiowe, trwające od kilku do kilkudziesięciu minut. Można ich posłuchać w komórce, np. podczas spaceru z psem czy wyjścia do sklepu. Można też słuchać w samochodzie albo w komputerze, (podczas sprzątania, prasowania itp.). Podcasty dotyczą najróżniejszych tematyk – od biznesu, przez medytację, zdrowe odżywianie, sport, organizację czasu. Przeszukiwanie podcastów możesz zacząć tutaj: https://www.spreaker.com/podcasts/popular-shows-9
2. Przeczytaj artykuł w branżowym czasopiśmie
Nie wiem wprawdzie, jaką branżą się zajmujesz, ale na pewno są czasopisma, które poświęcone są Twojej branży. A może chcesz rozwijać się w zupełnie innym kierunku, a w czasie wolnym zgłębiać swoje pasje? Jeden artykuł dziennie przeczytany z tematycznego magazynu to niewiele, ale zawsze do przodu!
3. Obejrzyj filmik na Youtubie, z którego możesz się czegoś nauczyć
Na Youtubie znajdziesz wszystko – z filmików możesz nauczyć się, jak upiec tort, jak zawiązać krawat, jak z męskiej koszuli zrobić sukienkę, jak umalować oko, żeby je optycznie powiększyć, jak samodzielnie zrobić regał, jak zbudować deskorolkę. Możesz oglądać też filmiki naukowe – o historii, fizyce, chemii. W kwadrans obejrzysz jeden filmik.
4. Przeczytaj artykuł w obcym języku na zagranicznym portalu
Jakie to szczęście, że mając internet, nie musimy kupować drogich obcojęzycznych gazet, by mieć kontakt z żywym językiem obcym. Czytanie w obcym języku pozwala zachować kontakt z językiem, którego nie używamy na co dzień, a który może czasem się jeszcze przydać.
5. Przeczytaj 1 news z Twojej branży
Niezależnie od tego, czym się zajmujesz, ważne, by być na bieżąco z nowościami w branży. Nawet jeśli chcesz się rozwijać w temacie szydełkowania, dobrze jest śledzić trendy i wiedzieć, jakie szydełkowe dzieła są teraz na topie.
6. Znajdź kurs online, który poszerzy Twoją wiedzę w wybranej dziedzinie i przejdź przez 1 lekcję dziennie
W sieci można kupić wiele kursów, ale jest też cała gama darmowych kursów na przeróżne tematy. Można się dzięki nim nauczyć przedsiębiorczości, języków obcych, zarządzania finansami, marketingu, a nawet… matematyki. Nawet jeśli kwadrans to za mało na całą lekcję, być może uda Ci się przerobić chociaż jakąś część materiału lub zrobić ćwiczenia, dołączone do kursu.
7. Skontaktuj się z osobą, która Cię inspiruje – zadzwoń do niej, zagadaj na Facebooku
Nie mówię oczywiście o nagabywaniu nieznajomych, tylko o podtrzymywaniu kontaktów ze znajomymi, od których możemy się czegoś nauczyć. Kwadrans to wystarczająco dużo czasu, by zadzwonić, zapytać co słychać. Rozmowy z inspirującymi ludźmi zawsze rozwijają.
8. Doskonal umiejętności, które są dla Ciebie ważne, żeby doprowadzić je do perfekcji
Rozwój to przecież nie tylko uczenie się, ale i doskonalenie tego, co już umiesz. W 15 minut możesz poćwiczyć sporo kuchennych umiejętności (ugniatanie ciasta drożdżowego na bułeczki czy chleb, przygotowanie karmelu czy bitej śmietany), zrobić kilka ćwiczeń fizycznych, poćwiczyć malowanie, wiązanie węzłów żeglarskich… Na pewno masz mnóstwo umiejętności, które warto doskonalić!
