Nowa seria w podcaście To się opłaca – Co za człowiek!

utworzone przez | mar 23, 2022 | Inspirujące historie, pomysły z zagranicy | 1 komentarz

Podcast To się opłaca to miks różnych tematów. Posłuchasz tam m.in. o ciekawych pomysłach na biznes (seria Inspirujące biznesy), o tym, jak pracują freelancerzy z różnych branż (seria Kulisy pracy), a także o moim doświadczeniu w pracy w domu i prowadzeniu sklepu internetowego. Teraz czas na nową serię odcinków: Co za człowiek!

Skąd pomysł na serię Co za człowiek

Na studiach miałam praktyki nauczycielskie w szkole podstawowej. Pamiętam, że na jednej z lekcji opowiadałam dzieciom o biografii Ernesta Hemingwaya. Zawsze, kiedy miałam do wygłoszenia referat o czyimś życiu (a w liceum na lekcjach polskiego robiliśmy to często), to wybierałam z tego życia takie ciekawostki, żeby znana postać wydawała się nieco bliższa i ciekawsza. Do dziś pamiętam, z jakim zainteresowaniem te dzieciaki słuchały moich opowieści o Hemingwayu, zwłaszcza o tym, że sam zastrzelił się ze strzelby.

Do dzisiaj lubię historie o genialnych dzieciach, niezwykłych wynalazkach, albo ludziach, którym przez przypadek udało się coś odkryć. Lubię też takie, w których główny bohater dochodził do czegoś małymi krokami, ale się nie poddawał i osiągnął swój cel.

Kiedy poznałam podcasty kryminalne i zrozumiałam, jak zajmujące potrafi być słuchanie o prawdziwych historiach, szukałam podcastu, w którym mogłabym posłuchać czegoś mniej makabrycznego niż true crime (bo nie zawsze mam nastrój, żeby słuchać o morderstwach, czasem wolałabym coś bardziej pokrzepiającego). Znalazłam sporo podcastów z wywiadami z przedsiębiorcami, jest też dużo podcastów historycznych, ale nie znalazłam tego, czego szukałam: opowieści o ludziach, którzy z jakiegoś powodu zapisali się w historii.

I tak narodził się pomysł na nową serię w podcaście To się opłaca: serię Co za człowiek.

Kto będzie bohaterem serii Co za człowiek

W tym podcaście będę opowiadać historie inspirujących ludzi z różnych stron świata, z różnych środowisk, związanych z rozmaitymi aktywnościami: na pewno pojawią się ciekawi przedsiębiorcy, twórcy, wynalazcy, ale być może opowiem Wam też np. o niezwykłych sportowcach – tu nie wykluczam nikogo. Na pewno pojawią się w tej serii sylwetki osób odważnych, wytrwałych, być może też takich, które nie były doceniane na początku swojej życiowej drogi lub kariery. Czasem będą to też multipotencjaliści, osoby, które zajmowały się w życiu wieloma różnymi rzeczami, a czasem będą to typowe historie od zera do bohatera.

Chcę, żeby to były odcinki pozytywnie nastrajające do życia, takie, które można sobie włączyć w trudnej chwili i pocieszyć się, że skoro innym się udało, to nam też się uda. Ale: nie będą to wywiady, nie usłyszycie wypowiedzi bohaterów tej serii, bo… w większości pewnie będą to osoby już nieżyjące.

Mam już sporo pomysłów na bohaterki i bohaterów odcinków, ale od razu mówię, że jeśli macie jakieś podpowiedzi, o kim warto opowiedzieć w tej serii, to wysyłajcie je na aga@tosieoplaca.pl

Co za człowiek: Madam C. J. Walker

I przechodzimy do pierwszej bohaterki tej serii. Historia, którą dzisiaj usłyszycie, to typowa historia od zera do milionera, albo raczej: milionerki. To historia o tym, że można osiągnąć naprawdę wiele nawet jeśli przychodzimy na świat w niesprzyjającym środowisku, że determinacja i gotowość do ciężkiej pracy się opłaca, że nawet jeśli świat będzie ci rzucał kłody pod nogi, to można iść dalej i osiągać swoje cele. Poznajcie Madam C. J. Walker, czyli Sarę Walker, która jako pierwsza Afroamerykanka została milionerką. O jej historii nakręcony został serial „Własnymi rękoma: Historia Madam C.J. Walker” (do obejrzenia na Netflixie), ale ja postaram się opowiedzieć Wam jej historię tak, jak ona wyglądała naprawdę, a nie tak, jak przedstawił ją Netflix.

Odcinka podcastu o Madam C. J. Walker posłuchasz tutaj.

Możesz też posłuchać podcastu na YT.

 

Sposób na freelance bez stresu: dywersyfikacja

Pobierz darmową listę 40 pomysłów na dywersyfikację dla freelancera. Pomysły podzieliłam na 4 grupy:

  • praca z klientami
  • wynajem w małym biznesie
  • zarabianie na wiedzy
  • bycie twórcą
 

Pobierz bezpłatną listę i zbuduj dodatkowe źródło dochodu!

Zdjęcie Agnieszki Skupieńskiej
O autorce: Agnieszka Skupieńska

Z wykształcenia polonistka, ale nigdy nie pracowałam w szkole. Jako freelancerka zaczęłam pracować w 2009 roku, pisząc teksty na zlecenie. Teraz uczę innych, jak zarabiać, nie wychodząc z domu. Mam też swój sklep internetowy, w którym można kupić akcesoria barmańskie.
Sprawdziłam, że praca w domu może być sposobem na życie. I to na całkiem niezłym poziomie 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Norek
1 rok temu

Niezwykła historia, świetnie było o niej od Ciebie usłyszeć