Biznes po 40-tce? Czy nie jest już za późno?

utworzone przez | cze 13, 2024 | Motywacja | 0 komentarzy

Czy 40 lat to może być dobry moment na założenie swojej działalności i duże zmiany w życiu zawodowym? Czy biznes po 40-tce może się udać? Oto 6 argumentów ZA zakładaniem swojej firmy w tym wieku.

Pamiętasz film Jedz, módl się, kochaj, w którym główna bohaterka, grana przez Julię Roberts, mając 40 lat postanawia zmienić całe swoje życie i wyrusza w podróż do Włoch, Indii i Indonezji, żeby dowiedzieć się, co zrobić ze sobą dalej? Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach z życia Elizabeth Gilbert, która naprawdę odbyła taką podróż i opisała ją w książce pod tym samym tytułem.

Albo serial Przepis na życie, w którym główna bohaterka, Anka, która przez 16 lat małżeństwa zajmowała się domem, nagle zostaje bez męża, bez pracy i zatrudnia się w restauracji, żeby po jakimś czasie zostać szefem kuchni i otworzyć swoją knajpę?

Czy takie rzeczy mogą dziać się tylko w filmach, czy naprawdę 40 lat to może być dobry moment na założenie swojej działalności i duże zmiany w życiu zawodowym?

Ja nazywam się Agnieszka Skupieńska, jestem przedsiębiorczynią, od 15 lat pracuję na swoim, a w tym roku kończę 40 lat.

Czterdziestka to jeden z takich przełomowych momentów w życiu, bo z jednej strony czujesz, że jeszcze dużo przed Tobą, a z drugiej – masz już wiele za sobą. Podjęłaś wiele decyzji, które były w Twoim życiu ważne i zaważyły na tym, jak ono wygląda – wybrałaś studia lub zawód, założyłaś rodzinę lub nie, pracujesz na swoim albo u kogoś.

I w wieku 40 lat zaczyna przychodzić – przynajmniej do mnie od jakiegoś czasu – taka refleksja – czy to już wszystko, co osiągnęłam? Czy jeszcze mogę coś zmienić czy może już na te zmiany za późno? Czy mogę jeszcze rozkręcić firmę w innej branży albo nauczyć się nowego zawodu? Jeśli masz takie rozterki i jesteś kobietą około 40, to zostań ze mną, bo być może to wideo będzie dla Ciebie inspiracją do zmiany, która chodzi Ci po głowie.

Biznes po 40: ile lat pracy jeszcze przed Tobą?

Zacznijmy od tego, żeby uświadomić sobie, ile lat pracy mamy już za sobą, a ile jeszcze przed sobą.

Ja pracuję od 23 roku życia, zaczęłam jeszcze na studiach, a więc mam już za sobą około 17 lat pracy. Ty możesz mieć mniej, jeśli zaczęłaś dopiero po studiach i masz dzieci, a więc miałaś jakieś okresy przerwy w pracy zawodowej.

Jako kobieta na emeryturę powinnam pójść w wieku 60 lat, co oznacza, że mam jeszcze 20 lat pracy przed sobą. Czyli z prostych obliczeń wynika, że nie jestem nawet w połowie moich lat pracy.

A teraz zastanówmy się, jak wyglądały początki mojej i Twojej kariery zawodowej. W moim przypadku nie można mówić nawet o karierze, bo zaczynałam od pracy typowo studenckiej, w restauracji i w sklepie, takiej dorywczej, którą można było pogodzić ze studiami dziennymi.

Po studiach zwykle łapiemy się na początku na jakieś staże i przez pierwsze dwa-trzy lata czy nawet dłużej, nie do końca jeszcze wiemy, co chcemy zawodowo robić, nie zawsze udaje nam się dostać wymarzoną pracę w zawodzie, który mamy. To są takie lata testów.

A co zostało przed nami? Zostało mi jeszcze 20 lat pracy. Testy mam już za sobą, mam już doświadczenie, wiem, w czym jestem dobra i wiem, co chcę w życiu robić.

Idę o zakład, że z Tobą jest podobnie. Że wiesz już, w czym jesteś dobra i wiesz, jaka praca Ci odpowiada, co lubisz robić. I masz przed sobą jeszcze 20 lat pracy. Czy myślisz, że już jest za późno na zmianę drogi zawodowej i założenie własnej działalności? 20 lat to więcej niż masz przepracowane, jeszcze naprawdę bardzo dużo możesz zdziałać.

Ale to, ile lat pracy mamy jeszcze przed sobą, to tylko jeden z argumentów, że nie jest za późno.

