AIP jako alternatywa dla własnej firmy. Czym to się je?

utworzone przez | paź 25, 2016 | Prowadzenie firmy | 9 Komentarze

Nie tak dawno zastanawiałam się, jak legalnie sprzedawać swoje produkty, jeśli nie mamy działalności gospodarczej. Jednym ze sposobów jest działanie w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. To rozwiązanie (jak każde zresztą) nie jest dla wszystkich, ale warto je wziąć pod uwagę i potraktować jako trening przed pierwszą firmą.

O to, jak wygląda działalność w ramach Inkubatorów zapytałam Katarzynę Janicką, koordynatora AIP.

Zacznijmy od podstaw. Wytłumacz czytelnikom w prostych słowach co to są Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości i do kogo skierowana jest Wasza oferta. Czy trzeba być studentem, mieć określony wiek, żeby z niej skorzystać (skoro są „akademickie”)?

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości są Fundacją, która użycza osobowość prawną NIP i REGON, KRS aby mieć możliwość legalnej realizacji pomysłów biznesowych bez zakładania działalności gospodarczej czy spółki. Misją Inkubatorów jest zapewnienie warunków do realizacji własnych przedsięwzięć.  AIP są przede wszystkim sposobem na najbezpieczniejsze i najtańsze założenie firmy, przetestowanie pomysłu i prowadzenie biznesu. Jeśli jednak pomysł nie jest jeszcze przemyślany i gotowy do realizacji, można umówić się na spotkanie z koordynatorem Inkubatora i bez żadnych zobowiązań skonsultować plany biznesowe oraz możliwości jego realizacji.

Placówki Inkubatorów działają przy najlepszych uczelniach w Polsce, stąd nazwa Akademickie. AIP jest dla wszystkich, którzy mają biznesowy pomysł i chęć jego realizacji, niezależnie od wieku i wykształcenia. Dużo osób, które prowadza firmę w AIP dawno temu skończyły studia

Powiedzmy, że mam pomysł na biznes, chciałabym szyć ręcznie damskie torby i sprzedawać je w internecie. Czy mogę skorzystać z Inkubatorów czy lepiej założyć DG? Kiedy założenie firmy w ramach AIP opłaca się bardziej niż założenie DG?

Sprzedaż zarówno internetowa jak i tradycyjna niezależnie czy są to torebki, odzież, a może elektronika opłaca się w AIP. Dlaczego? Przede wszystkim jesteśmy zwolnieni z płacenia miesięcznego ZUS-u.

W ramach stałej opłaty 300 zł netto miesięcznie otrzymujemy:

  • użyczenie osobowości prawnej AIP – co oznacza brak konieczności rejestrowania osobnej działalności gospodarczej i płacenia comiesięcznego ZUS-u oraz podatku dochodowego
  • obsługę księgową firmy
  • indywidualne konto bankowe i dostęp do systemu fakturowania – faktury wystawiamy kontrahentom na dane Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości
  • pomoc i obsługę prawną
  • wsparcie administracyjne
  • szkolenia, konferencje, eventy społecznościowe
  • mentoringi
  • stworzenie sieci kontaktów, tak bardzo ważnych w biznesie
  • miejsce do pracy (dostęp do sal konferencyjnych i sal spotkań w biurach AIP w całej Polsce)

Oferujemy również wsparcie, które pomaga efektywnie wprowadzić na rynek nowy pomysł. Zapewniamy doradztwo poprzez dostęp do doświadczonych przedsiębiorców oraz praktyków biznesu z różnych branż. Każdy startup, który działa w AIP, otrzymuje porady biznesowe czy wsparcie mentora jeśli tylko tego potrzebuje. Mentoring jest doskonałą możliwością na poszerzenie wiedzy specjalistycznej oraz na otrzymanie informacji zwrotnej na temat własnego startupu od ekspertów z branży.

aip

A jeśli moja firma jest usługowa i działa w internecie, np. prowadzę blog, na którym zarabiam albo portal internetowy – czy Inkubatory też mi się przydadzą?

Aby legalnie rozliczać się z kontrahentami na fakturę, należy założyć działalność gospodarczą czy spółkę, więc z pewnością AIP może być dla Ciebie rozwiązaniem. Plusem jest też to, że po wyjściu z AIP nadal można zarejestrować swoją pierwszą działalność gospodarczą w Urzędzie i korzystać z przywileju opłacania obniżonej składki ZUS przez 24 miesiące prowadzenia działalności.

Ok, to teraz wytłumacz, jak odbywa się prowadzenie działalności w Inkubatorze. Powiedzmy, że znalazłam klienta czy podwykonawcę i chcę z nim podpisać umowę. Mogę zrobić to sama czy robi to ktoś w moim imieniu?