9. Pomyśl o przyszłości, zaplanuj ją najlepiej, jak umiesz
Trudno się rozwijać, jeśli nie wiesz, w jakim kierunku to robić. Dlatego planowanie przyszłości jest ważne, bardzo ważne. Jeśli masz kwadrans wolnego, weź kartkę i wypisz 5 celów na najbliższy miesiąc (mogą być małe), 5 planów na najbliższe pół roku, 5 planów do zrealizowania przed końcem roku itd. Już samo to, że zastanowisz się nad tym, co chciałbyś zrobić, osiągnąć, przybliży Cię do celu.
T. Harv Eker w swojej książce „Bogaty albo biedny? Po prostu różni mentalnie” (gorąco polecam, sporo tam stwierdzeń, które dają do myślenia) mówi: „Ludzie sukcesu ciągle się uczą i rozwijają, ludzie przeciętni uważają, że już wszystko wiedzą.” Czy to dla Ciebie dostateczna motywacja, by się rozwijać? Dla mnie tak!
Dokładnie tak, 15 minut dziennie to minimum jakie poświęcam dla siebie codziennie 🙂 Gdy jednego dnia nie zrobisz czegoś dla siebie, jutro poświęć 3x tyle czasu. Pozytywna kara 🙂
Dla mnie też jest to wystarczająca motywacja do rozwoju. Rozwój jest poznawaniem siebie i daje dużo frajdy. Czasem jak spoglądam wstecz i widzę ile się zmienia w moim życiu to jestem pod wrażeniem. Cieszę się, że mogę się zmieniać, kształtować, stawać lepszym człowiekiem. 🙂
Zawsze jak już nic mi się nie chce, ale wiem, że tego dnia nie zrobiłam nic konstruktywnego, to żeby trochę „uratować” ten dzień włączam sobie jakiś filmik po angielsku na jakiś interesujący temat, trochę przyjemności, a trochę nauki
Nie obraź się, ale to trochę tekst dla statystyk. Nic nowego, wszystko to jest (chyba) oczywiste dla osoby, która myśli o rozwoju osobistym.
Czytanie newsu z branży? Jeśli cię to interesuje, to chyba robisz to już od dawna. Słuchanie podcastów? Dzięki za pomysł, nie wpadłem na to nigdy!
Doskonalić umiejętności? Łał, nietypowa metoda!
Agnieszka, zastanawiam się czy masz swój poranny rytuał gdzie jego częścią jest przeglądanie swoich zaplanowanych działań na dany dzień, miesiąc, rok. Czy skupiasz się na realizacji w ten sposób kilku czy jednego celu z najwyższym priorytetem?
Wlasnie ostatnio czytalam Briana Tracy Zjedz te zabe i pisze on o tym, by czytac przez 1 godzine dziennie branzowa literature. Bo czlowiek cale zycie musi sie doksztalcac, nawet ten, ktory wydawac by sie moglo ze wszystko juz wie z danej dziedziny. Fajny post, Agnieszka, pozdrawiam serdecznie Beata
Dziękuję za ten artykuł. Niby „oczywiste oczywistości”, ale dobrze jest wracać do nich i mieć je zebrane w jednym miejscu 🙂
15 minut to bardzo mało i czasem tyle zajmie, zanim znajdziemy coś wartościowego do wysłuchania/przeczytania itp. 😉 Ale idea jak najbardziej mi bliska (pisałam o tym tutaj: http://www.paulinajozwik.pl/co-mozesz-zrobic-dla-swojego-pisania-w-1-godzine/).
Podkasty są dobre podczas długiej jazdy samochodem. Na co dzień nie bardzo z nich korzystam, bo przy pracy jak się na czym skupiam, to podkast mi przeszkadza.
Ja dodałbym jeszcze jeden punkt: zastanów się ile czasu marnujesz i jak to zmienić.
Ja np. jak idę z córką na plac zabaw mam ten czas praktycznie dla siebie i mogę przez 2 godziny czytać na telefonie eboka. Córka się sama bawi z innymi dziećmi, tylko mam małe przerwy jak chce żeby ją pohuśtać czy jak ją asekuruję gdy się wspina na drabinki itp.
Podoba mi się, że punkt nr 1 to podcasty 🙂
Zapraszam do słuchania między innymi podcastu Rozwój Osobisty Dla Każdego