Tak jak w zeszłym roku, tak i teraz będę Cię namawiać do tego, żebyś raz w tygodniu poświęcić godzinę swojej działalności. I zapewniam, że to Ci się opłaci! Czytaj dalej i pobierz plan na 52 tygodnie tego roku.

W zeszłym roku zajmowaliśmy się promocją działalności freelancera. Każdy, kto zapisał się na mój newsletter, dostawał zestaw narzędzi i pomocy, a wśród nich listę 52 pomysłów na promocję małej firmy (jeśli nie masz tej listy, a chciałbyś ją mieć, czytaj dalej).

W tym roku przygotowałam coś nowego. Lista 52 pomysłów na rozwój działalności to uniwersalne podpowiedzi, dotyczące tego, co mała firma może zrobić lepiej, w których obszarach może coś poprawić, żeby wydawać mniej, zarabiać więcej, działać bardziej wydajnie. Lista ponownie zawiera 52 zadania, na 52 tygodnie roku. Każde nie zajmie więcej niż godzinę (chociaż po co się ograniczać, jeśli masz więcej czasu, to super, poświęć więcej na zadanie tygodnia!).

Co znajdziesz na liście 52 pomysłów na rozwinięcie działalności?

Zadania podzieliłam na bloki tematyczne, w każdym miesiącu inny. I tak: w styczniu będziemy zajmować się pieniędzmi, w lutym nowymi produktami i usługami, a w kolejnych miesiącach na przykład marketingiem, reklamą, PR-em, optymalizacją, outsourcingiem, a rok zakończymy inwentaryzacją tego, co się udało i nie udało w tym roku.

Sugeruję już teraz wyznaczyć sobie jeden dzień w tygodniu, konkretną porę, kiedy będziesz zajmował się zadaniem tygodnia. Proponuję piątek, bo to taki dzień, kiedy trudniej zmobilizować się do pracy dla klientów i jakiejś konkretnej roboty. Chociaż Tobie może lepiej pasować poniedziałek lub inny dzień 🙂

Listę wysłałam już do wszystkich, którzy są zapisani na newsletter To się opłaca (sprawdź skrzynkę i szukaj maili z 3 stycznia). Z wiadomości od Was wiem, że lista Wam się podoba:

Uwielbiam Twoje pdfy do pobrania. 🙂 Zerknęłam na to, co wysłałaś tym razem i mam ochotę rzucić wszystko i go przerobić. Samo mięcho i konkrety! (mail od Ani)

Przepraszam, że tak lakonicznie, ale UWIELBIAM te Twoje listy – zeszłoroczna z wiadomych powodów pokryła się kurzem, ale z tą zamierzam się mocno zaprzyjaźnić! (mail od Kasi)

Przykładowa strona z zadaniami

Jak pobrać listę 52 pomysłów na rozwinięcie działalności?

Listę możesz pobrać klikając w ten link lub obrazek poniżej (wyskoczy formularz zapisu na newsletter, a lista przyjdzie mailem).

Jeśli chcesz pobrać starą listę, czyli 52 pomysły na promocję działalności freelancera, to też kliknij w obrazek powyżej, obie listy dostaniesz w jednym mailu.

Co jeszcze może Ci pomóc?

Po pierwsze: arkusz cash flow.

Ja w swojej firmie w ubiegłym roku mocno postawiłam na przyjrzenie się przepływom pieniężnym. Z racji tego, że nasza działalność to kilka różnych rzeczy, które się nie zazębiają (czyli tak naprawdę mamy osobny sklep z akcesoriami 2drink.pl, osobno usługi i osobno blog tosieopłaca.pl, który też zarabia), zależało mi, żeby sprawdzić, która część tego biznesu jest rentowna, a która czerpie z innych przychodów.

Dlatego też cały rok sumiennie uzupełniałam swój arkusz (nazwałam go cash flow, więcej o nim tutaj: Finansowy rachunek sumienia w firmie). To niesamowite, jak dzięki niemu wszystko widać jak na dłoni! Widać, gdzie tak naprawdę „uciekają” firmowe pieniądze, a z perspektywy roku i przy analizie przychodów i wydatków, widać, których wydatków można było uniknąć, z których zrezygnować w najbliższym roku. Ja wprowadzam kilka zmian, bo w 2019 roku mam zamiar osiągać większe zyski z działalności, a nie tylko ją rozwijać.

Dlatego polecam spróbować uzupełniać przez cały rok prosty arkusz, który pokaże, jak kształtują się przychody i wydatki w firmie.

Po drugie: szablony do planowania.

Druga rzecz, która może Ci pomóc „ogarnąć” firmę to moje szablony do planowania. Jeśli jakimś cudem nie kupiłeś jeszcze żadnego planera czy kalendarza, to takie szablony mogą Ci się bardzo przydać. Zaprojektowałam je głównie z myślą o sobie, bo przez cały rok planuję na różnych kartkach, które potem gubię, więc chciałam mieć coś spójnego, przydatnego, w jednym miejscu.

106 wzorów (pliki PDF do wydruku), wśród których znajdziesz m.in.:

  • cele roczne, miesięczne, kwartalne – 15 arkuszy
  • cały rok na jednej stronie – 1 arkusz
  • kalendarz na 2019 rok (1 miesiąc na 1 stronie) – 12 arkuszy
  • nowa usługa, produkt, klient, pracownik, finanse – 6 arkuszy
  • planowane wydatki – 7 arkuszy
  • cały tydzień na jednej stronie – 2 arkusze
  • plan dnia – 1 arkusz
  • media społecznościowe – plan postów – 3 arkusze
  • cykliczne zadania – 1 arkusz

Arkusze kosztują tylko 35 złotych, a możesz drukować je tak długo, jak chcesz 🙂 Więcej szczegółów tutaj: 106 szablonów do planowania.