Pozwól, że przytoczę tu kilka kolejnych.

Biznes po 40: Masz już cechy, potrzebne przedsiębiorcy

Pierwszy powód, dla którego uważam zakładanie firmy w wieku 40 lat za dobry pomysł: Jako czterdziestolatka masz już całą masę kompetencji, które przydają się w prowadzeniu firmy. Bo w prowadzeniu firmy przydaje się cierpliwość, dobra organizacja czasu i pracy, pomysłowość, umiejętność szybkiego reagowania na zmiany. No powiedz sama, czy brakuje Ci którejś z tych umiejętności? Jeśli jesteś mamą, to na bank jesteś znakomita w żonglowaniu zadaniami, w wymyślaniu kolejnych sposobów na zabawę, w organizowaniu zadań, gdy na wszystko brakuje czasu i gdy trzeba wszystko zrobić na już. To wszystko jest codziennością, gdy prowadzi się firmę.

Biznes po 40: uregulowana sytuacja rodzinna

Druga sprawa: w wieku 40 lat najczęściej masz już uregulowaną sytuację rodzinną. Kobiety w tym wieku zwykle mają już dzieci przynajmniej kilkuletnie, czasem nawet nastolatki. Dzieci chodzą do szkoły czy przedszkola, a opieka nad nimi nie zajmuje Ci całego czasu i nie pochłania całej energii. To świetny moment, żeby zacząć działać z własną firmą, bo właśnie tego czasu i energii będziesz sporo potrzebować. A jeśli nie masz dzieci, mając 40 lat, to często jest to albo świadoma decyzja i wiesz, że to się nie zmieni, albo wpłynęły na to jakieś okoliczności niezależne od Ciebie, ale wiesz już, że nie będziesz mieć dzieci. Również z tego względu to może być znacznie lepszy moment na założenie działalności niż powiedzmy wiek 25-30 lat, gdy jeszcze zakładanie rodziny jest przed Tobą i gdy wiesz, że w najbliższej przyszłości czeka Cię przerwa w pracy.

Biznes po 40: znajomość cen

Trzeci powód, dla którego zakładanie firmy po 40 ma sens jest taki, że w tym wieku wiesz już co nieco o tym, jak wygląda rynek, jak wyglądają ceny różnych usług. Prawdopodobnie masz za sobą albo organizowanie wesela, albo kupno mieszkania czy budowę domu, albo jakieś podróże, albo od lat korzystałaś z wielu usług codziennych, jak wyjścia do fryzjera, wizyty w prywatnych gabinetach lekarskich, naprawa samochodu itp. To znaczy, że wiesz, ile kosztują różne usługi, co za ile można kupić, ile się za co płaci.

Z tego powodu może być Ci łatwiej określić ceny własnych usług czy produktów, określić je na dobrym poziomie, który pozwoli Ci utrzymać swoją działalność. Może się okazać, że właśnie dzięki temu Twoja działalność, założona w wieku 40 lat, będzie po prostu lepiej skalkulowana i bardziej opłacalna.

Biznes po 40: zarządzanie finansami

Czwarty powód, dla którego może się okazać, że założenie firmy w wieku 40 lat to będzie dla Ciebie strzał w 10 jest taki, że w tym wieku wiesz już prawdopodobnie znacznie więcej o zarządzaniu finansami, a to niewątpliwie przedsiębiorcy bardzo się przydaje. Gdy zakładamy biznes w wieku 25 lat, często nie mamy za sobą długiej historii płacenia za samych siebie – wiele rzeczy kupowali nam rodzice, nie mieliśmy zbyt wielu okazji, by zarządzać finansami. W wieku 40 lat wiemy już znacznie więcej o tym, ile potrzebujemy na co pieniędzy, ile płaci się podatków, jakie nieprzewidziane wydatki się mogą pojawić w naszej rodzinie. Jesteśmy często mądrzejsi o to finansowe doświadczenie, którego nam brakuje w wieku 25 lat.

Biznes po 40: doświadczenie zawodowe i znajomości

Piąty argument, który przemawia za założeniem firmy w wieku 40 lat to fakt, że prawdopodobnie przez kilka czy kilkanaście ostatnich lat gdzieś pracowałaś i masz sporo doświadczenia zawodowego. Miałaś okazję popatrzeć, jak wyglądają różne firmy, jak są zorganizowane, być może masz doświadczenie w obsłudze klienta, a jeśli nie to w jakichś procesach na zapleczu. Prawdopodobnie masz też znajomości, które prędzej czy później przydadzą Ci się we własnej działalności. Dzięki temu, że już gdzieś pracowałaś, może Ci być łatwiej zarządzać własną firmą i zorganizować ją tak, żeby sprawnie działała.