Każdy startup w miesiącu ma 2,5 godzinny dostęp usług prawniczych. Dział Prawny może przygotować dla nas umowę handlową, zweryfikować poprawność umowy, którą sami stworzyliśmy bądź przekazaną przez naszego kontrahenta. Pierwszy kontakt z prawnikami odbywa się za pomocą formularza zgłoszeniowego, dlatego tak ważne jest konkretne przedstawienie kwestii do potraktowania. Kiedy mamy już gotową umowę zatwierdzoną przez dział Prawny AIP, drukujemy ją podpisujemy u swojego Dyrektora AIP, a następnie przekazujemy kontrahentowi do podpisania.

Czy działając w AIP mogę samodzielnie wystawiać faktury, czy każdy dokument musi przejść przez kogoś pracującego w Inkubatorze?

Faktury są wystawiane z danymi AIP ze wskazaniem nazwy startupu. Fakturę zleca startup w informatycznym systemie wewnętrznym. Następnie, tego samego dnia, jest ona akceptowana przez dział księgowy i gotowa do przekazania klientowi.

Słyszałam głosy, że czas oczekiwania na różne umowy jest bardzo długi. Np. jeden z czytelników  czekał 7 miesięcy na zgłoszenie danych do GIODO – w biznesie online to wieczność. Ile średnio czeka się na podpisanie jednej umowy, np. o współpracy z podwykonawcą?

Czas oczekiwania zależy od stopnia skomplikowania sprawy, prawnik kontaktuje się telefonicznie lub mailowo maksymalnie do 5 dni roboczych.  Nie spotykam się z uwagami ze strony startupów z Inkubatora, którym zarządzam na tak długie oczekiwanie. Prowadzimy również cotygodniową konsultację prawną, wówczas można się udać do prawnika i bezpośrednio  skonsultować aspekty prawne swojej działalności.

Powiedzmy, że znalazłam kontrahenta, z którym chcę podpisać umowę, wysyłam ją do przedstawiciela AIP, żeby dokończyć formalności. Czy każda umowa zostanie podpisana, czy AIP może odmówić przyjęcia warunków, które ustaliłam wcześniej z moim klientem?

Każdą umowę należy zgłosić do działu prawnego AIP, po jej weryfikacji  i akceptacji prawnej zostaje podpisana przez przedstawiciela AIP.

A co z wynagrodzeniem – ono wpływa na moje konto czy na konto Inkubatora?

Startup  ma swoje subkonto w ramach AIP. Wszystkie zarobione pieniądze trafiają na indywidualne konto firmowe. Nie rościmy sobie żadnych praw do udziałów, żadnego procentu z zysków ani praw do tworzonej marki. Przedsiębiorca obraca tymi środkami inwestując w swój biznes lub wypłacając sobie wynagrodzenie.

Jak wygląda wypłacanie sobie wynagrodzenia – podpisujemy umowę o dzieło, zlecenie, czy umowę o pracę? Kto w takim przypadku odprowadza zaliczkę na podatek i składki do ZUS (jeśli to miałaby być umowa-zlecenie czy etat)?

Wynagrodzenie jest wypłacane na podstawie umowy cywilnoprawnej ( umowa zlecenie bądź umowa o dzieło) pomiędzy właścicielem startupu i Fundacją. Składki na ZUS, PIT, NFZ w zależności od podpisanej umowy odprowadza za siebie właściciel startupu.

A jak wygląda kwestia ubezpieczeń – zaczynając od ubezpieczenia zdrowotnego, a kończąc na obowiązkowych ubezpieczeniach OC, jakie trzeba mieć w niektórych branżach. Czy działając w inkubatorze mamy możliwość ubezpieczenia się?

Jak najbardziej, jest możliwość ubezpieczeń prowadząc startup w Inkubatorach. Szczegółowych informacji udzielamy na indywidualnych spotkaniach w naszych biurach.

Jaki jest koszt prowadzenia działalności w AIP i za co tak naprawdę płacimy?

Opłata miesięczna to koszt 300 złotych netto. W ramach tej opłaty użyczamy osobowości prawnej, (nie płacisz ZUS-u i podatku CIT), obsługę księgową firmy – indywidualne konto bankowe i dostęp do systemu fakturowania, pomoc i obsługę prawną  i wparcie w rozwoju biznesu czyli cały obszar wiedzy i wsparcia merytorycznego w rozwoju firmy. Startupy mogą skupić się wyłącznie na rozwijaniu własnych pomysłów bez martwienia się o formalności.

Jacy ludzie pracują w AIP? Słyszałam głosy, że są to głównie stażyści i młodzi ludzie po studiach, bez większego doświadczenia.

W AIP jak w każdej firmie czy Fundacji  pracują  zarówno osoby z wieloletnim doświadczeniem, jak i ci którzy rozpoczynają swoją karierę zawodową. Team managerów AIP- czyli bezpośrednich opiekunów startupów, tworzą osoby, które bardzo dobrze znają problemy młodych przedsiębiorców, bo sami należą do tego grona.

Jak wygląda rozliczanie kosztów działalności – czy wszystkie wydatki, które wliczamy w koszty, mając DG, możemy też wliczyć, mając firmę w ramach AIP? (czytelnicy dopytują szczególnie o koszty paliwa).

Można w ramach AIP rozliczać koszty. Liczeniem VAT-u należnego i naliczonego zajmuje się księgowość w AIP, obowiązkiem przedsiębiorcy jest jedynie terminowe dostarczanie swoich faktur kosztowych do księgowości.  Od tego roku pojawiło się również rozwiązanie na rozliczanie paliwa w ramach delegacji służbowych.

I na koniec pytanie – jakie firmy najczęściej zakładane są w ramach AIP? Drobne sklepy, firmy usługowe, a może jeszcze inny typ działalności przeważa?

Jesteśmy obecnie największą siecią inkubatorów w Europie – działa u nas prawie 1400 startupów, a spod naszych skrzydeł wyszło już ponad 6500 firm! Bardzo dużo startupów jest z sektora e commerce.

Czy można napisać do Ciebie, gdyby ktoś z czytelników miał dodatkowe pytania?

Pewnie, zapraszam do kontaktu: Katarzyna.janicka@inkubatory.pl

 

Sposób na freelance bez stresu: dywersyfikacja

Pobierz darmową listę 40 pomysłów na dywersyfikację dla freelancera. Pomysły podzieliłam na 4 grupy:

  • praca z klientami
  • wynajem w małym biznesie
  • zarabianie na wiedzy
  • bycie twórcą
 

Pobierz bezpłatną listę i zbuduj dodatkowe źródło dochodu!

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

9 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł Wojtal
Paweł Wojtal
8 lat temu

Dzięki za bardzo ciekawą garść informacji. Ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz: jak wygląda sprawa podejmowania ryzyka biznesowego? Jeśli inkubator użycza osobowość prawną to również inkubator jest stroną w sprawie np. płatności przeterminowanych faktur albo odpowiedzialności za dostarczenie produktu/usługi przez startup. Jak ta, skąd inąd chyba najważniejsza kwestia, jest rozwiązywana?

Drugie pytanie natomiast: jak do faktur wystawionych z danymi inkubatora odnoszą się kontrahenci startupów? Czy nie dzieje się tak, że odnoszą się z rezerwą do działaności w ramach inkubatora (na przykład z powodów wymienionych powyżej) i czy przez to startupy nie mają większych problemów ze znalezieniem kontrahentów?

Mateusz Kiszło [JZP blog]

Pracuje tam niestety masa studentów za grosze lub free. W Olsztyńskim Aip biznesowych wyjadaczy nie uswiadczylem.

Król Czasu
8 lat temu

Niestety część firm realizujących płatności online nie chce współpracować z AIP. Z tego co się orientowałem trzeba też nabijać na kasę każdy produkt nawet przy płatnościach internetowych.

Ania Liść jarmużu

Zawsze dobrze wiedzieć więcej o tego typu alternatywach. Trzeba przyznać, że nazwę mają mylącą – ewidentnie wskazuje na ofertę dla studentów 😉

moneygrabbing
8 lat temu

Dobrym rozwiązaniem może być platforma useme.ue, gdzie można wystawić fakturę nie posiadając firmy. Oczywiście jest to rozwiązanie, dla ludzi, którzy dorabiają sobie dodatkowymi zleceniami. Sprawdzone w praktyce. Co do inkubatorów to niestety nie rozwiązują problemu jakim jest bardzo drogi ZUS. Oczywiście pomagają na start ale to jest tylko rozwiązanie pośrednie. Należy obniżyć składki. Dlatego polecam zastanowić się nad założenie spółki z o.o. Nie ma po co się chwalić, że w Polsce powstaje tyle start upów (jesteśmy daleko z innowacyjnością) Firmy uciekają przed drogim ZUS-em !!. W normalnych krajach koszty ubezpieczenia nie dobijają młodych firm a tylko zachęcają do zakładania. Dla… Czytaj więcej »

Kamil Lubelski
7 lat temu

Jak wygląda sytuacja w przypadku osoby, która założyła DG ponad 10 lat temu, więc nie obowiązuje ją już mały ZUS, a aktualnie DG jest zawieszona? Można skorzystać z oferty inkubatorów czy ona jest tylko dla osób, które nigdy nie miały jeszcze DG?