Biznes po 40: pewność siebie

I jeszcze jeden argument na deser: być może tak jak ja odkryłaś, że w wieku 40 lat całkiem nieźle znasz siebie. Wiesz, w czym jesteś dobra, znasz swoje atuty, ale też słabe strony. Nabrałaś pewności siebie, której często brakuje młodym dziewczynom. Pamiętam, że jak byłam na starcie swojej działalności, to wycenianie zleceń (pracowałam wtedy jako copywriterka) było dla mnie trudne, bo nie znałam swojej wartości. Dzisiaj nie mam tak dużych problemów, żeby powiedzieć: moja stawka jest taka i taka, tyle jest warta moja praca. Ta pewność siebie przychodzi z czasem, znajomośc swoich mocnych i słabych stron też przychodzi z czasem i niewątpliwie może pomóc Ci prowadzić firmę.

Jak widzisz, jest całkiem sporo argumentów, które przemawiają za tym, że warto zakładać swoją firmę po 40-tce. I nie zrozum mnie źle, nie mam tu na celu przekonywać Cię, że warto rzucić etat, że firma jest lepsza niż etat itp. Chodzi mi raczej o to, że często myślimy sobie, że na coś jest już za późno.

Że nie będę otwierać firmy, bo jestem na to za stara, że już mam dzieci, męża, moi znajomi mają swoje zawody, kariery, firmy od lat, więc nie będę się wygłupiać.

Że nie będę teraz zakładać kanału na TikTou czy Youtubie, bo to przecież miejsce dla młodych, a ja się tylko wygłupię. Przecież dla mnie już za późno.

Że już nie napiszę tej wymarzonej książki, nie zostanę mistrzynią kuchni, nie będę dekoratorką wnętrz czy fotografką, bo jest dla mnie za późno.

A tymczasem mamy całkiem sporo przykładów, właściwie całe móstwo przykładów na to, że nigdy nie jest za późno i że wielcy ludzie, wielkie gwiazdy, zaczynały swoje kariery całkiem późno.

Na przykład Vera Wang i Vivienne Westwood – obie zajęły się projektowaniem mody po 40-tce.

Paula Hawkins – Opublikowała „Dziewczynę z pociągu” w wieku 42 lat.

Alice Munro – Choć zaczęła pisać opowiadania wcześniej, jej pierwszy zbiór „Dance of the Happy Shades” został opublikowany, gdy miała 37 lat. Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymała w wieku 82 lat.

Mary Kay Ash – Założyła Mary Kay Cosmetics w wieku 45 lat

Dame Anita Roddick – Założycielka The Body Shop, rozpoczęła swoją działalność w wieku 41 lat.

Martha Stewart – zaczęła karierę telewizyjną i wydawniczą po 40-tce.

Julia Child – Stała się znaną osobowością telewizyjną i autorką książek kucharskich, a pierwszą książkę kucharską „Mastering the Art of French Cooking” wydała w wieku 49 lat.

Myślę, że wystarczy tych przykładów, ale jeśli chcesz ich znaleźć więcej, potrzebujesz przykładów z Twojej branży, to myślę, że bez trudu znajdziesz je w Google.

Bo prawda jest taka, że na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, w jakim wieku zaczynały osoby, które są dziś znane, a wiele z nich wcale nie zaczynało wcześnie, a już na pewno nie tuż po studiach. Polskie biznesy, które dziś znamy często jako międzynarodowe firmy (jak Mokate, Dr Irena Eris, Reserved czy Solaris) były zakładane przez kobiety po trzydziestce i przed czterdziestką.

A więc jeśli czujesz, że teraz właśnie jest dla Ciebie moment, żeby zmienić coś w swoim życiu zawodowym, żeby założyć swoją działalność, to może to właśnie jest dla Ciebie znak, że czas przejść od myślenia do działania.

A pierwszym krokiem może być zasubskrybowanie mojego kanału na Youtube, bo będę mieć dla Ciebie jeszcze sporo ciekawych i inspirujących filmów o prowadzeniu swojej działalności.

Naucz się wyceniać zlecenia

Zapisz się na cykl 5 darmowych lekcji, a dowiesz się:

  • jaka jedna rzecz ma kluczowe znaczenie dla wielkości zarobków
  • bez czego nie warto zaczynać wyceny
  • jaki jeden trik da Ci szansę na większe zarobki
  • czego nie robi większość freelancerów
 

Zapisz się na bezpłatne lekcje i zacznij dobrze wyceniać swoją pracę!

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments